Satın Alma Rehberi

2022’deki En İyi CFexpress Hafıza Kartları

CFexpress nihayet kendine geldi ve çok sayıda şirket artık çeşitli fiyatlarda çok çeşitli kapasiteler üretiyor. Ama bu kadar çok seçenek varken hangisini almalısınız?

CFexpress Type B, şu anda en yaygın “yeni nesil” hafıza kartı formatıdır ve yüksek vaatlerine rağmen SD Association’ın kusurlu SD Express formatına neredeyse tamamen üstünlük sağlamıştır . CFexpress Type A da kendine gelirken, aynasız fotoğraf makinelerinde formatı sadece Sony kullanıyor ve yayınlandığı sırada bu kart formatını sadece üç şirket üretiyor.

Daha fazlası mevcut olduğunda, bu kılavuz CFexpress Type A’yı da içerecek şekilde büyüyecektir, ancak şimdilik, ProGrade Digital ve Sony’nin iki seçeneği temelde aynı şekilde çalışır. Delkin’in test etme seçeneğini almadık.

Sony’nin yanı sıra en yeni ve en iyi bellek kartı formatına güncellenen diğer tüm kamera şirketleri Type B kullanıyor ve bu nedenle piyasada çok daha fazla seçenek var.

Ancak tüm bu performansın gerçek bir maliyeti vardır: CFexpress B Tipi kartlar oldukça pahalı olabilir. Sizi kötü bir karar verme derdinden kurtarmak için, CFexpress kartlarını zora sokmak ve en iyi satın alma kararlarını vermenize yardımcı olmak için çok aşamalı titiz bir test oluşturduk.

Testimize dahil edilen tüm CFexpress B Tipi kartların listesi aşağıdadır:

daha fazla kart elde ettikçe bu sonuçları periyodik olarak güncelleyecektir, bu nedenle bu hikayeye yer işareti koyduğunuzdan ve satın almaya hazır olduğunuzda tekrar kontrol ettiğinizden emin olun.

Testler

Hangi kartların en iyi performansı gösterdiğini değerlendirmek için her birini bir dizi teste tabi tuttuk. Bir kart üreticisinin ayrıca bir kart okuyucu sağlaması durumunda, bu ürünleri birlikte kullandık. Bir firma okuyucu sağlamadıysa , ProGrade Digital CFexpress Type B ve SD UHS-II çift kart okuyucu üzerinde testler yapıldı.

İlk olarak, bir bilgisayara veri yüklerken ve boşaltırken beklenebilecek ortalama en yüksek okuma ve yazma hızları için sayıları almak için kartları Blackmagic Speed ​​Test ile test ettik. Ardından kartları kapasitelerinin dörtte üçünden fazla doldurduk ve kartlara veri eklemenin performansı etkilemediğinden emin olmak için hızı tekrar test ettik. Bu testler bize beklenebilecek bir temel performans düzeyi sağlar.

İkinci test, en yüksek hızların ötesine geçiyor ve bellek kartı üreticilerinin sürekli olarak yüksek sayılara ulaşması çok daha zor olan sürekli hızlara bakıyor. Bu testler, bellek performansını ölçmek için endüstri standardı birkaç kriterden biri olan HD Tune ile gerçekleştirilir ve aktarım hızı olarak adlandırılan ortalama okuma ve yazma hızı performansı olarak gösterilir.

Üçüncü testte, tüm kartları bir Canon EOS R5’e koyduk ve mümkün olduğu kadar 8K RAW’da kayıt yapmasını istedik. Bu çözünürlükte yaklaşık 20 dakikalık kayıttan sonra R5 aşırı ısınacaktır, bu nedenle kart tüm zaman boyunca bu verileri görünür kareleri düşürmeden sürekli olarak kaydedebiliyorsa, bunu bir “GEÇTİ” olarak kaydettik. Temel olarak, kart, kamera veri gönderebildiği sürece kayıt yapabiliyorsa, bir fotoğrafçı veya kameramanın sahadaki kartlarla ilgili herhangi bir sorun bulması olası değildir.

Son test, fotoğrafçılar için en alakalı olanıdır. Tamponun sınırlarına ulaşmadan önce bir Canon R5‘i maksimum kare hızında ve çözünürlükte kaç saniye çalıştırabileceğimizi test ettik. En fazla miktarda veriyi yüklemek için kameradan hem RAW hem de en yüksek kalitede JPEG kaydetmesini istedik . Bu test üç kez yapıldı ve sonuçların ortalaması alındı.

Sonuçlar

Disk Hız Testleri

CFexpress Hafıza Kartları

Bu testte, daha yüksek daha iyidir. Buradaki en iyi performans gösterenler, gerçekten iyi performans gösteren birden fazla kart olmasına rağmen hem okuma hem de yazma performansının zirvelerine dayanarak Sony, Lexar ve Exascend’e gidiyor. Acer, OWC’nin Atlas Pro’su ve Prograde’nin Gold serisi kartları burada en kötü performansı gösterdi, ancak hiçbir şekilde “kötü” olmayan hızlarla.

Sürekli Disk Hız Testleri

2022'deki En İyi CFexpress Hafıza Kartları

Bu testte, daha yüksek daha iyi ve dört marka öne çıktı: SanDisk Extreme Pro, ProGrade Digital Cobalt, Sony TOUGH, Lexar, Exascend Nitro ve Delkin Black Series. ProGrade’in Kobalt kartı, Sony’nin TOUGH kartı hemen arkasındayken en yüksek sürekli hızı test etti. Acer, kıyaslama sırasında en iyi ve en kötü aktarım hızları arasındaki fark çok geniş olduğu için burada en kötü puanı aldı.

EOS R5 8K RAW Video Kaydı Test Sonuçları:

 • SanDisk Extreme Pro
  GEÇTİ
 • ProGrade Digital Gold
  GEÇTİ
 • ProGrade Digital Cobalt
  GEÇTİ
 • Acer
  GEÇTİ
 • Angelbird AV PRO
  GEÇTİ
 • Delkin Devices Black Series
  GEÇTİ
 • Sony TOUGH
  GEÇTİ
 • Exascend Nitro
  GEÇTİ
 • Pro Master Pro Velocity Cine
  GEÇTİ
 • OWC Atlas Pro
  GEÇTİ
 • OWC Atlas Pro Ultra
  GEÇTİ
 • Lexar Diamond Series
  GEÇTİ

Canon R5’in 8K RAW kayıt gereksinimlerine ayak uyduramayan bir CFexpress B Tipi kartı henüz test etmedik. Her durumda, bir bellek kartı arızalanmadan önce R5 aşırı ısındı.

Seri Çekim Fotoğraf Testi

Max Burst Photo Time Before Buffer JPEG RAW

Bu testte, daha yüksek daha iyidir. 19 saniye civarında birden fazla kart yakın çekişme içindeyken, Lexar’ın Diamond Serisi, Canon R5’in en yüksek seri fotoğraf hızını (hem JPEG hem de RAW) 30 saniyeden fazla diğer kartlardan çok daha uzun süre yazabildi. Bu, diğerlerini kolayca yener.

Öngörüler, Çıkarımlar ve Öneriler

Bu, testlerde gördüğümüz hızların neden hiçbir şirketin ambalaja koyduğu hızlara yakın olmadığını belirtmek için iyi bir zaman olabilir. Hemen hemen her CFexpress kartı, 1.700 MB/sn veya üzerinde okuma hızları vaat ediyor, ancak gördüğümüz en iyiler 900 MB/sn en yüksek hızlara bile ulaşmadı ve sürekli hızlar çok daha düşüktü.

Bunun nedeni, bu en yüksek hızların büyük olasılıkla SSD veri yolunun doğrudan bir ana bilgisayara takılı olduğu laboratuvar ortamlarında elde edilmiş olmasıdır. Bu, silikonun üretebileceği mutlak maksimum performansı verecek olsa da, gerçek dünyadaki duruma yakın bir şey de değil. Testlerimiz, gerçekte ne bekleyeceğiniz konusunda size daha iyi bir fikir vermeyi amaçlamaktadır.

prograde digital cfexpress card in reader

Video Performansı

İyi habere gelelim: Test ettiğimiz her kart, konu yüksek çözünürlüklü video verileri kaydetmeye geldiğinde bizi memnun etti. Söz verilen hızlardan bağımsız olarak her kart, kamera aşırı ısınana kadar 8K RAW video çekimi alabildi, bu da, sahada çekim yaparken herhangi birinin kartlarla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşması pek olası olmadığı anlamına geliyor – kamera karttan önce arızalanacak yapmak.

Bir kart, kutunun yan tarafında görülen vaat edilen en yüksek okuma veya yazma hızlarına yaklaşmasa bile (ki bu arada hiçbirinin yapmadığı), önemli değil. Video için okuma ve yazma hızı konusunda en az söz veren Acer, en çok söz veren Angelbird ile aynı performansı gösterdi.

Test ettiğimiz kartların çoğu, yalnızca ProGrade Digital’in Gold serisi ve Acer’ın bu eşiğin altına düşmesiyle 400 MB/sn’nin üzerinde aktarım hızlarını sürdürebildi. Test ettiğimiz, Compact Flash Association’ın 400 MB/sn sürekli hız gerektiren VPG400 sertifikasına sahip olan tek kart , Exascend’in Nitro kartlarıydı, ancak buna rağmen en yüksek sürekli aktarım hızlarına sahip olanlar bunlar değil: Prograde’in Kobalt hattına gidiyor ve Sony’nin TOUGH kartları. Bu nedenle AngelBird, web sitesinde ve pazarlama materyallerinde ciddi düzeyde yüksek sürekli hızlar vaat ederken, endüstri standardı yazılım kullanarak bunları çoğaltamadık.

angelbird cfexpress card in reader

Bunun bir nedeni olabilir dedi. Angelbird, hangi kartların hangi kameralar için tasarlandığı konusunda son derece titizdir; bu, kameralarla bilgisayar yazılımından daha iyi çalışmak için bir tür özel ayara sahip olduğu anlamına gelebilir. Bu bir uzatma gibi görünüyor, ama söylemenin bir yolu yok.

Çoğunlukla, bu kartların tümü, test sırasında yüksek hızlardan düşük hızlara ne kadar sıçradıkları konusunda çok daha çılgın olan Acer ve Atlas Pro hariç, kıyaslamamız sırasında performanslarında oldukça tutarlıydı. video iş akışları için önermeyi duraklatıyoruz.

Fotoğraf Performansı

Bununla birlikte, bazı markalar fotoğrafçılık bölümünde kendilerini paketten ayırdı ve uzun süreli seri fotoğraf performansı söz konusu olduğunda net kazananlar ve kaybedenler var.

delkin cfexpress card in reader

Açıkçası Lexar burada kazanan oldu ve diğer kartların R5’in maksimum seri çekim hızında hem JPEG hem de RAW yazabildiği sürenin çoğunu neredeyse iki katına çıkardı. Bu çok etkileyici ve bir fotoğrafçının hiç ara vermeden sürekli olarak bu kadar uzun süre çekim yapmasının çok nadir olduğunu ve arada birkaç saniye hareketsizlikle beş ila yedi saniyelik patlamalar halinde çekim yapma olasılığının daha yüksek olduğunu kabul etsek de, bu sonuçları görmezden gelemeyiz.

Kesinlikle en üst düzey seri fotoğraf performansına ihtiyaç duyan bir fotoğrafçıysanız, Lexar Diamond Serisi en iyi seçimdir ve yakın değildir.

En İyi Seçenekler

Genel olarak, test ettiğimiz kartlar arasında Sony’nin TOUGH, Lexar’ın Diamond Series, Exascend’in Nitro, SanDisk’in Extreme Pro, Angelbird’ün AV PRO, ProGrade Digital’in Cobalt series veya Delkin’nin Black Series. ile birlikte gitmenizi öneririz . Bu kartlar, hem video hem de fotoğraf testlerinde ve ayrıca bilgisayar tabanlı kıyaslamalarımızda mükemmel performans gösterdi. Bunlardan herhangi birini almak için güvenli olacaksınız, bu nedenle indirimde olanı satın alın – nihai seri fotoğraf performansını umursamıyorsanız, bu durumda Lexar kartını öneririz.

Exascend Nitro hafıza kartı çok iyi performans gösterirken şirketin 20Gbps kart okuyucusunun süper yüksek olduğunu söyleyeceğim . Performans üzerinde herhangi bir etkisi yok gibi görünse de, okuyucunun kendisi 65 desibellik bir gürültü yaratan aktif soğutmaya sahiptir. Okuyucuya herhangi bir kart takılırsa, inanılmaz derecede sinir bozucu olan yüksek bir perdede gıcırdıyor. Test ettiğimiz başka hiçbir okuyucu bunu yapmaz ve tüm bu raket karşılığında ProGrade Digital standart test okuyucumuzdan daha iyi performans göstermedi.

Güncelleme: Exascend, kart okuyucunun 20 Gb/sn’ye kadar aktarım hızları sağlamak üzere özel olarak tasarlandığını ve bu sayede dahili fanını etkili soğutma için bir gereklilik haline getirdiğini söylüyor. Ancak bu hızı gerçekleştirmek için kullanıcının bilgisayar sisteminin USB 3.2 Gen 2 x2 aktarımlarını da desteklemesi gerekir. Bu şu anda yaygın değil, ancak şirket tasarımın okuyucuyu geleceğe hazırladığını söylüyor.

Mevcut tüm kartlar arasında, kapasite en büyük endişenizse, Angelbird muhtemelen en iyi bahistir çünkü şu anda tek bir kartta 4 TB’lık devasa bir kart sunan tek markadır . Ama elimizi zorlar ve genel bir kazanan ilan etmemizi sağlarsanız…

2022’nin En İyi CFexpress B Tipi Kartı

En güvenilir performansa sahip en iyi kartı satın almak istiyorsanız, kesinlikle en iyi seri fotoğraf performansını arayan bir fotoğrafçı değilseniz Sony TOUGH kartını öneririz (bu durumda, Lexar’ın Diamond Serisini tercih edin ). Sony TOUGH kartı tüm kategorilerde en yüksek notları vermese de, tüm kartlar arasında en tutarlı okuma ve yazma zirvelerini ve en iyi sürdürülebilir performanslardan bazılarını getirdi.

sony tough cfexpress card

Seçimimiz: Sony TOUGH CFexpress Type B hafıza kartı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.