Kılavuzlar

Film Fotoğrafçılığı: Eksiksiz Bir Kılavuz

Film fotoğrafçılığı. Geri geliyor ve giderek daha fazla sayıda fotoğrafçı eski film kameralarının tozunu alıyor veya bir tane satın almak için arayışa giriyor. Pek çok kişi çekiciliği görmüyor ve telefon kamerasıyla oldukça rahat hissediyor. Ancak diğerleri için, görüntü oluşturmanın tek yolu bu oluyor.

Filmin büyüsü çağında doğup eğitim almış fotoğrafçı için film fotoğrafçılığı, dijitalin yakalayabileceği hiçbir şeye benzemeyen bir görüntü yaratıyor. Dijitalde bulunamayan bir derinliği ve benzersizliği var. Her kareye, görüntünün nasıl görüneceğine dair beklenti eşlik eder. Ayrıca, film tipi, kamera tipi ve işleme ile birlikte pozlarınızın size ne göstereceğini görmeyi beklemenin beklentisi ve heyecanı da var.

Film Fotoğrafçılığı Nedir?

Film fotoğrafçılığı, ışığa duyarlı film kullanarak görüntü yakalama yöntemidir. Fotoğraf makinesi tarihinde, plaka fotoğrafçılığı (ışığa duyarlı bir emülsiyonla kaplanmış cam veya metal plakalar kullanan) ve dijital fotoğrafçılık (ışığa duyarlı elektronik sensör kullanan) arasında sıkışmış üç fotoğrafçılık çağının ortasıdır.

Film Fotoğrafçılığı: Eksiksiz Bir Kılavuz
Fotoğrafın üç dönemi: levha, film ve dijital.

Plaka fotoğrafçılığı ve film fotoğrafçılığı, analog fotoğrafçılığın alt kümeleridir , ancak film ve analog genellikle fotoğrafçılar tarafından elektronik sensörler yerine kimyasal reaksiyonlara dayanan herhangi bir fotoğrafçılık sürecine atıfta bulunmak için birbirinin yerine kullanılır.

Film fotoğrafçılığı süreci tipik olarak, her pozlamadan sonra geliştirilen bir film rulosu tutan bir kamera kullanmayı içerir. Film daha sonra karanlık bir odada geliştirilir veya işlenip basılması için bir laboratuvara gönderilir.

35mm film loading into camera
35 mm film bir film kamerasının arkasına yükleniyor.

Süreç, ortamın ve sınırlamalarının daha derin bir şekilde anlaşılmasını gerektirdiğinden, film fotoğrafçılığı genellikle daha geleneksel ve sanatsal bir fotoğrafçılık biçimi olarak kabul edilir. Anında ön izleme özelliğine sahip dijital fotoğraf makinelerinin aksine, film fotoğrafçılığı (anlık film fotoğrafçılığı dışında), fotoğrafçının nihai sonucu görmek için filmin geliştirilmesini beklemesini gerektirir ve nihai sonuçtaki heyecan ve sürprizi artırır.

Film Fotoğrafçılığının Kısa Tarihi

Fransız fotoğrafçı Louis Daguerre, halka açık ilk fotoğraf süreci olan daguerreotype 1839’da dünyaya tanıttıktan sonra, dünyanın dört bir yanındaki mucitler fotoğraf çekmenin daha yeni ve daha iyi yollarına öncülük etmeye başlayınca işleri yoluna koydu.

Louis Daguerre
Dagerreyotip işleminin mucidi ve fotoğrafın babası Louis Daguerre’nin 1844 tarihli bir dagerreyotipi.

Fotoğrafçılığın plaka çağında oluşturulan fotoğraflar oldukça ayrıntılı olmasına rağmen, erken süreçler fotoğrafın ek kopyalarını veya baskılarını oluşturmak için kullanılamadı – her biri bir kereye mahsustu.

Bununla birlikte, 1848’de İngiliz fotoğrafçı Frederick Scott Archer, ıslak plaka kolodyum sürecini icat etti ve çalışmasını 1851’de yayınladı. Metal üzerinde fotoğraf üreten önceki süreçlerin aksine, kolodyum fotoğrafları, cam gibi şeffaf bir ortamda negatif olarak üretilebilirdi. Bu, bir fotoğrafın birden çok kopyasının cam fotoğraflardan ışık saçılarak üretilebileceği anlamına geliyordu.

Birkaç on yıl sonra, fotoğrafı plaka çağından film çağına taşıyan Amerikalı fotoğrafçı George Eastman olacaktı. 1880’lerin başında Eastman, sert cam plakalara alternatif olarak yeni bir esnek film rulosu geliştirmeye başladı ve 1885’te icadı için bir patent aldı.

george eastman
Eastman Kodak Company’nin kurucusu ve film fotoğrafçılığının babası George Eastman’ın 1917 tarihli bir portresi.

1888’de Kodak kameranın patentini aldı ve piyasaya sürdü ve film fotoğrafçılığı ana akım bir fotoğraf süreci haline geldi. Her bir Kodak kamerası 100 pozla satıldı ve fotoğrafçılar, filmin işlenmesi için 10 $ (bugünün parasıyla 300 $ ‘dan fazla) ile kamerayı şirketin New York, Rochester’daki genel merkezine postalayabilirler. Eastman şirketi ayrıca baskılar yapacak, kamerayı yeniden yükleyecek ve her şeyi müşteriye geri gönderecekti.

original kodak camera and photo
Orijinal Kodak kamerası (solda) ve kamera kullanılarak çekilmiş bir fotoğraf (sağda).
Kodakcollector tarafından çekilmiş ve CC BY-SA 3.0 lisanslı kamera fotoğrafı ve Ulusal Medya Müzesi’nden örnek fotoğraf.

20. yüzyıl boyunca büyük kamera şirketleri doğdu ve film fotoğrafçılığı daha iyi kamera ve film formatları ve teknolojileriyle gelişmeye devam etti.

Ancak 20. yüzyılın sonlarında dijital fotoğrafçılık icat edildi ve baskın fotoğraf teknolojisi olarak film fotoğrafçılığının yerini almaya başladı ve fotoğrafçılığı üçüncü çağına getirdi. Bununla birlikte, birçok modern fotoğrafçı, birçok farklı nedenden dolayı hala film fotoğrafçılığını tercih ediyor ve yıllarca süren düşüşün ardından, son zamanlarda ilgi ve gelişme açısından yeniden canlandı.

Film ve Dijital Fotoğrafçılık

film or digital

Dijital fotoğrafçılığın film fotoğrafçılığına göre birçok belirgin avantajı olsa da, yine de film çekmek için birçok zorlayıcı neden var. İşte hem filmin hem de dijitalin bazı artılarının ve eksilerinin bir dökümü:

Film Fotoğrafçılığı Profesyonelleri

 • Birçok fotoğrafçının hoş bulduğu benzersiz bir “görünümü” ve “hissi” vardır.
 • Ucuz eski vitesin kolayca bulunabilmesi nedeniyle ön maliyet açısından daha ucuz olabilir
 • Fotoğrafçılığın temellerini öğrenmenin ve yaygın kavramların kökenlerini anlamanın iyi bir yoludur.
 • Mevcut farklı film stokları nedeniyle, manzara ve portre gibi belirli fotoğrafçılık türleri için iyi bir seçim olabilir.
 • Fotoğrafçıyı yavaşlatır ve daha bilinçli karar vermeye zorlar.
 • Ekipman değeri iyi tutabilir ve onlarca yıl sonra işlevsel kalabilir.

Film Fotoğrafçılığı Eksileri

 • Uzun vadede satın almak ve işlemek dijitalden daha pahalı olabilir.
 • İşleme için karanlık bir oda veya laboratuvar gerektirdiğinden dijitalden daha az kullanışlıdır.
 • Bir görüntü filme alındıktan sonra üzerinde ayarlamalar yapmak daha zor olduğundan, dijitale göre daha az esneklik.
 • Fotoğrafların internette geniş çapta paylaşılabilmesi için önce sayısallaştırma gerekir

Dijital Fotoğrafçılık Profesyonelleri

 • Film satın almaya veya geliştirme için ödeme yapmaya gerek olmadığından, filmden daha uygun maliyetli olabilir.
 • Yeni başlayanlar minimum maliyetle deney yapıp hata yapabildiğinden, öğrenmek için harika
 • Anında geri bildirim sunar, böylece fotoğrafçılar çekimlerinin sonuçlarını anında görebilir ve gerektiğinde ayarlamalar yapabilir.
 • Görüntüler kolayca düzenlenebildiği, kırpılabildiği ve renkleri düzeltilebildiği için daha fazla esneklik sağlar.
 • Daha geniş bir çekim seçeneği ve ayarı yelpazesi sundukları için genellikle film kameralarından daha çok yönlüdürler.
 • Şirketler görüntüleme teknolojilerini geliştirmeye devam ettikçe sürekli gelişim.

Dijital Fotoğrafçılık Eksileri

 • Filmle karşılaştırıldığında aşırı “temiz” veya “steril” görünebilir.
 • Çok fazla fotoğraf çekilip depolandığında aşırı fotoğraf yüklenmesine neden olabilir.
 • Arşivlerde saklanan ve asla yeniden ziyaret edilmeyen çok sayıda fotoğrafla sonuçlanabilir.
 • Manipülasyona daha duyarlıdır ve fotoğrafik hataların tespit edilmesi daha zordur.
 • Gelişen teknoloji ve elektronik parçaların arızalanması nedeniyle kameralar daha çabuk eskimekte ve/veya bozulmaktadır.

Gördüğünüz gibi, hem dijital hem de film fotoğrafçılığının güçlü ve zayıf yanları vardır, bu nedenle nihayetinde bir fotoğrafçının ne ile çekim yapmayı tercih edeceği tamamen tercihlerine ve ihtiyaçlarına bağlıdır.

Film Neden Yeniden Popüler Oldu?

Bazı fotoğrafçılar, film çekmenin buğdayı samandan ayırdığını söylediler ve ben onların amacını anlayabiliyorum. Herkes film kullanarak fotoğraf oluşturamaz. Profesyonel bir görüntü elde etmek için yüzlerce veya binlerce rulo ve film tabakası çekme deneyimi ve becerisi gerekir. Fotoğrafçının, neredeyse sınırsız sayıda kareye ve dijital kameraların bildiği görüntünün bir ön izlemesine karşı yalnızca sınırlı sayıda karesi vardır. Herhangi bir fotoğrafçının becerisi filmle ölçülebilir.

photographer with twin lens reflex camera
Çift lensli refleks film kamerasını çeken bir fotoğrafçı.

Ancak film fotoğrafçılığından keyif almak için profesyonel olmanıza gerek yok. Başlamak için kullanabileceğiniz birçok ucuz seçenek var. Filmlerin geri dönüş nedenlerinden biri de, doğmadan önce var olan eski şeylere karşı bir yakınlık keşfeden bu nesildir. Film kameraları ve diğer eski alternatif süreçler, onların hayal güçlerinin yanı sıra el yapımı şeylere duydukları sevgiyi de yakaladı.

Film, dinamik aralığı (gölgeler ve parlak noktalar arasındaki farkı) çok daha etkili bir şekilde yakalar. Siyah beyaz film için dinamik aralık 5-6 durak arasında yüksektir. Çoğu film yaklaşık 3 duraktır. Evet, bu, bazı pozlama hataları yapıp bundan paçayı sıyırabileceğiniz anlamına gelir, ancak çoğunlukla, dinamik aralıkla, bir sahnenin karanlık ve aydınlık alanlarındaki ayrıntıları yakalama gücüne sahipsiniz.

Film fotoğrafçılığı, fotoğraf çekme sürecinizi yavaşlatır ve bu da daha iyi görüntülerle sonuçlanır. Günümüzün dijital kameraları, birçok otomatik ayarlarından birinde etkili bir şekilde görüntü yakalayabilir. Bir film kamerası kullandığınızda, karelerinizin sınırlı olduğunu bilirsiniz, bu nedenle, deklanşöre basmadan önce her birinin doğru şekilde ölçüldüğünden, pozlandığından ve bestelendiğinden emin olursunuz. Bu biraz eski marangozun deyişi gibi, iki kere ölç; bir kez kesin. Bu süreç, özellikle geniş formatlı fotoğrafçılık söz konusu olduğunda yavaşlar çünkü yalnızca bir kareniz vardır. Süreç kasıtlıdır, oysa dijitalde süreç genellikle sonradan akla gelir. Bir ya da iki tane çekeceğinizi bilerek yüzlerce kare çekebilirsiniz.

Sonra filmin görünümü var. Günümüzde pek çok sinema filminin hala film stoğunda çekilmesinin bir nedeni var. Filme alınan bazı başlıklar Başlangıç ​​, Bir Zamanlar Hollywood’da , Sessiz Bir Yer ve Christopher Nolan’ın Batman filmleridir. Her tür film stoğu, herhangi bir Photoshop çalışması gerektirmeyen bir görünüme sahiptir. Film fotoğrafçılığına ilgi duyan genç kuşaklardan herhangi birine sorun, size söyleyecekleri ilk şey bakış olacaktır.

Son olarak, film fotoğrafçılığına geri dönmek, sanatı baştan öğrenmek gibidir. Genel olarak pozlama üçgeni olarak adlandırılan diyafram açıklığı, enstantane hızı ve ISO gibi temellere geri dönüyoruz . Kamerayı daha iyi öğrenecek ve harika görüntüler oluşturmak için bu tekniklerde ustalaşma yolunda ilerleyeceksiniz.

Film Türleri

Bir film çekmeye hazır olduğunuzda, kullanmak isteyeceğiniz filmin türüne karar vermeniz gerekecek. Seçiminizde size yardımcı olacak birkaç türe bir göz atalım.

Negatif Film

Negatif film (veya baskı film), hepimizin aşina olduğu şeydir. Renkli veya siyah beyaz arasında seçim yapabilirsiniz. İşlenen filmde, görüntünün tonları gerçek dünyanın tersine çevrilir — en koyu alanlar en açık ve en açık alanlar en koyu görünür. Renkli negatif filmde renkler de tersine çevrilir; kırmızı camgöbeği, yeşil macenta ve mavi sarı görünür (ve tersi).

negative film
Negatif film ile tonlar ve renkler gerçek dünyanın tersidir.
Fotoğraf heipei tarafından yapılmıştır ve CC BY-SA 2.0 lisanslıdır.

Bilgisayarlardan önce, resimlerinizi düzgün bir şekilde görmenin tek yolu onları yazdırtmaktı. Bir zamanlar, renkli filminizi hemen hemen her yere işlenmek üzere getirebiliyordunuz. Eczaneler, büyük mağazalar, kamera mağazaları ve hatta yerel marketimizin bir saatlik küçük bir laboratuvar kurulumu olduğunu hatırlıyorum. Siyah beyaz filminizi yerel kamera mağazasına da bırakabilirsiniz ve onlar da onu işlenmek üzere gönderirler.

Siyah beyaz film için diğer bir seçenek ise filmi kendiniz işlemek. Birçok fotoğrafçının yaptığı şey budur. Günümüzde renkli filmin evde işlenmesi oldukça uygun fiyatlı ve yapılması kolay hale geldi. Siyah beyaz filminiz için kullandığınız aynı film işleme ekipmanını kullanabilirsiniz.

Slayt Filmi

Sırada slayt filmi (veya renkli ters film) var. Bu, daha çok slayt filmi veya birçok uzmanın dediği gibi asetatlar olarak bilinir. Asetatları görüntülemek için bir büyüteç ve ışık kutusuna ihtiyacınız olacak veya slayt yuvalarına yerleştirildiklerinde bir projektörle görüntüleyebilirsiniz. Tabii ki, onları tarama seçeneğiniz de var. Şeffaf film, baskı işinde yaygın olan renk ayrımları için harika olduğundan, bu tür filmler ticari fotoğrafçılar tarafından sıklıkla kullanılıyordu.

slide film
İşlenmiş slayt film, gerçeğe yakın renklere sahiptir ve bir film projektörüyle görüntülenmek üzere kesilebilir ve slaytlara yerleştirilebilir.

Film, herhangi bir büyük kamera satıcısından çevrimiçi olarak kolayca temin edilebilir. Yerel bir kamera mağazanız varsa, muhtemelen film fotoğrafçılığında bir canlanma yaşıyorlar ve bir seçki sunacaklar. Başlarken tavsiyem renkli film çekmenizdir. İşinizi görebilmeniz için güzel bir prova seti ile ekonomik ve işlenmesi yine de kolaydır.

Film Formatları

Ayrıca, size çok çeşitli negatif boyutlar sağlayabilen birçok farklı film formatı seçeneğiniz de vardır. Filmin formatı, ne tür bir kameraya sahip olduğunuza ve filmle neyi fotoğraflamayı planladığınıza göre belirlenir.

35mm

35mm film
35 mm film kabı, kabı ve şeritleri.

Resmi olarak 135 film olarak bilinen 35 mm film, muhtemelen bugüne kadarki en yaygın film formatıdır. Bu format muhtemelen film fotoğrafçılığına başlamanın en kolay yoludur. 24 ve 36 teşhir rulosu halinde gelir, ikincisi en ekonomik ve popüler olanıdır. Ayrıca size sunulan çok çeşitli emülsiyonlar vardır. Ilford, renk kimyasında işlenebilen siyah beyaz bir film bile yapıyor.

Orta Format

120 film
120 filmlik bir rulo ve orta format film şeridi.

Orta format film, 35 mm’den bir sonraki adımdır. Bu biçim genellikle 120 film olarak anılır. Farklı orta format kameralar bunun varyasyonlarını çeker. Film 6 santimetre genişliğindedir ve 6×4.5, 6×6, 6×7 ve panoramik 6×13 olarak gelir. 35 mm film, fotoğraf makinenize yüklemesi oldukça kolay olan kullanışlı bir kartuş içinde gelirken, 120 film, yüklemeyi biraz öğrenmenizi gerektiren koruyucu bir kağıda sarılmış bir makara üzerinde gelir, ancak bir kez indirdiğinizde kolaydır.

Her ruloda alacağınız kare sayısı, kameranın tasarlandığı karenin boyutuna göre belirlenir. 6×4.5 size 16 kare, 120 – 12 kare, 6×7 – 10 kare ve 6×13 sadece 3 kare verecektir. Filmin daha büyük çerçevesi, büyütüldüğünde 35 mm’lik bir çerçeveden daha az gren ve daha fazla ayrıntıyla sonuçlanır.

Büyük format

sheet film holder and result
Renkli film tabakası (solda) ve geliştirilmiş 13×18 tabaka film negatifi (sağda) olan bir tutucu.
Sahip fotoğrafı Lefrancq tarafından ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır ve
film fotoğrafı Jacopo188 tarafından yapılmıştır ve CC BY-SA 3.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Geniş formatlı film, bugün hala mevcut olan en eski film formatıdır. Bu film rulolar yerine tabakalar halinde gelir ve onu bir film tutucuya, genellikle tutucu başına iki sayfa olacak şekilde yüklemeniz gerekir. Bu biçim, boyutunu santimetre yerine inç cinsinden ifade eder. Yani 4×5 bir film tabakası size 4 inç’e 5 inçlik bir negatif verir ve 8×10’luk bir film tabakası size 8 inç’e 10 inçlik bir negatif verir.

Sahip olduğunuz geniş formatlı kamera, satın alacağınız filmin boyutunu belirleyecektir. Geniş formatlı bir kamerayla fotoğraf çekmek, 35 mm veya orta formatlı bir kamerayla olduğundan çok daha yavaş çalışmanıza neden olur. Geniş formatlı bir kamera, diğer kameralardan biraz farklı işlev gördüğünden, fotoğraf çekmek ayrıntılara daha fazla dikkat etmeyi ve birkaç adım daha gerektirir. Bu adımlardan ilki karanlık odada başlıyor çünkü önce filminizi bir tutucuya yüklemeniz gerekecek. Daha önce bahsedildiği gibi, geniş formatlı bir film tutucu, her iki tarafta birer tane olmak üzere 2 yaprak film tutacaktır.

Geniş formatlı bir kamerayla çekim yapmanın en iyi yanı, bu kadar büyük bir karenin size sunduğu harika ayrıntılar ve bu boyuttan dolayı grenli yapının çok daha küçük olmasıdır. Kamera ayrıca görüntünüz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Açıları düzeltmenize ve tüm görüntüyü odaklamanıza izin verecek şekilde mercek kartını eğebilir ve kaydırabilirsiniz.

Bir Film Kamerası Seçmek ve Bunları Nerede Bulabilirsiniz?

Ardından, çok çeşitli türlerde mevcut olan bir film kamerası aramaya başlamak isteyeceksiniz . Benim önerim, 35 mm’lik bir film kamerası aramanızdır . Bunlar en yaygın ve bulunması en kolay olanlardır.

nikon f3
Nikon F3, çığır açan bir 35 mm SLR ve bugün bile satın alınabilecek harika bir fotoğraf makinesiydi.
Fotoğraf Martintoy tarafından ve CC BY 3.0 altında lisanslanmıştır.

İnternette veya bir fotoğraf makinesi mağazasında aramaya başlamadan önce, aile veya akrabalarınıza artık kullanmadıkları bir 35 mm fotoğraf makinesi olup olmadığını sorardım. Toz toplamak yerine onu kullanacak birine gideceğini düşünerek size hiçbir ücret ödemeden verebilirler.

Film fotoğrafçılığındaki maceranıza başlamak için bir SLR fotoğraf makinesi satın almanıza gerek yok. Pek çok doğrult ve çek kamerası harika fotoğraflar çeker ve bu, bir aile üyesinin sahip olabileceği yaygın bir türdür. Unutmayın, yine de tek kullanımlık bas-çek fotoğraf makineleri alabilirsiniz ve hatta bazıları siyah beyaz film yüklü olarak gelir. Ilford, renk kimyasında geliştirilebilen XP2 yüklü tek kullanımlık bir kamera sunuyor.

Müzayedelerin ve emlak satışlarının hayranıysanız, envanterlerini kontrol etmek ve arsada işinize yarayabilecek bir kamera olup olmadığını görmek isteyebilirsiniz. Garaj satışları, takas buluşmaları ve bit pazarları, film fotoğrafçılığındaki her şey için bir hazine olabilir. Ayrıca çevrimiçi açık artırma sitelerini de inceleyebilirsiniz. Bu, film kameralarının ne işe yaradığını ve nelerin mevcut olduğunu görmenin harika bir yoludur. Satın alırken dikkatli olun. Açıklamaları iyice okuyun ve beraberindeki fotoğrafları yakından inceleyin. Bazı vicdansız satıcılar var.

35 mm’lik bir SLR fotoğraf makinesine karar verirseniz, vereceğim başka bir ipucu da bunun için bir sabit lens almak olacaktır. Prime lensler, f1,2 veya 2,8 diyafram açıklığına sahip sabit odak uzaklıklarına sahiptir ve yakınlaştırma yetenekleri yoktur. 20mm, 24mm, 28mm, 35mm, 40mm, 50mm, 85mm, 105mm, 135mm, 200mm, 300mm, 400mm ve 600mm gibi çeşitli odak uzaklıklarında gelirler. İyi bir başlangıç ​​odak uzaklığının 50 mm olduğunu düşünüyorum. Neyi fotoğraflamak istediğinize bağlı olarak, bir sonraki satın alma işleminiz 28 mm gibi geniş açılı bir lens veya yakınlaştırmalı bir telefoto lens olacaktır.

Işık Ölçerler

light meter
Bir ışık ölçer.

Çoğu film kamerasının içinde yerleşik ışık ölçerler bulunurken, çoğunda hiç ışık ölçer yoktur. Eğer yoksa maruz kalmanızı nasıl belirleyeceksiniz, soruyorsunuz? İşte burada bir el tipi ışık ölçer devreye giriyor. Bu ışık ölçerler, pozlamayı iki şekilde belirliyor. Biri, konudan yansıyan ve kameraya geri dönen ışık olan yansıtıcı ışık yoluyla, diğeri ise gelen ışık okumalarıdır. Metrenin doğrudan özneye düşen ışığı okuduğu yer burasıdır.

Ayrıca okuyun : Fotoğrafta Işık Ölçer Nasıl Kullanılır

Bugün piyasada birçok dijital ışık ölçer var. Filme başlayan bir fotoğrafçı için, tüm çan ve ıslıklarla pahalı bir metreye yatırım yapmak zorunda değilsiniz.

Çalıştırması basit ve okuması kolay bir şey ihtiyacınız olan tek şey. Kalbiniz dijital okumalı bir ölçüm cihazına ayarlı değilse, o zaman daha eski bir analog ölçüm cihazı aramanızı tavsiye ederim. Hâlâ satın aldığım ilk sayaç olan Gossen Lunasix F’ye sahibim. Hala yeni analog sayaçlar satın alabilir veya yıllar öncesinden bazılarının ikinci el pazarını arayabilirsiniz. Hemen yapmanız gereken bir yatırım değil. Kameranızın çalışan bir sayacı olmadığı sürece. Fotoğrafçılık yolculuğunuz devam ederken bir tane düşünebilirsiniz. Filminiz için pozlamayı belirlemenin çok doğru bir yoludur. Bir sonraki bölümde, hiç ölçüm yapmadan pozunuzu belirleme hakkında konuşacağım.

Film Çekimi İpuçları

asian man shooting film camera

Film çekerken, her karede iyi bir poz elde etmenize yardımcı olacak birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.

 • 400 ISO filmle başlayın . Muhtemelen henüz bir flaşınız olmayacağından, bu film hızı düşük ışıkta yardımcı olacaktır. Dış mekan ışığında, size daha geniş bir pozlama kombinasyonu yelpazesi sunar.
 • Gölgeler için açığa çıkarın . Dijital bir nişancıysanız, öne çıkanlar için poz vermeniz gerektiğini bilirsiniz. Film çekerken, gölgeler için poz vereceksiniz. Film, vurguları oldukça iyi yönetiyor, ancak bu gölgelerin biraz fazladan yardıma ihtiyacı var. Düşük pozlamalı film, ince bir negatif (çok az veya hiç ayrıntı olmadan zayıf pozlama), artan gren ve çok az kontrastlı düz bir baskı ile sonuçlanacaktır.
 • Sunny 16 kuralını öğrenin . Parlak güneşli bir gün ve kameranızın pili bittiği için ölçüm cihazınız çalışmayı durdurdu. Bir maruz kalma kombinasyonunu nasıl bulacaksınız? Deklanşör hızınızı filminizin ISO derecesine yakın bir değere ayarlayın ve diyafram açıklığınızı f16 olarak ayarlayın. Örneğin, ISO 400 hızı kullanıyorsanız, deklanşör hızı kadranınızı 1/500 olarak ayarlarsınız. Film ISO’nuz 125 ise, deklanşör hızı kadranınızı 1/125 olarak ayarlarsınız.
 • Her maruz kaldığınızın kaydını tutun . Kamera çantanıza veya cebinize küçük bir not defteri ve kalem koyun ve her fotoğraf çektiğinizde deklanşör hızını, ISO’yu ve diyaframı kaydedin. Pozlamanızı yaptığınız hava ve aydınlatma koşullarını da not etmek isteyebilirsiniz.
 • Filminizi zorlamayı düşünün . İtme, kameranızdaki ISO’yu filmin üretildiğinden daha yüksek bir hıza ayarladığınızda kullanılan terimdir. Örnek olarak, çok az ışıklı bir ortamda (içeride, konserde, gece) mahsur kaldıysanız ve sahip olduğunuz tek şey 400 ISO film. Daha uygun bir pozlama elde etmek için ISO’nuzu 1600’e ayarlayabilirsiniz. Kendi filminizi işlemiyorsanız, işleme süresini ayarlayabilmeleri için laboratuvara filmi zorladığınızı bildirdiğinizden emin olun.
 • Kendi siyah beyaz filminizi işleyin . Bunun filmle nasıl fotoğraf çekileceğini gerçekten öğrenmede önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bazı ekipmanlara yatırım yapmanız gerekecek, ancak düşündüğünüzden daha az ve bitmiş filmi tanktan çıkardığınızda, görüntülerimizin önümüzde belirdiğini gördüğümüzde çoğumuzun hissettiği o büyülü duyguya aşık olacaksınız.
 • ISO, deklanşör hızı, diyafram açıklığı ve bunların birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu öğrenin . Çalışmak için iyi bir konu karşılıklı maruz kalmadır.

Basit Bir Karanlık Oda

film developing

Artık ilk film rulonuzu bitirdiğinize göre, bir sonraki adım onu ​​geliştirmektir. Daha önce de belirtildiği gibi, renkli filminizi geliştirecek yerler var. Aynı şeyi siyah beyaz filmler için de söyleyebiliriz. Ama kendi filminizi işlemeyi öğrenmenizi tavsiye ettim. Film geliştirmeyi öğrenmek size çok şey öğretecek ve geliştirme tankından çıkan o filmin büyüsü yenilmez! Bazı ekipmanlara küçük bir yatırım ve onu herhangi bir yabancı ışıktan koruyabileceğiniz bir alanla, yolunuza devam edeceksiniz. İşte kendi filminizi işlemek için ihtiyaç duyacağınız şeylerden bazıları.

 • Geliştirme tankı . Film işleme tankları söz konusu olduğunda Patterson neredeyse endüstri standardıdır. Bunlar bir, iki, üç, beş ve sekiz film makarası tutabilir. Başlamak için çift makaralı bir tank öneririm. Film makaraları 35 mm, 126 ve 120 film için ayarlanabilir. Bir ve iki makaralı tanklar bir makarayla gelir, bu nedenle iki rulo işleyecekseniz başka bir makara satın almanız gerekir.
 • Çanta değiştirme . Tamamen karanlık hale getirebileceğiniz bir odanız veya alanınız yoksa endişelenmenize gerek yok. Alt değiştirme çantası harika bir alternatiftir. Bunlar, tanklarınızı, filminizi ve makaralarınızı yüklemenizi sağlayan ışık geçirmez çantalardır ve mühürlendikten sonra, kollarınızı çantaya bağlı ışık geçirmez kılıflara sokarsınız ve maruz kalan filminizi makaralara güvenle yükleyebilirsiniz.
 • Ölçüm kapları . Bir 1₺ dükkanına gitmenizi ve en az bir litre alabilen ölçü kapları almanızı öneririm. Üç tane al. Geliştirici, durdurma banyosu ve düzeltici için bir tane. Bütçeniz varsa karanlık oda için özel olarak üretilmiş dereceli silindirleri de satın alabilirsiniz.
 • Saklama şişeleri . Artık kimyanız varsa, bunlar saklama için kullanışlıdır. Opak olduklarından ve çok iyi kapatılabildiğinden emin olun. İçinde ne olduğunu bilmek için onları etiketlemeyi unutmayın.
 • termometre . Bu, kimyanızın sıcaklığını ölçmek içindir.
 • bir makas . Bunları karanlık odada veya alt değiştirme çantasında 35 mm filminizden makarayı ve lideri kesmek için kullanacaksınız.
 • Şişe açacağı . Bu kullanışlı araç, film kutusunun açılmasını kolaylaştırır.
 • Mandal veya film klipleri . Filminizi kuruması için asmak için bunlara ihtiyacınız olacak.

Dijital Karanlık Oda

Artık ilk film rulonuzu geliştirdiniz ve negatifler harika görünüyor! Bir karanlık oda kuracak kadar şanslıysanız, yazdırmaya başlayabilirsiniz. Ancak tam bir acemi iseniz ve bir tane kurmak için bütçeniz yoksa, umutsuzluğa kapılmayın. Tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve bir tarayıcı (film tarama özelliğine sahip).

Bugün piyasada çok sayıda film tarayıcı var. Epson’un özellikler ve bütçe açısından acemi ve profesyoneller için birçok seçeneğe sahip olduğunu gördüm. Film maceralarınıza devam etmeyi planlıyorsanız, yalnızca 35 mm film ve slaytlarla değil, 120 filmle de çalışabilen bir tarayıcı edinebileceğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Geniş formatlı fotoğrafçılığa girdiyseniz, 4×5 ve 8×10 tarama kapasitesi uygundur.

Seçtiğiniz tarayıcının baskı oluşturmak için gereken çözünürlüğü sağlayabildiğinden emin olmak isteyeceksiniz. 3000 dpi çözünürlüğe sahip bir tarayıcı başlamak için iyi bir yerdir. Verebilecekleri çözünürlük ne kadar yüksek olursa, fiyat o kadar artar. Daha pahalı olan özel film tarayıcılar vardır, ancak negatif tarama özelliğine sahip bir düz yataklı tarayıcı iyi bir ilk tercihtir.

film camera and print

Yazıcılar

Bir dijital karanlık oda kurarsanız, yüksek kaliteli baskılar oluşturabilen bir yazıcıya sahip olmak isteyeceksiniz. Uygun fiyatlı çok sayıda kaliteli yazıcı var, ancak burada bir yazıcı satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair birkaç ipucu var.

 • Baskıların görünümüne bakın. İçlerindeki vurgu ve gölge detayına dikkat edin.
 • Renk doğruluğu. Yazıcı renkleri doğru şekilde üretiyor mu? Tonlar doğru mu? Siyah beyaz çıktılarda renk atmalarını kontrol edin.
 • Mürekkep türü ve baskı ömrü. Farklı kağıt türlerinde baskı ne kadar sürer? Yazıcı boya veya pigment mürekkep kullanıyor mu? Her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Renklerini, canlılıklarını ve uzun ömürlülüklerini çok iyi tutan pigment baskılar buldum.
 • Kağıt türleri ve boyutları. Yazıcı hangi boyutta kağıt kullanabilir? Büyük baskılar mı yoksa 8×10 gibi daha küçük bir şey mi arıyorsunuz? Bazı önde gelen üreticiler, yazıcılar için parlak, inci, mat ve hatta kanvas gibi kaplamaların yanı sıra çok çeşitli kağıtlar üretir.

Sonuç

Umarım bu kılavuzu, film fotoğrafçılığına olan yolculuğunuza başlarken faydalı bulmuşsunuzdur. Film fotoğrafçılığını hepsi bu kadar varken öğrendim ama bu dersler bende kaldı. Her sanatçıda olduğu gibi, bazen bir şeyleri değiştirerek ilham alabilirsiniz. Vizyonunuzu oluşturmak için yeni bir ortam veya yeni bir yol denemek teşvik edici olabilir. Benim için her zaman işe yaradı.

Dünyanın birbirinin aynı görünmeye başlayan dijital görüntülerle dolu olduğu bir zamanda, fotoğraflarınızı diğerlerinden ayıran şey film olabilir. Fotoğraf çekmenin yeni ve eski bir yöntemine atılan bu küçük adım, sizi siyanotipler, ıslak plaka, platin baskılar, tuzlu kağıt baskılar ve daha birçok eski analog fotoğrafçılık sürecini aramaya teşvik edebilir. Fotoğraflarınıza taze bir görünüm vermek için deneyebileceğiniz her yeni şey her zaman yaratıcılığı teşvik edecektir.

Filmli kameralar, dijital kameralardan daha uzun ömürlüdür; bu yüzden hala çalışır durumda çok fazla var. Küçük yatırımınız yıllarca hizmet ve yaratıcılıkla ödüllendirilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.