Kılavuzlar

NFT’ler: Fotoğrafçılar için Giriş ve Hızlandırılmış Kurs

Ahh, NFT’ler… nereden başlayalım? NFT de neyin nesi ve kafede süveterinde maymun olan o adam neden kendini beğenmiş bir şekilde onlardan bahsediyor? Geleneksel olarak büyük ölçüde fiziksel olarak anladığımız bir mecra olan fotoğrafın bu yeni formatta yeri var mı?

Bu makale, fotoğrafçı arkadaşlarım ve kendilerini fotoğrafçılığın geleceği için sanal bir yol hakkında merak eden diğer kişiler için bu ve diğer soruları sindirilebilir bir kaynağa indirgeme girişimidir.

NFT’lerin Temelleri

Başlangıç ​​için temel bilgilerden daha iyi bir yer yok – peki, NFT nedir? Bunu nispeten basit tutacağım. NFT’ler (karşılıksız tokenler) esasen dijital bir varlığın kanıtlanabilir sahipliği için dijital bir mekanizmadır. Fiziksel bir karşılığı temsil etmezler, bunun yerine temsil ettikleri şeyin sahipliğini (blok zincirinin temel teknolojisi aracılığıyla) kriptografik olarak kanıtlayabilen bir belirteçtirler. Sanat dünyasından bazıları bunu dijital ürünler için bir tür Orijinallik Kanıtı olarak düşünmeye başladı.

Devamını oku : NFT Nedir ve Fotoğrafçılar Neden İlgilenmeli?

Tamam, bir NFT’nin ne olduğu ve neyi temsil ettiği konusunda belirsiz bir fikrim var, o halde sanat eserimi dijital bir simge olarak satarak hangi haklardan vazgeçiyorum? Bu, anlaşılır bir şekilde, çalışmalarında NFT’ler yapıp yapmamaya karar verenlerin ilk sorularından biridir. Çoğu durumda, aksi belirtilmedikçe, NFT’lerin yaratıcıları çalışmanın telif hakkını elinde tutar ve koleksiyoncular, ticari olmayan kullanım için (özel veya kamuya açık) sergileme ve işi satma, takas etme veya devretme hakkına sahiptir.

İçerik oluşturucuların eserlerini özel olarak, eserlerinin haklarından feragat eden ve koleksiyonerlerin onu kamuya açık olarak kullanmasına izin veren bir CC0 Creative Commons lisansı ile sattıkları bazı durumlar olmuştur – ancak bu, fotoğrafçılık alanında bugüne kadar çok nadir olmuştur.

Anladım. Tüm bunlar bir yana, NFT’lerin ve kripto para birimlerinin çevre için korkunç olduğunu duydum, neden buna katılmayı düşünmeliyim? Bu, nihayetinde kendi düşüncelerinize ve araştırmanıza bağlı olacak karmaşık bir değerlendirmedir, ancak iki sentimi vereceğim ve devam edeceğim.

Evet, çoğu NFT için birincil blok zinciri olan Ethereum’un mevcut koşulları, çok kaynak yoğundur ve mevcut durumlarında çevreye zarar verir. Bunu inkar etmek yok. İyi haber şu ki, Ethereum’un arkasındaki ekip, tamamen hisse kanıtı olacak ve artık blok doğrulama için madenciliği kullanmayacak olan ETH2.0 adlı protokolün bir sonraki evrimine geçmek için çalışıyor. Bu, bir bütün olarak blok zincirinin enerji tüketimini büyük ölçüde azaltacaktır.

Bunun yanı sıra, birçok proje ve protokol, ana, daha merkezi olmayan Ethereum blok zinciri ile minimum düzeyde etkileşime giren izole bir blok zincirinde verileri işlemek ve depolamak için hisse kanıtı kullanan teknolojiler olan “L2” çözümlerini yayınlıyor ve çalıştırıyor. Teknik yönler bir yana, bu çok ciddiye alınan bir konu ve dışarıda bu konuyu uzun uzun tartışan birçok kaynak var. Halihazırda Proof of Stake blok zincirlerinde çalışan bir dizi NFT platformu da var, ancak en büyük pazar payı hala L1’de.

Fotoğraf ve NFT’ler

Tamam, vay! Artık aradan bazı teknik şeyler çıktığına göre, fotoğrafa ve NFT evrenindeki mevcut durumuna geçelim. 2021’in NFT’ler için vahşi bir yıl olduğu bir sır değil. PFP (profil resmi) projelerinin, meme merkezli NFT’lerin ve sosyal deneylerin tüm gürültüsü boyunca, birkaç şey göze çarpıyormuş gibi hissettirdi. Bunlar, Art Blocks ve fxhash (RIP hic et nunc), AI/GAN (yapay zeka) sanatı ve en son fotoğrafçılık gibi platformlar tarafından yönetilen üretken/algoritmik sanatı içerir.

Neden fotoğrafçılık? Belki de bu, ortamda temsil edilen doğal insanlık veya ona toplumsal olarak atfettiğimiz değerin tanınmasıdır, ancak fotoğrafçılar bu alanda gerçekten temellerini bulmaya başladılar ve koleksiyoncular büyük bir coşkuyla karşılık verdiler.

İster güzel sanatlar, ister belgesel ister uzun süreli projeler olsun, koleksiyoncuların kaliteli, iyi niyetli çalışmalara verdiği yanıt gerçekten tutuldu ve dünyanın her yerinden fotoğrafçılara bu yeni alanda ilk başarıyı getirdi.

Platform Seçme ve Koleksiyonculara Ulaşma

Birçoğunun çalışmalarını NFT’ler olarak kullanıma sunmaya hazır olduklarına karar verirken sahip oldukları bir sonraki soru, bunu hangi platformda yapacakları ve işlerini bastıktan sonra alıcıları nasıl çekebilecekleridir. Bu makalenin yazıldığı an itibariyle, fotoğrafçıların başarılı olduğu platformlar açısından öne çıkan birkaç nokta var.

Foundation

Bunlardan ilki Foundation (FND), temiz arayüzü, uygun keşif işlevselliği ve son eklenen koleksiyonlarla gerçekten liderliğe sıçradı. Koleksiyonların uygulanmasıyla, fotoğrafçıların kendi akıllı sözleşmelerini oluşturmalarını mümkün kıldı, bu da koleksiyonun diğer pazarlarda nasıl paylaşıldığını ve ikincil telif ücretlerinin nasıl oluşturulup toplandığını kontrol etme konusunda büyük esneklik sağlıyor.

Örneğin, FND’de koleksiyonu olan bir fotoğrafçı, OpenSea gibi bir pazardaki çalışma için koleksiyon sayfasını özelleştirebilir ve orada gerçekleşen satışlar için ikincil telif yüzdesini belirleyebilir; bu, kontrolünüz dışındaki diğer akıllı sözleşmelerde çalışırken mümkün değildir. Vakıf ayrıca, iş bir işbirliğiyse veya hayır işi için belirlenmiş bir yüzde ise, telif ücretlerinin bölünmesine izin verir. Şu anda,Foundation, yalnızca davetli olarak mevcuttur; her yeni kullanıcı, dağıtmak için üç ilk davet alır ve ardından davetlilerinden biri ilk parçalarını her sattığında sonraki davetler alır.

Foundation FND
Cristina De Middel’ın koleksiyonu, This is What Hatred Did Foundation’da.

OpenSea

OpenSea (OS), işinizi basmak için başka bir basit seçenektir. Ancak sınırlı arama işlevleri, kendi akıllı sözleşmelerinizi oluşturma seçeneğinin olmaması ve daha az çekici bir düzen ile FND ve diğerleri gibi pek göze çarpmadı. Yine de itfa faktörlerinden biri, işletim sistemi işlemlerinin ücret yapısının nispeten düşük olmasıdır. OpenSea, her işlemin %2,5’ini, Foundation’ın %15’lik dikine karşı alır. OpenSea, herkesin para basması için tamamen açıktır.

Ephimera

Diğer bir seçenek ise 2020’de piyasaya sürüldüğünde lens tabanlı sanatçılar için bir platform olmayı vaat eden Ephimera. Ne ​​yazık ki, geçtiğimiz yıl arayüzlerinde çok az veya hiç gözle görülür bir yenilik olmadı ve bu da koleksiyoncular arasında popülerliğin azalmasına ve onu bir dünya markası haline getirdi. şu anda tavsiye edilmesi zor bir platform. Ephimera, işlem başına %10’luk bir ücret alır ve platform içinde yapılan satışlar için ikincil piyasada %10 telif hakkı tahsis eder (işletim sisteminde yapılan ikincil satışlar biraz daha karmaşıktır). Ephimera, web sitelerinin şu anda büyük bir birikim nedeniyle kapalı olduğunu belirttiği bir başvuru sürecine sahiptir.

SuperRare

Muhtemelen daha seçkin bir platform, son zamanlarda diğer ortamlardaki ilk odak noktasının aksine daha fazla fotoğrafçılığı dahil etmek için bir baskı yapan SuperRare (SR). SuperRare, üst düzey çalışmalara sahip olmasıyla bilinir ve sonuç olarak, fiyatlandırma yelpazesinin üst ucunda sanatçılara yer verme eğilimindedir. FND gibi, birincil işlemler için %15 ücret alırlar ve ikincil satışlar için %10 telif hakkı yapısına sahiptirler. SR’de bir sanatçı olarak öne çıkmak için, bir dakikalık gönderim videosu içeren bir başvuru göndermelisiniz (ancak bunun gerekli olmadığı son vakalar olmuştur).

Kendi Kendine Devreye Giren

Bu özel platformların ve pazar yerlerinin ötesinde, kendi akıllı sözleşmenizi dağıtma ve işi kendi web sitenizde veya başka bir yerde kullanılabilir hale getirme seçeneği vardır. Bu, Manifold gibi araçlar kullanılarak veya akıllı bir sözleşme yazarıyla ortaklık yoluyla yapılabilir. Bu, kişinin işin koşulları üzerinde tam kontrol sahibi olmasını sağlar ve hemen hemen tüm işlem ücretlerini ortadan kaldırır, ancak aynı zamanda ek bir karmaşıklık düzeyi ve potansiyel risk eksikliğidir.

Alıcıları NFT’lerinize Çekmek

Alıcıların nasıl çekileceği konusunda, mevcut NFT alanının sosyal yönlerini daha geniş bir şekilde anlamak önemlidir. Geçen yıl boyunca öğrendiğim bir şey, kişisel bağlantının sadece sanatçılarla değil koleksiyoncularla da ne kadar güçlü ve geçerli olduğudur.

NFT dünyası, çoğunlukla Twitter ve Discord’da var olan büyük ölçüde sosyal bir dünyadır. Sosyal medya yaşamının çoğunu Instagram ekosisteminde geçirmiş biri olarak, Twitter’a gelmekte geç kaldım ama bir kez orada bulduklarımdan gerçekten çok memnun kaldım. Şimdi feed’im fotoğraf, pozitiflik, ve paylaşma (ve tabii ki memler) ve NFT alanına giren herkesi başlaması için teşvik edeceğim ilk yer.

NFT ler Fotografcilar icin Giris ve Hizlandirilmis Kurs 01
Obscura Discord’dan ekran görüntüsü.

Şeylerin topluluk yönüne daha derin bir dalış için, Discord gerçek sıfır noktasıdır. Bu, başlamak için bunaltıcı gelebilir, ancak özellikle fotoğrafa odaklanan ve etkileşime hazır inanılmaz kaynaklarla dolu birkaç sunucu (aşağıda bağlantısı verilmiştir) vardır. Her şeyden öte, işinizin koleksiyonerlerini cezbetmenin en iyi yolu, topluluk içindeki diğer kişilerle etkileşim kurmak ve satış konusunda aşırı agresif olmamaktır.

Dijital Sanat Koleksiyonlarını Görüntüleme

Bazı insanların sahip olduğu bir başka zihinsel engel, bu dijital çalışmanın nasıl görüntülenmesi gerektiğini düşünmektir. Varsayılanımız, içinde yaşadığımız fiziksel alanlar açısından düşünmektir, ancak NFT’ler toplamayı tamamen yeni bir şekilde açar.

Birincisi, sadece evimize yerimiz olan şeyleri toplamakla sınırlı değiliz. NFT’lerle birlikte, toplanan çalışmaları sergilemek için çeşitli dijital yöntemler ortaya çıkmıştır. Bu, tarayıcıda veya VR kullanarak gezebileceğimiz sanal galeriler, daha çok geleneksel bir web sitesine benzeyen kaydırılabilir galeriler veya bunların ve fiziksel baskıların veya kitapların bir karışımı şeklinde olabilir. Farkına vardığım şeylerden biri, kim olduğumuzu ve sanatsal ilgi alanlarımızı paylaşma konusunda tamamen yeni ve dinamik bir deneyim yaratmak için bu gelişen teknolojilerin bazılarının mevcut dijital benliklerimizle nasıl bütünleşeceğinin henüz başlangıç ​​aşamalarında olduğumuzdur. Kullanıcıların koleksiyonlarını ifade etme yollarına ilişkin bazı örnekler aşağıda verilmiştir.

pixel pete walkthrough
OnCyber galerisine kısa bir yürüyüş.

Koleksiyoncular da yeni yollarla küratörlük için bir takdir ve beceri öğreniyorlar. Alanın bu yönünün ne kadar tatmin edici olabileceğini ifade eden birçok yaratıcı ve koleksiyoncu gördüm. Geçmişte, çalışmalarınızı kimin topladığını bilseniz bile, kimin şirketini ve hangi bağlamda tuttuğunu görmek nadirdir. Eserlerin nasıl toplanıp sergileneceğine dair bu yeni yetenek ve düşünce, birkaç sanatçının eserleri arasında anında bir diyalog yaratıyor ve genellikle bu yaratıcılar, koleksiyoncular ve dış izleyicilerle kişisel ilişkileri güçlendiriyor.

Alınan Dersler ve Başlarken

Son olarak, kendi deneyimlerimden çıkardığım bazı dersler ve başkalarından gözlemlediğim şeyler hakkında birkaç söz söylemek istedim.

Uzun bir süre, fotoğrafçılığın daha büyük NFT alanına sığıp sığmadığından veya hangi amaçla olduğundan emin değildim. Yolculuğuma, NFT’lerin sunduğu ve mükemmel bir uyum gibi gerçekten yerel hissettiren üretken sanatla olan ilişkimle başladım. Bu tamamen dijital ortamda fotoğrafçılığın aynı geçerliliğe sahip olup olmayacağından emin değildim.

Obscura discord sunucusunda, birisi bir RAW dosyasını filmin negatifine dijital eşdeğeri olarak eşitlediğinde ve işlenmiş dijital görüntülerimizi basılı ve işlenmiş bir negatife nasıl benzer düşünebileceğimizi söyleyene kadar, gerçekten bunu yapmadım. Çalışmamızın bu dijital temsillerinin, fotoğrafın tahsil edilebilir bir araç olarak devam eden evriminin bir parçası olarak nasıl uyabileceğini görmeye başladık. Fotoğrafçıların ve koleksiyoncularının (eski ve yeni) uzaya gelişindeki büyük ayaklanmanın kanıtladığı gibi, bu düşünce evriminde açıkça yalnız değilim.

Alana girdikten sonra, başlangıçta NFT olarak uygulanabilir olması için daha “dijital olarak yerel” hale getirmek için çalışmamı değiştirmem gerektiğini hissettim. Bu, yıllar önce yarattığım ilk baskı çalışmasıyla sonuçlandı, dijital illüstrasyonu görüntülerimle karıştırmanın yanı sıra zamanla devam edeceğime emin olduğum bazı eğlenceli hareketli deneyler. O zamandan beri, hareketsiz görüntülerimizin bu alanda herhangi bir şey kadar önemli ve alakalı olduğunu ve önemli olanın güçlü çalışma ve hikaye anlatımı olduğunu öğrendim. Bunu, ilk dayanaklarını bulmakta zorlanan birkaç kişide fark ettim, bu yüzden bahsetmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

SUNSINENFTPAK16.9 1065 800x450 1
Jeff Frost‘un Sun Sine‘inden bir kare.

Son olarak, bu alışılmadık alana ilk girerken karşılaşılan finansal engelleri (ve umarım faydaları) görmezden gelemeyiz. Daha önce belirtildiği gibi, şu anda çoğu NFT, Ethereum ağında sunulmaktadır ve 2020-21’de NFT’lerin yükselişinin yanı sıra, Ethereum dahil olmak üzere kripto para birimlerinin fiyatında bir artış meydana geldi. Bir platformda para basmak için, işlemi işlemek için gaz ödemeniz ve jetonunuzun temsil ettiği dijital dosyanın depolanması için ödeme yapmanız gerekir. Bu maliyetler önemli olabilir (~75-150$/yüksek çözünürlüklü resim düşünün) ve işiniz listelendikten sonra nasıl fiyatlandırılacağını düşünürken dikkate alınmalıdır. Gaz ücretleri ve daha yüksek ücretlerden kaçınmak için en iyi zamanların ne zaman basılacağını bilmek konusunda biraz araştırma yapmak uzun bir yol kat edecektir.

Ayrıca okuyun : Ücretsiz NFT Oluşturma ve Satma

NFT’lerin buradan nereye gideceğini kimse kesin olarak söyleyemez, ancak bana kesin gelen şey, onların gitmeyecekleri ve olasılıkları keşfetmeye istekli olanlara bol miktarda fırsat sağladıkları.

Umarım bu makale biraz ışık tutmaya yardımcı olur ve diğerlerini, sizin ve sanatınız için bir yer olup olmadığını görmek için yüzeyin biraz altını kazmaya teşvik eder. Çalışmalarınızı sanal dünyamda paylaşmak ve toplamak için sabırsızlanıyorum.


Yazar hakkında : Peter Molick, Teksas’ta yaşayan bir mimari ve güzel sanatlar fotoğrafçısı. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Molick’in çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde , YouTube‘da ve Instagram‘da bulabilirsiniz.

Kaynak
Peter Molick

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.