Kılavuzlar

Fotoğrafçılıkta Işık Ölçer Nasıl Kullanılır

Onlarca yıldır kamera çantamda her zaman bulundurduğum bir donanım var. Bu el tipi bir ışık ölçer olacaktır. Bu günlerde hala elde taşınabilir bir ışık ölçer kullandığım için azınlıkta olduğumu hissediyorum ve bu çok kötü, böyle olması çok kötü.

Biri kesinlikle kamera içi ölçüm cihazını kullanarak çekim yapabilirken, bunun en iyi seçim olmadığı ve hatta bunu yapmanın mümkün olmadığı durumlar vardır. Bu kılavuzda, bir ışık ölçerin ne olduğundan, fotoğrafçılığınızda nasıl doğru şekilde kullanılacağına kadar her şeyi ele alacağız.

El Tipi Işık Ölçer nedir?

Birini kullanmanın nedenlerine girmeden önce, el tipi bir ışık ölçerin tam olarak ne olduğuna bir göz atalım.

El tipi ışık ölçer, bir nesneyi veya sahneyi fotoğraflamak için doğru pozlamayı belirlemek için ışığı ölçen bir cihazdır. Işık ölçerler çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur (Şekil 1) ve ayrıca farklı yeteneklere sahiptir. Tanım olarak, el tipi sayaçlar ele bir akıllı telefon gibi sığar, ancak spot sayaçlar gibi bazıları daha tabanca benzeri bir tutuşa sahip olabilir.

Fotoğrafçılıkta Işık Ölçer Nasıl Kullanılır
Şekil 1. Üreticilerin ışık ölçer görüntüleri.
Gossen DigiPro F2 (solda), Sekonic L-398 (ortada) ve Pentax Dijital Spotmetre (sağda).

İlk ışık ölçerlerin çoğu pil gerektirmez – bunun yerine, okumaları görüntülemek için bir iğneyi sürmek için ışığa duyarlı hücreler kullandılar. Örneğin Sekonic’in L-398’i gibi bu tür sayaçları bugün hala bulabilirsiniz. Çoğu modern ışık ölçer, pil gerektirir ve elektronik ekranlar aracılığıyla bilgi görüntüler.

Bilgilerin nasıl görüntülendiği önemli değil, çoğu fotoğrafik ışık ölçer size aynı temel bilgileri sağlayacaktır. Mevcut ışığı ölçerek ölçüm cihazı, belirli bir sahne için doğru diyafram/f-durağı kombinasyonunu sağlayacaktır.

Şimdi bu noktada “Kameramın yerleşik ölçüm cihazı bana bunu söyleyebilir” diye düşünebilirsiniz ve bu doğru, ancak en doğru ve tutarlı olanı bu mu olacak? Peki ya stüdyo flaşı?

Haydi, biraz daha konuyu açalım…

Işık Ölçer Nasıl Kullanılır
Portre için ışık ölçer kullanan bir fotoğrafçı.

Yansıyan vs Olay Ölçümü

Yansıyan ölçüm , birçok el tipi ölçüm cihazının yanı sıra bir kamera tarafından kullanılan türdür. Objektife veya ölçüm cihazına giren ışık özneden yansımıştır. Ölçüm cihazınızın veya kameranızın ölçüm ayarlarına bağlı olarak bu ışık değerlendirilir ve “doğru” bir pozlama belirlenir.

Kameralarda bu, öncelikle sahnenin merkez alanını (merkez ağırlıklı), görüntüdeki küçük bir noktayı (nokta ölçümü) yargılamaya veya tüm sahneyi değerlendirip bir poz değeri bulmaya dayanabilir. İlk ikisi oldukça açıklayıcıdır, ancak değerlendirmeye dayalı ölçüm daha karmaşıktır.

Çoğu modern kamera, bir sahneyi birden fazla bölgeye bölebilir ve sonuçları kamera işlemcisindeki programlanmış sahnelerin bir listesiyle karşılaştırabilir. 1980’lere kadar, kameralar bazen beşe kadar bölge kullanan çok bölgeli ölçüm cihazları kullanmaya başladı. Mevcut dijital kameralar, sahne için “doğru” pozlama olarak belirlediğini sağlamak için düzinelerce (veya daha fazla) nokta kullanarak bir sahneyi değerlendirebilir. Önceki dilde alıntıları doğru koydum çünkü bu öznel olabilir ve kişinin yansıtıcı ölçümle elde ettiği okumayı etkileyen iki faktör vardır.

Bunlardan biri, yansıyan ışığın özneye göre yoğunluğunun değişeceğidir (Şekil 2). Örneğin, koyu tenli biri, açık tenli bir kişiden daha az ışık yansıtacaktır. Sonuç, kamera ölçerin (veya elde taşınan bir yansıtıcı ölçüm cihazının) koyu teni aşırı pozlaması ve açık ten için az pozlaması olabilir.

Figure2
Şekil 2. Yansıyan ışık ölçümünün bir gösterimi.

İkinci faktör, ışık okumalarının değerlendirici, kamera içinde işlenmesinin sahneye veya konuya dayalı olarak en iyi tahmini yapmasıdır. Birlikte bu, tutarsızlığı ortaya çıkarır ve bunu bir sahnedeki nesnelerin konumu değiştiğinde veya ışık kaynağı (veya fotoğrafçı) hareket ettiğinde ve pozlama etkilendiğinde görebilirsiniz.

Not : Bu faktörler, ister tam manuel ister otomatik modda çekim yapıyor olun önemlidir, çünkü manuel modda bile, kamera içi ölçüm cihazı tarafından sağlanan bilgilere göre ayar değişiklikleri yapmaya devam ediyorsunuz.

İhtiyaçlarınızın ne kadar tutarlı olduğu çekime bağlı olacaktır. Bazı işler için, maruziyetteki farklılıklar tamamen kabul edilebilir. Moda veya ürün fotoğrafçılığı gibi şeyler için sonuçların yüksek düzeyde tutarlı olması gerekir ve olay tipi ölçümün öne çıktığı yer burasıdır. Birçok el tipi ölçüm cihazının yansıtıcı okuma seçeneği vardır. Spot sayaçlar söz konusu olduğunda, tasarımlarının doğası gereği yansıtıcı okumaları gerekir.

Olay ölçümü , nesneye veya sahneye düşen ışığı ölçerek çalışır. Nesnelerin yansımasına güvenmek yerine, ölçüm, ışık kaynağından (veya kaynaklarından) nesneye veya sahneye ne kadar ışık düştüğüne dayanır. Kaynaktan gelen ışığın miktarını ölçerek, doğru pozlama artık öznel gibi yansıtıcı okumalar yerine nesneldir.

Bir olay okuması yapmak için, beyaz sayaç difüzörünü nesnenin tam üzerine yerleştirirsiniz (Şekil 3) ve kamera konumuna doğru bakmasını sağlayın. Flaş için ölçüm yapılması durumunda, ölçüm cihazı ile konu konumundayken flaşı patlatabilmeniz için yanınızda bir uzaktan tetikleyici bulundurmanıza yardımcı olur. Asistanlar da bunun için çok kullanışlıdır.

Figure3
Şekil 3. Gelen ışık ölçümünün bir gösterimi.

Diyelim ki yirmi kişinin vesikalık fotoğrafını çekmeniz gerekiyor ve bu insan grubunda açık ve koyu ten rengi çeşitleri var. Yansıtıcı ölçümlere dayalı ölçüm, çeşitli “doğru” maruz kalma değerleriyle sonuçlanacaktır (Şekil 4). Ardından, tüm görüntüleri tutarlı bir şekilde ortaya çıkarmak için çekim yaparken ayarlamanız veya olaydan sonra bunları düzeltmeniz gerekir.

Figure4
Şekil 4. Yansıtıcı ölçüm, tutarlı aydınlatma altında bile değişken poz okumasına neden olabilir.

Bir olay okuması kullanarak, ışık kaynağınızdan tam olarak ne kadar ışık geldiğini bileceksiniz. Tüm vesikalık çekimler için bu pozlama değeri kullanıldığında, denekler arasında ten tonlarında büyük farklılıklar olsa bile herkes uygun şekilde pozlanmış olacaktır (Şekil 5). Aynısı, sabit bir çıkışa ayarlanmış ışıkları kullandığınız ve konunun çekimden çekime ışık kaynağından aynı mesafede yerleştirildiği herhangi bir durum için de geçerlidir. Bu, hayatınızı çok daha kolaylaştıracak ve postada çok zaman kazandırabilir.

Figure5
Şekil 5. Olay ölçümü, konuyu daha doğru betimleyen tutarlı sonuçlar sağlar.

Metre kullanmanın faydası sadece konu değildir. Arka planınızın eşit şekilde aydınlatılmasına ihtiyacınız varsa, arka plandaki çeşitli noktalardan okumalar almak için bir sayaç kullanabilirsiniz. Bu size diğerlerinden daha açık veya daha koyu olabilecek alanları gösterecek ve ardından aydınlatmanızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

sekonic light meter 1
Sekonic L-858D-U Speedmaster, hem bir gelen ışık ölçer hem de nokta okumaları için yansıtıcı bir ışık ölçerdir.

Yansıtıcı Işık Ölçer Nasıl Kullanılır

using a light meter for a spot reading
Yansıyan ışığın spot okumasını yapmak için bir ışık ölçer kullanmak.
Neredeyse Red Productions’a ait fotoğraf ve CC BY-SA 4.0 altında lisanslanmıştır.

Fotoğraf makinelerinde yerleşik ışık ölçerlerin kullandığı ilke bu olduğundan, yansıtıcı bir ışık ölçer kullanmak fotoğrafçılar için daha tanıdıktır.

  1. Kamera Ayarlarınızı Seçin . İlk olarak, kameranızı manuel moda ayarlayın ve istediğiniz ISO’yu (ve bunlardan herhangi birini kontrol etmek istiyorsanız diyafram veya enstantane hızını) seçin.
  2. Metre Üzerindeki Ayarları Eşleştirin . Işık ölçerinizi kameranızla aynı ayar(lar)a ayarlayın.
  3. Bir veya Daha Fazla Işık Okuması Yapın . Spot metre vizörü gözünüze doğru tutun ve sahnede nerede ölçüm yapacağınızı seçmek için çerçevenin ortasındaki göstergeyi kullanın. Bir okuma yapmak için ölçüm düğmesini kullanın. Pozlamanızı tek bir nokta okumasına dayandırabilirken, genellikle sahnenin en önemli alanlarında (örn. en karanlık gölgeler, en parlak vurgular ve anahtar orta tonlar) birden fazla okuma yapmak ve bunları ölçüm cihazının belleğine kaydetmek isteyeceksiniz. ve ardından sayacın son maruz kalma değeri için ortalamayı hesaplamasını sağlayın.
  4. Hesaplanan Ayarları kullanın . Işık ölçer, ışık okuması yapılarak hesaplanan en uygun diyafram açıklığını ve/veya enstantane hızını döndürür. Kameranızı bu ayarlara ayarlayın.

Olay Ölçer Nasıl Kullanılır

incident light meter
Olay ışığını okumak için ışık ölçer kullanan bir fotoğrafçı.

Burada, kullanmanız gereken enstantane hızını bulmak için bir ışık ölçer kullanmanın temel adımları verilmiştir.

  1. Kamera Ayarlarınızı Seçin . İlk olarak, kameranızı manuel moda ayarlayın ve istediğiniz ISO’yu (ve bunlardan herhangi birini kontrol etmek istiyorsanız diyafram veya enstantane hızını) seçin.
  2. Metre Üzerindeki Ayarları Eşleştirin . Işık ölçerinizi kameranızla aynı ayar(lar)a ayarlayın.
  3. Metreyi Okumaya Hazırlayın . Işık okuması yapmaya hazır hale getirmek için ışık ölçerinizi “etkinleştirmeniz” gerekebilir. Örneğin, sayacın beyaz kubbesi (lümisfer olarak adlandırılır) etrafında topuzu çevirmeniz gerekebilir.
  4. Doğru Modu Ayarlayın . Çoğu ışık ölçer, ortam ışığını okumak için bir moda ve flaşı ölçmek için bir başka moda sahip olacağından, ölçüm cihazınızın doğru moda ayarlandığından emin olmak isteyeceksiniz.
  5. Hafif Okuma Yapın . Ardından, ölçüm cihazını nesnenin önünde ve ışık küresi kameraya bakacak şekilde tutun. Ortam ışığını ölçmek için ölçüm düğmesine basın. Flaş ölçümü yapıyorsanız, ölçüm cihazı okuma yaparken flaşı tetikleyin.
  6. Hesaplanan Ayarları kullanın . Işık ölçer, ışık okuması yapılarak hesaplanan en uygun diyafram açıklığını ve/veya enstantane hızını döndürür. Kameranızı bu ayarlara ayarlayın.

Flaş Ölçümü

El ölçüm cihazına sahip olmanın en iyi örneklerinden biri stüdyo flaşı kullanmaktır. Manuel stüdyo flaşı kullanırken , kamera içi ölçüm cihazınız sadece işe yaramaz olmakla kalmaz, aslında yanıltıcı da olabilir. Kamera ölçer, flaş patladığında ne kadar ışık bulunacağını bilmediğinden, yalnızca ortam ışığına dayalı ayarların kullanılması kuşkusuz çok fazla pozlanmış görüntülere neden olacaktır (Şekil 6). Birçok okuyucu bunun kesin olduğunu biliyor olsa da, diğer fotoğrafçıların yıllar boyunca bu sorunla çok uğraştığını gördüm.

Figure6
Şekil 6. Soldaki kamera içi ölçüm cihazına ve sağdaki el tipi ölçüm cihazına dayalı stüdyo flaş pozu.

Bu durum, 1980’lerin sonlarında bir el ölçüm cihazına ihtiyacım olduğuna ilk karar vermemin nedeniydi. Özellikle, stüdyo flaşlarıyla kullanmak için flaş okuyabilen birine ihtiyacım vardı. Sayaç olmadan, stüdyo ışıklarımı kullanırken doğru f-stop’u tahmin etmek zorunda kalırdım.

Test çekimlerinizi gözden geçirerek bugün bir dijital fotoğraf makinesinde deneyebilir ve doğru pozlamayı bulabilirsiniz, ancak bu, film kullanarak bir seçenek değildi. Polaroidleri test için kullanabilen kameralarda bile, genellikle film için çekim başına yaklaşık 1,00 dolara mal oluyor, bu nedenle pozlamayı belirlemenin çok ucuz veya etkili bir yolu değil.

Figure7
Şekil 7. Bu Polaroidlerin her birinin maliyeti 1,00 dolar civarındadır ve bu da çekim sırasında hızla artabilir.

Bugün bile, test çekimlerinizi anında gözden geçirebilme özelliğiyle, doğru bir başlangıç ​​noktasına sahip olmak mantıklıdır. Çoğu zaman, ölçüm cihazınızın okuması ihtiyacınız olan tek şey olacaktır, ancak elbette yine de görüşünüze uyacak şekilde pozlama ayarlamaları yapmak isteyebilirsiniz. İyi bir başlangıç ​​noktasına sahip olmak zaman kazandırır ve çalışma setindeyken zaman nakittir.

Bazı flaş ölçerler, flaş pozu ile ortam ışığı arasındaki farkı da gösterebilir. Örneğin Sekonic L-478D-U , gün ışığı dolum durumları için çok yararlı olabilecek ortam ışığına (Şekil 8) bir flaş yüzdesi gösterecektir. Düşük yoğunluklu iç mekan aydınlatmasını flaş pozuyla dengelemek için deklanşörün ne kadar süreyle sürükleneceğini belirlemek için de yararlı olabilir.

Figure8
Şekil 8. Kırmızı daire içine alınmış değer, flaşın ortam ışığına yüzdesini gösterir.

Birçok kamera, bu dengeyi ayarlamanıza izin verecek olan TTL aracılığıyla ölçüm yapan flaşlarla kullanılabilir, ancak TTL’nin doğası, sahnede veya nesne yerleşiminde yapılacak herhangi bir değişikliğin son pozu değiştirebileceği anlamına gelir. Bir ölçüm cihazı kullanmak, doğru pozlamayı elde etmek için kullanılabilecek bir “doğruluk kaynağı” sağlayabilir.

Işık Metre Aksesuarları

Çoğu el tipi olay ölçer, ışık sensörü üzerinde yarım küre şeklinde bir difüzör ile standart olarak gelirken, bazı durumlarda üretici, ölçüm cihazının modeline bağlı olarak başka seçenekler de sunar. Bazı sayaçlarda değiştirilebilir difüzörler bulunurken, diğerleri tüm üst bölümün (bazen başlık olarak da adlandırılır) çıkarılmasına ve değiştirilmesine ve hatta bir uzatma kablosu takılmasına izin verir.

Bütün bir makale olabileceği için mevcut tüm seçeneklere girmeyeceğim, ancak çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir seçeneğe dikkat çekmek istiyorum. Kubbeli difüzörün yerini alan bir “lumidisc” birçok metre için mevcuttur. Bunlar, düz bir düzlemde ışığı ölçmek için kullanılır ve çoğu zaman, hepsi olmasa da, çoğu el tipi ölçüm cihazına dahildir.

Figure9a
Şekil 9a.
Belirli Sekonic metreler için Lumidisc.
Figure9b
Şekil 9b.
Sekonic L-478D’deki geri çekilebilir kubbe.

Portre fotoğrafçılığı için düz difüzör, yüzün her iki tarafındaki ışığı ayrı ayrı kontrol etmek için kullanışlıdır. Bu ölçümleri bir kubbe difüzör ile alabilirsiniz, ancak düz difüzör diski daha yönlüdür ve bu tür ölçümler için daha uygundur (Şekil 9a). Bazı sayaçlarda, ölçüm başlığına girebilen geri çekilebilir bir kubbe bulunur. Bu, hiçbir şeyi çıkarmak zorunda kalmadan düz difüzöre benzer sonuçlar üretir.

Olay Ölçer Kullanmak Her Zaman En İyisi mi?

Kısa cevap “Hayır” dır. Stüdyo çalışması için, el tipi bir olay ölçerin en iyisi olduğu ve bu hem flaş hem de sabit ışıklar için geçerli olduğu fikrine sıkı sıkıya bağlıyım. Konunun nerede olacağı ve ışığı o noktada ölçebileceğim durumlar için de aynı şekilde hissediyorum. Mevcut ışık portrelerini mekanda, film prodüksiyon fotoğraflarında ve aydınlatmanın tutarlı olması gereken diğer iç mekan etkinliklerinde çekmek, özne konumundan bir okuma almanın mümkün olabileceği zamanlardır.

Figure10
Şekil 10. Bu durumda bir olay ışığı okumasını denemek ve almak gerçekten pratik değil.
Ales Krivec’in fotoğrafı.

Çektiğim birçok fotoğraf türü için el tipi olay ölçeri kullanmayı en iyi seçenek olarak görsem de, kullanmanın gerekli olmadığı ve hatta kullanılmasının mümkün olduğu pek çok durum var. Manzara fotoğrafçılığı, pratik olmadığı yerlerin mükemmel bir örneğidir. Çoğu durumda, konu (sahne) çok uzaktadır. Bu gibi durumlarda, bir spot ölçüm cihazı veya kamera içi ölçüm cihazı mantıklıdır ve gerçekten tek seçeneklerdir.

Bazı metrelerle yansıyan flaşı ölçmenin bazı yolları olduğunu unutmayın. Buna, belirli spot ölçüm cihazlarının yanı sıra yansıtıcı ekleri kullanabilen diğer flaş ölçüm cihazları dahildir. Bunun bir avantaj sunacağı pek çok durum görmesem de, bu seçeneklerin var olduğunu belirtmeseydim kusura bakmayın.

Diğer El Tipi Işık Ölçerler

Yukarıda, hareketsiz fotoğrafçılık için elde taşınan bir ölçüm cihazı kullanmanın temelleri anlatılmaktadır. Ayrıca renk sıcaklığını okumak için tasarlanmış sayaçlar (Renk Ölçerler) ve ayrıca video ve sinema kullanımı için özel olarak tasarlanmış sayaçlar da bulunmaktadır. Birçok fotoğraf ölçer, video/film kullanımı için bir dereceye kadar ölçüm ayarları sunar. Bununla birlikte, özel olanlar, hareketli görüntü yakalama için gereken daha geniş bir ayar yelpazesi ve okuma türleri sunacaktır.

Figure11
Şekil 11. Gossen’den fotoğrafçılık ve endüstriyel uygulamalar için çeşitli ışık ölçüm cihazları.

Çalışma ortamı ayarlarını, tabelaları ve çok çeşitli diğer kullanımları kontrol etmek için ışığı çeşitli şekillerde ölçebilen çevresel hizmetler için kullanılan endüstriyel ışık ölçerler de vardır. Özellikle Gossen, fotoğrafçılık ve endüstriyel kullanım için çok çeşitli ışık ölçüm cihazları sunmaktadır.

Sonuç

El tipi bir ölçüm cihazı kullanmadan fotoğraf çalışmalarında kesinlikle başarılı olunabilirken, bunlar çok kullanışlı araçlardır. Işıklandırmanızı doğru bir şekilde ayarlamak için size zaman kazandırabilirler, bu da size konuya ve kompozisyona konsantre olmanız için daha fazla zaman bırakır.

header

Elde taşınan sayaçlar da sorunlu ekipmanların belirlenmesine yardımcı olabilir. Stüdyo flaşlarımdan birinin ölçüm cihazımla test ederek daha düşük ayarlarda tutarsız miktarlarda ışık yaydığını keşfettim. Bu, ışık manuel olarak ayarlanmış olsa bile, vesikalık seanslarımın neden biraz daha parlak ve daha karanlık görüntüler verdiğini çözmeme yardımcı oldu.

El tipi olay/yansımalı sayaçlar yapan birkaç üretici var ve fiyatları temel bir için 130 dolardan başlıyor. Bütçe önemliyse, çok çeşitli kullanılmış sayaçlar vardır ve genellikle iyi durumdalarsa, yine de doğru ve güvenilir olmalıdırlar. Onları aldığınızda test edin ve sonra dışarı çıkın ve fotoğraf çekin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.