Makaleler

NFT Nedir ve Fotoğrafçılar Neden Önemsemelidir?

Görünüşe göre, NFT’ler sosyal medyada ve manşetlerde en sıcak kısaltma oldu. Perşembe günü, Beeple olarak da bilinen Mike Winkelmann tarafından oluşturulan tek bir JPG dosyası 69,3 milyon dolara çevrimiçi bir açık artırmada satıldı. Christie’nin müzayede evi için yalnızca dijital ortamda yapılan ilk sanat satışıydı, yani fiziksel bir kopya söz konusu değildi.

NFT Nedir ve Fotoğrafçılar Neden Önemsemelidir?

Bir gecede popülerliğe bakılmaksızın, NFT’ler yeni değildir. Bununla birlikte, mevcut patlama, kripto para birimi topluluğu içindeki çalışmalarından para kazanabilecekleri bir pazara irili ufaklı daha fazla içerik oluşturucu getiriyor.

Zaten kaybolduysanız ve neden önemsemeniz gerektiğini merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz.

NFT pazar yeri Bitski‘nin CEO’su Donnie Dinch ve fotoğrafçı Bryan Minear ile NFT’lerin ne olduğu ve fotoğrafçıların çılgınlığa nasıl atlayabilecekleri ve yapmaları gerekip gerekmediği hakkında konuştuk.

NFT nedir?

NFT, “değiştirilemez jeton” (non-fungible token) anlamına gelir – “değiştirilemez”, benzer değere sahip bir şeyle değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Tanımı gereği türünün tek örneği. Örneğin, Dorothea Lange’nin bir fotoğrafını Annie Leibovitz‘in başka bir fotoğrafıyla takas edemezsiniz. Aynı değillerdir.

NFT’ler, temelde kimsenin düzenleyemeyeceği ve kimsenin göremeyeceği şeffaf bir sahiplik, satın alma ve ticaret geçmişi olan blok zinciri kullanılarak doğrulanır. Blok zinciri, mevcut sahibinden orijinal oluşturucuya kadar her zaman bir iz olmasını sağlar. Bitski gibi bazı NFT pazarları, yaratıcılarından ekstra bir doğrulama katmanı için sosyal medya hesaplarını bağlamalarını ister.

Dinch, “Dijital bir ürüne sahip olmanın etkili bir yolu,” dedi. “Blockchain’e kimin neye sahip olduğuna dair küresel doğruluk kaynağı olarak bakıyoruz ve NFT, bireysel mallar için bu sahipliğin atomik bir birimi gibi.”

Bir fotoğraf gibi dijital bir ürünü simgeleştirmek, onu yükleme ve satışa çıkarma sürecidir. Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimlerinin satın alınmasını gerektiren blok zincirinde NFT pazar yerleri mevcuttur.

Fotoğrafçılar için, resminizi yükledikten sonra, bir orijinal veya birden fazla baskı satmanız gibi birkaç doğrulama adımı vardır. NFT’lerinize, gelecekteki tüm satışların% 10’u gibi bir telif hakkı bile koyabilirsiniz.

Dinch, “Fotoğrafçılıkla ilgili olarak, bir fotoğrafı belirtme yeteneğiniz var ve bu simgeye sahip olan kişi bu fotoğrafın sahibi. İnsanlar bakabilir ve indirebilir ancak tek bir sahibi var” dedi.

NFT’yi Nasıl Satın Alırsınız?

Dinch, “Bir NFT satın almak için, NFT’nin yaşadığı her türlü blok zinciri için bir para birimine ihtiyacınız olacak,” dedi.

Bununla birlikte, Bitski, içerik oluşturucuların NFT’leri bir banka hesabıyla satmalarına izin verir ve insanlar bu NFT’leri bir kredi kartıyla satın alabilir – kripto para birimi bilgisi gerekmez.

En büyüğü OpenSea ve KnownOrigin olan birkaç NFT pazarı vardır. NFT’ler belirlenmiş bir fiyat üzerinden teklif edilebilir veya satın alınabilir.

NFT Satın Aldığınızda Ne Elde Edersiniz?

Birkaç şey. Birincisi ve en önemlisi, bu dijital malın mülkiyetini alırsınız – blok zincirindeki herkesin görebileceği sahiplik.

Dinch’e göre, NFT toplayıcıları içeriğe özel erişimi önemsemiyor gibi görünüyor. Elbette, fotoğraflar ve gifler gibi dijital ürünler internetteki herhangi biri tarafından sağ tıklanabilir ve ekran görüntüsü alınabilir, ancak “duygusal değer” “fiziksel temsil” ten çok daha yüksektir.

“Diyelim ki gerçekten yaşlandınız ve tıpkı” Central Park’ta bir bankta adımı alacağım “diyorsunuz,” dedi. “Herkes hala o bankta oturabilir ama senin olduğunu bilecekler.”

Fotoğrafçılar NFT’leri Nasıl Kullanabilir?

Michigan merkezli bir manzara fotoğrafçısı olan Bryan Minear, kripto alanını her zaman yakından takip etti. Salı günü, Bitski ile 200 ila 2.500 dolar arasında değişen beş fotoğraf içeren bir NFT düşüşü yaptı. 10 dakika içinde neredeyse her şeyi sattı.

“Günün sonunda ağlıyordum” dedi. “Bu hayat değiştiren bir para gibi değil, ama aynı zamanda, sadece onun aşkı için yaratarak bu kadar uzun süre gittiğinizde ve sonunda o onaylanma anına sahip olursunuz, sanki biri işinizi o kadar çok seviyormuş gibi. bunun için biraz para harcamak inanılmaz. “

Minear, NFT pazarının patlama riski altında bir balon olduğu spekülasyonlarına rağmen, NFT’leri kucaklamayı seçmesinin nedeninin kripto paranın “burada kalmak için” olduğunu fark etmesi olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, NFT’leri telif hakkı potansiyelini ortadan kaldırmanın bir yolu veya blok zincirini çalışmalarının çevrimiçi olarak yayılmasını kontrol etmenin bir yolu olarak değil, dijital sanata tutkulu ve istekli bir kitleye ulaşmak için yeni bir fırsat olarak görmektedir.

Dinch, “Bence en büyük neden, kendinizden daha kolay para kazanabilmenizdir,” dedi. “Fotoğrafçılık için bir pazar var, Instagram gibi şeylerin çoğalmasıyla birlikte birçok fotoğrafçının inanılmaz içerikler ortaya koyduğu ve tonlarca beğeni aldığı, ancak bunu kira ödemeye dönüştüremediği.”

Fotoğrafçılar, Oluşturdukları NFT’nin Değerini Nasıl Belirler?

Bu, Minear’ın NFT’lerini Bitski’de listelemesinin önündeki en büyük engellerden biriydi. Yaratıcılar, NFT’lerin fiyatını kendileri belirler. Minear, başlangıçta fotoğraflarını erişilebilir olmaları için daha düşük bir fiyat noktasından listelediğini, ancak fotoğrafları hızla tükendikten sonra, daha bilinçli bir karar vermek için yeterli “referans noktası” olmadığını fark ettiğini söyledi.

“Fiyatlandırma söz konusu olduğunda devam edecek pek bir şeyim yoktu” dedi.

NFT’yi Nasıl Satarsınız?

NFT içerik oluşturucuları, alıcıları bulmak için genellikle yerleşik kitlelerinden yararlanır. Bu ister sosyal medya ister arkadaşlar ve aile olsun. Ancak OpenSea ve Bitski gibi bazı NFT pazarları, kategorilerdeki belirli ürünleri filtreleyip arayabileceğiniz Etsy ve Shopify’a benzer şekilde düzenli olarak içerik oluşturuculara sahiptir.

Bir NFT’nin Birden Fazla Sürümünü Satmakla Sınırlı Sürüm, Fiziksel Baskı Satmak Arasındaki Fark Nedir?

NFT olarak bir fotoğrafın sınırlı sayıda basılı kopyasını satmak ile fotoğrafın birden fazla versiyonunu satmak arasındaki en büyük fark, somutluktur.

Minear için, izleyicisinin neye değer verdiğine de bağlı. Duvardaki fiziksel bir poster mi? Veya dijital sahiplik?

“NFT’lerde üç saat içinde, son dört yılda sınırlı sayıda baskı satışlarında yaptığımın iki katını sattım” dedi. “Sınırlı imzalı baskılardan ve sınırsız indirmeye kadar her şeyi denedim ve hiçbir şey gerçekten ilgi çekmedi. Var olan şeylerimden sadece birinin ilgisini çeken bir şey var. Bana çekici gelen, NFT’lerin nadirlik faktörü. “

Telif Hakkı ve Lisanslama Hakkında Ne Var?

Etkili olarak, orijinal bir çalışmanın sahibi, söz konusu çalışmanın NFT’sini satıp satmadıklarına bakılmaksızın her zaman orijinal çalışmanın sahibi olacaktır. Etkili bir şekilde, NFT’ler orijinal çalışmaların dijital kopyalarıdır ve orijinal yaratıcı, çalışmalarının nasıl lisanslanacağı üzerinde nihai olarak her zaman kontrole sahip olacaktır.

Bir NFT kavramı yeni olmasa da, alan hala var ve hızla genişliyor gibi karışıklıklar çözülüyor. NFT pazar yerlerinin telif hakkı ve lisanslama ile ilgili kendi kuralları olması zorunludur, ancak şimdiye kadar, satıcının ne sattığı konusunda çok net olması gerekir.

NFT aracılığıyla bir single yayınlayan Linkin Park’tan Mike Shinoda, Input Magazine’e “sattığınız şeyin telif hakkı veya usta olduğu fikrini gerçekten mizah eden NFT’ler konusunda ciddi olan hiç kimse” dedi.

Ancak, insanlar kişisel olarak yaratmadıkları eserlerden NFT’ler yaratabilirler, bu da henüz sağlam cevapları olmayan bir dizi başka sorunu da beraberinde getirir.

NFT’lerin ve Fotoğrafçılığın Riskleri Nelerdir?

Minear için, NFT pazarına girmek isteyen fotoğrafçılar için en büyük risk, kripto para birimini anlama konusunda girişin önündeki engeldir.

Dinch, birçok kişinin önerdiği gibi NFT’lerde bir “patlama veya düşüş” döngüsü olacağını düşünmüyor. Aklında sürdürülemez olan şey ise “büyük damlalar” – sanat eserlerini 6 milyon dolara satan müzisyen Grimes ve yakın zamanda 200.000 dolara satılan LeBron James gifleri gibi. Twitter CEO’su Jack Dorsey, ilk tweet’ini NFT olarak listeledi ve şu anki teklifi 2,5 milyon dolar.

NFT’den yararlananlar sadece büyük isimler gibi görünse de Dinch, zaman içinde en büyük başarıyı görecek olanların küçük yaratıcılar olduğuna inanıyor.

“Yatağa kripto para s*çtırmak, zihnimdeki fotoğrafçılık için NFT satışlarını etkilemeyecek” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu