KütüphaneGörüşler

Canon EOS R5C: Hibrit kamera arayüzlerinin geleceği bu mu?

Aynasız kameralar, neredeyse en başından itibaren hem durağan hem de video yakalayan on yıldan fazla bir süredir piyasada. Birçoğu, her iki işlevi de yerine getirebildikleri için hibrit kameralar olarak kabul edilir, ancak bu, her iki görev için de optimize edildikleri anlamına gelmez.

Çoğu durumda, komut verildiğinde yüksek kaliteli video çekebilen fotoğraf kameraları olmuştur. Kayda değer bir istisna, Panasonic’in her zaman video odaklı olan GH/S1H serisidir. Yine de, pratik bir bakış açısıyla, bunlar bile fotoğraf tabanlı iş akışları ve menü sistemleri etrafında inşa edilmiştir, ancak videoyu desteklemek için ek araçlara sahiptir.

Video çalışması için hem aynasız hem de profesyonel video kameralar kullandım. Özel araçlar olarak profesyonel video kameralar harikadır. Yaptıkları işte mükemmeller, ancak video özellikli bir fotoğraf makinesi ile profesyonel video araçları arasındaki boşluğu doldurabilecek kameralar için bir yer var. Ne yazık ki, gerçek hibrit kameralar söz konusu olduğunda, aynasız gövdeler tarihsel olarak anlamlı bir şekilde yetersiz kalmıştır: video çekerken, kullanıcı arayüzü tipik olarak fotoğrafçılar için tasarlanmış bir sisteme bağlanmıştır.

Canon EOS R5C: Hibrit kamera arayüzlerinin geleceği bu mu?
R5C üzerindeki düğmeler, biri fotoğraf işlevlerini ve diğeri video işlevlerini temsil eden iki etiket grubuna sahiptir.

Her iki kamera türüyle de çekim yaptıysanız, muhtemelen bunu fark etmişsinizdir. Profesyonel video kamera arayüzleri ve menüleri, bir video iş akışı için tasarlanmıştır ve genellikle standart bir özellik olarak videoya özel araçlar içerir.

Aynasız kamera modellerinin çoğu, varsa, birkaç özel video aracı içerir ve bu öğeleri genellikle fotoğraf ayarlarıyla dolup taşan menülerin içine gömer. Bir video iş akışını desteklemek için optimize edilmemişlerdir ve üreticiler genellikle sizden histogramları dalga biçimleri için bir proxy olarak kullanmak gibi şeyler yapmanızı bekler. İronik olarak, bu makalenin konusu göz önüne alındığında, Canon burada bir suçlu oldu ve bazı kameralarda kayıt düğmesine bastığınızda histogramları devre dışı bıraktı.

Aynasız kamera üreticileri arasında Panasonic, tarihsel olarak dürbünler, deklanşör açısı, yerleşik LUTS gibi videoya özgü araçları ve daha yakın zamanda Varicam sinema kameralarından görüntülenen ayarları video odaklı modellerine dahil etme konusunda en iyi işi yaptı. Ancak, bu araçların çoğu, hareketsiz fotoğraflar için ayarların yanı sıra bir menü sistemi içinde yuvalanmış halde kalır. Bu kötü bir çözüm değil ve Panasonic’in menülerini oldukça beğeniyorum, ancak çoğu zaman daha iyi bir yol diledim.

video settings
Aynasız kamera üreticileri arasında Panasonic, Varicam sinema kameralarından bu bilgi ekranı da dahil olmak üzere, aynasız modellerde videoya özel araçlar sağlama konusunda tarihsel olarak en iyi işi yaptı.
Ancak, hem fotoğraf hem de video modları için yine de paylaşılan bir menü sistemine ve kullanıcı arayüzüne güveniyor.

R5C burada devreye giriyor. Farklı bir yaklaşım benimsiyor. Güç düğmesi, fotoğraf ve video modları arasında geçiş yapmanızı sağlar, ancak benzer kontrollere sahip diğer kameraların aksine, her modda ayarlarınızı hatırlamaktan çok daha fazlasını yapar.

Fotoğraf modunda açıldığında, tıpkı fotoğrafçılık için tasarlanmış bir Canon aynasız fotoğraf makinesi gibi çalışır – bu durumda EOS R5. O kameradan bekleyeceğiniz görüntü kalitesine, menülere ve performansa sahip.

Ancak video modunda açıldığında, Cinema EOS kamerası gibi çalışır. Cinema EOS menü sistemini kullanır ve video skopları, sahte renkli ekranlar ve bir video iş akışı etrafında tasarlanmış bir arayüz ve menü sistemi dahil olmak üzere Cinema EOS sinema kameralarıyla aynı seçeneklere sahiptir. Bunun nasıl çalıştığını anlamak istiyorsanız Canon’un Cinema EOS C300 Mark II menü simülatörünü deneyebilirsiniz .

Video modunda açıldığında, R5C bir Cinema EOS kamerası gibi çalışır

Bir kameranın, kullandığınız uygulamaya bağlı olarak tamamen farklı iki kullanıcı arabirimi kullanarak çalışmasına izin vermek çok mantıklı, ancak şimdiye kadar kimse bunu yapmadı. Bunun, fotoğraf ürünlerini video ürünlerinden silolayan kurumsal yapılardan, tasarımın ek karmaşıklığına (ve maliyetine) ve hatta her iki modun tüm özelliklerini desteklemek için muhtemelen farklı donanım gereksinimlerine kadar sayısız nedeni olduğundan şüpheleniyorum.

Son kullanıcı açısından bu harika bir gelişme ve umarım Canon’un bu hareketi diğer üreticileri de aynı şeyi yapmaya teşvik eder.

Canon EOS R5 C Stills Video Switch
EOS R5C’deki Fotoğraf/Video anahtarı, kamerayı tamamen farklı iki modda başlatır.
Fotoğraf modu, Canon EOS R5 ile aynı kullanıcı deneyimini sağlarken video modu, Cinema EOS kamera ile aynı kullanıcı deneyimini sağlar.

Ayrı menülere ek olarak, R5C üzerindeki düğmeler, biri fotoğraf işlevlerini ve diğeri video işlevlerini temsil eden iki etiket grubuna sahiptir. Bu kadar basit olmasaydı buna yenilikçi derdim, ancak herhangi bir üreticinin yapması oldukça kolay bir şey olurdu.

R5C mükemmel mi? Ne münasebet. ND filtreleri gibi hibrit bir kamerada faydalı olabilecek bazı özellikleri hala atlıyor. Bunlar çoğu video çekimi yapan kişi için oldukça gerekli bir araçtır ve bence gerçek bir hibrit kamera bunları içerir. Elbette zor olurdu ama kamera şirketlerinde çalışan mühendisler oldukça zeki insanlar.

R5C’ye mikro HDMI bağlantı noktası kullanılması, tüm ayarlarda lens işlevlerini kontrol etmek için yeterli güç sağlamayan bir pil ve fotoğraf ve video modları arasında geçiş yaparken gecikme gibi başka eleştirilerim var ancak bunlar çözülebilir sorunlar.

Canon, her kamera modu için optimize edilmiş hibrit kamera tasarımı için bir model gösterdi

Önemli olan, Canon’un bir modu diğerinin çerçevesine vidalayarak aksatmak yerine her kamera modu için optimize edilmiş hibrit kamera tasarımı için bir model sunmuş olmasıdır.

Birden fazla özel görevi gerçekleştirmek için tasarlanmış herhangi bir hibrit ürünün bazı ödünleri olacaktır. Mükemmel bir fileto bıçağına veya bir çift endüstriyel makasa ihtiyacınız varsa, özel bir alet alırsınız. Ancak birçok durumda her iki görevi de uygun şekilde yerine getirebilecek bir alet istiyorsanız, bir İsviçre Çakısı sizi uzun bir yol kat edebilir.

Aynı şey kameralar için de geçerlidir. Gereksinimlerinizi karşılamak için ödün vermeyen bir araca ihtiyacınız varsa, bunlar var, ancak aynasız kameralar birçok görev için veya hepsi bir arada bir çözümü tercih edenler için sağlam bir seçimdir. Canon, ilk denemede özel uygulaması mükemmel olmasa bile, hibrit bir rolü daha iyi destekleyen aynasız kameralar yapmak için harika bir yaklaşım sergiledi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.