İncelemeler

Sony a7R V İlk İncelemesi

Sony a7R V, şirketin yüksek çözünürlüklü tam çerçeve aynasız serisinin beşinci neslidir.

Anahtar özellikler

 • 60MP BSI CMOS sensör
 • Konu tanıma ile iyileştirilmiş AF
 • 8.0 EV’ye kadar derecelendirilmiş vücut içi stabilizasyon
 • Flaşla 10 fps’ye kadar kesintisiz çekim (JPEG veya Kayıplı sıkıştırılmış Raw)
 • 8K/24p veya 4K/60p video (her ikisi de 1.24x kırpma ile)
 • 30p’ye kadar tam genişlikte 4K
 • S-Log3, S-Cinetone ve HLG dahil 10 bit 4:2:2 video seçenekleri
 • Eğilebilir kızakta tamamen mafsallı arka ekran
 • Odak basamaklama modu (bilgisayar aracılığıyla yığınlama ile)
 • Hareket dengelemeli çoklu çekim piksel kaydırmalı yüksek çözünürlüklü mod (bilgisayar aracılığıyla)
 • 2 x 2 MIMO Wi-Fi
 • Web kamerası olarak kullanım için UVC/UAC USB standardı video

Sony a7R V, Ekim ayının sonundan itibaren yalnızca gövde için önerilen 3899 $ fiyatla satışa sunulacak. Bu, onu piyasaya sürüldüğünde Mark IV’ten 400 $ daha pahalı hale getiriyor (kendisi öncekinden daha pahalı bir kamera), ancak tedarik zinciri kıtlığı ve enflasyon bu artışın bir kısmını açıklayacak.


Atla:

Neler Yeni? | Nasıl karşılaştırılır | Gövde ve kontroller | İlk izlenimler | Özellikler


Neler Yeni?

Sony a7R V İlk İncelemesi

Sony a7R V, Mark IV ile aynı 60MP BSI CMOS tam çerçeve sensörü etrafında inşa edilmiştir, ancak Sony, yeni işlemcinin, önceki nesil kameranın yapamadığı şekilde sensörün yeteneklerinin tamamını kullanmasına izin verdiğini söylüyor. Şirket, iddiasında daha spesifik olmayacak ve bu da değerlendirmeyi zorlaştıracak.

Ne yapılırsa yapılsın a7R V, mevcut kameradan daha geniş bir yetenek yelpazesi sunabilir.

Bionz XR işlemciler

a7R V’nin selefine göre sunduklarının çoğu, yeni kameradaki daha güçlü işlemcilerden kaynaklanıyor. Bir dizi işlevin yanı sıra çok daha gelişmiş bir menü sistemi getiriyorlar. Sony ayrıca odak, pozlama ve beyaz dengesi için kullanılan karmaşık AI eğitimli algoritmaları kırmaya adanmış bir işlemciden bahsediyor.

Gelişmiş AF

Yeni işlemci, kameranın konu tanıma yeteneklerini önemli ölçüde geliştirecek gücü getiriyor. a7R IV, insanları, yüzlerini ve gözlerini tanıma ve bunlara öncelik verme yeteneğine sahipti, ancak V bunu çok daha ileri taşıyor. İnsan deneklerini daha iyi tanımak için tasarlanmış bir sistem kazanır, ancak aynı zamanda çok çeşitli insan dışı denek türlerini tanımak için eğitilmiştir.

Sony Alpha 7R V Ilk Incelemesi 001
İnsan tanıma sistemi, seçtiğiniz kişinin takibini daha sağlam hale getirmek için karmaşık çeşitli pozlardaki vücutları tanımlayabilmesi için çok çeşitli vücut parçalarını tanımak üzere eğitilmiştir.
Bu örnekte kamera, gerçekten görünür olmasa da öznenin gözünü bulmuştur.
Sony FE 24-70mm F2.8 GM II @ 70mm | F2.8 | 1/60 saniye | ISO 2000
Fotoğraf: Richard Butler

Kameranın AF sistemi İnsanları, Hayvanları, Kuşları, Böcekleri, Arabaları ve Trenleri ve Uçakları tanıyacaktır. İlginç bir şekilde, Hayvanlar ve Kuşlar için ayrı modların yanı sıra birleşik bir Hayvan/Kuş seçeneği vardır. Konu türünüz ana menüden, Fn menüsünden veya özel bir düğmeden seçilebilir. Özel bir düğme aracılığıyla erişilen ve daha sonra yalnızca kullandığınız modları içerecek şekilde özelleştirilebilen konuların listesi.

Her bir bireysel tanıma modunda, fotoğraf makinesinin seçtiğiniz AF noktasından ne kadar uzakta bir nesneyi arayacağını, diğer nesnelere yeniden odaklanmaya ne kadar istekli olduğunu ve gerçek tanımanın ne kadar hassas veya toleranslı olduğunu kontrol ederek değiştirilebilen bir dizi parametre vardır. olacak. Bunun da ötesinde, kameranın insanlar, hayvanlar veya kuşlar için Göz/Kafa/Vücut, sadece Göz/Kafa veya sadece Gözler’e odaklanıp odaklanmaması seçimidir.

Açıkçası baş döndürücü sayıda seçenek var, ancak muhtemelen çoğu fotoğrafçı sadece bir veya iki tanıma moduna bağlı olacak ve bu nedenle yalnızca kameranın seçtikleri konuya/nesnelere tepki verme şeklini ince ayar yapmak için zaman harcamaları gerekecek. Tüm algılama konuları hem fotoğraf hem de video modlarında mevcuttur.

İyileştirilmiş stabilizasyon

Daha fazla işlem gücü ve daha karmaşık algoritmalar, kameranın gövde içi stabilizasyon sistemine önemli bir destek sunarak endüstri standardı testlerde 8,0 EV’lik bir derecelendirme sağlamasına yardımcı olur. Bu, diğer birçok markanın yaptığı gibi, gövde içi ve lens içi sabitlemeyi birleştirmeden elde edildi (Sony’nin sistemi, her bir düzeltme ekseni için gövde içi veya lens içi hareketi kullanır: asla ikisi birlikte kullanılmaz). Bu, IS olmayan lenslerle daha yüksek performansın korunduğu anlamına gelmelidir.

Her zaman olduğu gibi, CIPA metodolojisi kullanılarak gerçekleştirilen IS testleri biraz basittir ve gerçek dünya etkisini önemli ölçüde abartabilir, ancak böyle yüksek bir derecelendirme, ancak pratikte iyi çalışan bir sistemde elde edilebilir, yapmasanız bile’ t mutlaka tam sekiz durak fayda deneyimleyin.

Küçük Hamlar

a7R V, çok sayıda 60MP tam ayrıntılı Raw’ın bunaltıcı olacağı durumlar için daha geniş bir Raw dosya boyutu yelpazesi sunar. Tam, Sıkıştırılmamış seçeneğine ek olarak, kamera Büyük, Orta veya Küçük Kayıpsız Sıkıştırılmış dosyalar çekebilir. Ayrıca Sony’nin (biraz) zarar verecek şekilde kayıplı ‘Sıkıştırılmış’ Raw seçeneği de var.

Orta ve Küçük Raw dosyaları, tam görüntünün
alt örneklenmiş sürümleridir. Ayrıca kırpılmış
APS-C Raw’ları yakalama seçeneği de vardır.

Orta ve Küçük Raw dosyaları, tam görüntünün 26 MP ve 15 MP alt örneklenmiş sürümleridir (bu nedenle, 26 veya 15 MP kameralarla çekilen görüntülerden daha fazla ayrıntıya sahip olması gereken, muhtemelen ton olarak kayıpsızdır, tamamen uzamsal olarak kayıpsız değildir). Ayrıca kırpılmış APS-C 26MP görüntüleri (veya bu kırpmanın alt örneklenmiş 15MP sürümlerini) yakalama seçeneği de vardır.

Çoklu çekim yüksek çözünürlük modu

Sony Alpha 7R V Ilk Incelemesi 002
16 çekimli Piksel Kaydırmalı Yüksek Çözünürlüklü görüntü, Sony’nin Imaging Edge yazılım paketinin beta sürümü kullanılarak birleştirildi.
Hareket düzeltme seçeneği, görüntünün üst kısmında uçuşan yaprakları düzeltmek için iyi bir iş çıkardı.
Hafif kamera hareketi, bu görüntünün modun tam potansiyelini göstermediği anlamına gelir.
Tripod kullanımı için London Camera Exchange (Gloucester) sayesinde.
Sony FE 28-70mm F2.8 GM II @ 28mm | F9.0 | 1/400 sn | ISO 100
Fotoğraf: Richard Butler

‘R’ şirketin yüksek çözünürlüklü modeli olduğundan, tripod tabanlı çoklu çekim piksel kaydırmalı yüksek çözünürlük modu sunar. Bu, her çıkış pikseli konumu için kırmızı, yeşil ve mavi bilgileri yakalayan, daha yüksek renk çözünürlüğü sağlayan ve Bayer görüntülerinin demosaicing’inin yumuşatıcı etkilerinden kaçınan dört çekim modu sunar. Ayrıca, genel yakalama çözünürlüğünü 240 MP’ye yükseltmek için, birbirine göre hafif ofsetlerde dört Bayer iptal eden dörtlü görüntü çeken bir 16 çekim modu da var.

Bu modların her ikisi de görüntülerin Sony’nin görüntüler arasındaki özne hareketini algılayan ve bu hareketi düzelten Imaging Edge Desktop yazılımında birleştirilmesini gerektirir. Test ettiğimiz mükemmelden daha az istikrarlı örneklerle iyi performans gösterdi.

Odak basamaklama

a7R V, odak istifleme işlevi sunan ilk Sony oldu. Sürüş modu olarak seçilmiştir ve farklı odak mesafeleri ile çekeceği çekim sayısı arasındaki ‘adım genişliğini’ seçebilirsiniz. Menülerde, kameranın mevcut noktanın ötesine odaklanmaya devam edip etmeyeceğini veya mevcut noktadan hem daha yakına hem de daha uzağa odaklanıp odaklanmayacağını seçebilirsiniz. Poz yumuşatma, flaş geri dönüşümüne izin vermek için pozlama gecikmesi ve parantez içindeki görüntüleri ayrı bir klasöre kaydetme seçeneği de seçenekler arasındadır.

Piksel kaydırma modunda olduğu gibi, bir dizi odak parantezli görüntüyü yığınlamak ve birleştirmek istiyorsanız, Imaging Edge Desktop kullanmanız gerekir.

Daha Hızlı Wi-Fi

a7R V’nin Wi-Fi’si artık 2 x 2 MIMO (çoklu giriş, çoklu çıkış) uyumluluğu sunuyor. Bu, aynı anda gönderip alabilmesi veya diğer MIMO cihazlarına paralel iletişim kanalları kullanabilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, kameranın büyük dosya boyutlarına rağmen kablosuz internet paylaşımı sağlamasına yardımcı olur. Wi-Fi, akıllı telefonlara dosya göndermek ve almak için hala kullanılabilir ve Imaging Edge Android uygulamasının mevcut sürümünü kullanarak bizim için iyi çalıştı.

Flaşla sürekli çekim

a7R V, JPEG veya kayıplı Sıkıştırılmış Raw modlarında 10 fps’ye kadar çekim yapabilir ve daha yüksek kaliteli Raw modlarında hız yaklaşık 7 fps’ye düşer. Tampon, 583 adede kadar Sıkıştırılmış Raw dosyasına izin verir. Uyumlu flaşlarla P-TTL flaş ölçümünü bu en yüksek patlama hızında kullanabilir. Flaş kullanıcıları, flaş kullanımdayken kameranın ayrı ISO ve deklanşör hızı ayarlarını kaydederek doğal ışıkta çekim yaparak ileri ve geri geçişi kolaylaştırmasını takdir edeceklerdir.

Deklanşörün 500.000 harekete dayanacak şekilde derecelendirilmiştir, ancak 1/250 saniyelik maksimum senkronizasyon hızı, bunun a1’de kullanılan mekanizmayla aynı olmadığını gösterir.

Buna ek olarak, geleneksel aydınlatmada deklanşörü parlak noktayla senkronize eden titreme önleyici modlar ve LED aydınlatmayla karşılaşabileceğiniz yüksek frekanslı titreme ile kullanım için küçük hizipsel deklanşör hızı ayarlarına izin veren bir mod vardır.

10 bit video

Sony a7RV video

Bionz XR işlemciler üzerine kurulu diğer kameralarda olduğu gibi, a7R V, çok daha esnek Log çekimi veya yüksek dinamik aralıklı ‘HLG’ çekimi sağlamaya yardımcı olan 10 bit video çekebilir.

a7R V, sensörünün 1.24x kırpılmış bölgesinden 25p’ye kadar UHD 8K video çekebilir ve doğal 7860 x 4320 piksel çekim yapabilir. Alternatif olarak, tam sensör genişliğinden 30p’ye kadar UHD 4K görüntüleri kaydedebilir. Ayrıca sensörün 8K bölgesinden 60p’ye kadar 4K veya sensörün APS-C / Super35 bölgesinden 6.2K aşırı örneklenmiş 4K yakalama seçeneği de vardır.

8K modunda ve aşırı örneklenmiş APS-C 4K modlarında önemli bir panjur var . Kameranın tam genişlikli 4K modlarında biraz daha iyi ama gerçekten sadece kırpılmış 4K/60p ayarında iyi kontrol edildiğini düşünüyoruz.

Kamera, a7S III ile aynı ısı yayma teknolojisine sahip, bu durumda sıcaklık limitleri gevşetilirse 30 dakikalık 8K kayıt yapmasına izin veriyor.

Sony Alpha 7R V Ilk Incelemesi 005
’24p’ aslında 23.98p’dir ve yalnızca kamera NTSC moduna geçirildiğinde kullanılabilir.

a7S III ve FX modellerinde olduğu gibi, yakalama için bir dizi XAVC formatına sahip olursunuz. XAVC S ve SI, Uzun GOP veya All-I H.264 seçenekleri sunarken, XAVC HS modu H.265 sıkıştırmasını kullanır. Sona yakın S-Cinetone profili veya S-Log3 profilleri, HDR ekranlarda oynatma için 10 bit HLG yakalama ile birlikte mevcuttur.

Daha büyük bir sarsıntı düzeltmesi sağlamak için sensörün sürekli değişen bir bölgesini kullanarak elektronik stabilizasyon ekleyen Aktif SteadyShot modu, 4K/60 moduna kadar mevcuttur ve ilave 1,16x kırpma (APS-‘de 1,09x ek kırpma) ekler. C modu).

a7R V ayrıca siz çekim yaparken kameranın jiroskop verilerini kaydeder ve şirketin Catalyst yazılımını kullanarak çekimlere (8K çekim dahil) dijital düzeltmenin uygulanmasına olanak tanır.

Kamera, Odak Haritası ekranı, Solunum Telafisi ve kayıt yaparken çekim işaretleri ekleme seçeneği de dahil olmak üzere son Sony kameralarında sunulan diğer video özelliklerini içerir. Bir Atomos Ninja V veya V+ tarafından ProRes RAW olarak yakalama için HDMI üzerinden ’16-bit’ Raw video akışı çıkışı yapılabilir.

Dizine geri dön


Nasıl karşılaştırılır

Sony’nin en doğrudan rakibi Canon’un mükemmel EOS R5’iyken, Panasonic’in S1R ve Nikon’un Z7 II modelleri de üst düzey, yüksek çözünürlüklü nişi tatmin etmeyi hedefliyor. Ancak belki de en büyük rekabeti, ya mevcut kullanıcıların yükseltme yapmayı düşünmesi biçiminde ya da Sony’nin mevcut modelini daha düşük bir fiyata sunmaya devam etme yönündeki olağan modelini izlemesi şeklinde, selefinden gelmesi muhtemeldir.

Sony a7R VCanon EOS R5Sony a7R IVPanasonic Lumix S1R
MSRP (gövde)$3899$3899$3499$3699
Sensör res.60MP45 MP60MP47MP
Görüntü sekmesi.8 durak8 durak5.5 durak6 durak
LCD tipiEğim ile tam eklemliTamamen eklemlidevirmeİki yönlü devirme
LCD boyutu/res3,2″ / 2,1M nokta3,2″ / 2,1M nokta3″ 1.44M-nokta3,2″ 2,1M nokta
EVF res / mag
(eşdeğer)
9,44M nokta
0,78x
5,76M nokta
0,76x
5,76M nokta
0,78x
5,76M nokta
0,78x
AF ile patlama10 kare/saniye12 fps / 20 fps mekanik/
e-deklanşör
10 kare/saniye6 kare/saniye
Video en yüksek çözünürlük/oran8K/30p
(1.24x kırpma)
10-bit
8K/30p
10-bit
4K/30p
8 bit
4K/60p
(1.09x kırpma)
8 bit
Ek araçlarAralıkölçer
Odak basamaklama Çoklu çekim yüksek çözünürlüklü
Aralıkölçer Odak basamaklamaAralıkölçer
Çoklu çekim yüksek çözünürlüklü
Aralıkölçer
Odak basamaklama Çoklu çekim yüksek çözünürlüklü (kamera içi)
Mikrofon / kulaklık girişiEvet evetEvet evetEvet evetEvet evet
Kablosuz internet2.4GHz, 5GHz, 2×2 MIMO2.4GHz, 5GHz2.4GHz, 5GHz2.4GHz, 5GHz
USB3.2 2. Nesil (10Gbps)3.2 2. Nesil (10Gbps)3.2 1. Nesil (5Gbps)3.2 1. Nesil (5Gbps)
Pil ömrü (arka LCD)530/440 çekim320/220 çekim670/530 çekim380/360 çekim
Ağırlık665 gr (23,5 oz)738g (26oz)665 gr (23,5 oz)898 gr (31.7 oz)

Teknik özellikler, a7R V’yi Canon ile tam olarak aynı seviyeye getiriyor, ancak daha yüksek çözünürlük, pil ömrü ve daha esnek bir ekran ile. Ancak sisteme yatırım yapmış olan herkes için en önemli olan şey öncekiyle karşılaştırmadır. Yeni kamera her yönden daha hızlı (Wi-Fi ve USB bağlantıları dahil), şirketin şimdiye kadarki en gelişmiş AF’sine ve daha güzel bir vizör gibi beklenen yükseltmelere sahip.

Spesifikasyon tablosu, yeni kameranın otomatik odaklama sisteminin ne kadar karmaşık (ve karmaşık) olduğunu gösteremez, ancak yuvarlanma toleransınıza bağlı olarak video yeteneklerinin sayıların gösterdiği kadar etkileyici olmayabileceğini de ifade etmez. deklanşör.

Dizine geri dön


Gövde ve kontroller

Sony a7RV controls

a7R V, kendisi a7R IV‘ün gövdesinin bir evrimi olan a7S III‘ünkine çok benzeyen bir gövde kullanır. Bu, düğmelerin ve kadranların mevcut kullanıcılar için oldukça tanıdık yerlerde olacağı anlamına geliyor, ancak yol boyunca birkaç iyileştirme yapıldı. Bu seviyedeki bir kameradan bekleyeceğiniz gibi, toza ve neme dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış magnezyum alaşımlı bir kasaya sahip.

Fotoğraf makinesinin tutuşu ve kadranları önceki modellere çok ama çok benziyor, ancak [REC] düğmesi, numaralı Özel düğmelerden biriyle yer değiştirdi, böylece artık fotoğraf makinesinin üst plakasında, deklanşör düğmesinin hemen arkasında oturuyor.

Kameranın ön tarafında, özellikle video modunda daha az ürkek Otomatik Beyaz Dengesi performansı sağlamaya yardımcı olmak için kullanılan kameranın beyaz dengesi sensörünün soluk beyaz dairesini görebilirsiniz.

Sony a7RV ports

Bağlantı noktalarına bakın ve hala a7R IV tarafından sunulan flaş senkronizasyon terminaline sahip olduğunu, ancak şimdi a7S III’ün tam boyutlu HDMI bağlantı noktasıyla birleştirildiğini göreceksiniz. USB C bağlantı noktası da USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) standardına yükseltilerek kameradan dosya aktarımı çok daha hızlı hale getirildi. USB soketi ayrıca bir adaptör aracılığıyla kameranın bir Ethernet LAN’a bağlanmasına izin verebilir.

Sony a7RV screen

Yine de en büyük değişiklik, tamamen eklemli arka ekranın arkasına eğilebilir bir beşiğin dahil edilmesidir. Bu, eklemli ekranı genişletmeden önce ekranı mikrofon ve kulaklık bağlantı noktalarının önünden öne doğru eğebileceğiniz veya isterseniz ekranı dışa doğru çevirebileceğiniz ve isterseniz geleneksel bir eğimli ekran gibi kullanabileceğiniz anlamına gelir.

a7R V’nin vizörü de selefine kıyasla iyileştirildi. Artık 9,44M noktalı (2048 x 1536 piksel) OLED ekran. Çekim sırasında panelin tam çözünürlüğünü elde etmek için ‘Ekran Kalitesi: Yüksek’ seçeneğini etkinleştirmeniz gerekecek ve ardından kamera odaklandıkça çözünürlük düşecek, ancak bu, dünyanın çok iyi bir yüksek çözünürlüklü görüntüsünü veriyor. Ayrıca yüksek bir ‘Finder Frame Rate’ seçeneği de vardır, ancak bu, EVF’yi standart çözünürlük moduna kilitler.

Kart yuvaları

Sony a7RV card slots

Diğer yeni Sony fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, a7R V’de iki adet çift formatlı kart yuvası bulunuyor. Bunlar, UHS-II SD kartlarını veya şu anda yalnızca Sony’nin kullandığı küçük CFexpress Type A kartlarını kabul edebilir. a7R V’de CFe kartlarının kullanılmasını gerektiren modlar veya işlevler yoktur, ancak daha hızlı yazma ve okuma hızları, özellikle 10 fps’de çekim yaparken fotoğraf makinesini biraz daha hızlı hissettirir.

Menüler

Mark V’deki en belirgin değişiklik, alt menüleri gösterecek şekilde genişleyen alt kategorilere sahip dikey sekmeler olarak düzenlenmiş seçeneklerle birlikte Sony’nin yeni menü sisteminin kullanılmasıdır. Bunun eski sisteme göre çok büyük bir gelişme olduğunu gördük, bu da seçeneklerin nerede bulunabileceğini tahmin etmeyi kolaylaştırıyor ve konumları ezberlemeye çok daha az ihtiyaç duyuyor.

Settings Menu

a7R V, ilk olarak FX30’da gördüğümüz etkileşimli ayarlar sekmesine de sahip. Bu, tüm kameranın temel ayarlarını menünün üst kısmına yakın bir sayfada bulunan bir sayfada görüntüler. Sayfa, erken Alpha modellerindeki ‘Quik Navi’ paneline benzer ve yanlışlıkla gezinmeyi biraz kolaylaştıran ‘Ana’ adlı bir kategorinin alt menüsü olarak bulunur. Video modunda bu panel iki sayfaya yayılır.

Önceki Sony fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, 12’ye kadar seçenekle özelleştirilebilen ve fotoğraf ve video çekimi için ayrı olarak yapılandırılabilen bir Fn menüsü de var. Ayrıca, belirli bir parametreye hızlı erişim istiyorsanız, en çok kullandığınız tüm menü seçeneklerini kaydedebileceğiniz menülerin sol üst kısmında bir ‘Menüm’ sekmesi de bulunmaktadır.

Pil

Sony a7RV battery

a7R V, Mark III ve daha yeni a7 kameralarla aynı NP-FZ100 pili kullanır. Bunlar, a7R V’ye arka ekranı kullanırken şarj başına 530 çekim veya vizörü kullanarak şarj başına 440 çekim sağlayan 16.4 Wh pillerdir.

Her zamanki gibi, CIPA standart testi kullanılarak elde edilen sayılar, çoğu insanın pilden gerçekten kaç tane çekim yapacağını yetersiz temsil etme eğilimindedir. Genellikle, çok sayıda seri çekim yapıyorsanız, nominal sayının iki katını makul bir beklenti ve bundan daha fazlası olarak kabul ederiz.

Pil, mevcut bir pil olduğu sürece USB üzerinden çalıştırılabilir. Yeterince güçlü bir USB PD şarj cihazı, kameranın çalıştırılırken şarj olmasını sağlar.

Dizine geri dön


İlk izlenimler

Sony Alpha 7R V Ilk Incelemesi 003
Odak istifleme veya piksel kaydırma modları olmadan bile, a7R V’nin bir manzara kamerası olarak kimlik bilgileriyle tartışmak zor.
Sony FE 24-70mm F2.8 GM II @ 24mm | F14 | 1/100 sn | ISO 100
Fotoğraf: Richard Butler

Sony’nin yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü tam kare aynasız kamerasının beşinci yinelemesinde olmamız şaşırtıcı görünüyor, ama işte buradayız. İlk modeller, öncüllerine göre sıçramalar ve sınırlarla geliştirildi, görüntü sabitleme ve sürekli gelişen ergonomi gibi önemli özellikler kazandı, ancak her model daha iyi hale geldikçe, bu düzeyde bir gelişmeyi sürdürmek daha da zorlaşıyor.

Yine de, a7R IV oldukça olgun bir ürün gibi hissetmesine rağmen, a7R V yeteneklerini genişletmek için iyi bir iş çıkarıyor. İyileştirilmiş AF, odak istifleme, yüksek çözünürlüklü mod için hareket düzeltme, ayarlanabilir Raw boyutları, liste uzayıp gidiyor. Birçok fotoğrafçı için, Sony’nin ara sıra kirpiklere odaklanmak yerine gözün yüzeyine odaklanmanın daha iyi olacağına dair sözü, böyle yüksek çözünürlüklü bir kamera için kayda değer bir gelişme olacaktır.

Sony a7RV hybrid dial
Film/fotoğraf seçici, a7 IV’ten ödünç alınmıştır ve kamera, a7S ve FX serisi kameralardaki seçeneklerin birçoğunu elde eder, ancak önemli sarmal deklanşör, anahtar tamamen sola ayarlandığında a7R V’nin en iyi durumda olduğu anlamına gelir.

Henüz özelliklerini ve yeteneklerini tam olarak test etmedim, ancak bu, kamera hakkındaki izlenimimin bir parçasını oluşturdu. İster bir flaş takılıyken ayrı pozlama ayarlarının tutulması, ister iç mekan ve doğal ışık çekimleri arasında gidip gelen düğün fotoğrafçıları için, isterse makro ve ürün fotoğrafçıları için odak istifleme seçeneği veya yeni genişletilmiş video özellikleri olsun, sanki oradaymış gibi hissettiriyor. herkes için bir şey ve bu, herhangi bir fotoğrafçının kameranın tüm özelliklerini kullandığını hayal etmeyi zorlaştırıyor.

D850 olduğunu söylemiyorum, o kadar cilalı bir kameraydı ki, nasıl geliştirilebileceğini hayal etmek zordu (DSLR çağının bir anıtı gibi hissettirdiği noktaya kadar, hatta piyasaya sürüldü), ancak bu zor a7R V’ye bakmak ve önemli ölçüde eksik olduğu alanlara işaret etmek. ‘R’ serisinin her zaman sahip olduğu gibi bol miktarda çözünürlük ve DR sunar, ancak çok çeşitli fotoğraf nişleri için destek araçları sağlar. Ve revize edilmiş menü sistemi sayesinde, bu karmaşıklık seviyesinden tamamen etkilenmez.

Sony Alpha 7R V Ilk Incelemesi 004
a7R V bir seyahat kamerası olarak tasarlanmamıştır, ancak Raw dosyalarını kamera içinde yeniden dönüştürmenin yararlı olacağı kesinlikle durumlar vardır. Sony, böyle bir işlevi olmayan tek büyük markadır.
Sony FE 24-70mm F2.8 GM II @70mm | F8.0 | 1/320 saniye | ISO 100
Fotoğraf: Richard Butler

Genişletilmiş AF yetenekleri, Sony’nin Eye-AF performansında %60’lık bir iyileştirme vaadi ve bu kadar geniş bir konu yelpazesini tanıma yeteneği göz önüne alındığında, en çok test etmek istediğim özelliktir. Bunların her biri için yapılandırma seçeneklerinin sayısı beni biraz temkinli yapıyor, ancak birçoğu gibi, kendimi ince ayar yapmaya ihtiyaç duyabileceğim yalnızca bir veya iki konu türü olduğundan şüpheleniyorum.

Henüz anlam veremediğim bir diğer şey ise ne kadar sevimli bir kamera olacağı. Kağıt üzerinde EOS R5’i parasının karşılığını vermek için gereken her şeye sahip, ancak menüleri, ergonomisi ve performansı bir araya gelerek onu çıkarıp çekmek istediğim bir fotoğraf makinesi haline getiriyor mu? Önümüzdeki haftalarda öğreneceğiz.

Dizine geri dön

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.