Ustalar

Rivka S. Katvan : Broadway İyi Bir Amaç İçin Striptizini Yaptığında

Rivka S. Katvan , Broadway’in kulislerini hiç kimsenin olmadığı kadar kaydeder. 1987’de, HIV ile mücadele eden Broadway Cares / Equity Fights AIDS ile güçlerini birleştirerek, fotoğraf yeteneğini iyi bir amaç için hizmete sundu. Bu işbirliği, Amerikan burlesque sahnesinin büyüsünü somutlaştıran bir dizi çarpıcı fotoğrafla sonuçlandı.

Rivka S. Katvan : Broadway İyi Bir Amaç İçin Striptizini Yaptığında
Broadway Bares © Rivka S. Katvan

Rivka S. Katvan – Broadway Bares

1987’de, tüm bir nesli yok eden AIDS salgınının yıkımlarıyla yüz yüze kalan New York eğlence dünyası harekete geçiyordu. Aktörler Konseyi Özsermaye Derneği, virüsten etkilenenlere yardım etmek için fon toplamaya adanmış bir örgüt olan Equity Fight Aids’i kurdu. Bir yıl sonra Broadway Cares kuruldu. İki kuruluş, Broadway’in en önde gelen hayırsever girişimi olmak için 1992’de birleşti. 1988’den beri 300 milyon doların üzerinde para topladılar. 

Müzikal tiyatro oyuncuları bağış topladıklarında, bunu kendi yöntemleriyle yaparlar. Broadway Cares / Equity Fights AIDS tarafından düzenlenen ana etkinlikler, Broadway’de hayata bir ritim getirdi. Geleneksel Paskalya Bonesi var: Paskalya’dan altı hafta önce, çeşitli tiyatro toplulukları son selamdan sonra şapkayı dolaştırıyorlar. Ardından oyuncular “en iyi kaporta tasarımı” veya “en iyi sunum” ödüllerini kazanmak için iki gün sahnede yarışırlar. Sonra sonbaharda Red Bucket Follies var. Ve her şeyden önce, 1992’den beri, şehvetli Broadway Bares var: New York City’deki Hammerstein Balo Salonu’nda koreografisini Jerry Mitchellin yaptığı iki yıllık striptiz şovu.

Rivka S. Katvan : Broadway İyi Bir Amaç İçin Striptizini Yaptığında
Broadway Bares © Rivka S. Katvan
Broadway Iyi Bir Amac Icin Striptizini Yaptiginda 003
Broadway Bares © Rivka S. Katvan

Equity Fights Aids‘in yaratıldığı yıl, fotoğrafçı Rivka S. Katvan zaten bir Broadway kulisiydi. Şans eseri The Magic Show’un soyunma odalarına sapan Rivka Katvan, 1978’de öğrenciyken, iş yerindeki oyuncuları yakından gözlemleme tutkusu geliştirdi. On yıl boyunca hazırlıklarını ve rahatlama anlarını belgeledi; Natasha Richardson gibi harika aktrislerle arkadaş oldu ve Elizabeth Taylor gibi ikonların rutin egzersizlerini belgeledi. Broadway hayırseverlik girişimine katılmak, doğal bir sonraki adımdı. Oyuncular, yönetmenler ve koreograflar gibi, yeteneğini ortak çabayı artırmak için kullandı: performanslarının fotoğrafları, organizasyona fayda sağlamak için açık artırmaya çıkarılacaktı. Yirmi yıl boyunca 230.000 doların üzerinde para topladı. Her zaman olduğu gibi o da perde arkasındaydı: “Biz büyük bir aileydik,”Rivka Katvan diyor. “Çok önemsediğim bir dernek, harika bir iş çıkarıyorlar.”

Broadway Iyi Bir Amac Icin Striptizini Yaptiginda 004
Broadway Bares © Rivka S. Katvan
Broadway Iyi Bir Amac Icin Striptizini Yaptiginda 006
Broadway Bares © Rivka S. Katvan

Broadway Cares ve Equity Fights AIDS için sayısız şov yaptı. Ancak Broadway Bares’in sahne arkası çekimlerini hiçbir şey başaramaz. Kabare kostümlerinin, çirkin makyajlarının ve süslü saç stillerinin kabare’nin büyüleyici, gizemli atmosferini elle tutulur hale getirdiği rüya gibi bir dizi yarattı. Rivka Katvan’ın çalışmaları genellikle her oyuncunun bireysel odağını ve psikolojisini vurgularken, Broadway Bares dizisi girişken bir atmosfer yaratıyor. “Genel bir kural olarak, Broadway’de oyuncular ve aktrislerin kişisel veya paylaşımlı giyinme odaları vardır. Burada durum böyle değil: herkes büyük bir odada hazırlanıyor, yıldızlar ve oyuncu kadrosu. Ne zaman orada olsam, bunu gerçekten harika buluyorum! ”Diyor fotoğrafçı.

Modellerin çıplaklığı, belki de bu seriyi Katvan’ın diğer çalışmalarından en çok ayıran unsurdur. Oyuncuları fotoğraflarken genellikle en samimi fotoğrafları kendine saklamaya özen gösterir. Ama burada çıplaklık şovun bir parçası ve oyuncular striptiz kıyafetleri içinde veya vücut makyajı yapılırken fotoğraflanıyor: “Makyaj sanatçıları onlarla ilgilenirken oyuncular çıplak dolaşıyor. Kuaförler, makyaj sanatçıları, oyuncular: herkes birlikte çalışıyor. Bir fotoğrafçının hayali gerçek oldu! ” 

Broadway Iyi Bir Amac Icin Striptizini Yaptiginda 007
Broadway Bares © Rivka S. Katvan
Broadway Iyi Bir Amac Icin Striptizini Yaptiginda 008
Broadway Bares © Rivka S. Katvan

Fotoğraflarda, isimsiz eller boya uygulamak veya bir kostüme rötuş yapmak için her taraftan dışarı çıkıyor. Tevazu ya da çekingenlik yok. Çaba meslektaştır, bedenler birbirine karışır, kucaklaşır, birbirine dokunur: iyi bir amaç için işbirliği yapmanın mutluluğu hissedilir. Sahneye çıkmadan önce el ele tutuşup dua ediyorlar. Herkes coşkulu! ” Canlı renklerin bolluğu ve muhteşem kulis sahneleri insanın başını döndürmek için yeterlidir. Ancak Rivka Katvan doğru an için merceğinden odaklanmış durumda: “Henri Cartier Bresson’un dediği gibi, belirleyici anın izini sürüyorum. Aniden, kostümlü iki aktör kucaklaşıyor. Diğer zamanlarda, bu onların oturma veya ayakta kalma şeklidir. “

Broadway Iyi Bir Amac Icin Striptizini Yaptiginda 009
Broadway Bares © Rivka S. Katvan

Rivka S. Katvan, kulis fotoğraflarında sıklıkla siyah beyazı tercih ediyor. “Siyah ve beyaz, anın yoğunluğunu ortaya çıkarmak için kullanılıyor. Göze rehberlik etmenin bir yolu. ” Ancak Broadway Bares fotoğraflarının çoğu renklerle doludur: “Benim için Broadway Bares renktir! Renkler her yerde. ” Ve bu renk patlaması bize her Haziran Hammerstein Balo Salonu’nu ele geçiren heyecan hakkında bir şeyler anlatıyor. Sağlık güvenliği kaygıları nedeniyle halkı karşılamak artık imkansız olsa da, organizasyon gösterinin ilk çevrimiçi versiyonunu sunarak yenilik yaptı. 


Rivka S. Katvan’ın çalışmalarını keşfetmek için web sitesini ziyaret edin.

Broadway Iyi Bir Amac Icin Striptizini Yaptiginda end

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.