fbpx
Kütüphane

Yüksek Estantane Kullanarak Hareketi Dondurmak

Yüksek enstantane değerlerini kullanarak hareketli konuların tek bir anlarını dondurmak ve gözün gördüğünden farklı bir etkiyle görüntüyü kaydetmek mümkündür.

Elbette bu teknik bir yaklaşımdır. Bu tekniğin biçim ve içerikle uygun bir şekilde kullanılması etkili fotoğraflar oluşturmanın yolunu açacaktır.

Hareketi dondurmak teknik bir tercihken hareketin nerede, hangi anda dondurulacağı da önemli bir kompozisyon kriteridir. Uygun an, kritik an, karar anı ya da belirleyici an denilen bu karar haraketli bir konunun fotoğrafını çekerken enerjinin en yüksek olduğu an deklanşöre basma anlamını taşır.

Ortamdaki ışık koşuluna göre açık bir diyafram değeri tercih ederek mümkün olan en yüksek enstantane değerini kullanma şansı verir. Eğer hareketin hızı, yönü ve uzaklığı uygunsa hareketli konuyu dondurmak mümkün olacaktır.

Bir su birikintisi üzerinde oluşan yansımaları görünce bu durağan görsellik içerisinde dinamik bir etki sağlayacak bir kurgu yapmaya karar verdim. Arkadaşımdan 2 ağaç arasındaki birkinti üzerinden birkaç kez atlamasını rica ettim. Her fotoğraf için diyafram değerini 2,8 olarak ayarlayarak enstantanenin ortamdaki ışık koşuluna göre olabileceği en yüksek değere çıkacağını garanti etmiş oldum. Ufuk hattının birikinti üzerinden atlayan arkadaşımıza temas ederek fotoğrafta bir bölünme yaratmaması için normal bakış yüksekliğinden daha yüksek bir noktadan çekimi gerçekleştirdim. Bu çekimi yaparken açılabilir LCD ekran sayesinde makinemi kollarımı kaldırarak başımın üstünde bir noktadan çekim yapabilme şansım oldu. Peş peşe yaptığım çekimlerin hemen hepsinde arkadaşımızın tam olarak havada olduğu ve yansımasının da su üzerinde görünebildiği anda deklanşöre basmaya çalıştım.

Son yıllarda dijital fotoğraf makinelerin LCD ekranları açılabilir, dönebilir özellikte üretiliyor. Bu sayede normalde vizörden bakarak çekebileceğimiz açılar dışında bakış açılarını kullanarak da çekimler yapabiliyoruz. Yere uzanmadan yerden sıfır ya da bir şeyin üstüne çıkmadan yukarıdan çekimleri bu ekran sayesinde gerçekleştirebiliyoruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak için lütfen reklam engelleme yazılımınızı iptal edin.