Kılavuzlar

Otomatik Modda Fotoğraf Çekmek İçin 4 Neden

İlk DSLR’mi aldığımda bana söylenen sözleri hala duyabiliyorum: “Manuel modda çekim yapmayı öğrenmelisin.” Fotoğrafçılık konusunda ilk ciddileşmeye başladığımda, diyaframların, enstantane hızlarının veya ISO’ların ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ne yaptığımı hiç bilmiyordum  ve herkes öyle söylediği için, kameramdaki korkunç Otomatik mod ayarından nasıl kurtulacağımla ilgili YouTube eğitimlerine ve çevrimiçi makalelere daldım. Ne de olsa hiçbir ciddi fotoğrafçı Otomatik mod kullanılarak ölü yakalanmaz… değil mi?

Gerçek o kadar siyah ve beyaz değil. Otomatik mod, çevrimiçi yorumcular ve popüler YouTube fotoğrafçıları tarafından sıklıkla alay konusu olsa da, bazılarının iddia ettiği gibi modern fotoğrafçılığın belası değildir. İstediğiniz kesin resmi elde etmenin en iyi yolu olmayabilir ve manuel olarak çekim yapmayı öğrenmek, bir fotoğrafçı olarak becerilerinizi artırmanın ödüllendirici ve son derece faydalı bir yolu olsa da, Otomatik’i kullanmanın özünde yanlış olan hiçbir şey yoktur.

Aslında, Otomatik mod bazı net avantajlarla birlikte gelir. Bu yazıda, Otomatik modun ne olduğunu açıklıyorum ve başlıca avantajlarını keşfediyorum. Okumayı bitirdiğinizde, pahalı DSLR’nizi veya aynasız fotoğraf makinenizi o tanıdık yeşil Otomatik ayarına getirdiğinizde neden bu kadar kötü hissetmemeniz gerektiğini anlayacaksınız .

Fotoğrafçılıkta Otomatik mod nedir?

Otomatik mod tam olarak göründüğü gibi çalışır: Kameranıza ISO , diyafram açıklığı , enstantane hızı , otomatik odaklama modu ve hatta flaş gibi çeşitli ayarlar üzerinde tam kontrol sağlar .

Otomatik Modda Fotoğraf Çekmek İçin 4 Neden

Bu nedenle, kameranız Otomatik moda ayarlandığında, siz sadece doğrultup çekerken tüm ağır işleri kameranız yapar.

Birçok ileri düzey fotoğrafçı, Otomatik modu öncelikle belirli sanatsal sonuçlar elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz ayarları dikkatli bir şekilde seçmenizi engellediği için eleştiriyor. Ancak bu makale boyunca önerdiğim gibi, Otomatik modun yeri var ve özellikle tamamen yeni başlayanlar için çok yararlı olabilir .

Otomatik mod neden iyi olabilir?

Otomatik’i değerli bir kamera modu yapan nedir? İşte en önemli faydalarından birkaçı:

1. Otomatik genellikle sadece çalışır

Fotoğrafçı olarak, çekmek istediğiniz resim hakkında kameranızdan çok daha iyi bir fikriniz var.

Ancak, kameranıza yapmasını istediğiniz şeyi nasıl yaptıracağınızı bilemeyebileceğiniz de doğrudur. Bu gibi durumlarda, Manuel mod büyük bir dikkat dağıtıcı olabilirken, Otomatik mod aslında oluşturmaya çalıştığınız görüntüleri üretmenizi sağlayabilir.

use auto mode gum ball

Fotoğrafçılar bazen , ünlü sokak fotoğrafçısı Henri Cartier-Bresson’un çerçeve içindeki tüm öğelerin bir araya gelerek mükemmel bir fotoğraf fırsatı oluşturduğu anı tanımlamak için kullandığı bir terim olan karar anından bahseder. Ne yazık ki birçok amatör fotoğrafçı, diyafram kontrolleriyle oynadıkları ve deklanşör hızlarını düşündükleri için bu belirleyici anların geçip gitmesini özlemle izliyor.

Kameranızı nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla şey öğrenmekten yanayım, ancak bazen kameranızı Otomatik moda alıp tüm homurdanma işlerini sizin yerinize yapmasına izin vermek güzeldir.

use auto mode food

Ayrıca, modern kameralar her türden yüksek teknolojili geliştirmelerle ağzına kadar doludur ve yerleşik Otomatik modda bir dizi sürekli iyileştirme yapılmıştır. Bu nedenle, çoğunlukla Otomatik modda çekim yapmak, ihtiyaçlarınıza uygun iyi pozlanmış bir resim verecektir. Dezavantajı, kameranızın diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve ISO’yu seçerken sinir bozucu seçimler yapabilmesidir (ve yeterli ışık yoksa, muhtemelen pop-up flaşın çirkin yüzünü göreceksiniz).

Ancak, kameranızın verdiği yaratıcı kararları umursamıyorsanız veya pozlama üçgeninin karmaşıklıklarını öğrenmek istemiyorsanız , o zaman elbette devam edin ve Otomatik modda çekim yapın. Sonuçta, bu resimle ilgili – ve eğer sonuçlardan memnunsanız, neden onunla devam etmiyorsunuz?

2. Otomatik sahneye odaklanmanızı sağlar

use auto mode silhouette 1

Bir anı, anıyı veya özel bir olayı kaydetmek için kameranızı çıkardığınızda, genellikle etrafınızda çok şey olur. İnsanlar, çocuklar, müzik, hayvanlar, rüzgar, yağmur veya bu unsurların bir kombinasyonu olabilir (çok daha fazlasına ek olarak).

Deneyimli bir fotoğrafçı, aradıkları türden fotoğrafları elde etmek için kamerasını nasıl kuracağını tam olarak  bilecek ve doğru görüntüleri elde etmek için hangi ayarların ince ayar yapılıp değiştirileceğini bilecektir. Bununla birlikte, deneyimli fotoğrafçılar bile bu kadar çok şey olduğunda biraz bunalabilir ve sıradan fotoğrafçılar için bu daha da kötüdür.

Otomatik modun en iyi arkadaşınız olabileceği böyle zamanlar. Kullanmaktan utanmayın; bunun yerine, bu rahat ortamı açıkça kucaklayın! Otomatik, bunalmış hissetmeden istediğiniz çekimleri yapmanıza yardımcı olur . Ve kameranız ayarlarını yaparsa, gerçekten önemli olan şeye, yani anın kendisine odaklanmanız için sizi serbest bırakır.

3. Otomatik, kritik çekimleri kaçırmanızı engeller

Çoğu fotoğrafçı için düşük nokta nedir? Çekimi kaçırdıklarını fark ettikleri o anlar – ve beraberindeki çökmekte olan duygular -. (Eski fotoğrafçıların bile zaman zaman lens kapağını açık bıraktıkları bilinmektedir!)

use auto mode kids

Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız veya becerilerinizi geliştirmeye çalışıyorsanız, diyafram kontrolleriyle uğraşmak veya belirli bir sahne için doğru ölçüm modunu belirlemeye çalışmak , hayal kırıklığı içinde kameranızı pencereden atmak istemeniz için yeterli olabilir. Harika bir fotoğraf kaçırmak çok kolay çünkü kamera ayarlarınızla boğuşuyorsunuz ve deklanşöre basmadan hemen önce bir şeyler yakalamaya çalışıyorsunuz.

Buna karşılık, Auto, etrafınızdaki deneyimi takdir ederken aynı zamanda fotoğraf çekmeniz için sizi serbest bırakabilir. ISO hakkında endişelenmek, kullanılacak deklanşör hızını bulmaya çalışmak veya flaş kullanmanız gerekip gerekmediğini merak etmek yerine, Otomatik modu kullanırken derinlemesine düşünmeniz gerekmez; tüm bu ayarları (ve daha fazlasını) sizin yerinize halleder.

Yukarıda bahsettiğim gibi, takas, sonuçların tam olarak istediğiniz gibi olmayabileceğidir. Ama en azından diğer insanlarla konuşma, sahneyi alma ve anda var olma özgürlüğüne sahip olurken , bazı güzel fotoğraflarla uzaklaşacaksınız .

4. Otomatik, kameranızı anlamanıza yardımcı olabilir

Kameralar ve fotoğrafçılık hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için girişin önündeki en büyük engellerden biri, kafa karıştırıcı teknik detayların tümü. Pozlamanın temel unsurlarını anlamak, çoğu kişinin kafasını karıştırmak için yeterlidir! Bunun da ötesinde , başka hususlar da var: beyaz dengesi , odak uzaklığı, megapiksel vb. Liste uzayıp gidiyor ve bu, fotoğrafçılığı davetkar olmaktan çok yabancılaştırıyor.

Neyse ki, Otomatik modda çekim yapmak, biraz fazladan ayak işi yapmaktan çekinmemeniz koşuluyla, fotoğrafçılığın daha karmaşık yönlerine ayak basmanın harika bir yoludur.

Görüyorsunuz, her bir resmin meta verilerine gömülü, EXIF ​​verileri olarak bilinen bir yığın bilgidir . Ve çoğu görüntü düzenleme programı, her görüntünün teknik temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu EXIF ​​verilerine göz atmanıza izin verir.

use auto mode leaf

Otomatik modu kullanarak fotoğraf çekerseniz, diyafram, deklanşör hızı ve ISO dahil olmak üzere önemli ayrıntılar, kamera modeli, flaşın patlayıp patlamadığı ve ölçüm modu gibi bir dizi ek bilgi ile birlikte EXIF ​​verilerine kaydedilir. kullanıldı. Fotoğraflarınızın EXIF ​​verilerine bakmak, fotoğrafın teknik yönlerini öğrenmenin harika bir yoludur, böylece bir fotoğrafın nasıl çekildiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Neredeyse bir film alıp kamera arkası bonus özelliklerini izlemek veya yönetmenin yorumlarını dinlemek gibi çünkü size nihai sonucu elde etmek için verilen yaratıcı kararlar hakkında bir fikir veriyor.

Hızlı bir ipucu: Kameranızdaki Manuel modda veya yarı otomatik modlardan birinde çekim yapma konusunda daha ciddi olmak istiyorsanız, Otomatik modda çekim yapmayı deneyin, ardından çekimi manuel olarak çoğaltmak için EXIF ​​verilerini kullanın. Ardından, pozlama ayarlarını değiştirerek deney yapın; bu şekilde, bu değerleri ayarlamanın nihai görüntüyü nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Ama dikkat et! Fotoğraf makinenizin ayarlarıyla ne kadar çok oynarsanız, fotoğrafik ayarların çok daha geniş dünyasıyla o kadar çok ilgilenmeye başlayacaksınız ve çok geçmeden fotoğraf makinenizi asla mümkün olmadığını düşündüğünüz şekillerde yaratıcı bir şekilde nasıl kontrol edeceğinizi anlayacaksınız!

use auto mode steeple

Otomatik modu kullanma nedenleri: Son Sözler

Otomatik modda fotoğraf çekmenin bir damgası var ve bazı insanlar, tek kullandığınız şey buysa, daha az fotoğrafçı olduğunuzu düşünebilir. Bunu tamamen görmezden gelmenizi tavsiye ederim! Auto’yu kullanıyorsanız ve beğendiyseniz, elbette kullanmaya devam edin!

Elbette, kameranız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak güzel, ancak kontrolü bırakıp sadece Otomatik’i kullanarak, sizin için daha önemli olan diğer şeylere odaklanmakta özgür olacaksınız. Bu size benziyorsa, kamera mod kadranınızı o küçük yeşil kareye getirin ve tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.