Makaleler

365 Fotoğraf Projeleri Neden Zaman Kaybıdır?

Yararlı işler yapmak yerine meşgul olarak zamanınızı boşa harcamanın 365 yolu vardır. Bunlardan biri, popüler bir 365 fotoğraf projesi konseptidir. Gelin ve bunun neden zamanınızı boşa harcamanın en iyi yollarından biri olduğunu görelim.

Not : Bu makale yalnızca benim görüşümdür ve çalışmalarını ve işlerini geliştirmeyi amaçlayan çalışan fotoğrafçılara yöneliktir – yalnızca fotoğrafçılık konusunda tutkulu olan ve gelecekte yapacak bir proje arayan hobici bir fotoğrafçıysanız yıl, bir 365 projesi ihtiyaçlarınız için mükemmel bir şekilde uygun olabilir.

Yeni Yıl yaklaşırken, geriye dönüp geçen yılı düşünme ve birkaç karar alma zamanı geldi. Çoğumuz için 2021’in ilk yarısı oldukça sakin geçti ve keşke daha fazla fotoğraf çekseydik.

Türünüze bağlı olarak, ya birçok fırsatınız oldu (manzara ya da sokak gibi) ya da hiç fırsatınız olmadı (moda ya da spor çekiyorsanız). Ne olursa olsun, 365 fotoğraf projesi yaparak daha fazla fotoğraf çekmeyi düşünüyorsanız, bunu tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. Çok dikkatli.

365 Fotoğraf Projeleri Neden Zaman Kaybıdır?

Her Gün Fotoğraf Çekin, Neden?

Her 365 fotoğraf projesinin amacı, her gün fotoğraf çekme dürtüsüne sahip olmaktır. Bu, hızlı bir şekilde görmek, bestelemek ve çalışmak için eğitilebilecek iyi bir alışkanlıktır. Her gün kafanızda “fotoğraf çekmeniz” alışkanlığına sahip olmak, elbette yeni işler üretmek ve umarım gelişmek için harika olabilir. Bir 365 projesi yapmak, kameranızı anlama ve kullanma konusunda size uygulamalı deneyim kazandırabilir.

365 projenin başka faydaları da var, örneğin fotoğrafçılığa günlük bağlılığınızı göstermek… sanki günlük güvenceye ihtiyaç duyan istikrarsız bir evlilikmiş gibi, hala var. Kendinizi konfor alanınızdan çıkarmak da bir avantajdır, ancak projenin sizi içinde büyümek istediğiniz nişten uzaklaştırma ihtimalinin yüksek olması dışında. Ve eğer çalışan bir fotoğrafçıysanız, bir nişiniz olmalıdır. Bütün gün arabaların ve sokak fotoğraflarının fotoğrafını çekebilirim ama bu bana modada tek bir iş bile kazandırmaz.

Bazıları, 365 fotoğraf projesinin sizin gibi insanlardan oluşan bir topluluğun parçası olmanın harika bir yolu olduğunu söylüyor. Bu harika ve kaçınılmaz olarak yeni arkadaşlar edineceksiniz, ancak çoğunlukla bir 365 projesi muhtemelen yaratıcılığınızı yok edecek ve fotoğrafçılığı sıkıcı hale getirecektir.

landscape archive Ovcharstudios 8229 800x534 1

Çok mu Çalışıyorsunuz yoksa Çok mu?

“Amerikan rüyası”nın her daim yeşil konsepti: Çok çalışan herkes her şeyi başarabilir (Amerika Birleşik Devletleri’nde). Fotoğrafa uygulandığında, bu şöyle olur: çok fotoğraf çeken, sabah 5’te uyanan, gece yarısı yatan ve bütün gün meşgul olan herkes profesyonel bir fotoğrafçı olacaktır. Bu şekilde çok çalışmak, bir fotoğrafçıya, meşgul olmayan herhangi bir şeye boş zaman ayırma yeteneği kazandırmaz.

landscape archive MG 0006 800x534 1

Bu inanılmaz derecede tehlikeli. Fotoğrafçıların sabah 5’te ofiste olduklarına ve gece yarısı işten ayrıldıklarına dair hikayeler paylaştığını görmek bana “Her gün bu kadar uzun süre ne yapabilirsin ki? Gerçekten o kadar verimsiz misin?”. Tabii ki, muhtemelen yaptıkları şey, iş uğruna çalışmaktır.

365 fotoğraf projesiyle ilgili sorun, bunun da iş olması, ancak daha çok anlamsız bir iş olmasıdır. Fotoğrafçılar olarak bizi meşgul eden şeylere değil, önemli olan şeylere odaklanmalıyız. Ayda en az bir veya iki kez deneme çekimleri yaptırmak benim için önemli. Yaptığım test çekimleri çok şey gerektiriyor.

Bir yıl boyunca her gün verimli bir çekim yapmak, hepsi hazırlık gerektirdiğinden hiçbir fotoğrafçı için mümkün değildir. Sadece düğmeye basmak ve deklanşör sayısını artırmak için çekim yapmak, fotoğraf makinenize hiç dokunmamak kadar verimlidir.

Bunun yerine ne yapmalısın

Sonuç olarak, bir 365 fotoğraf projesi genellikle gelişmeme, işin üstesinden gelme ve asla ilerlememe alıştırmasıdır. Fotoğrafçılığınızda ilerlemenin tek yolu, etkili bir şekilde çalışmak ve önemli olan şeyleri yapmaktır.

Benim gibi bir moda fotoğrafçısıysanız, ayda en az birkaç kez moda çekimi yapın, aydınlatmayı öğrenin, kendinizi pazarlamayı öğrenin ve hayalinizdeki işe yaklaşmanıza yardımcı olacak her şeyi yapın. Hiçbir sanat yönetmeni, 365 fotoğraf projesi çalışmasına dayanarak bir moda fotoğrafçısı tutmaz. Bunun yerine sizi meşgul eden şeyler yerine yalnızca önemli olan şeyleri yapmaya yönelik bir karar almaya davet ediyorum .

Fazladan zamanınız varsa, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için koşuya çıkın.


Yazar: Illya Ovchar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.