Kılavuzlar

Instagram Hesabınızı Nasıl Silebilirsiniz?

Instagram çılgınca popüler (ve genellikle kazançlı) bir fotoğraf ve video paylaşım sosyal ağıdır, ancak bazen biraz bunaltıcı olabilir ve bu kadar çabaya değip değmeyeceği sorusuna yol açar. Amaç sadece birkaç dakika harcamak olduğunda, göz alıcı fotoğraflar arasında sonsuz kaydırmaya kapılmak kolaydır.

Sosyal medya fenomenleri genellikle takipçi kazanmak için fazladan zaman harcarlar ve bu umulduğu kadar hızlı olmazsa cesaret kırıcı olabilir. Araştırmalar ayrıca Instagram kullanımını depresyon, beden imajı endişeleri, düşük benlik saygısı, kaygı ve diğer zihinsel sağlık sorunları gibi şeylerle ilişkilendirdi.

Sebep ne olursa olsun, uzaklaşmak bir rahatlama gibi gelebilir ve bir yük gibi hissetmeye başlamış olabilecekleri hafifletebilir. Instagram hesabınızı silmek istiyorsanız, bu makale süreç boyunca size rehberlik edecektir.

Silmeden Önce Instagram Hesabı Verileri Nasıl Kaydedilir

Hesabınızı silmeye niyetli olsanız bile, gelecekte o hesaptan herhangi bir bilginin istenip istenmediğini düşünmek için bir dakikanızı ayırmalısınız. Bir Instagram hesabını silmek kalıcıdır ve her şey temizlenir, bu nedenle, dalmaya başlamadan ve her şeyi bırakmadan önce verileri gözden geçirme ve kaydetme zamanıdır.

Instagram hesap verilerini indirmek için kullanıcının Ayarlar menüsünü açması, Gizlilik ve güvenlik , ardından Veri indirme ve İndirme iste seçeneğine tıklaması gerekir . İçeriğe bir bağlantı oluşturulacak ve tercih edilen e-posta adresine gönderilecektir.

HTML veya JSON’u seçme seçeneği vardır. HTML, bir web tarayıcısıyla uyumlu olduğundan genellikle en iyi seçenektir. JSON, başka bir hizmete içe aktarırken belirli durumlarda yararlı olan yapılandırılmış bir veri biçimidir.

Hesap şifresi, oturum açmış olsa bile gereklidir. İndirme iste seçeneğine dokunduktan sonra , istek Instagram tarafından işlenir ve bu 48 saate kadar sürebilir.

Instagram Hesabınızı Nasıl Silebilirsiniz?

Sonunda, indirme bağlantısı ve ek talimatlar içeren bir e-posta gönderilecektir. İndirme uygulamadan yapılabilir, ancak büyük miktarda veri olabileceğinden bilgisayar aracılığıyla yapıldığında daha hızlıdır.

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Instagram hesapları şu anda bir mobil veya masaüstü tarayıcı aracılığıyla bir web sayfasını ziyaret ederek silinebilir. Bazı Instagram kullanıcılarının iOS veya Android uygulama ayarlarında silme seçeneği olsa da bu resmi olarak desteklenen bir özellik değil ve Instagram şu anda uygulama içinden hesapları silmenin bir yolu olmadığını belirtiyor.

Bir Instagram hesabını silmek nispeten kolaydır, ancak özellikle birkaç yıl boyunca resim, video ve yorum içerebilecek eski hesaplar için hafifçe yapılmamalıdır. Silme işleminden sonra, bu bilgilerin hiçbiri daha önce kaydedilmediği sürece saklanmayacaktır. Yukarıda bahsedildiği gibi, erişimi kısıtlamanın, sorunlu hesapları engellemenin ve hatta bir hesabı geçici olarak devre dışı bırakmanın birkaç yolu vardır, hesabı silmek son çare olmalıdır.

Instagram Hesabınızı Nasıl Silebilirsiniz?

Bir Instagram hesabını silmeye devam etmek için kullanıcı, Instagram’ın Hesabını Sil sayfasına gitmek için aşağıdaki bağlantıyı açabilir .

https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/

Bir sebep gereklidir, ancak bu bilgiyi Instagram ile paylaşmak istenmiyorsa Başka Bir Şey’i seçmek kadar belirsiz olabilir . Halihazırda giriş yapılmış olsa dahi hesap şifresi girilmelidir. Sil butonuna tıklandığında Instagram işlemi başlatacaktır.

Instagram Hesabınızın Silinmesi Nasıl Geri Alınır

Hesap silme işlemini başlattığınızda, silinmekte olan hesabın profili hemen gizlenir ve 30 günlük bir geri sayım başlar, ardından o hesaba bağlı tüm veriler kalıcı olarak silinir. 30 gün dolmadan tekrar giriş yaparak silme işlemini iptal etmek mümkündür.

Instagram Hesabinizi Nasil Silebilirsiniz 003

Ancak çok uzun süre beklerseniz ve 30 günlük süre sona ererse, şansınız kalmaz: hesap kaybolur ve baştan kaydolmanız ve boş bir sayfa ile başlamanız gerekir. Hesap silinirken başka biri kullanıcı adınızı aldıysa, yeni hesabınız için de yeni bir kullanıcı adı bulmanız gerekecektir.

Instagram Hesabınızı Gerçekten Silmeniz Gerekiyor mu?

Bir Instagram hesabını tamamen silmek biraz korkutucu geliyorsa, öyle olmalıdır. Önce yedeklenmedikçe hesaptaki her şey kaybolacak ve aynı kullanıcı adıyla tekrar kaydolmak mümkün olmayabilir. Instagram bir hesabı silmeyi nispeten kolaylaştırsa da, bir hesap geçici olarak devre dışı bırakılabileceğinden bu bazen gerçekten gerekli değildir.

Hesap spam ile dolu hale geldiyse veya bazı kızgın insanlar tarafından hedef alındıysa, bu can sıkıcı hesapları engellemek veya hesabı özel olarak ayarlayarak kimlerin etkileşimde bulunabileceğini sınırlamak daha iyi olabilir, böylece yalnızca onaylı takipçiler gönderileri görebilir.

Instagram’ın genel hissi şu anda acı verici olsa da, biraz uzak durmak, onu tekrar huzurlu ve keyifli bir alan gibi hissettirmek için yeterli olabilir. Bir Instagram hesabını silme işlemi geri alınamaz, bu nedenle plan buysa, gönderilen ve yorumlarda paylaşılan her şeyi kalıcı olarak çöpe atmadan önce verileri kaydetmek iyi bir fikir olabilir.

Bir Instagram Hesabını Geçici Olarak Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bir Instagram hesabını geçici olarak devre dışı bırakmak için kullanıcının bir bilgisayar aracılığıyla oturum açması gerekir. Bunu mobil uygulamadan yapmanın bir yolu yoktur, ancak iPad gibi bazı tabletler bir web sitesinin masaüstü sürümünün görüntülenmesine izin verir ve bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü kolayca bulunamıyorsa kullanılabilir.

Instagram.com adresinden, kullanıcı devre dışı bırakılacak hesaba giriş yapmalı, ardından tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde görünen profil resmine tıklamalı ve beliren menüden Profil’i seçmelidir. Bu, kullanıcının Instagram profil sayfasını yükler. Profili Düzenle düğmesine tıklamak, kullanıcı adının ve diğer ayrıntıların düzenlenmesini sağlar. Aşağıya kaydırdığınızda, hesabımı geçici olarak devre dışı bırakma seçeneği de olacak .

Instagram Hesabinizi Nasil Silebilirsiniz 004

Bu bağlantıya tıklamak, Instagram’ın hesabın neden devre dışı bırakıldığını sorduğu bir onay sayfası yükler. Sebebini paylaşma havasında değilse ‘Başka bir şey’ seçeneği var. Devam etmek için hesabın şifresinin yeniden girilmesi gerekir. Bu, hesabı gizleyerek hesap silinmiş gibi görünmesini sağlar. Ancak, bu değişikliğin gerçekleşmesi biraz zaman alır, genellikle yaklaşık bir gün.

Bir hesabı devre dışı bırakmak, silmekten çok daha hızlıdır ve bir süre sonra hesabı tekrar etkinleştirmek kolaydır. Hesabı aktif duruma geri döndürmek için kullanıcının tekrar oturum açması yeterlidir.

Instagram Hesapları Nasıl Engellenir

Bir Instagram hesabını silme fikri, diğer Instagram kullanıcılarının istenmeyen etkileşimlerine dayanıyorsa, bu hesapları engellemek, Instagram’ı tekrar fotoğraf ve video paylaşmak için samimi bir yer gibi hissettirmek için alternatif bir çözüm olabilir.

Bir hesap bloke edildiğinde, sahibine bu konuda bilgi verilmeyecektir. Bu hesabın kullanıcının gönderilerini görme yeteneğini ortadan kaldırır ve geçmiş ve gelecekteki tüm etkileşimler gizlenir. Engelleme geri alınabilir, bu nedenle bunun kalıcı bir karar olması gerekmez. Daha ziyade bu, zahmetli bir etkileşimi gerekli görüldüğü sürece ortadan kaldırmaya izin veren bir araçtır.

Instagram uygulamasından veya web sitesinden bir hesabı engellemenin üç kolay yolu vardır. Kullanıcı, engellenecek hesabın profilinden seçenekler listesini görmek için sağ üstteki üç noktaya dokunabilir ve Engelle’yi seçebilir. Rahatsız edici hesaptan doğrudan bir mesajla başlıyorsanız, Engelle seçeneğini ortaya çıkarmak için sohbetin üst kısmındaki isme dokunulabilir.

Instagram Hesabinizi Nasil Silebilirsiniz 005

Bir hesabın içeriğini görmek zorunda kalmadan uygulama aracılığıyla bir hesabı engellemek de mümkündür. Kullanıcı kendi profiline gidebilir, sağ üstte üç yatay çizgi gibi görünen Diğer menüsü “hamburger simgesi”ne ve ardından daha fazla seçenek görmek için Ayarlar’a dokunabilir.

Gizlilik bölümünde, Engellenen Hesaplar’a dokunmak, engellenen her hesabın bir listesini gösterir. Sağ üstteki artı düğmesine dokunmak, takip edilen hesapların listesini gösterir. Herhangi bir hesabın yanındaki Engelle düğmesine dokunmak, o hesap için bunu hemen yapacaktır.

En üstteki arama alanını kullanarak ve anahtar kelimeleri doldurarak bir hesap bulmak da mümkündür. Eşleşen hesaplar, her birinin yanında bir Engelle düğmesi ile gösterilecektir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, yeni oluşturulan hesapları engelleme seçeneği de vardır; bu, özellikle engellenmekten kurtulmaya çalışabilecek endişe verici hesaplar için yararlıdır.

Instagram Hesapları Nasıl Kısıtlanır

Zahmetli Instagram hesaplarını kısıtlamak da mümkündür ve istenmeyen yorumları sınırlamanın daha az aşırı bir yoludur. Bir hesabı kısıtlamak, kullanıcının gönderilerindeki yorumları gizlese de, mesajlara hala izin verilir. Geçmiş yorumlar kalır ve kullanıcının takdirine bağlı olarak yeni yorumlar onaylanabilir.

Kısıtlama, iyi niyetli olabilecek, ancak kullanıcının gönderileriyle veya ana hedef kitlesiyle uyuşmayan utanç verici veya uygunsuz içerik paylaşan arkadaşlardan ve akrabalardan gelen gönderileri nazikçe gizlemenin yararlı bir yolu olabilir. Bir hesabı kısıtlama, engellemeyle aynı şekilde gerçekleştirilir, ancak Engelle düğmesi yerine Kısıtla düğmesinin seçilmesi.

Bir kısıtlamayı kaldırmak için , Ayarlar / Gizlilik menüsünde Kısıtlı Hesaplar’ı bulun ve normal ayrıcalıklara döndürülecek hesabın yanındaki Kısıtlamayı Kaldır düğmesine dokunun.

Instagram Hesabinizi Nasil Silebilirsiniz 006

Instagram Özel Hesabı Nasıl Yapılır?

Hepsini kolayca engellemek ve silmek için çok fazla rahatsız edici hesap veya yorum varsa, bir Instagram hesabını gizli yapmak daha mantıklı olabilir. Bu yapılırsa, yalnızca onaylanmış takipçiler gönderileri, beğenileri ve yorumları görebilir.

Özel bir hesabın profil resmi ve biyografisi, engellenmediği sürece herkes tarafından görülebilir. Bunu önlemenin tek yolu profil resmini ve biyografiyi kaldırmaktır, ancak hesabın herkese açık bir yüzü olarak, bir endişe varsa paylaşılan bilgi miktarını sınırlamak genellikle daha iyidir.

Bir Instagram hesabını gizli yapmanın mevcut takipçileri etkilemediğini unutmamak önemlidir, bu nedenle özel bir hesaba geçerken bile engellemenin değeri vardır. Ticari hesaplar özel hale getirilemez, bu nedenle bu tür bir değişikliği yapmak için kişisel bir hesaba dönüştürülmesi gerekir. Gizli, 16 yaşından küçük kullanıcılar için oluşturulan hesaplar için varsayılan seçenektir.

Instagram Hesabinizi Nasil Silebilirsiniz 007

Herkese açık, kişisel bir Instagram hesabını gizli yapmak için kullanıcı, profil sayfasında bulunan Ayarlar menüsünü açmalı, ardından Gizlilik’i seçmeli ve Özel Hesap için geçiş anahtarını etkinleştirmelidir . Hesabın mevcut takipçilerini gözden geçirme ve değiştirme seçeneği görünecektir ve listeyi görüntülemek için biraz zaman ayırmak iyi bir fikirdir. Bu önemlidir çünkü bir hesabı Özel olarak ayarlamak yalnızca yeni takipçileri etkiler. Her hesabın sağında bir Kaldır düğmesi belirir ve bu, kullanıcının hesabını kaldırarak mevcut takipçilerden gizlemeyi mümkün kılar.

Hesabı zaten takip eden herkes, daha önce olduğu gibi erişime sahip olmaya devam edecek. Gizli bir hesap yine de mesaj alır ve hesap adı ve profil resmi herkes tarafından görülebilir. Takip etmek isteyen hesaplar, izin istemek için Takip Et düğmesine dokunabilir ve bu mesajlar, kullanıcının sağ üstteki kalp gibi görünen düğmeye dokunarak bulunabileceği Instagram etkinlik akışında görünecektir.

Instagram Hesabinizi Nasil Silebilirsiniz 008

Sonuç

Bir Instagram hesabı eğlenceli bir eğlence, bir iş girişimi ve hatta bir hobi olabilirken, bir hesabı kalıcı olarak silmek için iyi nedenler olabilir. Başkalarından gelen kötü niyetli davranışların engellenmesi genellikle nispeten kolaydır. Utanç verici etkileşimler kısıtlanabilir ve büyük ölçekli endişeleri önlemek için bir hesap gizli hale getirilebilir veya geçici olarak devre dışı bırakılabilir. Bazı durumlarda, bir hesap kullanılmamış olabilir veya hiç dikkate alınmamış olabilir.

Terk edilmiş bir hesabı silerek, hesabın kullanıcı adını başka biri tarafından kullanılmak üzere serbest bırakır ve kullanılmayan hesabın saldırıya uğraması riskini ortadan kaldırır. Bir hesabı daha fazla güvenli hale getirmeyi veya tamamen silmeyi tercih ederken, bir miktar ayrım sağlamak ve Instagram’ı eğlenceli ve kullanışlı bir sosyal medya deneyimi yapmak için birden fazla Instagram hesabına sahip olmanın mümkün olduğunu unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.