Makaleler

Nat Geo Fotoğrafçısı Keith Ladzinski'den Gece Fotoğrafçılığı İpuçları

Keith Ladzinski'den Gece Fotoğrafçılığı İpuçları

National Geographic, 2023 İncelemeleri serisinin bir parçası olarak yalnızca “Yılın Fotoğrafları“nı yayınlamakla kalmadı, İkonik yayın aynı zamanda amatör fotoğraf meraklılarının 2024’e doğru ilerlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi nasıl yapılır makalesi sunmak için fotoğrafçılarıyla birlikte çalıştı.

Sırasıyla Celeste Sloman, Jasper Doest ve Jennifer Hayes tarafından yazılan portreler, yaban hayatı ve su altı fotoğrafçılığı üzerine eğitici makalelerin yanı sıra, ünlü Nat Geo fotoğrafçısı Keith Ladzinski de “Geceleri harika fotoğraflar nasıl çekilir?” hakkında yazdı.

Keşif ve Hazırlık Gece Fotoğrafçılığının Anahtarıdır

SanalSergi, Ladzinski ile Zoom üzerinden kariyeri ve fotoğrafçıların gece fotoğrafçılığını iyileştirme yolları hakkında sohbet etti.

Ladzinski şöyle başlıyor: “Gece çalışırken oyun planına devam etmek en iyisidir.” “Her zaman bestelerimi önceden bulmaya çalışmayı severim.”

Bu, “şanslı anların” olmadığı anlamına gelmiyor ama gece çalışmak o kadar zorlayıcı ki Ladzinski planlama ve keşif yapmanın önemini yeterince vurgulayamıyor.

“Her zaman gündüzleri keşif yapmayı ve görüntünün sesinin ne olduğunu önceden öğrenmeyi severim çünkü karanlıkta çalışmak daha zordur.”

Geceleri her şey daha zor. Hareket etmek daha zorlu ve Ladzinski, özellikle birisi kameranın kamera içi gürültü azaltma işlemlerini kullanıyorsa, test çekimlerinin de çok daha uzun sürdüğünü belirtiyor.

Uygulamalar Fotoğrafçıların Yıldızları, Gezegenleri ve Ay’ı Gözetmesine Yardımcı Olur

Sahada gözlem yapmanın yanı sıra Ladzinski, gece çekimlerini planlamasına yardımcı olmak için PhotoPills gibi uygulamalara da büyük ölçüde güveniyor. Nat Geo fotoğrafçısı, PhotoPills ile dünyanın herhangi bir yerindeki belirli bir zamanda gece gökyüzünün nasıl görüneceğini görebilir, bu da onun çekimler yapmasına ve Ay’ın etrafında çalışmasına yardımcı olur; bu da, evresine bağlı olarak bir fotoğrafa yardımcı olabilir veya zarar verebilir.

Geceleri Gökyüzü Yüce Hükümdardır

Ladzinski’ye göre gece çekimleri genellikle kapsayıcı bir hikayede anlatısal bir rol oynuyor. “Gece gökyüzüne bakmanın zamansız bir yanı var. Dünya, özellikle durağan görüntüler sayesinde tamamen farklı bir görünüme bürünüyor.” Gece gökyüzünün sağladığı atmosferi ve büyüyü arıyor.

Bu bakımdan gece fotoğrafçılığı farklı bir kompozisyon yaklaşımını içermektedir. Ladzinski gece çalışma zahmetine girecekse, geceyi özel kılan şey, genellikle yıldızlarla dolu gece gökyüzünü yakalamaktır.

“Gökyüzünü çekime dahil ettiğimde onu gerçekten hissetmek istiyorum. Örneğin görüntünün yalnızca üstteki üçte biri olması o kadar etkili değildir. Çoğu zaman çok daha fazlasını ekliyorum… Kompozisyonlar doğal olarak biraz farklı ve bu negatif alandan daha fazla yararlanmak istiyorsunuz çünkü burası güzel bir şeyle dolu olacak” diye açıklıyor fotoğrafçı.

Yapay Işık Faydalıdır ve Renk Düzeltici Jeller Önemlidir

Yapay ışık kullanımı, Kaliforniya’daki dev Sekoya ağaçlarının son çekimleri de dahil olmak üzere Ladzinski’nin birçok gece fotoğrafında açıkça görülüyor. Ladzinski, geceleri yapay ışıkla çalışırken renk dengesinin iyi olmasını sağlamak için bir paket renk düzeltme jel filtreleriyle seyahat ediyor.

Ladzinski, “Ve eğer ışık getiriyorsam CT jelleri kullanıyorum, ışık kaynağım ne olursa olsun oraya bir nevi beyaz ışık getirmek için turuncu jel kullanıyorum” diyor. “Bende bunlardan bir sürü var. Tozlu ve cızırtılıdırlar; fotoğraf çantamda yaşıyorlar çünkü onlara ne zaman ihtiyaç duyacağını asla bilemezsin.”

Nat Geo Fotografcisi Keith Ladzinskiden Gece Fotografciligi Ipuclari 001
Dev sekoya ağaçlarından oluşan bir koru, Kaliforniya’daki Sequoia Ulusal Parkı’nda yıldızlı gökyüzünün altında yükselen beyaz bir köknar ağacını çerçeveliyor. | Fotoğraf: Keith Ladzinski

Diğer Yardımcı Ekipmanlar

En sevdiği ışıklardan biri Larson Electronics tarafından yapılmış bir spot ışığı olsa da , çeşitli çekimlerde otomobil parçası mağazalarından, hırdavat mağazalarından ve hatta benzin istasyonlarından ucuz ışıklar kullandı. “Işık hafiftir” diyen Ladzinski, ucuz ışıkların bile akıllıca ve uygun şekilde dengelendiğinde çok iyi çalışabileceğini ekliyor.

Fotoğraf ekipmanına gelince, gece gökyüzü fotoğrafçılığına makul düzeyde erişilebilir ve çok fazla aşırı pahalı ekipman gerektirmez. “İster akıllı telefonla ister üst düzey SLR ile çekim yapıyor olun, sağlam bir tripoda, bir fara (veya başka bir aydınlatma cihazına) ve gün içinde (özellikle çölde) ihtiyaç duyulandan daha sıcak tutan giysilere sahip olduğunuzdan emin olun. Ayrıca deklanşörü uzaktan tetiklemek için bir kablo deklanşör teli de öneririm, böylece özellikle uzun pozlamalar sırasında kameranızı elinizde tutmanıza gerek kalmaz. Ayrıca buğulanmayı önlemek için bir mercek ısıtıcısı da getirin,” diye yazıyor Ladzinski National Geographic’te .

Fotoğrafçılar Ekipmanlarını Tanımalı

Kariyeri hakkında konuşan Ladzinski, başarısının kritik bileşeninin kamera ekipmanlarını tam olarak anlaması olduğunu açıklıyor. Ne çekerseniz çekin bu doğrudur. “Ekipmanınızı ve yeteneklerini anlamak” hayati önem taşıyor.

Donanım anlayışı, sağlam bir yazılım kavrayışıyla birlikte gelir. Ladzinski, “Çekimden sonra en iyi fotoğrafçılar beyaz dengesini ayarlar, gölgeleri kaldırır, parlak noktaları azaltır vb. Ancak bu konuda fazla çalışmamaya dikkat edin” diye yazıyor.

National Geographic’teki çalışmalarında katı foto muhabirliği standartlarına bağlı kalsa da , fotoğrafçılıkta yaratıcılığın önemini vurguluyor. Ancak, fotoğraflarda dramatik ince ayarlar yapmak ne kadar cazip gelse de, aşırı düzenleme çoğu zaman kötü sonuçlara yol açabilir.

Fotoğraf makinesinde bunu doğru yapmak her zaman önemlidir, ancak gece fotoğrafçılığı sırasında belki daha da kritiktir çünkü yüksek ISO ayarlarında çekilen fotoğraflarda yapılan önemli ayarlamalar, en iyi fotoğraf makinelerinin bile mutlak sınırlarını zorlayacaktır. Ne yazık ki gece gökyüzü koşulları çok değişken ve herkesin ekipmanı farklı olduğundan Ladzinski, fotoğrafçıların her zaman kullanması gereken kusursuz bir kamera ayarları grubu sunamıyor.

Gece gökyüzü fotoğrafçılığı genellikle fotoğrafçıların manuel ayarlara yönelmesini gerektirir. Kameralar geceleri pozlamayı çok iyi ölçemezler ve aynı zamanda karanlıkta beyaz dengesini de etkili bir şekilde ölçemezler. En iyi gece gökyüzü çekimlerini elde etmek için kameranın enstantane hızı, diyafram açıklığı ve ISO gibi manuel pozlama ayarlarına alışmak çok önemlidir.

Neyse ki, RAW görüntüler çekerken post sırasında düzeltilmesi kolay olan beyaz dengesine gelince – ve fotoğrafçılar özellikle geceleri RAW fotoğraflar çekmelidir – Ladzinski, analog kökenlerinin, çalışmalarında daha mavi beyaz dengelerine doğru hata yapmasına neden olduğunu söylüyor. “Eskiden çalıştığım renkli gündüz dengesi filmi blues ile harika işler çıkardı. Özellikle geceleri beyaz dengesi spektrumumun daha soğuk tarafıyla çalışma eğilimindeyim.”

Mükemmel Enstantane Hızı Yok

Ekipmanı anlamaya dönersek, fotoğrafçılar kamera ve lens kombinasyonlarının farklı enstantane hızlarında nasıl davrandığını bilmelidir. Gece gökyüzü görüntüleri çekerken, sensöre yeterli ışığın gelmesi için pozlamaların uzun olması gerekir, ancak çok uzun olmaları durumunda yıldızlar, nokta ışık kaynakları yerine gökyüzünde çizgiler halinde görünecektir. Yıldız izlerinin mükemmel olduğu zamanlar vardır, ancak birisinin keskin bir yıldız istediği zamanlar o zamanlardan biri değildir.

Sensör boyutu ve odak uzaklığı, hangi enstantane hızının en iyi şekilde çalışacağını etkiler, bu nedenle ne yazık ki kesin ve hızlı bir kural yoktur ve insanların tercihleri ​​ve donanımları için mükemmel enstantane hızını bulmak için gerçek dünyada testler yapması gerekir.

Gürültü Azaltma Yazılımı Olması Gereken Bir Yazılımdır

Harika gürültü azaltma yazılımının ortaya çıkışı, Ladzinski’nin çalışma şeklini tamamen değiştirdi. Ladzinski, “Bu günlerde kamera içi gürültü azaltma özelliklerini kullanmıyorum çünkü yazılım çok iyi” diyor ve Topaz ve Lightroom gibi yazılımların o kadar kusursuz gürültü azaltma algoritmalarına sahip olduğunu ve her zamankinden daha yüksek ISO görüntüleriyle başa çıkabildiğini ekliyor.

Eski fotoğraf makineleri veya daha küçük görüntü sensörleriyle bile ISO 3200, 6400 veya ötesinde çekim yapmaktan endişe duyan fotoğrafçılar, en yeni gürültü azaltma yazılımını denemeli ve bunun iş akışlarını nasıl etkilediğini görmelidir.

Kapanış

Ladzinski’nin makalesi ve SanalSergi ile paylaştığı ek ipuçları arasında, fotoğrafçıların gece gökyüzü fotoğraflarını iyileştirmelerinin birçok yolu var. Hazırlık, keşif ve ekipmanı tanımanın önemi göz ardı edilemez. İnsanlar, yakalamak istedikleri görüntü türleri ve kullanmaları gereken kamera ayarları hakkında fikir sahibi olmadan gecenin karanlığına çıkmamalı.

Keith Ladzinski’nin çalışmalarından haberdar olmak için web sitesini ziyaret edin ve onu Instagram’da takip edin.


Tüm görseller © Keith Ladzinski’ye aittir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.