Kılavuzlar

Kamera Lensi Özellikleri Rehberi

Yeni bir lens alırken odak uzaklığı ve fiyattan daha fazla dikkate alınması gereken şeyler vardır. Lensler, sabitleme ve hava sızdırmazlığı gibi çeşitli özelliklerin yanı sıra bozulma ve bokeh gibi sorunlarla birlikte gelir.

İşte bazı konuları anlamanıza ve bir sonraki lensinizde doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak bir kılavuz.

Otomatik Odaklama

Bugünlerde çoğu lens otomatik odaklama lensleridir. Odağınızda ince ayar yapmak istiyorsanız veya otomatik netleme düzgün çalışmıyorsa, bu durum bazen düşük ışık koşullarında meydana gelebilir. sahnede yeterli kontrast yok.

Manuel Odaklanma

Otofokuslu lenslerin ezici varlığına ve tercihine rağmen, çok sayıda manuel odaklamalı lens mevcuttur. Bunlar çoğunlukla süper hassas odaklamanın gerekli olduğu veya otomatik odaklamanın düzgün çalışmayabileceği gece, makro ve manzara fotoğrafçılığı gibi özel durumlarda kullanılır. Manuel odak lensleri genellikle otomatik odak lenslerinden daha ucuzdur.

Görüntü Sabitleme

Herkes titriyor. Bu, hareketsiz fotoğrafçılar için kamera sarsıntısına ve bulanık resimlere ve videoda titremeye neden olabilir. Bu, özellikle uzun deklanşör hızları veya büyük ve ağır telefoto lensler için geçerlidir. Artık birçok lens, titremeyi telafi etmek ve keskin bir görüntü elde etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir sistem olan bir tür görüntü sabitleme ile birlikte geliyor. Görüntü sabitleme, düşük ışık koşullarında keskin görüntüler elde edebilmeniz için daha uzun bir deklanşör hızı kullanmanıza da olanak tanır.

Lens üreticileri, görüntü sabitleme için farklı terimler kullanır. Örneğin Canon buna Görüntü Sabitleme (IS) adını verir. Nikon buna Titreşim Azaltma (VR) diyor. Sony için Optik Sabit Çekim (OSS). Tamron, Titreşim Telafisi (VC) kullanır ve Sigma, Optik Stabilizasyon (OS) kullanır. Hepsi hemen hemen aynı şey.

Bir merceğe görüntü sabitleme eklemek, merceği biraz daha ağırlaştırır, bu da ironik bir şekilde görüntü sabitleme ihtiyacını biraz artırır.

Ayrıca vücut içi görüntü sabitleme (IBIS) vardır. Bu, kamera titremesini azaltmak için kameraya entegre edilmiş bir sistemdir ve bu sistem, görüntü sabitleme özelliği olmayan bir lens kullanıldığında faydalıdır. Bazı sistemler, daha iyi genel stabilizasyon için IBIS’i lens stabilizasyonu ile birleştirir.

Stabilizasyon Modları

Kamera Lensi Özellikleri Rehberi
Canon EF 70-200 F2.8L IS II USM zoom lensin yan tarafında görülen görüntü sabitleme anahtarları.
Fotoğraf: CEphoto, Uwe Aranas ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Lens üreticileri, özel durumlarda performansı artırmak için sabitleme modları eklemiştir. Çoğu telefoto lens, Mod 1 ve Mod 2 ile birlikte gelir. Birinci mod genel amaçlıdır ve sabit nesneler için en iyisidir. Mod 2 kaydırma içindir – araba veya koşucu gibi düz bir çizgide hareket eden nesneleri takip etmek. Bazı lenslerde Mod 3 bulunur. Bu, sahadaki atletler veya uçuş halindeki kuşlar gibi düzensiz hareket eden konuların fotoğrafını çekmek içindir.

Diyafram ve F-durakları

Objektif açıklığı, objektiften kameraya ne kadar ışık gireceğini kontrol eder. Alan derinliğini de etkiler. Diyafram ayarlarına f-stop denir. Mantığa aykırı görünebilir, ancak yüksek f değeri, daha az ışıkla daha küçük bir açıklık açıklığı anlamına gelirken, düşük bir f değeri, daha geniş bir diyafram açıklığı ve sensöre daha fazla ışık düşmesi anlamına gelir.

İç mekanlarda veya diğer düşük ışıklı ortamlarda çok fazla fotoğraf çekmeyi düşünüyorsanız, muhtemelen “hızlı” bir lens istersiniz. Bu, f2.8, f2 veya daha düşük gibi düşük f-stop ayarına sahip bir lenstir. Ayrıca, bazı yakınlaştırma lenslerinin değişken açıklıkları vardır. Örneğin, 100-400 mm yakınlaştırma f/4,5-5,6 olabilir. Bu, en kısa odak uzaklığında f4,5’e düşeceği, ancak siz yakınlaştırıp daha uzun odak uzaklıklarına gittiğinizde yalnızca f5,6’ya gideceği anlamına gelir.

Objektif Uyumluluğu

Satın aldığınız lensin fotoğraf makinenizde çalışacağından emin olun. Birçoğu olmayacak.

Lens montajları . Çoğu kamera üreticisinin tescilli bir lens yuvası vardır, bu da farklı kamera üreticilerinin lenslerini karıştırıp eşleştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Canon lensleri Nikons veya Sonys’e sığmaz ve bunun tersi de geçerlidir.

Birkaç istisna vardır. Leica, Sigma ve Panasonic, müşterilerinin lensleri L montajlı fotoğraf makineleriyle karıştırabileceği ve eşleştirebileceği anlamına gelen L montaj ittifakını oluşturdu. Olympus ve Panasonic, Micro Four-Thirds kamerayı yarattı. Müşterileri her iki üreticinin de lenslerini kullanabilir.

Son olarak, Sigma ve Tamron gibi büyük üreticilerin kameralarıyla uyumlu 3. taraf lensler üreten bazı markalar da vardır. Bu lensler tipik olarak, kamera üreticisinin kendi lenslerine kıyasla daha düşük bir fiyat noktasında eşit (veya daha iyi) görüntü kalitesi ve özellikleri sağlamayı amaçlar.

DSLR ve Aynasız . DSLR ve aynasız lensler ile APS-C ve tam çerçeve kameralar için yapılmış lensler arasında da bir fark vardır. DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri, aynı üretici tarafından üretilse bile farklı yuvalara sahiptir, bu nedenle doğru lensi satın aldığınızdan emin olun. Canon ve Nikon, DSLR lenslerinden birini aynasız fotoğraf makinelerinden birinde sorunsuzca kullanmanıza izin veren adaptörler üretiyor. Adaptörler de yapan bazı üçüncü taraf üreticiler de vardır. Ancak, her zaman şirket içi adaptörler kadar iyi çalışmazlar.

APS-C ve Tam çerçeve . Full frame kameralar için üretilen lensler, APS-C kameralarda mükemmel bir şekilde çalışır, ancak APS-C için yapılan lensler, daha küçük görüş alanı nedeniyle tam çerçeve kameralarda çalışmaz.

Tel ile Doğrusal Odaklanma

Lensler, kablolu veya doğrusal odaklama sistemine sahiptir. Kabloyla odaklama elektronik bir odaklama sistemidir, doğrusal odaklama ise mekanik bir sistemdir.

Bir kablolu odaklama sistemiyle, odak halkasını ayarladığınızda optiği ayarlamak ve merceği odaklamak için bir sinyal gönderirsiniz. Doğrusal bir sistemde, odaklama halkasını çevirdiğinizde aslında optiği ayarlarsınız.

Kablolu odaklama sistemleri, otomatik odaklama kullanıldığında doğrusal sistemlerden daha hızlı odaklanır. Ancak, manuel olarak odaklanmaya çalışırken odaklanmaları daha zor olabilir. Doğrusal bir sistemde, odak halkasının her konumu merceğe belirli bir mesafeye karşılık gelir. Bu, üreticilerin bazı durumlarda çok yardımcı olan lenslere mesafe işaretleri koymasına olanak tanır. Kabloyla odaklamada, odak halkasının konumu belirli bir mesafeye karşılık gelmez.

Hava Yalıtımı

Üst düzey lensler genellikle su ve tozu dışarıda tutmak için tasarlanmış hava koşullarına karşı koruma özelliğine sahiptir. Genellikle anahtarların, bağlantıların ve elemanların içeri girmesine izin verebilecek diğer alanların etrafındaki contaları içerir. Ancak, hava koşullarına karşı sızdırmazlığın standart bir tanımı yoktur ve hava koşullarına karşı sızdırmazlık, hava koşullarına dayanıklı anlamına gelmez. Bununla birlikte, zorlu bir ortamda dış mekanda çekim yapmayı planlıyorsanız, bir lens satın alırken hava sızdırmazlığını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Renk sapmaları

Kromatik sapma, özellikle yüksek kontrastlı alanlarda renk saçakları olarak görünür.

chromatic aberration example
Bir çiçeğin bu fotoğrafı, beyaz yaprakların sonunda renk sapması sergiliyor.
Jkk tarafından fotoğraflanmış ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Mercek, ışığın tüm dalga boylarını aynı odak düzleminde odaklayamadığı zaman olur.

chromatic aberration illustration
Renk sapması, bir lens ışığın tüm dalga boylarını aynı noktaya odaklayamadığı zaman meydana gelir.
Çizim DrBob, Pitel tarafından yapılmıştır ve CC BY-SA 3.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Tüm lenslerin en azından bir miktar renk sapmasına sahip olduğu söylenir, ancak bazılarında diğerlerinden daha fazla bulunur. Neyse ki, Lightroom ve diğer düzenleme programlarındaki son işlemlerde kolayca kaldırılır veya küçültülür.

Çekim yaparken de daha yüksek bir f-stop ile çekim yaparak sınırlayabilirsiniz. Örneğin, kötü renk sapması olan bir lenste, muhtemelen daha yüksek f-duraklarından daha düşük f-duraklarında daha fazlasını göreceksiniz. Örneğin, f/4’te f/16’da alacağınızdan daha fazla saçak elde edeceksiniz.

Bozulma: Namlu, İğnelik ve Bıyık

Kamera lenslerinin üç tür optik distorsiyonu vardır: namlu, iğnedenlik ve bıyık. Tambur distorsiyonlu bir görüntü merkezde iyi görünür ancak kenarlara doğru kıvrılmaya başlar. Merkezin zıt taraflarındaki çizgiler, bir namlunun kenarları gibi dışa doğru yay gibi görünür. Geniş açılı lenslerde bu etkiyi göreceksiniz.

İğnelik distorsiyonu bunun tersidir. Merkezden uzaktaki çizgiler merkeze doğru içe doğru eğilmeye başlar. Bu, telefoto lenslerle göreceğiniz bir etkidir.

Bıyık distorsiyonu, namlu ve iğnedenlik distorsiyonunun bir kombinasyonudur. Görüntünün merkezine doğru düz çizgiler merkezden dışa doğru eğilirken, kenarlardakiler merkeze doğru içe doğru eğilirler.

Namlu ve iğnedenlik distorsiyonları, Lightroom ve diğer düzenleme programlarında kolayca düzeltilir veya en azından iyileştirilir.

Koma

Koma veya komatik aberasyon, bir görüntünün kenarlarındaki ışık noktalarının kuyruklu yıldız benzeri şekiller halinde gerilmesidir.

lens coma illustration and
Mercek komasının bir resmi (solda, Bob Melish , CC BY-SA 3.0) ve bir ışık noktası için bir astrofotoğrafta görülen mercek koması örneği (sağda, Rawastrodata , CC BY-SA 3.0).

Bunu en çok astrofotoğrafçılıkta, görüntünün dış kenarlarındaki yıldızlar ışık noktalarından çok kuyruklu yıldızlara benzediğinde görürsünüz. Son işlemede komayı düzeltemezsiniz, ancak daha yüksek bir f-stop kullanarak azaltabilirsiniz. Ancak, gece gökyüzünü fotoğraflıyorsanız muhtemelen yüksek bir f-durağı kullanmak istemezsiniz. Yıldızları çekmeyi planlıyorsanız, koması çok az olan veya hiç olmayan bir lens arayın.

Lens Elemanları ve Grupları

Bir mercek elemanı, bir kamera merceğinde ışığı kırmak (bükmek) için kullanılan tek bir cam parçası veya başka bir saydam malzemedir. Kamera lensleri bir veya daha fazla lens elemanı içerebilir ve lensin tasarımına bağlı olarak elemanların sayısı ve türü değişebilir.

canon lens elements and groups
Canon EF 400mm F/4 DO IS USM lensin farklı gruplarda birden çok öğeyi gösteren bir kesit görünümü.
Fotoğraf Brian Doyle ve CC BY 2.0 ile lisanslanmıştır.

Bir kamera merceğinin teknik özelliklerine baktığınızda, üreticinin genellikle mercek elemanlarının sayısını ve bu elemanların düzenlendiği grupların sayısını paylaştığını fark etmişsinizdir.

Bir mercek iğne deliği veya tek bir mercek elemanı kadar basit olabilse de, modern kamera mercekleri tipik olarak farklı gruplamalarda birden çok mercek kullanılarak oluşturulur. Bu lensler farklı şekillere, malzemelere ve niteliklere sahiptir ve her grup tüm lens sistemi içinde farklı bir işleve sahip olabilir.

Cam mercek elemanları renk sapmalarıyla mücadele edebilir, bu nedenle üreticiler bu sapmaları azaltmak için daha düşük kırılma indekslerine sahip diğer malzemelerle (örn. florit) oluşturulmuş bazı düşük dağılımlı elemanlar içerebilir.

Belirli şekiller, görüntü kalitesini başka şekillerde iyileştirmek için diğer öğelerde kullanılabilir. Örneğin, asferik lens elemanları genellikle geniş açılı lenslerde bozulmayla mücadele etmek ve hızlı lenslerde küresel sapmaları azaltmak için kullanılır.

aspherical lens comparison
Küresel lensler (üstte), asferik lenslerden (altta) daha fazla renk sapmasına maruz kalabilir.
Canon Europe’dan çizimler.

Bazı gruplar yakınlaştırma ve odaklama için lens içinde hareket eder. Bazı gruplar görüntü sabitleme sağlar.

Lens Kaplamaları

Lens kaplamaları, performanslarını artırmak için kamera lenslerinin yüzeyine uygulanan ince malzeme katmanlarıdır. Her biri belirli bir amaca hizmet eden çeşitli cam kaplama türleri vardır. Bazı yaygın lens kaplama türleri şunları içerir:

Yansıma önleyici kaplamalar : Bu kaplamalar, lens yüzeyinden yansıyan ışık miktarını azaltmaya yardımcı olarak görüntülerdeki parlamayı ve gölgelenmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

UV kaplamalar : Bu kaplamalar, görüntülerde renk kaymalarına neden olabilen ve insan gözü için zararlı olabilen ultraviyole (UV) ışığı engellemeye yardımcı olur.

Su ve yağ itici kaplamalar : Bu kaplamalar, su ve yağın mercek yüzeyine yapışmasını önlemeye yardımcı olur, bu da merceğin temizlenmesini kolaylaştırabilir ve görüntü kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Çizilmeye dayanıklı kaplamalar : Bu kaplamalar, lens yüzeyinin çizilmelere ve diğer hasar türlerine karşı korunmasına yardımcı olur.

Lens kaplamaları, bir lensin ön ve/veya arka elemanlarına uygulanabilir ve polimerler, metaller ve seramikler dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılabilir.

Bokeh

Bokeh, bulanıklık anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Bir görüntünün bulanık alanlarının kalitesini ifade eder. İyi bokeh pürüzsüz, kremsi bir görünüme sahipken, kötü bokeh belirgin kenarlarla daha pürüzlü bir görünüme sahiptir. Örneğin, bir lens “iyi” bokeh’e sahipse, parlak bir ışık noktasının kenarları arka planla düzgün bir şekilde karışacaktır.

“Kötü” bokeh’e sahip bir lens, ışık çemberinin etrafında farklı kenarlar gösterecek ve hatta “soğan halkası” bokeh’i görüntüleyebilir – parlak bir ışık noktasının içinde, bir soğan veya ağaçtaki halkalar gibi halkalar olacaktır.

Lens özelliklerine yönelik bu başlangıç ​​kılavuzunun, piyasadaki çeşitli lensler arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.