Online Galeri

2023 Yılının En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları

James Webb Uzay Teleskobu (JWST) bilimsel operasyonlarının ilk yılını tamamladı ve kozmolojiyi “kırmanın” ötesinde, teleskop aynı zamanda derin uzayın şimdiye kadar görülen en muhteşem fotoğraflarından bazılarını da sundu.

Uzun yıllar süren inşaat ve 10 milyar dolardan sonra, görünen o ki, bu sıkı çalışma ve para buna değdi, hem de çok daha fazlası. Yetenekli bilim insanları, mühendisler ve görüntü işlemciler, insanlığı evrende daha önce hiç görülmemiş bir yolculuğa çıkardı.

Onların sıkı çalışması ve özverisi, 13 milyar yıldan fazla bir süredir uzayın uçsuz bucaksız alanında seyahat eden ışığı tespit ederek insanlığın erişimini her zamankinden daha ileriye taşıdı. Evrendeki yerimizi kavramak için Evrenin kendisini anlamamız gerekiyor ve Webb yeni bulmacaları ortaya çıkarırken en büyük gizemlerden bazılarını da ortaya çıkardı. Aşağıdaki güzel fotoğrafların her birinde inanılmaz yeni anlayışlar, dikkat çekici bilimsel başarılar ve kozmolojik bilmeceler var.

NGC 346: Uzak Geçmişin Yakın Bir Aynası

NGC 346, ünlü Küçük Macellan Bulutu’nda (SMC) Dünya’dan yaklaşık 200.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan genç bir yıldız kümesidir. NGC 346 bilim adamları için heyecan verici çünkü koşulları, yıldız oluşumunun çılgınca ve sık olduğu yaklaşık 10 milyar yıl önce erken Evren’in nasıl olabileceğini yansıtıyor.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
NGC 346 (NIRCam) | Katkı Sağlayanlar: Bilim: NASA, ESA, CSA, Olivia C. Jones (UK ATC), Guido De Marchi (ESTEC), Margaret Meixner (USRA) | Görüntü işleme: Alyssa Pagan (STScI), Nolan Habel (USRA), Laura Lenkić (USRA), Laurie EU Chu (NASA Ames)

Yaşamın Yapı Taşları

Webb’in inanılmaz görüntüleme araçları, onun yıldızlararası tozun içinden geçmesini ve önceki gözlemlerin gözden kaçırdığı ayrıntıları çözmesini sağlıyor. Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam), Dünya’dan 630 ışıkyılı uzaklıktaki Chamaeleon I karanlık moleküler bulutuna bakarak yaşamın yapı taşlarını buldu: karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve kükürt.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
“Soğuk, incecik bulut malzemesi (mavi, ortada), genç, dışarıya doğru akan önyıldız Ced 110 IRS 4’ün (turuncu, sol üst) parıltısıyla kızılötesinde aydınlatılıyor. Bulutun arkasında turuncu noktalar olarak görülen çok sayıda arka plan yıldızından gelen ışık, buluttaki buzları tespit etmek için kullanılabilir ve bu buzlar, içlerinden geçen yıldız ışığını emer,” diye açıklıyor Webb ekibi. | Katkı Sağlayanlar: NASA, ESA, CSA ve M. Zamani (ESA/Webb); Bilim: F. Sun (Steward Gözlemevi), Z. Smith (Açık Üniversite) ve Buz Devri ERS Ekibi.

Antik, Devasa Galaksiler Açıklamalara meydan okuyor

Webb’in görsel olarak en ilgi çekici görüntüleri arasında olmasa da, uzay teleskopu Büyük Patlama’dan yaklaşık 500 ila 700 milyon yıl sonra görülen, eşit ölçüde heyecan verici ve şaşırtıcı olan altı galaksiyi tespit etti.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
Büyük Kepçe’ye yakın bir uzay bölgesinden James Webb tarafından toplanan bir mozaik; ek parçalar evrenin başlangıcından itibaren altı yeni aday galaksinin konumunu gösteriyor. | Katkıda bulunanlar: NASA, ESA, CSA, I. Labbe (Swinburne Teknoloji Üniversitesi). Görüntü işleme: G. Brammer (Kopenhag Üniversitesi Niels Bohr Enstitüsü Kozmik Şafak Merkezi).

Süpernova Patlamasından Hemen Önceki Muhteşem Sahneler

Bu güzel Wolf-Rayet yıldızı, bir yıldızın süpernovaya dönüşmeden hemen önceki kısa evresidir. Bu, Yay takımyıldızında, Dünya’dan yaklaşık 15.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan WR 124 yıldızıdır.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
Wolf-Rayet yıldızı WR 124 | Katkıda bulunanlar: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Üretim Ekibi

Yerçekimi Bükme Uzayzamanı

Her ne kadar Webb uzayın çok uzaklarına (ve dolayısıyla Evrenin uzak geçmişine) bakabilse de, en zayıf, uzaktaki ışığı tespit etmek için yerçekimsel merceğin gücünden faydalanması gerekiyor. Yerçekimsel merceklenme, bir grup maddenin, arkasındaki nesnelerden gelen ışığı büken ve büyüten bir yerçekimsel alan yaratmasıdır. Ön plandaki galaksi kümesi, Webb’in Kozmik Denizatı galaksisini tespit etmesini sağladı ve görüntü, evrendeki yerçekiminin inanılmaz ışık bükme etkilerini gösteriyor.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
Kozmik Denizatı galaksisi | Katkıda bulunanlar: ESA/Webb, NASA ve CSA, J. Rigby

Güneş Sistemi Dışındaki Bir Asteroit Kuşağının İlk Fotoğrafı

James Webb Uzay Teleskobu, bu yıl Güneş Sistemi dışındaki bir asteroit kuşağının ilk fotoğrafını çekerek bir kilometre taşına daha ulaştı.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
“Genç yıldız Fomalhaut’u çevreleyen tozlu enkaz diskinin bu görüntüsü Webb’in Orta Kızılötesi Aygıtından (MIRI) alınmıştır. Yıldızdan 23 milyar kilometreye (14,3 milyar mil) kadar uzanan iç içe geçmiş üç kuşağı ortaya çıkarıyor. Daha önce hiç görülmemiş olan iç kemerler ilk kez Webb tarafından ortaya çıkarıldı.” | Katkıda bulunanlar: NASA, ESA, CSA, A. Pagan (STScI), A. Gáspár (Arizona Üniversitesi)

Tek Bir Webb Görüntüsünde 45.000 Galaksi Parlıyor

JWST Gelişmiş Derin Galaksi Dışı Araştırması veya JADES’in bir parçası olarak Webb, gökyüzünün GOODS-Güney bölgesinin bir görüntüsünü yakaladı ve neredeyse her biri yıldız oluşumu belirtileri gösteren şaşırtıcı 45.000 galaksi buldu.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
“NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndan (JWST) alınan bu kızılötesi görüntü, JWST Gelişmiş Derin Galaksi Dışı Araştırma veya JADES programı için çekildi. Hubble Uzay Teleskobu ve diğer gözlemevleri tarafından iyi bir şekilde incelenen, GOODS-Güney olarak bilinen gökyüzünün bir bölümünü göstermektedir. Burada 45.000’den fazla galaksi görülebiliyor.” | Kredi: NASA, ESA, CSA, Brant Robertson (UC Santa Cruz), Ben Johnson (CfA), Sandro Tacchella (Cambridge), Marcia Rieke (Arizona Üniversitesi), Daniel Eisenstein (CfA). Görüntü işleme: Alyssa Pagan (STScI)

Kozmik Soruları Yanıtlamak

Webb’in Herbig-Haro 46/47 görüntüsünde soru işareti şeklinde bir galaksi ortaya çıktı. SanalSergi Daha fazlasını öğrenmek için Maryland’deki Uzay Bilimi Teleskop Enstitüsü’ndeki (STScI) cömert insanlarla sohbet ettik.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
Webb’in NIRCam cihazı tarafından görülen Herbig-Haro 46/47. Kırmızı kare kozmik soru işaretinin nerede olduğunu gösteriyor. Tam çözünürlüklü sürümü STScI’dan indirin. | Katkıda bulunanlar: NASA, ESA, CSA / Görüntü işleme: Joseph DePasquale (STScI)
Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
Bu yıl izleyicileri şaşırtan kozmik soru işaretini gösteren kırpıntı.

STScI Halkla İlişkiler Ofisi Eğitim ve Sosyal Yardım Bilimcisi Dr. Christopher T. Britt, “Soru işareti şeklindeki nesne muhtemelen arka planda birleşen bir çift uzak gökadadır” diye açıkladı. “Yaklaştıkça ve etkileşime girdikçe, her galaksinin şekli bozulabilir, buna uzun yıldız ve gaz şeritlerinin parçalanması da dahildir.”

Webb’in Satürn’ün Çarpıcı Görünümü

Satürn’ün halkaları hiç bu kadar güzel görünmemişti. Webb bu yıl Satürn’ün ilk fotoğrafını çekerek daha önce hiç görülmemiş ayrıntıları ortaya çıkardı. Webb bu yaz Satürn’e bir kez daha göz atarak çok daha iyi bir gezegen portresi ortaya koydu.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
NIRCam tarafından görülen Satürn. | Katkıda bulunanlar: NASA, ESA, CSA, Matthew Tiscareno (SETI Enstitüsü), Matthew Hedman (Idaho Üniversitesi), Maryame El Moutamid (Cornell Üniversitesi), Mark Showalter (SETI Enstitüsü), Leigh Fletcher (Leicester Üniversitesi), Heidi Hammel (AURA) ). Joseph DePasquale tarafından görüntü işleme.

Uranüs’ün Halkaları ve Uyduları Göz Kamaştırıyor

Satürn, Güneş Sistemi’nde Webb’in portre muamelesine tabi tutulan tek üyesi değil. NIRCam ayrıca Uranüs’e de baktı ve güzel, sakin gezegeni, gizemli halkalarını ve uydularını gösterdi.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
“NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndaki NIRCam’den (Yakın Kızılötesi Kamera) alınan Uranüs’ün bu görüntüsü, gezegeni ve halkalarını yeni bir netlikte gösteriyor. Webb görüntüsü, Uranüs’ün mevsimsel kuzey kutup başlığını, parlak, beyaz iç kapağı ve kutup başlığının altındaki karanlık şeridi de içeren zarif bir şekilde yakalıyor. Uranüs’ün sönük iç ve dış halkaları da bu görüntüde görülebiliyor; buna gezegene en yakın son derece sönük ve dağınık halka olan yakalanması zor Zeta halkası da dahil,” diye açıklıyor NASA. Bu görüntü aynı zamanda Uranüs’ün bilinen 27 ayından dokuzunu da içeriyor. Saat yönünde, saat 2’den başlayarak görünen aylar Rosalind, Puck, Belinda, Desdemona, Cressida, Bianca, Portia, Juliet ve Perdita’dır. | Kredi bilgileri: NASA, ESA, CSA, STScI

Jüpiter’in Atmosferi Düşündüğümüzden Daha Vahşi

Unutulmaması gereken dev Jüpiter bu yıl da görüntülendi. Webb’in çözümü sayesinde bilim insanları, gezegenin atmosferinde yüksek hızlı bir jet akımı keşfettiler.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
Jüpiter hiç bu kadar güzel görünmemişti. Gezegenin kuzey ve güney kutuplarındaki auroralara dikkat edin. | Kredi bilgileri: NASA/ESA/CSA/STScI

Titanların Kozmik Çatışması

“Tuhaf bir galaksi” olan NGC 3256, Webb’in görüntüsünde göz kamaştırıcı görünüyor. Kozmik çarpışma, yaklaşık 120 milyon ışıkyılı uzaklıkta galaktik bir birleşmeyi gösteriyor ve şiddetli patlama, önemli yıldız oluşumunu tetikledi.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
NGC 3256 | Katkıda bulunanlar: ESA/Webb, NASA ve CSA, L. Armus, A. Evans

Şaşırtıcı M51

Gelişen Galaksi Dışı Yıldız Kümeleri veya ŞÖLENİ gözlemlerinin bir parçası olarak Webb, M51 galaksisine baktı. Ve bu inanılmaz.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
NIRCam tarafından görülen M51 | Katkıda bulunanlar: ESA/Webb, NASA ve CSA, A. Adamo (Stockholm Üniversitesi) ve FEAST JWST ekibi
Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
MIRI tarafından görülen M51 | Katkıda bulunanlar: ESA/Webb, NASA ve CSA, A. Adamo (Stockholm Üniversitesi) ve FEAST JWST ekibi

Yengeç Bulutsusu ve M83

Bir dizi araştırmanın parçası olarak Webb, Yengeç Bulutsusu’na ve M83 galaksisine baktı ve harika görünüyorlar.

Galaksimizin Kalbindeki Gizemler

Yay C, Samanyolu galaksisinin merkezinde çok yoğun bir bölgedir. Webb’in yeni gözlemleri sayesinde bilim insanları, yıldız oluşumuyla ilgili önemli ayrıntıların keşfedilmesi de dahil olmak üzere, Dünya’nın evinin yeni özelliklerini öğrendi.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
“NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu üzerindeki NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) cihazı, Samanyolu’nun yoğun çekirdeğinin bir kısmını yeni bir ışıkla ortaya çıkarıyor. Yay C (Sgr C) bölgesinin bu görüntüsünde, henüz tanımlanamayan bazı özelliklerle birlikte tahminen 500.000 yıldız parlıyor. Camgöbeği renginde gösterilen geniş bir iyonize hidrojen bölgesi, herhangi bir tekdüze yönelimden yoksun ilgi çekici iğne benzeri yapılar içerir. | Katkıda bulunanlar: NASA, ESA, CSA, STScI ve S. Crowe (Virginia Üniversitesi)

Halka Bulutsusu Muhteşem

Destansı bir spor stadyumuna benzeyen Halka Bulutsusu, Webb’in 2023’teki en muhteşem konularından birini ortaya çıkardı. NIRCam ve MIRI’nin uzaysal çözünürlüğü sayesinde bilim insanları, M57 olarak da bilinen Halka Bulutsusu’nun filaman yapılarının yeni ayrıntılarını yakaladı. daha önce hiç görülmemiş bir şey.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
Halka Bulutsusu’nun NIRCam görüntüsü | Katkıda bulunanlar: ESA/Webb, NASA, CSA, M. Barlow, N. Cox, R. Wesson
Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
Halka Bulutsusu’nun MIRI görüntüsü | Katkıda bulunanlar: ESA/Webb, NASA, CSA, M. Barlow, N. Cox, R. Wesson

Evrenin Şimdiye Kadarki En Renkli Görünümü

Hubble Uzay Teleskobu gibi diğer gözlemevleriyle birlikte kullanıldığında James Webb Uzay Teleskobu’nun gücünü göstererek Webb özetini tamamlıyoruz. Bu yıl bilim insanları her bir uzay teleskopundan gelen verileri birleştirerek Evrenin şimdiye kadarki en renkli görüntüsünü sunmayı başardılar.

Yılın En İyi James Webb Uzay Teleskobu Fotoğrafları (2023)
Galaksi kümesi MACS0416 (Hubble ve Webb kompozit görüntüsü) | Katkıda bulunanlar: NASA, ESA, CSA, STScI, J. Diego (Instituto de Física de Cantabria, İspanya), J. D’Silva (U. Batı Avustralya), A. Koekemoer (STScI), J. Summers ve R. Windhorst ( ASU) ve H. Yan (U. Missouri)

James Webb Uzay Teleskobu 2024’te neyi keşfedecek ve görecek?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.