Kütüphane

Konser fotoğrafı nasıl çekilir?

Konserler genellikle, konsere gidenlerin fotoğraflarına zarar verebilecek karanlık mekanlar ve zorlu ışık koşulları anlamına gelir. Konser fotoğrafçılığı bu nedenle ekipmanınızı ve ayarlarınızı uyarlamayı gerektiren çok zorlu bir sanattır. İşte size rehberlik edecek ve en sevdiğiniz müzik sanatçılarını vurgulamanıza yardımcı olacak teknik ve pratik ipuçlarımız.

Konser fotoğrafı nasıl çekilir?
© Keagan Henman

Flaşı kapat

İlk önce flaşı kapatabilirsiniz. Kural olarak, flaşlı fotoğrafçılık konser salonlarında veya sanatçıların kendileri tarafından yasaklanmıştır. Bir flaşın parlak ışığı hem sahnedeki müzisyenleri hem de kalabalığı rahatsız edecektir. Basın kartınız varsa, kurallar farklı olabilir, ancak yine de flaşınıza çok fazla güvenmeyin ve ışık eksikliğini telafi etmek için diğer ipuçlarımızdan yararlanın.

Fotoğraflarınızı RAW formatında çekin

RAW uyumlu bir cihazınız varsa, şimdi bu seçeneği seçin. Resimlerinizi önizlemenizi sağlayan ve aynı zamanda daha hafif JPG dosyalarını da depolayan RAW + JPG seçeneğini tercih edin. Bu sıkıştırılmamış format sayesinde, karanlık alanlarda ve beyazda çok daha fazla bilgiyi kurtarabilirsiniz. Görüntüleriniz post prodüksiyonda güçlü ışık kontrastlarına maruz kalacağından, bu düzenleme sırasında işleri kolaylaştıracaktır.

Konser fotografi nasil cekilir 0002
© Yannis Papanastasopoulos

Parlak bir mercek kullanın

Konser fotoğrafçılığındaki en büyük zorluk, sonuçta tüm yaklaşımınızı belirleyen ışık eksikliğidir. Işık eksikliğini telafi etmeye yardımcı olabilecek birkaç öğe olabilir ve ekipmanınız bunlardan biridir. Parlak bir lens burada anahtardır. Böylece, lensiniz ne kadar parlaksa, diyaframı o kadar büyük olur (f / 2,8, f / 1,8, f / 1,4) ve ışığın içeri girmesine o kadar çok izin verir. Geniş bir diyafram açıklığı seçerek alan derinliği azalır. Bu genellikle konser fotoğrafçılığı için uygundur ve ön plandaki konuyu daha iyi vurgulamanızı sağlar. Konser fotoğrafçılığı çok zahmetlidir, bu nedenle kameranızı sınırlarını zorlamak istemiyorsanız iyi bir lens kullanmak çok önemlidir.

ISO hassasiyetinizi artırın

Işık eksikliğini telafi etmek için, sensörünüzün ISO hassasiyetini normalden daha fazla artırmanızı da öneririz. Gün ışığında ve iyi ışık koşullarında dışarıda çekim yaparken, genellikle ISO 100 ile 400 arasında konumlanırsınız. Burada, ISO 3200’e veya kameranız dijital gürültüyü iyi idare ediyorsa daha fazlasına gitmekten çekinmeyin. Bu son ayrıntıya dikkat edin, çünkü ISO duyarlılığını çok fazla artırırsanız, dijital parazit çok mevcut olacaktır; çirkin olacak ve resimlerinizin kalitesini düşürecektir. İstediğiniz şey mutlu bir ortamdır, ancak bu ipucu size birkaç değerli adımdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Konser fotografi nasil cekilir 0003
© Harry Swales

Nokta ölçüm modunu seçin

Otomatik modları kullanarak çekim yaptığınızda, fotoğraf makineniz fotoğraflarınızı doğru şekilde pozlamak için belirli bir ölçüm modu kullanır. Varsayılan olarak bu, tüm görüntünün ortalamasını hesaplayan Matris ölçümüdür. Bu ölçüm modunu bir konserde kullanırsanız, görüntünüzün aşırı pozlama olasılığı vardır. Nokta ölçüm çok daha küçük bir alanla sınırlıdır ve zorlu ışık koşullarının üstesinden gelmek için çok pratiktir. Bu şekilde, görüntünün geri kalanının tutarlı pozunu alırken yüzler veya ana konunuz için doğru pozlamaya odaklanabilirsiniz. 

Beyaz dengenizi yönetin

Dijital kameralarla birlikte gelen otomatik beyaz dengesi çoğu durumda çok etkilidir. Bir konserde, farklı ışık türleri ve renk sıcaklıklarının tümü birbirine karıştığı için işler daha da zorlaşır. Aynı şekilde otomatik modda kalmanızı öneririz, ancak post prodüksiyon konser fotoğrafçılığında kaçınılmaz bir adımdır, özellikle de tüm yapay ışıklar tarafından bozulmuş olan görüntülerinizin renkölçümünün yeniden ayarlanması söz konusu olduğunda. 

Konser fotografi nasil cekilir 0004
© Marcus Neto

Sonuç olarak

Gördüğünüz gibi, konser fotoğrafçılığı zorlu ışık koşulları nedeniyle zorlu bir egzersizdir. Işık eksikliğini telafi etmek ana hedefiniz olacaktır ve bunu yapmanın, geniş diyafram açıklıkları kullanmak, ISO duyarlılığını artırmak veya kameranızın nokta ölçümünü kullanmak gibi birkaç yolu vardır. RAW dosyalarınızla çekici olmayan tutarsızlıkları daha kolay düzeltebilir ve başarılı konser fotoğrafları için görüntülerinizin renk ölçüsünü geri yükleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu