Kütüphane

Bir Fotoğrafçının Şemsiye Rehberi

Şemsiyeler, belki de en az takdir edilen ışık şekillendirme aracıdır. Düşük fiyatları ve geniş bulunabilirliği nedeniyle bazıları tarafından sadece yeni başlayanlar için kabul edilir. Bu gerçeklerden daha fazla olamazdı.

Şemsiye, hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar tarafından sevilen ve değer verilen harika bir değiştiricidir. İşte şemsiyeler için temel bir fotoğrafçı kılavuzu.

Fotoğraf Şemsiyesi Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, şemsiyeler tıpkı insanların yağmurlu (veya güneşli) günlerde kullandığı normal şemsiyeler gibi açılıp kapanabilen bir ışık değiştiricidir. Şemsiye, yumuşak ve/veya dağınık ışık yaratmanın en kolay yollarından biridir. Türüne bağlı olarak, bir şemsiye ışığı yansıtabilir, sıçrayabilir veya dağıtabilir.

Bazı yaygın şemsiye türlerine bakalım.

Bir Fotoğrafçının Şemsiye Rehberi

Yaygın Fotoğraf Şemsiyesi Türleri

Geçmeli Şemsiyeler

Bunlar var olan ilk şemsiyeler. Gölge kenarlarını dağıtacak yarı saydam difüzyon kumaştan yapılırlar ve boyutuna bağlı olarak bir geçme şemsiye farklı yumuşaklıkta ışık üretecektir. Şemsiye ne kadar küçükse, ışık o kadar sert olur. Işık kaynağı doğrudan özneye yöneltildiğinden, çekim amaçlı bir şemsiye ortada bir sıcak nokta oluşturacaktır.

image 1 800x800 1

Beyaz Şemsiye

Beyaz bir şemsiye dolaylı olacaktır ve ışığın önce şemsiyeye çarpmasını, değiştiricide sıçramasını ve aynı taraftan çıkmasını gerektirecektir. Bu nedenle, bu ışık kaynağı dolaylı olarak yansıyan ve dağılan bir ışık oluşturur. Boyutuna bağlı olarak ışığınız da oldukça yumuşak olabilir. Beyaz şemsiyelerin ışık yayılımı gümüş şemsiyelere göre oldukça geniş olacaktır. Bunlar, ürettikleri ışık nedeniyle portre ve moda fotoğrafçıları arasında yaygın bir seçimdir.

semsiyeler 4

Gümüş Şemsiyeler

Bunlar ışığı yansıtır ve daha fazla yönlü ışık oluşturan daha küçük bir ışık yayılımına sahiptir. Çünkü gümüş bir şemsiyeyi zıplatmak yerine yansıtmaları daha verimli olacaktır. Bu nedenle yerinde gümüş bir şemsiye beyaz olandan daha çok tercih edilir. Küçük setlerde, daha sert ışık üretiyor gibi görünecek, bu nedenle gümüş bir şemsiyenin en iyi şekilde kullanılması, daha küçük stüdyolarda dolgu ışığı olacaktır.

image 5 597x800 1

Gümüş ve Beyaz Efsane

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, yumuşaklığın malzemeye göre değil, boyuta göre belirlendiğidir. Yaygın bir efsane, beyaz şemsiyelerin gümüş muadillerinden daha yumuşak ışık üretmesidir. Aslında, beyaz bir şemsiye daha geniş bir ışık yayılımına sahip olacak ve bu da küçük odalarda ışığın her yere sıçramasına ve gölgeleri doldurmasına neden olacaktır. Bir tarlaya götürüldüğünde, gümüş ve beyaz şemsiyeler aynı yumuşak ışığı verir.

image 7 800x420 1

Derin ve Sığ

Günümüzde şemsiyeler için iki yaygın şekil vardır: derin ve sığ. Sığ şemsiyeler, büyük grupları, arka planları ve hatta portreleri aydınlatırken kullanışlı olan çok daha geniş bir ışık yayılımı yaratacaktır. Öte yandan, derin şemsiyeler onlara daha fazla yön verecek ve bu da bir miktar kontrast artışına neden olacaktır.

Derin şemsiyeler bir dereceye kadar odaklanma yeteneğine sahiptir. Ancak bir şirket parabolik şemsiyelere sahip olduğunu iddia ettiğinde yanlış yönlendirilmeyin. Eğer gerçekten parabolik iseler bunları yaratmak imkansızdır. Derin görünümlü bir değiştirici parabolik değildir, eğer yanlış bir reklamsa.

image 6 800x683 1

Ben şahsen hem derin hem de sığ şemsiyeleri neredeyse birbirinin yerine kullanırım. Sığ olanlar daha ucuz olma eğilimindedir. Gerçek parabolik değiştiricileri deneyimlemek istiyorsanız, bir Broncolor Para veya Briese kiralayın.

4A6A0303 Illya Ovchar 800x533 1

Özel Şekiller

Alçak tavanlı odalar için tasarlanmış bir dizi ParaSail şemsiyesi bulunmaktadır. Bunlar gerçekten ilginç görünüyor, ancak önce normal şemsiyeleri denemenizi öneririm. Işık kaynağının şekli (bir ParaSail dikdörtgen durumunda), tıpkı 1×6 softbox’ın dikey olarak yumuşak ama yatay olarak sert ışık yapması gibi, gölge kenarlarının nasıl görüneceğini belirleyecektir .

Değiştiricinin ışığı nasıl etkilediğine dair kesin ayrıntıları çok az kişi bilir, bu nedenle yuvarlak bir şemsiye ile başlamak genellikle en iyi eylem şeklidir.

image 2 800x800 1

Şemsiye Aksesuarları

Şemsiyenize aksesuar eklemenin birçok yolu vardır. İşte bazı yaygın olanlar.

Difüzyon Kumaşlar

Popüler inanışın aksine, bunlar ışığı daha yumuşak yapmayacak, ancak ışığı yayacak – yumuşak ve dağınık arasındaki fark ayrı bir makalenin konusu. Bir difüzör, ışığın yayılmasını arttırdığı için gümüş bir şemsiye ile birlikte harikadır. Geniş bir alana yayılan ve yüze hoş gelen inanılmaz derecede yumuşak ve dağınık bir ışık yaratmak istiyorsanız, difüzör kullanmanın başka bir yolu da beyaz bir şemsiye kullanmaktır. Annie Leibovitz’in portre çekimlerinde bunu çok sık kullandığı biliniyor.

image 800x800 1

Arka panel

Yarı saydam şemsiyeler yalnızca ışığı geçirmekle kalmaz, aynı zamanda bir kısmını geri sektirir. Gereksiz bir ışık kaybı yarattığı için bu istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle, yarı saydam bir şemsiyeye, yanlış yöne giden ışığı içerecek ve yansıtacak bir arka panel eklenebilir.

image 1 800x800 1

Fotoğraf Şemsiyesi Nasıl Çalışır?

Şemsiyelerin ardındaki prensip hakkında anlaşılması gereken pek bir şey yok. Yarı saydam bir şemsiye ince kumaş gibi davranır, küçük bir ışık kaynağı alır, boyutunu artırır, böylece daha yumuşak, daha fazla dağılır ve eşit hale getirir.

Işığın dolaylı olarak parladığı diğer herhangi bir şemsiye farklı bir şekilde çalışacaktır: ışık önce şemsiyenin altına çarpacak ve ardından değiştirici onu doldururken yansıyacak/sıçrayacaktır. Bir difüzör eklenmişse, bu ışık birkaç kez daha sıçrayacak ve çok düzgün, düzenli bir şekilde çıkacaktır.

26 08 2021 BTS16125 Illya Ovchar 800x533 1

Fotoğraf Şemsiyelerinin Olası Kullanım Alanları

Şemsiyeleri kullanmanın sayısız yolu vardır, bu yüzden her deneyim seviyesindeki fotoğrafçılar arasında çok sevilirler. Başlarken, ilk değiştiricim gerçekten bir şemsiyeydi. İşte fotoğrafçıların şemsiye kullanmanın bazı yolları.

Portre fotoğrafı

Bu görüntü için eşit ışık yayılımı ve güzel yansımalar istedim. Sahneyi eşit şekilde aydınlatmak ve yumuşak, gurur verici bir ışık oluşturmak için difüzörlü büyük bir 65” şemsiye kullandım.

Werk MM Studio Illya Ovchar Polgar Tunde 32 800x534 1
Octa görüntü için kullanılmaz
https://www.instagram.com/p/CPOK5C7lVNJ/

Moda fotoğrafı

Şemsiyeler, arka planları aydınlatırken veya dramatik efektler yaratırken faydalı olacaktır. Fotoğrafçılar, görüntülerde dolgu ışığı olarak büyük şemsiyeler kullandılar. Örneğin, bu fotoğrafta modele oldukça yakın yerleştirilmiş aynasal bir ışık kaynağının oluşturduğu karanlık gölgeleri doldurmak için büyük bir şemsiye kullandım. Ayrıca arka planda bir degrade elde etmek için bir tane daha kullandım.

MMstudio.2021.05.07.Werk .FurtosAkos.DSC 8414 800x534 1
https://www.instagram.com/p/CPfn5R6BJuz

Diğer Her Tür

Portre ve moda, kullanımda şemsiye bulmak için en yaygın yerler olsa da, spor, natürmort, vesikalık, iç mekan ve diğer fotoğrafçılar tarafından kullanılmıştır. Kısacası, istediğiniz türde flaşlı fotoğrafçılığa başlamak istiyorsanız, bir şemsiye almayı düşünebilirsiniz.

Kapanış Düşünceleri

Kariyerinizin hangi noktasında olursanız olun, şemsiyeler cephaneliğinize eklemek için harika bir araçtır. Piyasada çok sayıda iyi şemsiye olduğu için tüm markaları, isimleri vb. Listelemek anlamsızdır. Genellikle oldukça uygun fiyatlı oldukları için şemsiyeler yeni başlayanlar için de harika bir seçimdir.

Daha profesyonel görünen bir softbox tarafından aldanmayın. İkisi de daha iyi ya da daha kötü değil – bunlar farklı amaçlara hizmet eden farklı değiştiricilerdir.


Yazar: Illya Ovchar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.