Kılavuzlar

HEIC’yi JPG’ye Nasıl Dönüştürürsünüz

Fotoğrafçılar çeşitli görüntü türleriyle uğraşmak zorunda kalıyorlar ve zaman zaman ortaya çıkan yeni dosya biçimleri, genellikle yararlı olsa da hemen açık olmayabilecek faydalar sunuyor. Bu, yalnızca bir projeyi tamamlamaya çalışırken hayal kırıklığına ve kaybedilen saatlere yol açabilir. Bu, özellikle yeni bir kamera veya cihaz normal iş akışında açılamayan veya düzenlenemeyen görüntüleri kaydettiğinde geçerlidir.

Apple, Eylül 2017’de iOS 11’i piyasaya sürdükten sonra, iPhone ve iPad’deki varsayılan fotoğraf dosyası biçimi, her yerde bulunan JPG’den HEIC olarak bilinen bir dosya biçimine değiştirildi. Apple, HEIC‘i tanıtan ilk büyük üreticiydi ve bugün hala hissedilen bazı dalgalanmalar yarattı.

HEIC, önemli depolama alanı tasarrufu sağlarken, dosyalarla çalışmak zor olabilir. İyi haber şu ki, HEIC dosyaları favori uygulamalarınızda görüntülemek ve düzenlemek için kolayca JPG’ye dönüştürülebilir.

İşte her şeyi anlamlandırmaya yardımcı olacak bir rehber, bunun devam eden bir sorun olmasını engelleyebilecek bilgilerin yanı sıra, kullanılamayan HEIC fotoğraflarıyla dolu bir klasörün işlenmesine yönelik acil bir çözüm için HEIC’yi JPEG’e dönüştürme kaynakları.

HEIC Formatı nedir?

HEIC, High-Efficiency Image Container’ın kısaltmasıdır. Bir ‘kapsayıcı’ biçimi olarak, bir GIF’in hareketsiz bir görüntü veya bir animasyon olabilmesine benzer şekilde, tek bir görüntüyü veya bir dizi görüntüyü tutabilir. Apple, Samsung, Canon ve Sony dahil olmak üzere diğer birçok akıllı telefon ve kamera üreticisinin yaptığı gibi HEIC formatındaki fotoğrafların yakalanmasını ve düzenlenmesini destekler.

Görüntü formatına Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Formatı (HEIF) denir ve Yüksek Verimli Video Kodlamasına (HEVC) dayanır. HEVC, H.265 veya MPEG-H Part 2 olarak da bilinir. Bu kısaltmaların tümü kafa karıştırıcı gelebilir ancak son kullanıcının bilmesi gereken tek şey dosya türüdür. Bir dosyanın uzantısı HEIC veya HEIF ise, bu yüksek verimli bir görüntüdür. HEVC ise, bu yüksek verimli bir video dosyasıdır.

HEIC hala sıkıştırılmış bir görüntü formatı olsa da, her piksel için 10 bit veri depolar ve sonuçlar genellikle eski kayıplı formatlardan çok daha iyidir.

JPEG Formatı Nedir?

JPEG, internette ve sosyal medyada görülen birçok görüntüden büyük ölçüde sorumlu olan çok daha eski ve daha yaygın bir görüntü formatıdır. Artık fotoğrafları depolamanın en etkili yolu olmasa da, ilk internet için resim kalitesinde devrim niteliğinde bir ilerlemeydi ve bu yüzden hemen hemen her yerde çalışıyor.

JPEG, Joint Photographic Experts Group’un kısaltmasıdır ve aynı isimli bir komite arasında yapılan tartışmalar sonucunda standart hale gelmiştir. Birçok görüntü formatı gibi, çeşitli varyasyonları vardır ve JPEG yıllar içinde daha verimli hale geldi, ancak daha yeni formatların kalitesiyle eşleşemiyor.

JPEG, hem parlaklığı hem de rengi sıkıştırarak, bazen bir fotoğrafın bazı bölümlerinde bulanıklığın yanı sıra yapay olarak görülebilen bloklar oluşturur. Bu sorunu azaltmak için çeşitli görüntü kalitesi seçenekleri mevcuttur, ancak bunun dezavantajı daha büyük dosya boyutlarıdır. Mutlak en iyi kaliteyi ararken, başka bir dosya formatı gereklidir.

Hangi Format Daha İyi, HEIC veya JPEG?

HEIC daha yeni bir sistemdir ve teknoloji ile daha yeni, genellikle daha iyi anlamına gelir. Bu durumda, bu geçerlidir. HEIC, görüntünün orijinal kalitesi üzerindeki etkiyi azaltırken verileri daha da sıkıştırma yeteneğine sahiptir. Dosya boyutu neredeyse yarı yarıya azalır ve HEIC dosyası olarak sıkıştırılmış bir görüntünün, aynı dosya boyutuna sahip bir JPEG sıkıştırılmış dosyadan sıkıştırılmamış orijinal fotoğrafa daha yakın olacağı genel olarak kabul edilir.

Her durumda, HEIC görüntü kalitesi ve verimlilik açısından kazanır. HEIC, piksel başına 10 bit renk ve parlaklık bilgisi depolarken, JPEG yalnızca 8 bit işleyebilir.

HEIC'yi JPG'ye Nasıl Dönüştürürsünüz
Orijinal bir fotoğraf benzer dosya boyutlarına sıkıştırıldığında JPEG ve HEIC görüntü kalitesi arasında bir karşılaştırma.
HEIC fotoğrafının sokak ve bina detaylarındaki yüksek görüntü kalitesine dikkat edin.
Fotoğraf Skubasteve834’e aittir ve GNU FDL altında lisanslanmıştır.

Bununla birlikte, başka hususlar da vardır, bu nedenle donanım çözümlerinde hem HEIC hem de JPEG sıklıkla sunulur. HEIC’in tek gerçek kusuru, daha yeni olması ve bu nedenle daha az yazılım desteğine sahip olmasıdır. Bu, bir HEIC görüntü dosyasının her yerde kullanılabilmesi için JPEG’e dönüştürülmesi gereken zamanlar olabileceği anlamına gelir.

HEIC’i Nerede Kullanabilirim?

HEIC görüntüleri, iPhone, iPad, Apple Watch, Mac ve MacBook bilgisayarlar dahil olmak üzere Apple’ın ürün yelpazesinde kullanılabilir.

Windows, HEIC desteği ile birlikte gelmez, ancak Microsoft’un Windows 10 veya üstü için ücretsiz HEIF Görüntü Uzantıları indirmesiyle eklenebilir. HEIC görüntülerini kodlamak ve kodunu çözmek için kullanıldığından HEVC Video Uzantıları paketi de yüklenmelidir. Microsoft bu yazılım için 99 sent ücret alıyor. Kurulumdan sonra Windows, HEIF biçiminde ve HEIC ve HEIF dosya uzantılarıyla kodlanmış görüntü dosyalarını okuyabilecek ve yazabilecektir.

Linux’ta uyumluluğu etkinleştirmek için bir HEIF kitaplığı ( libheif ) kurulabilir.

HEIC'yi JPG'ye Nasıl Dönüştürürsünüz

Android 10 veya sonraki sürümleri çalıştıran telefonlar ve tabletler, HEIC desteği de içerir. Çoğu işletim sistemi, yüksek verimli görüntülerle uyumlu olsa veya bu biçimi desteklemek için kolayca güncellenebilse de, HEIC’de bir fotoğrafı sosyal medyaya yüklemeye veya bu görüntüyle uyumlu olmayan bir uygulamada açmaya çalışırken bir sorun ortaya çıkabilir. tip.

iPhone Otomatik Olarak JPEG’e Dönüştürmüyor mu?

Bazı durumlarda iPhone, HEIC fotoğraflarını gerektiği gibi otomatik olarak JPEG formatına dönüştürür. HEIC daha verimli olduğundan, bu biçimi sınırlı depolama alanına sahip bir akıllı telefonda ve daha büyük dosyaları depolamanın daha maliyetli olduğu iCloud’da kullanmak mantıklıdır.

iOS, fotoğrafların başka bir yerde kullanılacağını anladığında, aktarmadan önce onları dönüştürür. Daha spesifik olarak, AirDrop, Mesajlar veya Apple Mail kullanmak, alıcı cihazın daha yeni medya biçimini destekleyip desteklemediğine bağlı olarak JPEG’e dönüştürmeyi tetikleyebilir.

Mac, Windows ve Linux’ta HEIC’i JPEG’e Dönüştürme

HEIC formatındaki büyük bir fotoğraf kitaplığı uyumsuz bir sisteme aktarılmışsa veya işletim sistemi dosyayı okuyabiliyor ancak bir uygulama veya web sitesi okuyamıyorsa, tek çözüm, artışa rağmen hepsini çok daha uyumlu JPEG formatına dönüştürmektir. dosya boyutunda. Bunu başarmanın muhtemelen yüzlerce yolu vardır, ancak birkaçı en düşük maliyetli ve en uygun olanı olarak öne çıkıyor.

Mac

Apple, HEIC’i standart olarak kabul ettiğinden, bir Mac bilgisayar kullanmak süreci büyük ölçüde basitleştirir. Tek tek fotoğraflar Önizleme uygulamasında açılabilir ve bir JPEG dosyası olarak kaydedilebilir. Bir HEIC fotoğrafı açıldığında, Dosya>Dışa Aktar’ı seçin , Biçim seçeneğinde JPEG’i seçin ve Kaydet’e basın .

macOS Monterey’den başlayarak, bir HEIC dosyasına sağ tıklayıp Hızlı Eylemler>Görüntüyü Dönüştür seçeneğine de gidebilirsiniz . Açılan pencerede Format olarak JPEG’in seçili olduğundan emin olun ve ardından JPEG’e Dönüştür’ü tıklayın.

mac convert image right click
macOS Monterey’de bir HEIC dosyasına sağ tıkladıktan sonra Görüntüyü Dönüştür seçeneği.

Windows

Windows’ta HEIF Görüntü Uzantıları yüklüyse, HEIC görüntülerini JPEG biçiminde kaydetmek için Fotoğraflar uygulaması kullanılabilir.

HEICyi JPGye Nasil Donusturursunuz 002

Bu çözümler düşük maliyetlidir ve az sayıda fotoğrafla uğraşırken kolaydır, ancak önce hepsinin açılması gerektiğinden düzinelerce görüntünün dönüştürülmesi gerekiyorsa gerçekten ideal değildir. Bunun yerine, fotoğraflarla dolu bir klasörü, kullanıcının sürekli çabası olmadan toplu olarak işleyebilen bir yardımcı program yüklemek en iyisidir.

Daha sağlam bir çözüm için, iMazing’in ücretsiz HEIC Dönüştürücüsü ile yanlış gitmek zor . Uygulama, Windows ve Mac için mevcuttur ve çok sayıda dosyayı HEIC’den JPEG formatına minimum güçlükle dönüştürmek için çok basit ve anlaşılır bir yöntem sağlar.

imazing heic converter screenshot
Ücretsiz iMazing HEIC Converter uygulamasının ekran görüntüleri.

HEIC dosyalarının listesini sağlamak için bir sürükle ve bırak arayüzü, varsayılan 95’ten görüntü kalitesini ayarlamak için bir kaydırıcı ve dönüştürülen görüntülerin kaydedileceği yeri seçmek için bir dosya seçiciyi açan Dönüştür düğmesi ile işlem oldukça kolaydır. Reklam veya abonelik ücreti yoktur, bu nedenle bu ihtiyacı çözerse, başka yere bakmayın.

Linux

Linux kullanıcıları için, heif-convert yardımcı programı, UbuntuHandbook tarafından açıklandığı gibi , terminalden toplu dönüştürmeye izin verir . Yüklemek için terminali açın ve şu komutu çalıştırın: sudo apt install libheif-examples .

iPhone’unuzun Görüntü Formatını HEIC’den JPEG’e Nasıl Değiştirirsiniz?

JPEG görüntü formatının gerekli olacağı ve uyumluluğun sizin için depolamadan daha önemli olduğu önceden biliniyorsa, en kolay çözüm iPhone’a bir fotoğrafı depolarken bu formatı kullanmasını söylemektir. Bu, Ayarlar uygulamasında aşağı kaydırarak, Kamera sekmesine, ardından Biçimler’e dokunarak ve Yüksek Verimlilik yerine En Uyumlu’yu seçerek yapmak oldukça basittir .

HEICyi JPGye Nasil Donusturursunuz 003

Ardından, RAW veya ProRAW görüntüler çekmedikçe tüm fotoğraflar JPEG formatında çekilecektir. Canlı Fotoğraflar iPhone’da aynı görünecek, ancak yeni biçim başka bir cihaza aktarıldıktan sonra ortaya çıkıyor. iPhone, bir Apple MOV kapsayıcısında bir JPEG dosyası ve bir H.264 video dosyası (LivePhoto’nun hareket kısmı) içeren bir klasör gönderir. Canlı Fotoğraf, RAW ve ProRAW, yalnızca JPEG isteniyorsa Kamera uygulamasında kapatılabilir.

Sonuç

HEIC bazen zahmetli bir format gibi gelebilir, ancak JPEG’e göre önemli faydalar sağlar. Görüntü kalitesi, düzenlemeden sonra bile daha az yapaylıkla iyileştirilir. Dosya boyutu da küçültülür; bu, çok sayıda fotoğraf depolarken önemli bir ayrıntıdır.

JPEG’in asıl amacı, çevrimiçi depolamayı ve paylaşmayı kolaylaştırmak için görüntüleri daha verimli bir şekilde kaydetmekti. Şimdi HEIC, bu verimliliği daha da artırmak için burada ve Apple’ın formatı ve destek sunan diğer büyük oyuncuları desteklemesiyle, HEIC ile çalışma ihtiyacı muhtemelen uzun yıllar devam edecek.

İyi haber şu ki, işletim sistemi desteğinin sağlanması nispeten kolaydır ve dönüştürme araçları ücretsizdir. Sorunu tamamen önlemek için iPhone’da hangi biçimin kaydedileceğini seçmek bile mümkündür. Sonunda, değişikliği kabul etmek ve HEIC’i iş akışının kabul edilebilir bir parçası haline getirmek muhtemelen en iyisidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.