Kılavuzlar

Pozlama Üçgeni: Başlangıç ​​Kılavuzu

Fotoğrafta pozlama ne kadar önemlidir? Maruz kalmanın bileşenleri nelerdir? “Pozlama Üçgeni” nedir? ISO , diyafram ve obtüratör hızı – düzgün pozlanmış bir fotoğraf elde etmenin bileşenleri hakkında bu giriş makalesinde yanıtlamaya çalışacağım sorular bunlar .

Pozlamanın amacını ve değerini anlamak, fotoğrafçılar, özellikle de zanaatlarını geliştirme konusunda ciddi olan yeni başlayanlar için bir zorunluluktur.Fotoğrafta Pozlama Nedir?

En basit ifadeyle, fotoğrafçılar için pozlama, bir görüntünün bir kamera sensörü (veya film) tarafından nasıl kaydedildiğini ve ne kadar ışığın yakalandığını ifade eder. Temel olarak, çekeceğiniz görüntünün nasıl görüneceğini belirler.

Pozlama Üçgenini Anlamak

ISO, diyafram açıklığı ve deklanşör hızı arasındaki ilişki halk arasında “pozlama üçgeni” olarak bilinir. Bu öğeleri nasıl kontrol edeceğinizi veya ayarlayacağınızı biliyorsanız, iyi pozlanmış fotoğraflar çekmek sizin için sorun olmayacaktır. Her bir öğeye yakından bakalım ve doğru pozlamayı elde etmenize nasıl yardımcı olabileceklerini anlayalım.

Pozlama Üçgeni: Başlangıç ​​Kılavuzu
Pozlama Üçgeni, Pozlamanın üç ana bileşeni arasındaki ilişkinin görsel temsilidir: ISO, Deklanşör Hızı ve Diyafram.

ISO

ISO, kameranızın ışığa duyarlılık düzeyini ISO değeri sayılarla belirlenir: sayı ne kadar düşükse ışığa duyarlılık o kadar düşük olur. Daha yüksek değerler, ışığa daha duyarlı olduğu anlamına gelir. Kameranıza bağlı olarak en düşük değer 50, 100 veya 200’dür.

Fotoğrafçıların uygun ISO ayarlarını bilmesi ve anlaması gerekir. Örneğin, daha fazla doygunluk, daha az parazit ve daha fazla ayrıntı istiyorsanız, ISO 100’ü seçin. Daha az doygunluk ve ayrıntı istiyorsanız, ISO 400 gibi daha yüksek bir sayı seçin. ISO’yu her bir düzeye yükselttiğinizde , sensörün hassasiyeti iki katına çıkar (ISO 100’den ISO 200’e, ISO 200’den ISO 400’e vb.). Bu, aynı pozlama için sensörünüze düşen ışık miktarının yarısına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Böylece, maruz kalma 2 kat artar.

Aynı şekilde, erken akşam silüetinin bir fotoğrafını çekmek istiyorsanız, havanın zaten karanlık olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekecek, bu nedenle görüntüyü düzgün bir şekilde yakalamak için yüksek bir deklanşör hızına ihtiyacınız olacak. Yapabileceğiniz şey, hassasiyet seviyesini 3200’e çıkarmaktır, böylece pozlama beş (100-200-400-800-1600-3200) artar.

ISO’dan nasıl yararlanacağınızı öğrendikten sonra, yakalamak istediğiniz görüntüleri deneyebilirsiniz. Konunuzu sunmanın farklı yollarını oluşturabilirsiniz. Ayrıca farklı ışık koşullarında da daha rahat çekim yapacaksınız.

i ZDGkjSR L
Pozlama Üçgeni: Başlangıç ​​Kılavuzu | ISO 400 , f/9, 1/320s

Diyafram

ISO ışık duyarlılığı ile ilgiliyse, diyafram tamamen kameranızın dijital sensörüne gelen ışık miktarını kontrol etmekle ilgilidir. Diyafram, kamera merceğinizde bulunan açıklıktır. Kamera merceğine yakından bakarsanız, yuvarlak veya halka benzeri metal bıçaklar bulacaksınız. Bu kanatlar açılır ve kapanır: açıklığı genişletmek için açılır ve açıklığın daralmasını isterseniz kapanır.

Bu nedenle, diyaframı kontrol etmek veya Diyafram Önceliği modunu kullanmayı seçmek, kameranıza girebilecek ışık miktarını, açılabilmesi (genişletilmesi) veya kapanması (daralması) için ayarlamanıza olanak tanır. Diyafram ayarı birkaç f-stop değeri ile belirlenir. f-stop için genel sayısal değerler 1.4, 1.8, 2.0, 2.8, 3.6, 4, 5.6, 8, 11, 16 ve 22’dir.

Diyaframı ayarladığınızda, sayısal değer arttıkça diyaframın küçüldüğünü ve geçen ışık miktarının azaldığını unutmayın . Ayrıca, diyafram ne kadar küçük olursa, alan derinliğiniz o kadar geniş olur — fotoğrafınızın daha derin bir kısmı odakta olacaktır. Alan fotoğraflarının sığ derinliği için daha büyük bir diyafram açıklığı boyutu kullanın (yani daha küçük bir sayısal f-stop değeri).

aperture sizes
Düşük f-sayısı (solda) ile büyükten yüksek f-sayısı (sağda) ile küçüğe doğru diyafram boyutlarının bir gösterimi.

Yani, bir şeyi hatırlamanız gerekirse, o da şudur: Diyaframı yalnızca bir durak ayarladığınızda, kamera merceğinizden geçen ışık miktarını ya yarıya ya da iki katına çıkarırsınız. Ancak önemli olan, kendinizi farklı f-durağı değerlerine alışana ve istediğiniz görüntüyü/görüntüleri üretene kadar uygulamaya devam etmenizdir.

i 8D24DQ5
Pozlama Üçgeni: Başlangıç ​​Kılavuzu | ISO 100, f/1.4 , 1/250s

Estantane

Kameranızın deklanşörü, tıklandığını veya tıklandığını duyduğunuz deklanşördür. Bu, bir fotoğrafın çekildiğini söyleyen sestir.

Ancak fotoğrafçılar için daha önemli olan enstantane hızıdır. Deklanşöre her bastığınızda, kameranızın sensörünün önünde açılıp kapanan bir kapı bulunur. Bu, sensörün ışığa maruz kaldığı sürenin uzunluğunu belirleyen deklanşör mekanizmasıdır . Başka bir deyişle, açıklık sensörünüze ne kadar ışığın ulaştığını kontrol ederken, deklanşör hızı ışığın sensörünüze ne kadar sürede ulaştığını kontrol eder .

Deklanşör hızı saniyenin kesirleri olarak ölçülür, örneğin 1/100sn. Yani, verilen örneği kullanırsanız, 1/100s, bunun anlamı kamera sensörünüzün saniyenin sadece yüzde biri kadar ışığa maruz kalmasıdır. Deklanşör hızı hakkında hatırlamanız gereken bir şey varsa, o da deklanşör hızı sayısı daha küçük bir kesir olduğunda, deklanşörün daha hızlı açılıp kapanmasıdır.

Deklanşör hızını manuel olarak kontrol etmek istiyorsanız, Deklanşör Önceliği (kameranızda S veya Tv) veya manuel moda gidin.

Deklanşör hızını kullanmaktan emin olduğunuzda, fotoğraflarınızla oynayabilir ve daha yaratıcı görünmesini sağlayabilirsiniz (örneğin, yavaş deklanşör hızları, çekim yaparken daha fazla hareket bulanıklığı sağlar). Tabii ki, uygulama mükemmelleştirir. Yani, sadece bunu yapmayı unutmayın.

i 7Hp53XB L
Pozlama Üçgeni: Başlangıç ​​Kılavuzu | ISO 100, f/9, 1/800s

Eşdeğer Maruz Kalma

ISO, diyafram açıklığı ve deklanşör hızının birleştirilmesi, belirli bir ayar için eşdeğer bir pozlama değeriyle sonuçlanır. Bu öğelerden herhangi biri ayarlanırsa ortaya çıkan görüntü aynı olmayacaktır. Sensöre gelen ışık miktarını azaltmak için f-stop’u artırırsanız, eşdeğer bir pozlama için deklanşör hızını ve ISO’yu da ayarlamanız gerekir; aksi takdirde görüntünüz bulanık veya çok parlak çıkabilir; aşırı pozlanmış veya az pozlanmış.

Pozlama değerlerini ölçmek için fotoğrafçılıkta kullanılan ölçü birimi duraktır (tam duraklar EV veya poz değeri olarak da bilinir). Eklenen her durak, bir pozdaki ışık miktarını iki katına çıkarır ve çıkarılan her durak, ışık miktarını yarıya indirir.

İşte tam aralıklı diyafram, ISO ve deklanşör hızı gösteren kullanışlı bir tablo :

chart 1
Apalapse‘den Vincent Ledvina’nın çizimi .

Pozlama üçgeninin herhangi bir bileşenini artırır veya azaltırsanız, eşdeğer bir poz veya aynı miktarda ışıkla oluşturulan bir fotoğraf oluşturmak için diğer bileşenlerin birinde veya her ikisinde eşdeğer sayıda durakla telafi etmeniz gerekir.

Bununla birlikte, eşdeğer pozlamalarla farklı kombinasyonlar, farklı miktarlarda alan derinliği, hareket bulanıklığı ve gren/gürültü üretecektir.

Bu, pozlama üçgenini oluşturan üç öğeye yalnızca basit bir giriştir. Umarım fotoğrafçılık yolculuğunuza yeni başlıyorsanız size yardımcı olmuştur.


Yazar hakkında : Viktor Elizarov, Montreal, Kanada’da yaşayan bir seyahat fotoğrafçısı. Ayrıca , 60.000’den fazla fotoğrafçıdan oluşan bir seyahat fotoğrafçılığı blogu ve topluluğu olan PhotoTraces‘in arkasındaki adamdır. Ücretsiz eğitimler ve ücretsiz Lightroom ön ayarları için blogunun Öğreticiler bölümünü ziyaret edin . Bu yazı burada da yayınlandı .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.