Makaleler

Fotoğraflarda Odak Uzunluğu, Köşegenler ve Derinlik

Uzun zamandır bazı fotoğraflarda derinlik için çabalıyorum. Alt köşeden başlayıp çapraz olarak üst köşeye doğru uzanan bir çizgiyi seviyorum.

İşte 1970’lerde 4×5 kamera ve 135 mm lensle (full karede 35 mm’lik görüş alanına yakın) çektiğim bazı örnekler.

Fotoğraflarda Odak Uzunluğu, Köşegenler ve Derinlik

Burada çizgiler her iki köşeden birleşiyor. İkili yakınsama etkili olabilir. Aşağıdaki fotoğraf tüm zamanların en çok satan baskısıdır.

image3

Bugün Sony a7R V ve 24 mm’den 70 mm’ye yakınlaştırmayla dışarı çıktım. Yakınsak kaldırımları 24mm, 35mm, 50mm ve 70mm ile çektim. Her çekimde sahnenin en yakın kısmının genişliğini hemen hemen aynı tutmaya çalıştım. İşte örnekler:

image4
24 mm
image5
35 mm
image6
50 mm
image7
70 mm
image8
24 mm
image9
35 mm
image10
50 mm
image11
70 mm

Bana göre tüm bu odak uzaklıkları derinlik taşıyan bir fotoğraf çekebilecek kapasitede. Buna şaşırdım. Bunu yalnızca geniş açılı lenslerin yapabileceğini sanıyordum.

Ancak çapraz çizgi “beşiği” olmadan derinliği daha geniş bir mercekle aktarmanın daha kolay olduğunu öğrendim.

Hatta yaklaşık olarak benzer sonuçlara sahip 18 mm’lik bir lens bile denedim.

Çok Yakından Çekim Yapmaktan Kaçının

Cep telefonu fotoğrafçılığının yükselişiyle birlikte 24 mm yaygın bir görüş alanı haline geldi. Ancak bazı oldukça berbat portreler, kamera konuya çok yakın olduğunda telefonlarla çekiliyor. Bu da şişman burunlara, çenelere ve yanaklara neden olur.

Konudan uzaklaşıp daha sonra kırpma yaparsanız 24 mm’de sorun yoktur. Odak uzaklığı değil, distorsiyona neden olan çok yakın olmaktır. Aynı nesneyi çeşitli odak uzaklıklarıyla deneyin, ancak her zaman aynı (yeterli) mesafeden deneyin; bunu kendiniz göreceksiniz.

Geniş açılı lensler ve yakından çekim yapmak bir arabanın görüntüsünü bile bozabilir.

image12
24 mm (sol) ve 50 mm (sağ).

Daha uzaktan çekim yapıp kırpmış olsaydım 24 mm’lik atış bozulmazdı.

Yani özetle, sahnede çapraz çizgiler varken geniş bir odak uzaklığı aralığıyla derinliğe ulaşılabilir gibi görünüyor. Ayrıca bir konuya yakın çekim yapmanın distorsiyona neden olacağını unutmayın.


Yazar hakkında : Alan Adler Los Altos, California’da yaşıyor. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Kendisi 60 yıldır tutkulu bir fotoğrafçı. Aynı zamanda yaklaşık 40 patenti bulunan tanınmış bir mucittir. En bilinen icatları Aerobie uçan halka ve AeroPress kahve makinesidir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.