Kılavuzlar

Dans Fotoğrafçılığı: Eksiksiz Bir Kılavuz

Dansçı çekmek en göz korkutucu fotoğraf konularından biri olabilir ama aynı zamanda yakalanan son görüntüler açısından en ödüllendirici olanlardan biri olabilir. Dans affedilmez bir konu olabilir ve kişi daha derine inip hareketi, koreografiyi, parçayı ve dansçılara çarpan ışığın nasıl yakalanacağını anlamaya çalışmadıkça, ödüllü görüntüler elde etmek zor olacaktır.

Dans fotoğrafçılığından, genellikle, ister canlı gösteri ister prova olsun, canlı bir dans performansı yakalamayı anlıyoruz ve dansçı için ışığın, pozisyonun ve kıyafet seçiminin kontrolüne izin veren kontrollü bir stüdyo ortamında yazılı dans hareketleri değil. Lois Greenfield tarafından ünlenen stil, dans fotoğrafçılığından ziyade insan figürü fotoğrafçılığı veya anatomik yapısal fotoğrafçılık olarak daha uygun bir şekilde adlandırılacaktır. Bu nedenle, bu kılavuzun kapsamını yukarıdaki gibi dans fotoğrafçılığının tanımıyla sınırlayacağız.

Başlamadan önce

Dansı fotoğraflamak, diğer tüm fotoğrafçılık türleri gibi, biraz planlama, dans toplulukları ve oditoryumlarla irtibat ve kişisel hazırlık gerektirir. Ancak, dans koreografisinde zarafet, anatomi, hareket ve gücü ortaya çıkaran ve aynı zamanda yıldız fotografik görüntülerle sonuçlanan anlık anları nasıl yakalayabilirsiniz?

Öngörü, refleksler, ritimleri dinlemek, müziği hissetmek ve dansı anlamak, koreografi ve sahne sanatlarının temellerini bilmek kadar önemlidir. Dans stilleri değişse de, çağdaş dansın bale veya flamenkodan çılgınca farklı olması nedeniyle, dans hareketi kişinin tahmin etmeyi ve hazırlıklı olmayı öğrendiği bir şeydir. Müziğin temposunu ve dansla olan etkileşimini hissetmek, fotoğrafçının çekim havasına ve bölgesine girmesine yardımcı olur ve dans hareketlerinin kelime dağarcığının farkında olmak, bir sonraki hareketin ne olabileceğini okumanıza yardımcı olur.

Deneyim ve pratikle, bir sıçramanın ne zaman hazırlandığını, belirli bir topluluk oluşumunun ne zaman önceden ayarlandığını ve seyirciyi rahatsız etmemek için müziğe uygun olarak deklanşöre ne zaman basılacağını öğrenmeye başlarsınız.

Dans Fotoğrafçılığı: Eksiksiz Bir Kılavuz

Prova mı, Canlı mı?

Bir dansı çekerken, kişi genellikle ya dans topluluğunun önceden iznini alarak ve onunla anlaşmaya vararak, kişinin en iyi ilişkiler içinde olması gereken dans topluluğunun kostümlü provasını ya da herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadan erişim hakkı elde etmek için en iyi ilişkiler içinde olması gereken bir kişinin fotoğrafını çekme fırsatına sahiptir. dansın yinelemelerinin bir kısmı, kendisini para ödeyen bir seyirciyle gösterir.

Dansçılar ve dans toplulukları ile iletişim kurmak ve uzun vadeli bir ilişki sürdürmek herkesin bildiği gibi zor olabilir, ancak imkansız değildir. Ücretsiz çalışmaktan veya “portföyünü artırmaktan” kaçınılmalıdır, çünkü bu endüstrinin kendisine ve diğer fotoğrafçılara zarar verir.

Seyirciler bir dans gösterisinin keyfini çıkarmak için parasal ücretler ödüyorlar, bu nedenle, kameranın motor sürücüsüne saniyede yirmi kare hızla vurmak, ne gösteri organizatörleri tarafından, ne de özellikle etrafınızdaki izleyiciler tarafından, aralıksız deklanşör sesinin ne kadar rahatsız edici olduğunu görünce, hoş karşılanmayacaktır. dır-dir. Hangi karenin çekileceği kararını fotoğraf makinesinin motor sürücüsüne bırakmak, fotoğrafçının kontrolünün zayıf olmasına veya hiç olmamasına ve yaratıcı, iddialı olmamasına neden olduğu için, fotografik kompozisyonda ve belirleyici anları aramakta zayıf bir alıştırmadır. deklanşöre ne zaman basılacağının seçimi.

Bu bağlamda, aynasız kamera teknolojisi Valhalla’ya söz verdi – elektronik deklanşörlerin kullanımı yoluyla çok yüksek patlama hızlarında sessiz çekim, ancak hızlı hareketin çok fazla olması nedeniyle “sürgülü deklanşör”ün birçok çekimi mahvetmesi nedeniyle dikkatli olunmalıdır. dans fotoğrafçılığında yaygındır. Bu nedenle, aynasız teknoloji her derde deva bir çözüm vaat etse de, sonunda, DSLR teknolojisinin aksine yüksek deklanşör sesine sahip olmanın tüm sorunlarını çözmeyebilir.

Dance photography guide 3

Kıyafet provaları genellikle fotoğrafçıya konumlandırma ve fotoğrafçılığa nasıl devam edileceğine dair girdi açısından daha fazla hareket alanı sağlar, ancak çoğu kıyafet provaları daha sessiz işler olma eğiliminde olduğundan, dansçılar muhtemelen olmadığı için dans şirketi ile bağlantı kurmak en iyisidir. tam makyajlı ve kostümlü.

Ayrıca, yalnızca insan olduğu gibi, dansçılar da tam performansın kendisi için enerjiyi korumak ve ana gösteriden önce yaralanma riskini azaltmak için planlanan dans koreografisinin tam fiziksel boyutuna gitmekten çekiniyor olabilirler, dolayısıyla ortaya çıkan dans hareketler, dansçının veya sunulan koreografinin tüm duygularını, gücünü veya atletizmini sergilemeyebilir.

Öte yandan, provalar ayrıca olası dans gösterisine daha fazla aşina olmak için bir öğrenme ve planlama fırsatı da sağlar ve ana gösterinin kendisi sırasında çekilecek gerekli çekimleri önceden görselleştirmeye başlamak için prova kullanılabilir. ışığın nerede konumlanacağı, kalitesi ve ayrıca müziğin ne kadar gürültülü olacağını ve önemli anlarda çekime izin verip vermeyeceğini tahmin etmek.

Ekipman

Atış dansı spor fotoğrafçılığına benzer şekilde spora benzer, çünkü doğru zamanda doğru ekipmanla doğru yerde olmak planladığınız ve istediğiniz çekimleri alma şansınızı artırır. İyi spor fotoğrafçıları, nerede duracaklarını ve lenslerini nereye doğrultacaklarını, hareketin tam olarak nerede ortaya çıktığını bilirler ve aynı şey dans fotoğrafçıları için de geçerlidir.

Sahnenin tam karşısında durmak, her iki tarafa 45 derecede olmaktan farklı kompozisyonlara neden olur ve göz hizasında olmaya karşı sahne seviyesinde olmak, dansçıların arkasında farklı arka planlar oluşmasına neden olur; bu, herhangi bir istenmeyen öğeden kaçınmak veya gizlemek için ideal olabilir. kompozisyona dahil etmek istemiyoruz.

F/2.8 ve daha geniş hızlı diyafram açıklığına sahip lensler , dans fotoğrafçılığı için bir ön koşuldur, çoğu dans gösterisinin çok loş arka plan ışığına sahip spot aydınlatmaya sahip olduğunu veya neredeyse tamamen karanlık olduğunu görür. Bu nedenle, geniş bir diyafram açıklığı aracılığıyla sensöre fiziksel olarak mümkün olduğu kadar çok ışık yakalamak çok önemlidir ve bunun çok ince bir odak düzlemi ile sonuçlanacağı uyarısı ile.

Sığ alan derinliği, dansçıların veya çerçevelenen öğelerin odakta olduğundan emin olmak için fotoğrafçının kamera gövdesi üzerinde daha iyi reflekslere, hazırlıklara, farkındalıklara ve daha iyi otomatik odaklama özelliklerine ihtiyaç duyması anlamına gelir, özellikle bunların çok hızlı olduğu göz önüne alındığında. dans performansının kendisi sırasında hareketli nesneler.

Çoğu dans gösterisinde kullanılan ışıklandırma türü, çok kontrastlı ışık ve noktalar ile birlikte değişen renk dengesi ile en seçici ve gelişmiş poz ölçerler için bile son derece kafa karıştırıcıdır. Kompozisyona ve istenen efekte (bulanık hareket veya donmuş hareket ve/veya kasıtlı kamera hareketi) bağlı olarak enstantane hızına giderken patlamaları önlemek için vurgular için her zaman manuel mod ve ölçüm kullanmanızı öneririz ve ISO gerisini oluşturur pozlama üçgeni .

Modern sensörler, analog film günlerinden çok uzak, neredeyse karanlıkta bile kullanılabilir kareler sağlayarak, düşük ışık performansı açısından sıçramalar ve sınırlar yapıyor. Düşük ışıkta iyi performansa ve 12.800’e kadar daha yüksek ISO’larda gürültü kontrolüne sahip herhangi bir kamera sensörü, bir kameranın dans fotoğrafçılığı için son derece kullanışlı olmasını sağlar, bu nedenle çoğu kamera markası bu tür fotoğrafçılık için uygun kamera gövdelerine sahiptir.

Dance photography guide 4

Dans gösterileri sırasında flaş kullanımının kesinlikle hoş karşılanmadığını ve çoğu gösteride yasak olduğunu lütfen unutmayın, flaş olmasının nedeni dansçının performansını doğrudan etkiler ve onları şaşırtacağı gibi izleyiciler için de sıkıntı yaratır. Üçayak kullanımına izin verilse de, dansı çeken fotoğrafçının alanına ve konumuna bağlı olarak, dengeyi sağlamak için bir monopod kullanmanızı veya daha fazla çok yönlülük, yeniden düzenleme özgürlüğü ve çeşitli çekimlerde hareket etme olanağı sağladığı için sadece elde çekim yapmanızı öneririz. pozisyonlar.

Ayarlar

Dans performanslarının çoğu, günümüzün gelişmiş kameralarının bile otomatik odaklama veya “doğru” bir pozlamayı ölçmek için mücadele ettiği karanlıkta gerçekleşir. New York Times için dans çekimiyle tanınan Andrea Mohin , dans fotoğrafçılığını “aşina olmadığınız çok hızlı bir sporu, neredeyse hiç bilmediğiniz kurallarla, neredeyse tamamen karanlıkta çekmek” olarak tanımlama eğilimindedir ve haklıdır.

F/2.8 veya daha geniş açıklıklar, mümkün olduğu kadar çok ışığı yakalamak için gereklidir; diyaframı f/4 veya f/5,6’ya düşürmek daha derin bir odak düzlemi sağlar, ancak ISO’nun kabul edilebilir parazit kontrolü ile kullanılabilir bir görüntü elde etmek için çok yükseğe itilmesine neden olabilir.

Dans, nihayetinde kinetik enerjinin bir ifadesidir, bu nedenle bir dans performansında hareketi, uçuşu ve özgürlüğü yakalamak, özünde dans fotoğrafçılığının özüdür. Fotoğrafçı, amaçlanan nihai görüntünün nasıl görüneceğini akılda tutmalıdır.

1/250s ile 1/320s arasındaki bir enstantane hızı genellikle çoğu dans hareketini en ufak bir hareket bulanıklığı ipucuyla dondurur; 1/125s ila 1/250s’den daha yavaş ve hareket bulanıklığı belirgin hale geliyor ve kasıtlı yavaş deklanşör hızları, uzun pozlamalar veya kasıtlı kamera hareketi için gitmek isteniyorsa, hedeflenen deklanşör hızları 1/10s bölgesinde olacaktır. 1/2sn, hatta kamera sabitlemesinin kullanılabilirliğine bağlı olarak daha da yavaş (ya monopod, tripod ya da gönlü olmayanlar için kamera içi sabitleme!).

Hareketin tamamen donmasını sağlamak için, özellikle bir dans sırasında uçan su veya toz gibi başka sahne malzemeleri kullanılıyorsa, ISO ve diyafram açıklığına izin veren, genellikle 1/400s ve daha yüksek bir deklanşör hızı gereklidir.

Dance photography guide 5

Rötuş

Renkli veya siyah beyaz son işleme kararı, her fotoğrafçı için doğuştan gelen çok kişisel bir karardır ve kişinin vizyonuna, fikirlerine, yaratıcı bagajına ve eldeki konuya bağlıdır. Bazı çekimler siyah beyaz yerine renkliye daha uygun olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir. Aşırı doygunluk ve kontrast artışı genellikle gösterişli sonuçlara yol açar ve bundan dikkatle kaçınılmalıdır.

Dance photography guide 6

Sonuç

Dans fotoğrafçılığı, fotoğrafçılıkta çok faydalı bir türdür ve göz korkutucu veya ulaşılmaz görünmesine gerek yoktur. Sıkı çalışma, özveri ve tutkulu yoğunluğa ihtiyaç duyar, ancak sonuç ulaşılabilir ve ödüllendiricidir. Denemeyi asla bırakma.


Yazar hakkında : Dr. Charles Paul Azzopardi bir güzel sanatlar fotoğrafçısı, küratör, fotoğrafik kültürel miras danışmanı ve yazardır. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Charles’ın çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde ve Instagram’da bulabilirsiniz .

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.