Kılavuzlar

Fotoğraf Denemesi Nasıl Oluşturulur

Fotoğraf denemesi veya fotoğraf hikayesi olarak da adlandırılan fotoğrafik deneme, fotoğrafçıların görüntüleri ile bir hikaye anlatmaları için güçlü bir yoldur. Kendi fotoğraf denemenizi oluşturmakla ilgileniyorsanız, bu makale bir hikaye bulmaktan çekime ve ilk görsel anlatınızı hazırlamanın temellerine kadar tüm süreç boyunca size rehberlik edecektir.

Fotoğraf Denemesi Nedir?

Bir fotoğraf denemesi bir hikayeyi görsel olarak anlatır. Tıpkı okuduğunuz türde olduğu gibi, fotoğraflı deneme, bir dizi özenle hazırlanmış ve küratörlü resim kullanarak bir konunun veya durumun eksiksiz bir görüntüsünü sunar. Fotoğraflı öykülerin bir teması vardır ve her görüntü, fotoğraflı denemenin başlığında tanımlanan ve bazen metinle desteklenen bu kapsayıcı temayı destekler.

Belgeselden anlatıya ve denemeye kadar, fotoğraf hikayeleri izleyicilerini harekete geçirmek, belirli bir eylem, farkındalık veya duyguya ilham vermek için tasarlanmıştır. Fotoğraf hikayeleri sadece harika fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon değildir. İzleyicilerin dikkatini çekmek ve unutulmaz kalmak için görsel güçlerini kullanmalılar.

Fotoğraf Hikayesinin Tarihi

“Eski günlerde”, yani 1948’den önce, dergiler bugün bildiğimizden çok farklı fotoğraf hikayeleri yayınladılar. Bir editör tarafından önceden tasarlanmış, sahnelenmişlerdi, hayatın doğru bir gözlemi değil. Ardından Life dergisi için çalışan W. Eugene Smith adında bir fotoğrafçı geldi .

Altı hafta boyunca bir kırsal kesim doktorunu takip etmeye karar vererek, dağınık hastalarına yardım etmek için her zaman hareket halinde olan o doktorun ayakkabılarında olmanın gerçekten nasıl bir şey olduğunu gösteren bir fotoğraf denemesi için materyal topladı. Smith’in “ Köy Doktoru ” adlı eseri, diğer fotoğrafçıları senaryoya dayalı sersemliklerinden kurtardı ve fotoğrafçıların gördüklerini aktarma biçimlerinde devrim yarattı.

Fotoğraf Denemesi Nasıl Oluşturulur
W. Eugene Smith’in Life dergisinde yayınlanan ufuk açıcı “Köy Doktoru” fotoğraf denemesi.

O andan itibaren, foto muhabirliği Robert Capa, Dorothea Lange, David “Chim” Seymour, Gordon Parks, Werner Bischof ve Henri Cartier-Bresson gibi efsanelerin gözünden hayat ve izleyici kazandı. Vietnam Savaşı, Philip Jones Griffiths, Catherine Leroy ve daha pek çok kişi tarafından temsil edilen fotoğraf öyküleri için birçok örnek sağladı.

Daha yakın zamanlarda, bir dizi fotoğrafı basılı değil dijital olarak yayınlama kolaylığı sayesinde, fotoğraf öyküleri çevrimiçi olarak sağlam bir yuva buldu. Lynsey Addario, Peter Essick ve Adam Ferguson, bugün görsel hikaye anlatımını zorlayan fotoğrafçılardan birkaçını temsil ediyor.

002 Lange
Mart 1937. Fotoğraf: Dorothea Lange.

Fotoğraflı Hikayeleri ve Temaları Bulmanın Yolları

Fotoğraf hikayeleri her yerde, günlük hayatın tam ortasında ve güncel olayların mücadelesinde var. Bir fotoğraf denemesi geliştirmeye başlamak için iyi bir yer, genel bir tema seçmektir.

İlginizi Çeken Konular

En iyi ifade kalpten gelir, öyleyse neden ilginizi çeken bir konu seçmiyorsunuz? Belki sosyal bir sorundur, çevresel bir sorundur ya da merak ettiğiniz bir şeydir. Sizi harekete geçiren şeyi bulun ve bunu dünyayla paylaşın.

Kişisel deneyimler

Ne kadar çok yaşadıysan, o kadar çok anlatmak zorundasın. Bu mutlaka yaş anlamına gelmez, aynı zamanda büyük ve küçük deneyimlere de işaret edebilir. Bir araba kazasından kurtulmanın nasıl bir şey olduğu gibi bir konuyu çoğundan daha iyi biliyorsanız, bu konuda uzmansınız ve bu nedenle anlatacak bir hikayeniz var. Ayrıca, haber veya tarih gibi okuduğunuz, gördüğünüz veya izlediğiniz şeyleri göz önünde bulundurun ve bunları bir hikaye aramanıza dahil edin.

003 woman photographing

Problem çözümü

Dünyada sorunlar çoktur. Ama çözümler de öyle. Foto muhabirleri ikisinden birini veya her ikisini birden sunabilir. Toplumda yanlış olan bir şeye bakın ve bunun neden bir sorun olduğunu gösterin. Veya çözülmüş bir sorun bulun ve oraya ulaşmak için ne kadar çaba harcadığınızı gösterin. Daha da iyisi, zaman ayırın – bazen yıllar alabilir – ve bir yanlışın nasıl düzeltildiğini belgeleyin.

Günlük Yaşam

En popüler formatlardan biri olan günlük fotoğraf hikayeleri, büyük resimle ilgili yaşamın mikro kozmoslarını sunar. Benzer bir şekilde, kamera arkası fotoğraf hikayeleri, izleyicilere, özellikle erişilmesi zor veya imkansız durumlarda, başkaları için hayatın gerçekten nasıl olduğunu gösterir. Olaylar, bir kamerayla belgelemek ve hikaye anlatmak için basit ama güçlü başka bir temayı temsil eder.

004 Parks
Harlem Gazetesi, Gordon Parks, 1943.

Fotoğraflı Hikaye Türleri

Çoğu fotoğraf hikayesi insanları ilgilendiriyor. Örneğin, çevre gibi bir şeyle ilgiliyse, fotoğraf hikayesi ilgili kişileri gösterebilir. Her iki durumda da, etkileyici fotoğraf öyküsü, insanlık durumunun zorluklarını ve ikilemlerini içtenlikle sunacaktır.

Üç genel fotoğraf hikayesi türü vardır.

Anlatı Hikayesi

Anlatı, karmaşıklıklar ve bunların çözümleri, sorunları ve çözümleri ile ilgilenir. Çözüm yok gibi görünüyorsa, en azından birini bulma mücadelesi, bir fotoğraf denemesi için malzeme sağlayabilir. Bir tür anlatı dizisi, tıpkı iyi bir filmde gördüğünüz gibi, hikayeyi baştan sona itmelidir.

İyi bir hikaye aynı zamanda bu durumda görsel olması gereken eylem gerektirir. İster bir Kerouac masalı olsun, ister tek ebeveynliğin zorluklarını gösteren bir dizi fotoğraf olsun, iyi hikayeler sayfa çeviricidir. Macera hikayeleri, fotoğrafik anlatı hikaye anlatımının güzel bir örneğidir.

Makale

“Fotoğraf hikayesi” terimi genellikle “fotoğraflı deneme” ile birbirinin yerine kullanılır, ancak bazı fotoğrafçılar ikisi arasında ince farklar olduğunu düşünür. Fotoğraf hikayesinin deneme türü, görüşü ima eder, tartışırlar. Denemeler bir noktaya değinir. Bunlar, yalnızca gerçeklere yönelik haberlerin tam tersidir. Bir fotoğraflı öykü denemesi, yasadışı havai fişeklerin tehlikesini ve sonuçlarını göstermek veya bir ormanın korunmasını savunmak gibi bir şeyi savunur.

Belgesel

Öte yandan, belgeseller fikirden yoksundur. Amaçları yargılamadan bilgi vermektir. Belgeseller gerçekleri sunar ve izleyicilerin karar vermesine izin verir. Meydana gelen bir şeyi resmederler, ancak her zaman bir anlatı hikayesi veya inatçı bir yaklaşım içermezler. Tarihi yerler, güncel olaylar ve benzersiz yaşam tarzları her zaman iyi belgesel fotoğraf öyküleri oluşturur.

005 photo of Ottuk Kyrgyzstan by Konrad Lembcke
Ottuk, Kırgızistan, Mart 2017. Fotoğraf Konrad Lembcke’ye aittir ve CC BY-ND 2.0 altında lisanslanmıştır.

Bir Fotoğraf Denemesi Nasıl Hazırlanır

Bir fotoğraf kompozisyonunu bir araya getirirken birkaç unsur devreye girer. Bir tema bulduğunuzda, projenize bir isim vermenin zamanı geldi. Çekim yaparken aklınıza gelen başlıkları not edin. Başlığı, tüm hikayenin ne hakkında olduğunu birkaç kelimeyle açıklayan bir dergi başlığı olarak düşünün.

Fotoğraflarınızı, fotoğraf kompozisyonunun başlığıyla ilgili olup olmadığına göre seçin ve destekleyin. Olmayan fotoğrafları reddet. Koleksiyonunuz farklı bir açı, farklı bir başlık öneriyorsa, onu yeniden adlandırmaktan korkmayın. Bazen hikayeler organik olarak gelişir. Ancak başlığınız fotoğraf seçiminizi bir araya getiremiyor ve tanımlayamıyorsa, belki de çok belirsizdir. acele etme. Temayı belirleyin, fotoğrafları çekin ve fotoğraf kompozisyonu şekillensin.

006 Bischof2
Werner Bischof’un fotoğraflarından bir kare. Fotoğraf Dutch Simba’ya aittir ve CC BY-NC-ND 2.0 altında lisanslanmıştır.

Bazı teknikler fotoğraf kompozisyonunu anlatmaya yardımcı olur.

Çeşitlilik

Bir fotoğraf denemesi, çeşitli görüşler, açılar ve odak uzunluklarından oluşur. Henri Cartier-Bresson gibi ustalar, onun durumunda 50 mm olan tek bir ana lensle bir fotoğraf kompozisyonu çekebilse de, geri kalanımız birden fazla odak uzaklığına güvenmek akıllıca olur. Tıpkı filmlerde gördüğümüz gibi, sahneyi belirleyen geniş çekimler, hikayeyi anlatan orta çekimler, karakter ve duyguyu ortaya çıkaran yakın çekimlerle bir hikaye anlatılır.

Benzersiz açılar, izleyicileri merak ve ilgi uyandırır ve standart fotoğrafçılığın monotonluğunu kırar. Fotoğraf kompozisyonunuzda siyah beyaz çalışmayı düşünün. Fotoğraf denemesi, W. Eugene Smith‘ten bu yana efsanelerin gösterdiği gibi, yalnızca monokrom olarak röportaj yapmak için çok uygundur.

Görsel Tutarlılık

Bir fotoğraf denemesi fikri, bir grup rastgele parça değil, bir bütün yaratmaktır. Gestalt’ı düşünün. Görüntüler birbirleriyle etkileşime girmelidir. Tekrarlama bu amaca ulaşmaya yardımcı olur. Yinelenen temalar, ruh halleri, stiller, insanlar, şeyler ve bakış açıları, fotoğraflar hikayenin farklı kısımlarını anlatsa bile bir projeyi birleştirmeye çalışır.

007 photos in a photo story
Fare, Huahine, Fransız Polinezyası – Okul Sonrası Oyun Bir Vatozun Yakalanıp Serbest Bırakılmasıyla Kesildi.
Fotoğraflar Scott Williams’a aittir ve CC BY-SA 3.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Altyazılar

Metin, bir fotoğraf kompozisyonunun etkisini artırabilir. Bir fotoğraf bin kelimeye bedel olabilir ama her zaman onların yerini almaz. Altyazılar tam bir cümle kadar kısa, bir paragraf kadar uzun veya daha uzun olabilir. Altyazı eklemek istemeniz durumunda not aldığınızdan emin olun. Bununla birlikte, bazı fotoğraf hikayeleri kelimeler olmadan gayet iyi çalışır.

Bir Fotoğrafçı Olarak Bir Hikaye Anlatın

Birkaç fotoğraf türü, insanları fotoğraf denemesi gibi etkiledi. Görsel hikaye anlatımı sanatı, başlangıcından bu yana izleyicileri büyüledi. Fotoğraf hikayeleri, izleyicilere daha önce hiç görmedikleri şeyleri gösterir, kitleleri harekete geçirir ve video belgesellere ilham verir. Bugün, fotoğraf hikayeleri kısmen internet sayesinde güçlerini ve yerlerini koruyorlar. Her fotoğrafçı bir veya iki fotoğraf denemesi yapmalıdır.

Bir fotoğraf kompozisyonu hazırlama yöntemi, tıpkı hayat gibi basit ama karmaşıktır. Görüntü seçimine, başlık seçimine ve çekimde kullanılan tekniklere özen gösterilmelidir. Ancak bu yönergeleri izleyin ve fotoğraf hikayeleri gelecektir. Size ilham veren konuları ve deneyimleri araştırın ve eksiksiz bir hikaye anlatmak amacıyla fotoğraflayın. İzleme dünyası size teşekkür edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.