Kütüphane

Analog Fotoğrafçılığın Öğretebileceği Güçlü Dersler

Yakın zamana kadar, kolej ve üniversitelerdeki fotoğrafçılığa giriş derslerinin çoğunda öğrencilere hâlâ film ve karanlık oda süreçlerini kullanarak ortamın temelleri öğretiliyordu. Ancak günümüzde okulların çoğunluğu, öğrenciler için daha uygun fiyatlı olduğundan ve ekipman ve kimyasallarla dolu bir laboratuvar gerektirmediğinden dijitale geçiş yaptı. Ancak dijitalin bariz faydalarına rağmen analog fotoğrafçılık hâlâ bu ortamı öğrenmek için değerli bir araç olarak hizmet ediyor.

Dijital fotoğrafçılığın avantajlarını inkar etmek mümkün değil. Kamera ve lenslerin bazen yüksek fiyatları dışında kesinlikle gerekli olan çok az ek maliyet vardır. Yeni kameraların mükemmelliği sayesinde, kamera ayarları hakkında fazla düşünmeden güçlü görüntüler oluşturmak mümkün. Ve elbette sonuçlarınızı anında alırsınız. Filmi banyo edip ardından fotoğrafları basmak için beklemenize gerek yok. Bu aynı zamanda o anda daha iyi bir fotoğraf elde etmek için ayarlarınızı değiştirmenize de olanak tanır; Artık doğru yaptığınızı ummak yok, ancak bu konuda bir şey yapmak için çok geç olduğunda şutu kaçırdığınızı fark edeceksiniz.

Analog Fotoğrafçılığın Öğretebileceği Güçlü Dersler

Ancak dijitali bir varlık haline getiren aynı özellikler olumsuz sonuçlar doğurabilir. Film çekmeyi zorlu ve bazen de sinir bozucu hale getiren aynı nitelikler, fotoğrafçılığın tüm ayrıntılarını öğrenmek için onu son derece faydalı kılar. Analog fotoğrafçılığın doğası, ona bugün bile bir öğretim aracı olarak kullanım avantajı sağlıyor. Hem film hem de dijital kullanarak üniversiteye giriş fotoğrafçılığı dersleri verdim ve bu iki sınıf arasında işin kalitesi ve öğrenci gelişimi açısından önemli bir fark gördüm.

Peki, analog fotoğrafçılık süreçlerini fotoğrafçılığı öğrenmek için bu kadar mükemmel kılan şey nedir? Hadi konuya girelim.

car film photo
Bu kompozisyonda o kadar çok farklı unsur var ki, yavaşlamak ve doğru yapmak için kenarlara gerçekten dikkat etmek gerekti.

Film Hızı Yavaşlatıyor

Film fotoğrafçılığını öğrenme ve öğretme açısından harika kılan şeylerin çoğu, öğrencileri ne kadar yavaşlattığıyla ilgilidir. Görüntü çekerken yavaşlama eyleminin, ortamı daha yakından öğrenmeye yardımcı olan birçok sonucu vardır.

creek film photo

Birincisi ve belki de en önemlisi, bir film rulosu çekmek, sınırlı pozlamaya sahip olduğunuz anlamına gelir. Saklamaya değer birkaç fotoğraf elde ettiğinizden emin olmak için tek çekimde sonsuz sayıda fotoğraf çekecek 1 TB hafıza kartı yok. Bunun yerine, yenisiyle değiştirmeniz gerekmeden önce tek bir ruloda 36 pozla sıkışıp kalıyorsunuz. Ve bu film ruloları giderek daha pahalı hale geliyor. Sonuç olarak her kare değerlidir. Öğrencileri yavaşlamaya ve bir şeyin fotoğraf çekilmeye değer olup olmadığını dikkatlice düşünmeye zorlar.

farmers market film photo

Yavaşlamak ve her karenin sınırlı bir ürün olduğunun farkına varmak da kompozisyonu etkiler. Filmde ve dijitalde öğrenen öğrencilerin kompozisyonlarında önemli bir fark olduğunu fark ettim. Film çeken öğrenciler genellikle çekimleri çerçeveleme konusunda çok daha bilinçliydi. Çerçevenin kenarlarına daha fazla dikkat ettiler ve görüntülerini oluştururken daha düşünceli davrandılar. Öğrenciler, biraz farklı kompozisyonlara sahip birden fazla fotoğraf çekmek yerine, tek bir sahnenin tek bir çekimine daha fazla odaklandılar.

black and white film shot
Pozlamayı tam olarak anlamasaydım, bu çekimi doğru şekilde pozlayamazdım.

Filmle Pozlamayı Öğrenmek

Yavaşlamanın ve film çekmenin bir başka faydası da pozlamanın gerçekte ne olduğunu ve diyafram açıklığı ile enstantane hızının etkisini öğrenme üzerindeki etkisidir. Sonuçlarınızı anında göremeyeceğiniz ve ayarlarınızı buna göre düzenleyemeyeceğiniz için (ve her çekim değerli olduğundan), ilk seferde mükemmele en yakın olanı elde etmek için yavaşlamanız ve ayarlarınızı dikkatlice düşünmeniz gerekir. etrafında. Film çekimlerinizin taranmış görüntüsünü kesinlikle düzenleyebilseniz de, bu dosyalar bir RAW dosyasıyla aynı hareket alanını sağlamayacaktır, bu nedenle işleri kamerada doğru şekilde yapmak daha da önemlidir.

Ayarlarınızı bu kadar bilinçli yapmak, pozlamanın temellerini çok daha derinlemesine öğrenmenize olanak tanır. İyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız, çok sayıda fotoğraf çekmeden önce diyafram açıklığı ve enstantane hızına iyice aşina olmanız gerekir. Filmde öğrenenler aynı zamanda görüntülerin son görünümünü etkileyen bu ayarlar (pozlama karşılıklılığı) arasındaki ilişkiyi ve ayarların ne kadar verimli bir şekilde değiştirilebileceğini de öğrenirler. Filmli kameralarla, ışık ölçeri nasıl okuyup anlayacağınızı (nasıl çalıştığı dahil) ve doğru bir pozlama oluşturmak için bir sahneyi nasıl analiz edeceğinizi de öğrenmeniz gerekir.

Uzun lafın kısası, çok sayıda fotoğraf çekmeden önce çok fazla bilgi edinmek gerekir. Çok fazla filmi boşa harcamak istemiyorsanız, öyle.

pepper film photo

Sinemanın Faydalarını Dijitalle Hayata Geçirmek

Yukarıdaki derslerin dijital kameralarla öğrenilebileceğini söylemek gerekir. Filmde olduğundan çok daha fazla niyet gerektirir ve zihniyet değişimini zorlar. Tartışıldığı gibi, film özünde kullanıcılara yavaşlamayı öğretir ve bu da hemen hemen her şey üzerinde damlama etkisi yaratır. Dolayısıyla, dijital ortamda da aynı şekilde davranmayı kendinize öğretirseniz aynı faydaları elde edebilirsiniz.

Fotoğrafçılığınızı öğrenmek veya geliştirmek istiyorsanız ve filme yatırım yapmak istemiyorsanız deneyebileceğiniz bazı şeyler var. Bir sonraki çekiminizde sınırlı sayıda pozunuz varmış gibi davranın. Oynatma menüsüne bakma dürtüsüne direnin. Deklanşöre basmadan önce tüm kareyi göz önünde bulundurarak her bir çekimi değerlendirin. Işık ölçerinizi kullanmayı öğrenin ve ışık ölçerin sahneyi nasıl okuduğunu anlamaya çalışın, ilk denemede pozlamayı kameranın içinde doğru şekilde elde etmeye çalışın. Çekimden sonra çekimleri bilgisayarınıza yükleyin ve nasıl yaptığınız ve nelerin geliştirilebileceği üzerinde düşünerek zaman geçirin.

barn film photo

Sonuç

Yukarıdaki tekniklerin tümü sizi daha iyi bir fotoğrafçı yapacaktır. Çekimlerinizi geliştirmenize ve belirli bir sahneye daha hızlı tepki vermenize yardımcı olacaklar. Fotoğrafçılığın temellerini ve aracın teknik yönünü tam olarak anladığınızda, bunun yerine yaratıcılığa odaklanabilirsiniz. Yeni fikirler bulma ve benzersiz çekimler yaratma yeteneğini açar. Ve eğer fotoğrafçılığınızdan para kazanıyorsanız, bu sizi daha verimli hale getirir, böylece çekim başına daha fazla para kazanırsınız ki bu asla kötü bir şey değildir.


Resim kredisi: Abby Ferguson‘un fotoğrafları

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.