Kılavuzlar

Fotoğrafçılıkta Diyafram: Eksiksiz Bir Kılavuz

Diyafram, tam olarak anlaşılması en zor kamera ayarlarından biri gibi görünebilir, ancak bir kez anladığınızda fotoğrafçılığınız son derece gelişecektir.

Deklanşör hızı ve ISO’ya benzer şekilde, diyafram açıklığı, görüntülerinizin pozlamasını kontrol etmeye yardımcı olmak için çoğu kamerada ayarlayabileceğiniz bir parametredir. Diyaframınızı değiştirmek, görüntünüzün alan derinliği , netlik gibi diğer yönlerini de etkiler ve görüntülerinize karakter kazandıracak ilginç efektler üretebilir. Bu makale, diyaframın temellerinden teknik unsurlarına ve farklı senaryolarda nasıl kullanılacağına kadar her şeyi kapsayacaktır.Diyafram nedir?

Açıklık, ışığın içinden geçtiği bir açıklıktır. Bir kamera merceği bağlamında, açıklık, bir merceğin açıklığını f-durakları (veya f sayıları) olarak adlandırılan farklı sayılara ayarlayarak daha büyük veya daha küçük yapılabilen, merceğe yerleşik bir açıklıktır. Her lensin, kolayca açılıp kapanmasını sağlayan ve açıklığa kendine özgü sembolünü veren bıçaklardan oluşan bir açıklık halkası vardır.

Fotoğrafçılıkta Diyafram: Eksiksiz Bir Kılavuz
Farklı f-sayılarında bir açıklığın boyutu. Depositphotos’dan çizim.

Gerçek lenslerde farklı diyafram açıklığı boyutları şöyle görünür:

LensAtF2.8
f/2.8’de bir lens açıklığı.
LensAtF56
f/5,6’da bir lens açıklığı.
LensAtF22
f/22’de bir lens açıklığı.
lens aperture opening and closing
Bir merceğin açıklığının en küçük boyutundan en büyük boyutuna ayarlanmasını gösteren bir animasyon.
Görüntü GRPH3B18’e aittir ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Modern kameralardaki diyafram, genellikle kamera ayarlarında ve/veya lens gövdesi üzerindeki özel bir diyafram halkasını manuel olarak çevirerek ayarlanabilir.

aperture ring lens
Bir kamera merceğindeki diyafram ayar halkası.

Diyafram tarafından kontrol edilen en belirgin iki değişken, lensten geçen ışık miktarı ( pozlama ) ve ortaya çıkan görüntünün alan derinliğidir .

Diyafram Pozlamayı Nasıl Etkiler?

İlk değişken oldukça sezgiseldir: daha küçük bir açıklık, daha az miktarda ışığın geçmesine izin vererek daha karanlık bir pozlama sağlar. Daha büyük bir açıklık, daha fazla miktarda ışığın geçmesine izin vererek daha parlak bir pozlama sağlar.

Diyafram, enstantane hızı ve ISO ile birlikte , genellikle fotoğrafçılıkta pozlamanın temellerini öğretmek için kullanılan pozlama üçgeninin üç bileşeninden biridir .

Pozlama üçgeni, pozlamanın üç ana bileşeni arasındaki ilişkinin popüler bir görsel temsilidir.

Üçgenin üç bileşeni de eşdeğer poz değerleri için ayarlanabilse de, her birinin ortaya çıkan görüntü üzerinde farklı bir etkisi vardır. ISO kumlanmayı/greni ve deklanşör hızı hareket bulanıklığını ve kamera sarsıntısını etkilerken, alan derinliğini etkileyen diyafram açıklığıdır.

Diyafram Alan Derinliğini Nasıl Etkiler?

İkinci değişkeni anlamak daha zordur, ancak onu çalışırken gördüğünüzde anlamlıdır.

Alan derinliği, odakta görünen bir görüntüdeki en yakın ve en uzak nesneler arasındaki mesafedir.

depthoffieldfeat

Temel olarak alan derinliği, bir sahnenin teorik olarak ne kadarının odakta olabileceğini açıklar. Daha geniş diyafram açıklıkları, daha dar diyafram açıklıklarından daha sığ bir alan derinliği üretir; bu, daha geniş bir diyaframın, dar bir diyafram açıklığından daha bulanık bir arka plana (veya ön plana) sahip bir görüntü üretebileceği anlamına gelir. Diyafram hakkında konuşurken, bir ön plandaki veya arka plandaki bulanık efektlere genellikle ” bokeh ” terimi kullanılarak atıfta bulunulur.

İşte aynı sahnenin ve f/1,4 ile f/16 aralığındaki diyaframlarda çekilen öznenin bir dizi fotoğrafı — düşük f-duraklarında (bulanık arka planda görüldüğü gibi) alan derinliğinin ne kadar sığ olduğuna ve ne kadar derin olduğuna dikkat edin. yüksek f-sayılarındadır (daha keskin arka plan nesnelerinde görüldüğü gibi).

same photo at different apertures

Şimdiye kadar ele aldıklarımızın kısa bir özeti : Diyafram, boyutu değişebilen bir mercekteki bir açıklıktır. Bu açıklık, bir görüntünün hem pozlamasını hem de alan derinliğini etkiler ve açıklığın boyutunu f-durakları adı verilen sayıları kullanarak belirleriz. Alan derinliği, bir görüntüde odakta görünen en yakın ve en uzak nesneler arasındaki mesafedir.

Bir Analoji Olarak İnsan Gözü

Hiç göz doktoruna gidip gözlerinizi büyüttünüz mü? Muhtemelen bundan sonra giymeniz gereken havalı gölgeler vardır çünkü gözleriniz esasen “geniş açıklıklarda” sıkışmıştı ve her şey parlak görünüyordu. Bu tam olarak böyle değil, ancak göz bebeklerinizin genişlemesini, lensinizdeki açıklığı açıp kapamaya benzer bir süreç olarak düşünebilirsiniz.

ApertureIsLikeAnEye
Kamera merceği için diyafram ne ise, insan gözü için de göz bebeği odur.

Aydınlık senaryolarda, gözbebeklerimiz genellikle küçüktür ve ortam karanlık olduğunda olduğundan daha az miktarda ışık alır. Fotoğrafçılıkta, parlak ortamlar genellikle doğru bir pozlama elde etmek için daha küçük diyafram açıklıkları gerektirir.

human eye pupil adjusting size
Göz bebeği, ışık seviyelerine göre boyutunu otomatik olarak değiştirerek gözünüze giren ışık miktarını ayarlayan gözün açıklığıdır.
Görüntü 01syhr’e aittir ve CC BY-SA 4.0 altında lisanslanmıştır.

Diyaframı Çevreleyen Kafa Karıştırıcı Dil

Diyaframın fotoğrafçılıkta nasıl kullanılacağına dair ayrıntılı bir açıklamaya girmeden önce, diyaframla ilgili birkaç kafa karıştırıcı (ve genellikle yanlış anlaşılan) terimi temizlemek önemlidir.

Her şeyden önce, diyafram açıklığı hakkında ilk kez bilgi edinirken herkesi şaşkına çeviren şey, f-durakları ile açıklığın gerçek boyutu arasındaki görünüşte ters ilişkidir. Unutmayın, f-durakları, diyaframı genişletmek veya daraltmak için kullandığımız ölçektir. İşte bilmeniz gerekenler:

 • F-stop sayısı ne kadar düşükse, gerçek açıklık o kadar geniştir . Örneğin, f/1.8, f/4’ten daha geniştir.
 • F-stop sayısı ne kadar yüksek olursa , gerçek açıklık o kadar dar olur. Örneğin, f/22, f/7.1’den daha dardır.

Teknik olarak, bir açıklığın f sayısı bir kesirdir, dolayısıyla bu şekilde düşündüğünüzde ilişki anlamlıdır. Sadece f-durağının üstüne 1 koyun, ardından daha küçük kesirler (1/22 veya 1/16 gibi) daha küçük açıklıklara karşılık gelecektir (ve tersi).

Yukarı ve aşağı durma terminolojisi de vardır.

 • Durdurma , açıklığın boyutunu azaltan f-stop sayısını artırmak anlamına gelir .
 • Durdurma , açıklığın boyutunu artıran f-stop sayısını azaltmak anlamına gelir .

Ayrıca, diyafram bilgisi arayışınızda şu terimlere dikkat edin:

 • Dar diyafram : Küçük bir açıklığı olan bir diyafram.
 • Geniş diyafram : Geniş bir açıklığı olan bir diyafram.
 • Küçük diyafram : Genellikle kullanmamak en iyisidir, çünkü açıklığın kendisinden mi yoksa gerçek f-stop’tan mı (açıklığı ayarlayan sayı) bahsettiğiniz net değildir. Küçük bir açıklık, daha büyük bir f-durağı sayısına karşılık gelir, bu nedenle “küçük” kullanmak kafa karıştırıcı olabilir. Bununla birlikte, bu genellikle açıklığın kendisine atıfta bulunur, bu nedenle küçük bir açıklık, dar bir açıklık ile aynı anlama gelir.
 • Geniş diyafram : Genellikle kullanmamak en iyisidir, çünkü açıklığın kendisinden mi yoksa gerçek f-stop’tan mı bahsettiğiniz net değildir. Büyük bir açıklık, daha küçük bir f-stop numarasına karşılık gelir, bu nedenle “büyük” kullanmak kafa karıştırıcı olabilir. Bununla birlikte, bu genellikle açıklığın kendisine atıfta bulunur, bu nedenle geniş bir açıklık, geniş bir açıklık ile aynı anlama gelir.
 • Maksimum diyafram : Bir açıklığın açılacağı en geniş aralığı ifade eder.
 • Minimum diyafram : Bir açıklığın kapatacağı en dar aralığı ifade eder.
 • “Geniş açık” çekim : Diyaframınız tamamen açık, yani merceğinizin maksimum diyafram açıklığında çekim yaparken kullanılır.

Diyaframın Teknik Elemanları

Zaten yeterince kafanız karışmadıysa, diyaframın bu makalenin dışında bırakılamayacak kadar ilginç olan birkaç teknik yönü vardır. Diyaframın nasıl kullanılacağını anlamak için gerekli değildirler, ancak faydalı olabilirler ve ortaya çıkabilecek sorular için açıklamalar sağlayabilirler.

1. Diyafram Ölçeği Geometrik Bir Dizidir

Tam f-durakları, yeni başlayanlar için garip görünebilecek bir düzende yükselir:f/1, f/1.4, f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22, f/32

Gerçekte, f-duraklarının ilerlemesi basit bir geometrik dizidir: ikinin karekökünün kuvvetleri (veya ikinin kuvvetlerinin karekökü). İşte ortaya konan sıra:

aperture geometric sequence f stops

2. F-durakları Odak Uzaklığının Açıklığa Oranlarıdır

F-durağı sayıları aslında merceğin odak uzunluğunun açıklığın çapına oranlarıdır. Bu, milimetre cinsinden ölçülür, bu nedenle 25 mm çapında bir açıklığa sahip 100 mm’lik bir lensin açıklığı 100/25=f/4 olacaktır.

3. Işık Miktarını İkiye Katlamak ve Yarıya İndirmek

Daha yüksek bir f-durağına (yani daha küçük deliğe) geçtiğinizde, açıklık alanının boyutunu yarıya indirirsiniz ve bu nedenle kamera filmine veya sensöre çarpan ışık miktarını yarıya düşürürsünüz. Daha düşük bir f-durağına (yani daha büyük deliğe) indiğinizde, diyafram alanının boyutunu iki katına çıkarırsınız ve dolayısıyla fotoğrafı açığa çıkaran ışık miktarını iki katına çıkarırsınız.

4. Dar Açıklıklar Kırınımdan Etkileniyor

Fiziğe çok fazla girmeden, kırınım, dar açıklıklarda görüntünüz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Olabildiğince basit bir ifadeyle, en dar açıklıklar (f/16, f/22 ve daha dar gibi) ışığa gerçekten çok küçük bir açıklık sağlar. Bu, ışık dalgalarının birbiriyle çakışmasına neden olur ve bu da görüntünüzdeki ayrıntıların keskinliğini olumsuz etkiler. Daha fazla sahneye odaklanıldığında daha fazla alan derinliği olabilir, ancak ayrıntılar o kadar keskin olmayacaktır.

f8 sharpness less diffraction
f/8’de çekilen bir fotoğrafın ayrıntılarını gösteren bir kırpma.
f22 diffraction
f/22’de çekilen bir fotoğrafın ayrıntılarını gösteren bir kırpma.
Kırınımdan kaynaklanan biraz daha bulanık sonuca dikkat edin.

5. Farklı Lensler, Farklı ‘Optimal Diyaframlar’

Son noktadan yola çıkarak, farklı lenslerin farklı “optimal” açıklıkları vardır. Objektif açıklığı tamamen açıkken ve objektif tamamen kapalıyken (apertür mümkün olduğunca kapalıyken) olmazlar.

Çoğu lens için en keskin sonuçlar, diyafram açıklığı f/4 ile f/8 arasında bir yerdeyken elde edilir, ancak bu, farklı lensler arasında değişiklik gösterir. Bilgileri okumak veya kendinizi test etmek, belirli bir lenste en uygun diyaframı belirlemenin en iyi yolu olabilir.

Diyaframı Düşünen Bir Lens Seçmek

Odak uzaklığı ile birlikte, bir kamera merceğinin açıklığı, özelliklerini ve yeteneklerini tanımlayan ana niteliklerden biridir – sonuçta, her kamera merceğine genellikle “[odak uzaklığı/aralığı] f/[maksimum/değişken açıklık] denir. ”. Örneğin, Canon 50mm f/1.8, Nikon 24-70mm f/2.8 veya Sony 16-50mm f/3.5-5.6.

Değişken Diyafram

Prime lensler (yani tek bir sabit odak uzaklığına sahip olanlar) ve çoğu üst seviye zoom lens, tüm odak aralığında kullanılabilen bir maksimum açıklığa sahiptir. Çoğu düşük kaliteli zoom lensi (ve belirli üst düzey lensler), değişken diyafram olarak bilinen özelliğe sahiptir.

Örneğin, Sony’nin 16-50 mm f/3.5-5.6 lensi, kullanıcının en geniş odak uzunluğu olan 16 mm’de çekim yaparken, ancak aralığın diğer ucuna yakınlaştırıp 50 mm, maksimum f/5,6 diyafram açıklığı ile sınırlandırılırsınız.

“Hızlı” Lensler

Geniş bir maksimum diyafram, genellikle üst düzey, profesyonel düzeyde kamera lenslerinin ana özelliklerinden biridir. Maksimum diyafram açıklığı ne kadar büyükse, bir lens düşük ışık koşullarında o kadar çok yönlüdür ve yakalayabileceği alan derinliği o kadar sığdır.

Geniş maksimum diyafram açıklığına sahip lenslere halk arasında “hızlı” lensler denir. Maksimum diyafram açıklığı ne kadar geniş olursa, lens o kadar hızlı olur. Örneğin, 50 mm f/1.2 lens 50 mm f/1.4’ten daha hızlıdır ve bu da 50 mm f/1.8’den daha hızlıdır.

Fiyat, Kalite ve Taşınabilirlik

Genel olarak konuşursak, daha hızlı lensler daha pahalı, daha iyi görüntü kalitesi, daha büyük ve daha ağır eşdeğerlerine göre daha ağır olacaktır.

canon 50mm lenses
Canon 50mm f/1.2 (solda), Canon 50mm f/1.4 (ortada) ve Canon 50mm f/1.8 (sağda).

Daha hızlı bir lens satın almanın güçlü yararları olsa da, satın alma kararında dikkate alınması gereken dezavantajlar da vardır.

Daha hızlı lensler, daha yavaş bir eşdeğerinden önemli ölçüde daha pahalı olabilir. Örneğin, Canon EF 50mm f/1.2L USM lens 27.999₺,
Canon EF 50mm f/1.4 6.672₺ ve Canon EF 50mm f/1.8 STM sadece 2.500₺. Bir 50mm f/1.2 fiyatına, bir fotoğrafçı 50mm f/1.8’in yaklaşık 11 kopyasını satın alabilir.

50mm f/1.2 de önemli ölçüde daha büyük ve 1.28 580g ağırlığındayken 50mm f/1.8 sadece 161.59g ağırlığında.

Ve sık sık f/1.2 veya f/1.4’te çekim yapmıyorsanız, çoğu modern lensle, lensin diyafram açıklığına “tatlı nokta”ya daha yakın olan daha küçük diyaframlarda tatmin edici görüntü kalitesi elde edebilirsiniz.

Öyleyse soru şu: Çok düşük ışık koşullarında ve/veya çok sığ alan derinliklerinde çekim yapmak için önemli ölçüde daha büyük ve daha ağır bir lens için önemli ölçüde daha fazla para ödemeye hazır mısınız? Ve görüntü kalitesinde mutlak en iyisine mi ihtiyacınız var?

Cevabınız kesin bir evet olmadıkça (veya çok derin cepleriniz yoksa ve para sizin için sorun değilse), çoğu durumda ihtiyaçlarınız için yeterli olabilecek biraz daha yavaş bir lens kullanmayı düşünebilirsiniz.

Diyafram Farklı Senaryolarda Nasıl Kullanılır?

Fotoğraftaki her durum bir çeşit adaptasyon gerektirir. Ancak, farklı senaryolar için genel bir taban açıklığına sahip olmak iyidir ve oradan ayarlayabilirsiniz. İşte doğru diyaframı seçmek için uygulamanız gereken birkaç farklı senaryo ve düşünce süreci.

Gündüz Manzara Fotoğrafçılığı

Dışarısı muhtemelen parlaktır veya en azından kabul edilebilir derecede parlaktır, bu nedenle geniş bir diyafram kullanmanıza gerek yoktur. Çoğu manzara için muhtemelen geniş bir alana odaklanmaya çalışıyorsunuzdur. Bir dağ, deniz manzarası veya çiçek tarlası olsun, manzaralar geniştir, bu da dar bir açıklık gerektirir.

Landscape F8 2
f/8’de çekilmiş bir manzara fotoğrafı.

Bu, görüntünüze daha büyük bir alan derinliği verecek ve görüntünüzün daha fazlası odakta olacaktır. f/8 gibi bir şeyle başlayın ve bunun nasıl gittiğini görün. Daha fazla odak elde etmek için diyaframınızı daha dar hale getirebileceğinizi unutmayın, ancak kırınım (yukarıdaki teknik bölümde açıklanmıştır) çok dar diyafram açıklıklarında ayrıntıları daha az keskin hale getirecektir. Burası, alan derinliğini netlikle dengelemeniz ve sizin için en önemli olana karar vermeniz gereken yerdir.

Landscape F8 copy
f/8’de çekilmiş bir manzara fotoğrafı.

Spor Fotoğrafçılığı, Gece veya Gündüz

Sports F4 wideopen
f/4’te çekilmiş bir spor fotoğrafı.

Spor fotoğrafçılığındaki en büyük hususlardan biri, nesnenizi nasıl donduracağınız ve hareket bulanıklığını nasıl önleyeceğinizdir. Bu, genellikle 1/500, 1/1000 veya daha hızlı gibi çok hızlı bir deklanşör hızı kullanılarak gerçekleştirilir. Hedefinize ulaşmak için muhtemelen diyaframınızı olabildiğince geniş ayarlamanız gerekir (buna geniş açık çekim diyoruz). Bu, diyafram açısından pozlamanıza maksimum ışık verir, böylece daha hızlı deklanşör hızları kullanabilirsiniz. Deklanşör hızınızın çok yavaş olması tehlikesi vardır, ancak hareketi dondurmaya çalışıyorsanız, gerçekten çok hızlı yapamazsınız. Geniş açık çekimin size sığ bir alan derinliği vereceğini, dolayısıyla öznenizi odaklamanız için odağınızın daha doğru olması gerektiğini unutmayın.

Portre fotoğrafı

Portrait f2
f/2’de çekilmiş bir portre.

Çoğu portre için, bulanık arka plan efekti arzu edilir ve geniş diyaframlar kullanılır. Maksimum diyafram açıklığı f/1.8, f/1.4 ve hatta f/1.2 olan lensler, portrelerde hoş bulanık arka planlar elde etmek için maksimum açıklıklarında kullanıldıkları için genellikle “portre lensler” olarak adlandırılırlar. Dikkate alınması gereken bir şey, bir kişinin gözlerini odaklamanın oldukça basit olmasıdır, böylece bir kişiyi çok geniş bir diyafram açıklığında büyük bir başarı ile çekebilirsiniz. Bununla birlikte, grup portrelerinde insanlar biraz farklı düzlemlerde olma eğilimindedir ve gerçekten sığ bir alan derinliğiniz varsa odak düzleminizi kolayca terk edebilirler. Bir grubu çok geniş bir diyafram açıklığında fotoğraflamak mümkündür, ancak verimli bir şekilde çalışmaya çalışıyorsanız, en iyisi f/4 veya f/5.6 gibi bir değerde durmaktır, böylece insanların gözlerinin kaçması riskini almazsınız. odak.

Makro Fotoğrafçılık

Macro F18 plusflash copy
f/18’de fotoğraflanan bir örümceğin makro fotoğrafı.

Makro fotoğrafçılıkta, çalıştığınız mesafeler genellikle çok sığ alan derinlikleri üretir. Bu, daha geniş bir alan derinliği ile konunuzun daha fazlasını odaklamak için düşündüğünüzden daha fazla durmak isteyebileceğiniz anlamına gelir. Ancak bu bir dereceye kadar mümkün olmayabilir, çünkü makro fotoğrafçılık aynı zamanda öznenize çok yakın olduğunuzda engellenebilecek bir ışık gerektirir. Bu, aramayı yapmanız ve ana önceliğinizin aydınlatma mı yoksa alan derinliği mi olduğuna karar vermeniz ve öncelik olarak seçmediğiniz bir sonucun sonucuyla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmeniz gereken yerdir.

Natürmort veya Ürün Fotoğrafçılığı

Çoğu natürmort ve ürün fotoğrafçılığı için cevap basittir: odakta olmasını ve hareket etmemesini istersiniz, böylece dar bir diyafram kullanabilirsiniz. Natürmortunuz ölçek olarak büyükse, f/14 gibi bir şeye gitmeniz gerekebilir, ancak yine de kırınımdan sakının. O kadar büyük değilse ve ayrıntıların keskinliğine dikkat etmek istiyorsanız, lensinizin en uygun diyafram açıklığını bulmayı deneyebilirsiniz.

Natürmort, diyafram ile deney yapmak için iyi bir yerdir çünkü herhangi bir diyaframı minimum sonuçlarla gerçekten kullanabilir ve her birinin etkilerini görebilirsiniz.

Bir Müzik Prodüksiyonunun Fotoğrafı

Musical F2.8 wideopen
f/2.8’de fotoğraflanan bir müzik prodüksiyonu.

Bu örnek, doğru bir cevap yokmuş gibi hissedilebilecek örneklerden biri olduğu için eklenmiştir. Muhtemelen oldukça geniş bir alan derinliği elde etmek istersiniz, ancak bu ne tür bir çekim istediğinize bağlıdır. Çoğu müzikal prodüksiyondaki en büyük sorun, çok az ışık olacak olmasıdır. Sahne iyi aydınlatılmış gibi görünse de, kameranızın aynı fikirde olmama ihtimali yüksektir. Büyük olasılıkla geniş açık veya oraya yakın bir yerde çekim yapmanız ve odakta birden fazla kişiyle çekim yaptığınızdan emin olmak için yaratıcı olmanız gerekir. Geniş çekimler ve insanların yan yana olduğu çekimler, geniş açık çekim yaparken gayet iyi sonuç verecektir. Bunlar kadar karanlık senaryolarda, genellikle maksimum diyafram açıklığınızı kullanmanız ve ardından sonuçlarla başa çıkmanız gerekir.

Diyafram Kullanarak Güneş Patlaması Etkisi

Burada oynamak için eğlenceli bir şey var. Güneş batarken veya bir grup ağaç arasında görüntülerinde güneş patlaması/yıldız patlaması efektlerinin nasıl oluşturulduğunu hiç merak ettiniz mi? f/14 veya f/16 gibi bir şeye inin ve güneşin doğrudan kameraya parlamadığından emin olun. Ufuk veya başka bir nesne tarafından kısmen engellenmişse, güneşin güneş patlaması etkisi ile ondan çıkan ışınları varmış gibi görünmelidir.

FullSunSunburst Worse

Işınların sayısı aslında diyafram halkanızı oluşturan bıçakların sayısına bağlıdır. Her zaman çift sayıda ışın olacaktır ve tek sayıda diyafram bıçağınız varsa, çift sayı yapmak için ışınların sayısı iki katına çıkacaktır. Çift sayıda diyafram bıçağınız varsa, ışınların sayısı kanatların sayısına eşittir.

Yazdırılabilir Diyafram Hile Sayfası

Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız, çıktısını alıp yanınızda götürebileceğiniz, fotoğrafçılıkta diyafram açıklığı için kullanışlı bir bilgi grafiği kılavuzu:

Sonuç

Ne için bekliyorsun? Diyaframı kameranızda nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin (veya lensinizde olabilir) ve keşfe çıkın. Diyafram, yalnızca pratik yaparsanız ustalaşacağınız fotoğrafçılığın bir yönüdür. Lensinizin izin verdiği her diyafram açıklığında aynı sahneyi fotoğraflama zorluğunu kendinize verin. Görüntünün neden daha parlak veya daha koyu hale geldiğini kendinize sormaya çalışın ve ayrıca açıklığı değiştirmenin alan derinliği üzerindeki etkisini fark etmeye çalışın.

Diyaframı öğrenmek harika bir fotoğrafçı olmak için çok önemlidir ve fotoğrafçılıkta birçok yeni olasılığın kapısını aralayacaktır.


İmaj kredisi: Depositphotos’dan lisanslı başlık fotoğrafı . Diğer tüm fotoğraflar, aksi belirtilmedikçe Justin Hein’e aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.