Haberler

Instagram, Alışveriş Sekmesini Kaldırıyor, İçerik Oluşturmaya Odaklanıyor

Instagram, içerik oluşturmaya geri dönerek alışveriş sekmesini Instagram’ın gezinme bölmesinden kaldırmaya hazırlanıyor.

Instagram, Şubat ayında kullanıma sunulması planlanan değişikliği yansıtmak için Yardım Merkezi sayfasını güncelledi.

Sosyal medya şirketi, “İnsanların arkadaşları ve ilgi alanları ile paylaşımda bulunmalarını ve bağlantı kurmalarını kolaylaştırmak için Instagram’ın navigasyonunu değiştiriyoruz” diye açıklıyor. “Uygulamanın alt kısmındaki gezinme çubuğunun artık içerik oluşturma kısayolu ortada ve Reels sağda olacak.”

Bu değişikliğin bir parçası olarak Instagram Mağaza sekmesi kaldırılıyor.

“Haber akışı, hikayeler, makaralar, reklamlar ve daha fazlasıyla insanlar ve işletmeler için en fazla değeri sağlayan alışveriş deneyimlerine yatırım yapmaya devam ederken, mağazanızı Instagram’da kurup işletmeye devam edebileceksiniz.”

Bunu Instagram‘ın altın çağına dönüş olarak yorumlamak kolay olsa da, değişimin nedeni şirketin daha güvenilir gelir elde etme ihtiyacından kaynaklanıyor.

The Information tarafından bildirildiği üzere , Meta’nın sahip olduğu sosyal medya şirketi, e-ticaret alışveriş özelliklerini büyük ölçüde küçültmeyi ve odağını tekrar reklam gelirini artıran özelliklere kaydırmayı planlıyor. Çalışanlara dahili bir notla açıklanan karar, mevcut Alışveriş sayfasının sonunda tamamen kullanımdan kaldırılacağını açıklamaya devam etti.

Bununla birlikte, alışveriş hala Instagram’ın bir özelliği olacak, şirket daha basit, daha az kişiselleştirilmiş bir sürümü test etmeyi planladığı için daha az öncelik verilecek. Şirket ekibine, bu değişikliklerin “yeni bir Northstar’ın ve ticaret organizasyonu için Meta için reklam gelirine daha doğrudan bağlı olan hedeflerin” bir parçası olduğunu söyledi.

Instagram, ana navigasyona mağaza düğmesini eklemenin yanı sıra son birkaç yılda dahili e-ticaret özelliklerini güçlendirmek için önemli kaynaklar harcadı. Kullanıcılara bir mağaza sayfasına bağlantı veren fotoğraflarda markaları etiketleme olanağı sağladı ve yalnızca geçen yıl sohbetler içinde alışveriş yapma olanağı sağladı, ancak The Verge, şirketin alışveriş düğmesi olmayan bir ana akışı çoktan test ettiğini bildirdi geçen Eylül gibi.

Instagram, Alışveriş Sekmesini Kaldırıyor, İçerik Oluşturmaya Odaklanıyor

Bir noktada ve oldukça uzun bir süre Instagram, platformda e-ticarette kazanılacak çok para olduğunu açıkça düşündü, ancak ana şirketi kötü iş kararlarıyla ilişkili muazzam kayıplarla mücadele ettiğinden öncelikler son zamanlarda değişti – yani Şimdiye kadar tamamen başarısız olan Metaverse’ye yapılan büyük yatırım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.