Fotoğraf Projeleri

Sanatçı LUAP ‘Pembe Ayı’ Fotoğraflarıyla Nasıl İyileşti

LUAP röportajı

Profesyonel olarak bilinen İngiliz multidisipliner sanatçı Paul Robinson LUAP, yağlıboya tablolar, heykeller ve fotoğrafçılık da dahil olmak üzere birçok ortamda sanatı birleştiriyor. Sanatsal çalışmalarının merkezinde, kulağa pembe bir ayı gibi gelen “Pembe Ayı” yer alıyor.

Gerçekte, maskot kıyafeti giyen büyük, iki ayaklı pembe ayı, Robinson'un çocukluğunun değerli parçalarını temsil ediyor. “Bilişsel davranışçı terapi (CBT) seanslarıyla yeniden dirildi. Bu, insan karşılaşmalarının yelpazesini kapsayan bir figür. 'Pembe Ayı', keşif ve araştırma yolculukları için bir gemiye dönüşüyor. O, arzuları ve kaygıları temsil eder. Gizemli bir kişilik. LUAP web sitesinde şöyle açıklıyor: Gerçeküstü, hayal edilen ve maddi olan arasında geziniyor.

LUAP röportajı

LUAP, çalışmalarını yaratmak için geniş kapsamlı sanatsal araçlar kullansa da, SanalSergi en çok sürecin fotoğrafik kısımlarına odaklanıyor ve kameralar ve lenslerdeki teknolojik gelişmeler, LUAP'ın kariyeri boyunca birlikte çalıştığı bir konu. Son zamanlarda sanatçının iş akışını değiştiren Nikon Z8 geldi.

LUAP röportajı
LUAP olarak bilinen Paul Robinson

“Çok disiplinli bir sanatçı olarak, hem yerleşik hem de yeni ortaya çıkan malzeme ve teknolojiyle deneyler yapmaktan, geçmiş ile gelecek arasındaki çizgiyi aşmaktan her zaman keyif aldım. Bu, işgal edilmesi heyecan verici bir alandır. Ara sıra isteksiz olmama rağmen, en son teknolojiye ayak uydurmak için bilinçli bir çaba gösterdim; bu yeni araçların yalnızca yaratıcılığı teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda heyecan verici keşiflere de yol açtığının bilincindeydim. Yine de bir sanatçı olarak, zengin bir tarihe dayanan geleneksel çalışma yöntemlerini korumaya köklü bir ihtiyaç duyuyorum" diye açıklıyor sanatçı, SanalSergi e-posta yoluyla.

LUAP röportajı

“DSLR fotoğraf makineleri ilk kez piyasaya çıktığında filmin cazibesini geride bırakma konusunda çekincelerim vardı. Filmdeki grende büyülü bir şeyler vardı; elle tutulur bir his veriyordu, neredeyse bir tablonun yüzeyindeki soyut fırça darbeleri gibiydi. Özellikle uzun pozlama veya çoklu pozlama denemelerinden sonra fotoğrafların nasıl sonuçlanacağını bilememenin heyecanı, sürece gerçek bir heyecan kattı… Ancak filmin bu büyüsü, sürpriz unsuruyla birlikte bir de dezavantajı vardı. Bazen hayal kırıklığı yaratan sonuçlarla karşılaşıyor, tüm çekimi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz ve geliştirilmiş filmi laboratuvardan veya evinizdeki karanlık odadan alana kadar bunun farkında bile olmuyorsunuz.”

LUAP röportajı
LUAP iş başında

LUAP'ın öncelikli olarak analog fotoğrafçılıktan dijitale geçiş yaparken yaşadığı tereddüt, DSLR'den aynasız teknolojiye geçişte de yankılandı. Aletlerini değiştirmek herkes için, özellikle de çalışan bir sanatçı için genellikle zordur.

LUAP röportajı

Nikon'un en yeni aynasız fotoğraf makinelerindeki önemli teknoloji ilerlemelerine rağmen LUAP, DSLR'den Z8 ve Z9 gibi aynasız fotoğraf makinelerine geçişin, filmden ilk dijital fotoğraf makinelerine geçişten daha dramatik olabileceğinden endişeliydi.

LUAP röportajı

"Ancak nihayet Nikon Z8'i elime geçirdiğimde bu bir aydınlanma oldu!" sanatçı açıklıyor. "Dijital vizörde gecikme olacağını tahmin etmiştim ama şaşırtıcı bir şekilde hiç gecikme olmadı. Fotoğraflarıma, tam olarak hafıza kartıma kaydedilecekleri gibi pozlama ve alan derinliğiyle gerçek zamanlı olarak tanıklık etmek oyunun kurallarını değiştirdi. Z8'in video çekim yetenekleri bir sonraki seviyeye ulaştı; bu, daha önceki kameralarımda hiç deneyimlemediğim bir şeydi; dolayısıyla iş akışıma, özellikle de sosyal medyaya yönelik, hoş bir katkı oldu."

LUAP röportajı

Fotoğraf ve Resmin Birleştirilmesi

LUAP'ın çalışmaları fotoğrafçılığın ötesine geçiyor; aynı zamanda bir mesaj iletmek için resimler, heykeller ve canlı performanslar kullanıyor. Bu amaçla sanatçı, inceliği amaçlıyor ve izleyiciyi düşünmeye, düşünmeye davet ediyor.

LUAP röportajı

LUAP şöyle açıklıyor: "Benim için anlatı, işin salt bir dekorasyona dönüşmesini engelleyen temel unsurdur ve bu bakış açısı, sürecimi bir ölçüde orta-agnostik kılmaktadır."

LUAP röportajı

"Teknolojiyi yaratıcı sürecim için yalnızca bir araç olarak görüyorum ve Nikon fotoğraf makinelerime de bu şekilde davranıyorum. Bir zamanlar bozulmamış durumlarından endişe ederek onları titizlikle korurken, artık bir boya sıçraması, bir kir lekesi ya da fotoğraf makinesi gövdesinde birkaç çizik (Avustralya'da bir Nikon dalganın altına girdi) anlamına gelse bile bunların kullanımını benimsiyorum. ve hala işe yaradı). Bunlar özel durumlar için saklanmak için değil, kullanılmak üzere tasarlanmış araçlardır.”

LUAP röportajı

Resim yaparken, heykel yaparken veya fotoğraf çekerken katmanlar sanatçı için önemli bir rol oynar. “Her görüntü ayrı bir anlatı dokusunu barındırıyor. Objektif şimdiki zamanı yakalarken, katmanlar kişisel geçmişimin parçalarını kapsıyor ve tüm çalışmalarımda yankılanan nostalji ve insanlıkla bir dans yaratıyor. Bu süreci daha da kişisel kılan şey özgünlüğe olan bağlılığımdır; Dijital değişikliklerden kaçınıyorum ve bunun yerine bunları yakalamak için aşırı çaba harcıyorum, fotoğrafların hayatıma kazınan anların filtrelenmemiş kayıtları olarak kalmasına izin veriyorum. Bu, katmanlar arasında bir yolculuk; duygularımın ve deneyimlerimin tuvale ve piksellere aktarılmış gerçek, karmaşık bir keşfi.”

LUAP röportajı

LUAP, fotoğraf makinesi kullanılmadığında bile fotoğrafın yaratıcı süreçleri için hayati önem taşıdığını açıklıyor. "Resimlerim, çektiğim fotoğraflarla karmaşık bir şekilde bağlantılı" diye iddia ediyor.

Fotoğrafçılık, geleneksel fotoğrafik en boy oranları aracılığıyla LUAP'ın genel çalışmasını etkiler. “Klasik 6 x 4 en boy oranı veya eski orta format boyutlarını anımsatan kare 1 x 1 gibi fotoğraf formatlarına bağlı kalmayı tercih ediyorum. Bu formatlar, üçlü veya altın bölüm gibi kompozisyon kurallarına iyi uyum sağlayarak parçaların görsel uyumunu artırıyor.”

LUAP röportajı

Fotoğraf ve resim arasında renklere, dokulara ve ışığa ortak odaklanma da dahil olmak üzere bazı örtüşmeler olsa da LUAP, bir resim oluştururken tuval üzerindeki fiziksel boya vuruşlarının belirli bir duyguyu nasıl vurguladığı konusunda benzersiz bir endişe bulunduğunu söylüyor. Bir resim, bir fotoğrafta bulunmayan “dokunsal” bir niteliğe sahiptir.

Pembe Ayı

LUAP, Pembe Ayı'nın "çocukluk anılarımın derinliklerinden ortaya çıktığını, bilişsel davranışçı terapi araştırmam sırasında yüzeye çıktığını" açıklıyor.
Sanatçı, ilk başta ayının "başka bir benlik, olaylara karşı giyilen koruyucu bir ikinci deri, mutlu bir anı cilasının altında gerçek benliğimi gizleyen bir maske" olduğunu açıklıyor.

LUAP röportajı

Zamanla Pembe Ayı, dönüştürücü iyileşme sürecinin bir sembolü haline geldi ve daha çok olumlu bir yol gösterici olarak kaldı.

“Pembe Ayı'nın eşliğinde zıt manzaralar hikaye anlatımı için bir tuval haline geliyor; dağlar, gerçeküstü diyarlar, hareketli şehirler ve dünyanın uzak köşeleri sahneyi oluşturuyor. Daimi yoldaşım olan Pembe Ayı, gençlikteki masumiyetin sınırlarını aşarak gerçeklik ile hayal ürünü arasındaki hassas bir boşluğa adım atıyor” diyor LUAP.

LUAP röportajı

LUAP, çalışmaları yolculuğunu yansıtırken aynı zamanda Pembe Ayı'nın izleyicilerin sanat eseriyle etkileşime girebileceği bir tuval sağlamasını da istiyor. Ayının boş ifadesi tesadüf değildir; başkalarının LUAP'ın çalışmaları üzerinde düşünürken anlam bulmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

LUAP röportajı

“Önceden belirlenmiş bir gülümsemeden veya kaşlarını çatmaktan kaçınan ayı, gözlemcinin duygularını yansıtan görsel bir aynaya dönüşüyor. Psikolojide buna yansıtma denir. Koleksiyonerler, aynı sanat eserinin günün çeşitli saatlerinde farklı duygular uyandırabildiğini paylaşarak eserin dinamik ve interaktif doğasına vurgu yaptı.”
“Amacım güçlü bir duyguyu iletmek olduğunda, vücut dilini ve sembolik öneme sahip özenle seçilmiş aksesuarları kullanıyorum. Bu öğeler, görüntünün amaçlanan anlatımını ifade etmek için birlikte çalışır."

LUAP röportajı

Ayının neden pembe olduğuna gelince, LUAP bu rengin olası olumsuz çağrışımlardan kaçınmak için seçildiğini söylüyor.

“Mesela kırmızı olsaydı öfkeli gibi görünebilirdi, mavi olsaydı melankolik ya da kahverengi görünürdü, gerçek bir ayıya çok yakın olurdu ya da belki çok gizli olurdu. Duygusal ağırlık taşıyabilecek diğer renklerin aksine pembe, pozitifliğin işareti olarak öne çıkıyordu. Canlı ve neşeli doğası, bir zamanlar saklandığımı hissettiğim gölgelerden kurtulma arzusunu yansıtıyordu.”

LUAP röportajı

“Rengin dinamik doğası, değişen ışıkla tonları ve doygunlukları değiştirebilme yeteneği, ayıya canlı ve uyarlanabilir bir kalite kazandırdı. LUAP, doğal tonu pembe olsa da, uyarlanabilirliği, farklı sahnelerin değişen ruh hallerini ve atmosferlerini yansıtarak çeşitli tonlar almasına olanak tanıdı" diyor. “Bu uyarlanabilirliğin sadece görsel bir özellik değil aynı zamanda bir hikaye anlatma aracı olduğunu fark ettim. Ayı, sürekli değişen renk nüanslarıyla anlatının dinamik bir unsuru haline geldi ve mercek aracılığıyla yakalanan her anın duygusal tonuna yanıt verdi.”

Sosyal Medya Kişiseldir Ama Sınırlayıcıdır

Diğer görsel sanatçılar gibi LUAP da çalışmalarının bir parçası olarak sosyal medyayı kullandı.

“Galeriler, beyaz duvarları ve özel olarak seçilmiş ortamlarıyla sanat tüketimi için belirlenmiş bir alan sunuyor ve eserle eleştirel ve anlamlı bir etkileşimi teşvik ediyor. Kontrollü ortam, izleyicilerin sanatın derinliğini özümsemesine olanak tanıyor” diyor LUAP. “Öte yandan, sosyal medya farklı bir dinamik sunuyor ve çalışmaları çeşitli bir akışın sürekli akışı içinde sergiliyor. Kontrollü bir bağlamdan yoksun olsa da sosyal medya, bireylerin özel alanlarına sızma ve daha kişisel düzeyde etki yaratma konusunda eşsiz bir avantaja sahip.”

LUAP röportajı

Ancak LUAP, sosyal medyada paylaşım çalışmasının "biraz sınırlayıcı" olduğunu düşünüyor.

“Sanatçıların çalışmalarına yaklaşımlarında gözle görülür bir değişim gözlemledim; özellikle Instagram gibi platformlarda çevrimiçi etki için geniş vuruşlara öncelik veriyor gibi görünüyorlar. Ancak ben daha gelenekçi bir bakış açısına sahibim. Güçlü bir çevrimiçi varlığın önemini kabul etmekle birlikte, işin gerçek hayatta nasıl aktarılacağına büyük değer veriyorum; ayrıntılara gösterilen titizlikle dikkat önemli bir husustur. Önemli olan sadece ekranda güzel görünmek değil, aynı zamanda işin ilk elden deneyimlendiğinde gerçekten büyüleyici olmasını ve her nüansın parıldamasını sağlamak.”

LUAP röportajı

Fotoğrafın İyileştirici Gücü

LUAP, "Sanat, duygularımı işlemek için paha biçilmez bir araç oldu" diye açıklıyor. “Bu yaratıcı yolculuk, işime dahil edebileceğim yeni fikirler ve manzaralar arayarak beni dünyanın dört bir yanına götürdü. Bu keşifler sırasında çekilen fotoğraflar bana hemen bir anlam ifade etmese de, belirli bir düşünce dizisine uyum sağlamak ve yeniden yüzeye çıkmak için doğru anı bekleyen ilham kaynağı olarak hizmet ediyor."

LUAP röportajı

“Sanat yaratmak, sevinç anlarını zorluklarla ve belirli bir duygusal yorgunlukla harmanlayan çok yönlü bir deneyimdir. Bu, kişinin en derin duygularını dünyanın gözlemlemesi ve yorumlaması için açığa çıkarmayı içeren bir süreçtir. Yaratma eyleminin kendisi son derece keyifli olsa da, ona eşlik eden kırılganlık ve açığa çıkma, karmaşıklık katmanlarını ekleyerek onu hem ödüllendirici hem de zorlu bir yolculuk haline getiriyor."

LUAP'ın daha fazla çalışması kendi sitesinde mevcut İnternet sitesi Ve instagram.


Resim kredisi: Tüm görseller © LUAP

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.