Kılavuzlar

Bir Fotoğrafçının Videoya Başlama Kılavuzu

Video giderek daha önemli hale geldikçe, fotoğrafçılar müşterilerine video hizmetleri sunmayı düşünebilir. Bu harika bir hedef, ancak fotoğraftan videoya başarılı bir şekilde atlamak için dik bir öğrenme eğrisi var.

Hangi fotoğrafçılık becerilerinin video ortamına aktarılacağından ve hangi yeni becerileri öğrenmeniz gerekeceğinden emin olamayabileceğiniz için, profesyonelce başarılı bir şekilde video çekmek için gerekenlere şaşırmak kolaydır.

Zorlayıcı bir hikaye anlatmak için başarılı bir şekilde video çekmeyi ve düzenlemeyi öğrenmeniz gereken çok şey olsa da, iyi haber şu ki bir fotoğrafçının becerilerinin çoğu aktarılabilir. Profesyonel bir fotoğrafçı, iş bir sahneyi kadrajlamaya, aydınlatmaya ve beyaz dengesi ile rengi tam olarak doğru bir şekilde yakalamaya geldiğinde hızla yere vurabilir ve onları bir hikayeyi nasıl anlatacaklarını öğrenmeleri için serbest bırakabilir.

Bu kısa kılavuzun geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olacağını umuyoruz.

Videoya Başlamak İçin Bilmeniz Gereken Terminoloji

Videografların ve film yapımcılarının, başarılı bir yapımın anahtarı olan bir dizi teknik terime ek olarak kendi dilleri vardır. Başvurulacak en iyi yerlerden biri, StudioBinder’ın Film Terminolojisi Tanımlayıcı Sözlüğü’dür , ancak bu bile her şeyi içermez.

Sanal Sergi ayrıca , sette yaygın olarak kullanılan jargondan kameranızın menüsünde görebileceğiniz ve anlamayabileceğiniz öğelere kadar her şeyi içeren, bilmeniz gereken önemli videografi terimleri sözlüğünü bir araya getirdi .

Ekipman: Ne Aktarılabilir ve Ne Değildir?

Bugünlerde, donanım çoğunlukla fotoğrafçılık ve videografi arasında aktarılabilir, ancak elbette istisnalar da vardır. Günümüzün modern kameraları zaten 4K ve HD video çekmek için donatılmıştır; bugünlerde bir akıllı telefon bile profesyonel görünümlü sinematik videolar oluşturabiliyor. Pek çok kamera, hem fotoğraf hem de video yakalama aygıtı olarak çifte görev gerçekleştirebilirken, aksesuarlar, işlerin ayrıldığı noktadır.

En başta yatırım minimum düzeyde olmalıdır, ancak bir fotoğrafçının bir proje için mümkün olan en iyi videoyu çekmeyi umması durumunda ihtiyaç duyacağı bazı kit parçaları, bölümlere ayrılmış olarak aşağıda verilmiştir.

Ses ekipmanı

En büyük engel aynı zamanda en önemlisidir: ses. Ses, bir video için görüntünün kendisi kadar, hatta belki daha da önemlidir. Hikaye yeterince çekiciyse, insanlar cansız bir görüntüye tahammül edecekler, ancak kötü sesi kaldıramayacaklar. Video kameralardaki mikrofonların çoğu sonradan akla gelir ve ses sinyalini dengelemek için daha düşük amfilere sahiptir. Bu nedenle, iyi bir mikrofon çok önemlidir.

Bir Fotoğrafçının Videoya Başlama Kılavuzu
Rode

İki tür mikrofon vardır: yönlü ve çok yönlü. Çok yönlü mikrofonlar, ortam sesini yakalamak ve onu geniş bir çevre alanından toplamak için tasarlanmıştır. Yönlü mikrofonlar sesi çok daha dar bir şekilde örnekler. Film yapımcıları her ikisini de kullanır, ancak yeni başlayanların çoğu, sesleri yakalamada en iyi oldukları için yönlü mikrofonlara odaklanmalıdır.

Bir videografın konuşlandırabileceği üç farklı mikrofon vardır:

  • Shotgun mikrofonu: kameraya veya bir bom direğine sığabilen yönlü bir mikrofon.
  • Lavalier (lav) mikrofon: sesinin kaydedilebilmesi için öznenize giden bir klipsli yönlü mikrofon.
  • Kablosuz Mikrofon: sesi kameranıza bağlı bir alıcıya ileten bir lav’ın kablosuz versiyonu.

Bunların üçünün de, videografın ne yakalamaya çalıştığına bağlı olarak kendi kullanımları vardır ve çoğu profesyonelin bunlardan en az ikisinin birden çok versiyonu vardır. SanalSergi, sınırlı bir bütçeye sahip yeni başlayanlar için tek bir shotgun mikrofon önerir, çünkü bunlar her işin bir parçası olma eğilimindedir. Herhangi bir görevde en iyisi olmayabilirler, ancak birçok gereksinimi karşılarlar.

Rode, sağlam bir çalıştır ve çalıştır kompakt mikrofon söz konusu olduğunda pazarı köşeye sıkıştırdı. VideoMic Pro , VideoMicro gibi harika bir giriş seviyesi mikrofondur ve her ikisi de ortam sesini yakalamanın yanı sıra röportajlar için de iyi çalışabilir. Bunun için bir tür montaj veya muhafaza almanız gerekecek, ancak Rode NTG2 daha da iyi ve gürültülü ortamlarda bile sesi izole ederek ve sesleri yakalayarak harika bir iş çıkarıyor. Sennheiser’ın MKE 600 shotgun , başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlayan eksiksiz bir aksesuar paketiyle birlikte sunuluyor ve bu harika.

rode microphone 2

Sesi yakalamak için mikrofonlara ek olarak, düzgün bir şekilde kaydedildiğinden emin olmak için bir yola ihtiyacınız olacak. Bunun için sağlam, hafif, rahat, kablolu bir kulaklık isteyeceksiniz. Mümkün olduğunca temiz ve net bir sinyal istediğiniz için kulaklıklardan kaçınmak istersiniz (kablolu kulaklıklar, kulak üstü kulaklıklar kadar sesi de izole etme eğiliminde değildir ve kablosuz ses beslemeleri henüz kameralarda evrensel olarak desteklenmemektedir).

Normalde bir dizi seçenek sunmayı severiz, ancak bu durumda satın almanız gereken tek bir kulaklık vardır: Sony MDR-7506 kulaklık. Bunların endüstri standartları olmasının bir nedeni var: ucuzlar, sonsuza kadar dayanıyorlar ve kristal berraklığında ses ve müzik sunumu sağlamada çok başarılılar.

Kamera Desteği

Kamera ister “kilitlenmiş” ister elde çekimle hareket halinde olsun, kamera desteğinin önemi küçümsenemez. Hareket halindeyken çekim yaparken bile sabit bir görüntü izleyicinin ilgisini çekecek ve sahnede bir kafa karışıklığının oluşmasını önleyecektir. Bazen, Er Ryan’ı Kurtarmak’ın ikonik D-Day sahnelerinde olduğu gibi, o titrek kamera görüntüsü gerçekten de kaotik savaş hissine katkıda bulunuyor. Ancak çoğunlukla seyirci, konuları ve çevreyi tanıyarak sahneye dalmak istiyor. Uygun desteğin geldiği yer burasıdır.

Tripodlar – Kameralarda olduğu gibi, iyi bir akışkan kafaya sahip bir tripod, durağan görüntülerden videoya aktarılabilir. Hareket etmeyen çekimler yapılırken kamerayı kilitlemek için bunlara güveniliyor. Bununla birlikte, sinematik bir tripodun yapım kalitesi ve tasarımı, standart bir fotoğraf tripodundan çok daha sağlamdır ve çok sayıda aksesuarla daha ağır yükleri ve donanımları kaldırabilir. Video için sabit kamerasını veya hatta bir akıllı telefonu kullanan bir fotoğrafçı için bu bir endişe kaynağı değildir, ancak farklılıkları bilmek önemlidir.

Bir Fotografcinin Videoya Baslama Kilavuzu tripod

Akışkan Kafalar – Zaten bir tripodunuz varsa muhtemelen onunla birlikte gelen akışkan kafaya da sahipsinizdir. Akışkan kafaları, kameranın ani hareketlerini ve titreşimlerini sönümlemek için tasarımındaki bir akışkan odası sayesinde yumuşak ayarlamalar, eğimler ve kaydırmalar sağlar. Daha yüksek kaliteli bir akışkan kafaya sahip olmak, konunuzu takip ederken daha sorunsuz bir deneyim anlamına gelir. Başlangıçta, çubuklarınızdaki kafayı hemen yükseltmeniz gerekmeyebilir. Ancak zamanla, özellikle geniş formatlı kameralarla video çekerken daha iyi bir tasarıma geçmek iyi bir fikirdir.

Gimbal – Bir gimbal, hareket halindeyken kameranıza görüntü sabitleme sağlar. Gimbal’lar, hareket halindeki kamera ile “elde” giderken çok faydalıdır. Bir gimbal, kameranın çeşitli eksenlerde dengelenmesini sağlayarak pürüzsüz bir görüntü sağlar. Başlangıçta bir gimbal gerekli değildir, ancak iş göndermeye geldiğinde görüntünün çok daha sabit olacağı bilindiğinde, kamerayı tutmak gerçekten çok güzel.

Aydınlatma

Başlangıçta sahneniz için birkaç ışık ayarlamak için zaman ayırmak, özellikle renk derecelendirme sırasında sahneyi iyileştirmek için daha az zaman anlamına gelir. Aydınlatma aynı zamanda izleyicinin gözünü atıcının gitmesini istediği yere yönlendirebilir. Yalnızca aydınlatma sağlamakla kalmayan, aynı zamanda bir renk sıçraması da sağlayabilen iyi bir ışık kitine sahip olmak, bir sahnenin havasını gerçekten ayarlayabilir.

Bir Fotografcinin Videoya Baslama Kilavuzu Westcott
Westcott

Üç noktalı ışıklar: Üç noktalı aydınlatma, kameramanın bir sahne içindeki bir konuyu aydınlatmasını sağlayan bir ışık kitidir. Genellikle Anahtar (veya ana) ışık, dolgu (veya dolgu ışığı) ve arka plan ışığı (arka planı özneden ayıran) olarak ayrılır. Üç noktalı bir aydınlatma kiti kullanışlıdır, ancak en başta gerekli değildir, çünkü doğal ışık çok güçlü olabilir ve doğal olduğu için tercih edilir. Büyük olasılıkla, ilk aydınlatma satın alımınız bir LED ışık olacaktır ve bunlar her yerde bulunur.

LED Video Işıkları: İyi bir LED tabanlı video ışığı, her koşulda bir sahneyi aydınlatabilir ve kamera kafesine girecek kadar hafif olabilir ve yine de onu hareket halinde tutabilir.

Doğal Işık: Yeni başlayan birçok kameraman için, doğal ışık gayet iyi olacak ve çoğu durumda işe yarayacak. Doğal ışık kullanıyorsanız, fotoğrafçılıkla aynı kuralları izleyin ve sert, doğrudan güneş ışığından kaçının ve bunun yerine bulutların arasından veya gölgede doğal bir yayılma bulun veya bir duvardan yansıtın veya dolaylı pencere ışığı kullanın.

Depolama

Fotoğrafçılıkta olduğu gibi, kullanılan kamera türü, kullanılan depolama ortamı türünü belirleyecektir. MicroSD’den SD kartlara ve CFExpress’e kadar değişen ortam kartları, kameranın güvenli saklama için görüntüleri yazacağı şeydir.

Hafıza Kartları: Modern kameraların çözünürlüğü hızla 8K’ya yaklaşırken, yüksek hızlarda okuyup yazabilen sağlam bir hafıza kartına olan ihtiyaç çok önemlidir. Bir video kartı için mevcut en üst özellik, minimum okuma/yazma hızı en az 90 MB/s olan V90 UHS-II’dir. Ayrıca, bir kartın minimum 400 MB/sn hızında yazmak üzere test edildiğini belirten Compact Flash Association tarafından verilen bir sertifika olan VPG400 sertifikalı ifadesini de duyacaksınız. Açıkçası, ne kadar hızlı olursa o kadar iyi. Videonuzu depolayacak ortamda asla ucuza gitmek istemezsiniz. Daha fazla ayrıntı için Bellek Kartları Kılavuzumuza başvurduğunuzdan ve satın alma seçenekleri için en iyi CFexpress kılavuzumuza başvurduğunuzdan emin olun.

Bir Fotografcinin Videoya Baslama Kilavuzu SanDisks New Pro G40 SSD
SanDisk

Harici sabit diskler: Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K gibi bazı kameralar, doğrudan harici bir SSD sürücüsüne kayıt yapabilir. Birden çok şirket harika, güvenilir harici SSD’ler üretir ve bunlar genellikle küçük, sağlamdır ve ayrıca videonuzu bilgisayarlar arasında yedeklemek ve taşımak için harika çalışır.

Video Düzenleme Yazılımı

Aşağıda, çekimlerinizi birlikte kesmek için kullanmanızı önerdiğimiz bazı video düzenleme uygulamaları bulunmaktadır. Belirtilen yerler dışında, genellikle Windows, macOS ve hatta Linux için sürümler vardır.

Premiere Elements: Premiere Pro’da bulunan video düzenleme araçlarının yaklaşık %80’ini sağladığı için, yaklaşık 100 ABD doları karşılığında Adobe Premiere Elements başlamak için iyi bir yerdir. Buna müzik, başlıklar, geçişler ve efektler dahildir.

Premiere Pro: Adobe’nin amiral gemisi video düzenleyicisi Premiere Pro, bir Creative Cloud aboneliğiyle aylık 54,99 ABD doları, tek uygulama aylık üyeliği ise ayda 20 ABD dolarıdır.

Final Cut Pro: Apple’ın video düzenleyicisi Final Cut Pro, işlev olarak Premiere Pro’ya çok benziyor, ancak Apple bunu aylık abonelikle sunmuyor, ki bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyoruz. Bilgisayarınız bir Mac ise, Final Cut’a iyi bir görünüm vermeniz önerilir.

Blackmagic is Bringing DaVinci Resolve to the iPad
BlackMagic

DaVinci Resolve: DaVinci Resolve, Blackmagic Design’in video düzenleme, renk derecelendirme, görsel efektler, ses düzenleme ve hatta Bulutta diğer kişilerle ortak çalışma sunan, hepsi bir arada bir düzenleme çözümüdür. En iyi yanı, ücretsiz olarak indirilebilmesi, daha gelişmiş Studio sürümünün ise 295 ABD doları karşılığında edinilebilmesidir. Resolve, kullanımı daha zor kabul edilir, ancak aynı zamanda diğer benzer seçeneklerden daha güçlüdür.

HitFilm Express: HitFilm Express, yalnızca video düzenleme değil, görsel efektler de sunan hepsi bir arada bir çözümdür. Ücretsiz olarak indirilebilir veya 350 $ karşılığında daha gelişmiş bir Pro Studio sürümü mevcuttur.

Lightworks: Lightworks, on yılı aşkın bir süredir geliştirilmekte olan ücretsiz, açık kaynaklı bir video düzenleyicidir. Uzun vadede iyi bir çözüm olmayabilir, ancak işin püf noktalarını öğrenmek için DaVinci Resolve ile birlikte düşünmek ücretsiz bir seçenektir.

iMovie: Apple kullanıcıları iMovie’yi küçümsememeli. Apple’ın giriş düzeyi video düzenleyicisinin kullanımı kolaydır, bilgisayarınızla birlikte gelir ve yalnızca videonuzu kesmekle kalmaz, aynı zamanda müzik, başlıklar ve geçişler de ekleyebilir. Daha gelişmiş bir düzenleme sistemine yatırım yapmaya hazır değilseniz, iMovie temel bilgileri öğrenme konusunda ayaklarınızı ıslatmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, ne kadar çabuk büyüdüğünüze şaşırmayın.

Video Çekimi İçin İpuçları

Yeni bir beceride ustalaşmak için kişinin onu 10.000 saat yapması gerektiği söylenir. Bu nedenle, video çekmek gibi bir fotoğrafçının geliştirebileceği herhangi bir önemli yeni beceri, pratik yapmanın önemli olduğu anlamına gelir. Alıştırma, video gözünü geliştirmenize, yeni yaratıcı teknikler öğrenmenize ve video çekmek için hayati önem taşıyan kas hafızasını geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bir ev turu yapın. Bir kutudan çıkarma veya teçhizat incelemesini filme alın. Röportaj yapmak. Tatilinizin bir seyahat videosunu yapın. Video ile geliştirilecek bir konu aklınıza geliyorsa, bir şans verin.

Her şey için “B-roll” olarak bilinen şeyi çekin: B-roll, A-roll olarak bilinen birincil beslemeyi vurgulamak için tasarlanmış bir çekimdir. Ana konu bir röportajsa, B-roll, röportajı daha da açıklayan kesit klipleriniz olacaktır, böylece seyirci tüm bölüm için bir kişinin yüzünü izlemek zorunda kalmasın.

Bir çekim listesi yapın: Bu, oturup, o gün için çekim yaparken ne tür çekimler yapmak istediğinize önceden karar verme sürecidir. Uygun bir şekilde ShotList olarak adlandırılan uygulama da dahil olmak üzere bunun için bazı harika uygulamalar var . Sizi yalnızca görevde değil, aynı zamanda zamanında da tutacaktır.

videographer changing settings on camera

Ortaklık kurun: Ekip oluşturabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz bir kameraman arayın. Onlar video sağlarken siz de fotoğraf sağlayabilirsiniz. Çalışan bir profesyonelle sette kalarak çok şey öğrenebilirsiniz.

Bir başka iyi fikir de videoları sesi kapalı izleyerek vakit geçirmektir. Hikayenin görsel olarak nasıl anlatıldığına çok dikkat edin. Kendi stilinizi geliştirirken dahil etmek isteyebileceğiniz çeşitli teknikleri de fark etmeye başlayacaksınız.

Telefonunuzda SunSeeker veya The Photographer’s Ephemeris gibi bir uygulamaya sahip olmak, çekimlerinizi yapmayı planladığınız sırada güneşin gökyüzünde nerede olacağını bilmek açısından faydalıdır.

Video Düzenleme İpuçları

Kendinize bu videonun kimin için olduğunu sorun. Bir müşteri mi? Bu bir düğün mü? YouTube için mi? Ya da belki Instagram veya TikTok’un kısaltması? Yoksa belgesel mi çekeceksin? Bunu önceden belirleyerek hikaye anlatımınıza odaklanabilirsiniz.

Photoshop gibi bir fotoğraf düzenleme programının aksine, video düzenleme programları orijinal çekimi düzenlemez, ona referans verir. Bu şekilde, tüm değişiklikler tahribatsız olarak ele alınır. Bu, bir düzenlemeye başladığınızda video dosyalarının oldukları yerde kalması gerektiği, aksi takdirde zaman çizelgesinin bozuk bağlantıları göstereceği anlamına gelir. Bunlar yeniden bağlanabilir, ancak tüm dosyalarınızı bir projeye aktarmadan önce düzenli bir konuma, tercihen hızlı çalışan bir sürücüye koymak daha akıllıcadır.

Bu notta, organize olun. Medya varlıkları için klasörler oluşturun. Kullanılan kameralara göre bölünmüştür. Buna genellikle video düzenleyicinizde Medya Kutusu denir. Çekimleri iş akışınız için anlamlı olanlara ayırın: tarihler, konumlar, başlıklar, ses kaydı, anladınız mı?

Tüm kliplerinizi istediğiniz sırayla zaman çizelgesine bırakın. Her klibin nerede sürüklenmeye başladığını ve farklı bir açı eklemek için B-Roll’u ayrı bir zaman çizelgesinde nereye yerleştirebileceğinizi görmeye başlayacaksınız.

B-roll’u farklı bir zaman çizelgesinde tutun. Ayrıca B-roll’daki sese ihtiyacınız olmayacak, bu nedenle sesin B-roll kliplerinden bağlantısını kesmekten çekinmeyin ve onu silin.

BlackMagic Adds Cloud Collaboration to DaVinci Resolve 18
BlackMagic

Sesin dalga biçimine dikkat edin; klibin ne zaman başlayacağını ve biteceğini size daha hızlı söyleyecektir.

Bu, biraz hibrit bir çekim/düzenleme ipucu, ancak ayrı bir ses kaydedici kullanmaya karar verirseniz, bir kayda başladıktan sonra mikrofona üç kez alkışlayın. Bu, yüksek sesle gördüğünüz ani artışlar video düzenleyicinizde çok görünür olduğundan, düzenleme sırasında ses ve videoyu senkronize etmek için iyi bir yer sağlayacaktır.

YouTube’da biraz zaman geçirin: Video düzenleme yoluyla bir hikaye anlatmak için düzenli ipuçları sunan birkaç harika kanal var.

Pratik yapmak mükemmelleştirir

Öğrenirken aklınıza gelecek pek çok başka ipucu var ve bu kesinlikle konuyla ilgili son söz değil. Önemli olan dalmak ve yolculuğa başlamaktır. Tıpkı fotoğrafçılıkta olduğu gibi, öğrenirken başlangıçta çok iyi olmamayı bekleyin. Başlangıçta herkes bununla mücadele eder, ancak daha fazla teknik ve pratik edindikçe daha iyi hale gelirler – siz de öyle yapacaksınız!


Görüntü kredisi: Başlık fotoğrafı, Jakob Owens tarafından.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.