Online Galeri

Frank Le Petit : Hatarakimono

Tokyo sokaklarındaki asıl üniformalarında çalışanların portrelerini gösteren olağanüstü bir bellek-grafik belgesel; Frank Le Petit’den Hatarakimono …

Öyle ki, çok çalışkan bir şeyi tanımlamak için bile benzersiz bir terimleri var – “Hatarakimono”. K-Narf (Frank geriye doğru hecelenmiş) adını taşıyan Tokyo merkezli Fransız sanatçı Frank Le Petit, Asya ülkesini dünyanın en büyüklerinden biri yapan insanlara övgüde bulunur. Modern dünyada yok olmadan önce Japon iş ahlakının ideallerini görüntülerde korumaya çalışır. Hatarakimono Projesi, aşçılardan itfaiyecilere kadar değişen, Tokyo sokaklarındaki asıl üniformalarında çalışanların portrelerini gösteren olağanüstü bir bellek-grafik belgesel.

2016’da Hatarakimono Projesi başladı ve 14 ay boyunca sanatçı işyerinde 102 işçi aldı. Özel yapım bir seyahat stüdyosu sayesinde, K-Narf, modellerin iş yerlerinin hemen yanında, doğrudan sokaklarda 34 fotoğraf çekimi organize edebildi. Farklı işlerden temsilcilerden birkaç dakika çalışmayı bırakmaları ve kumaştan yapılmış taşınabilir arka planın önünde küçük bir tabureye poz vermeleri istendi.

Günlük hayatımın “Süper Sıradan” ını, gelecek için “Sıra dışı bir görsel arşive” dönüştürmek için devam eden çalışmalarımın bir parçası olarak Hatarakimono Projesini başlattım. Ben her zaman geniş çapta bir portreler dizisi yapmak istedim, bu yüzden Tokyo stüdyomun yolunda görmeye başladığım insanlar hakkında bir fotoğraf projesi oluşturmaya karar verdim.

Her portre bir triptik olarak yapıldı ve yaklaşık 10 yıl önce sanatçının icat ettiği klasik bir fotoğraf yöntemi olan orijinal kaset grafik olarak elle işlendi, bu da her sanat eserini bir tür kılıyor. Tape-o-graphy, bir fotoğrafı mürekkep püskürtmeli baskıdan şeffaf yapışkan bant üzerine aktarma işlemidir. Sanatçının bu eşsiz stili, bitmiş portrelerin, çalışanlar paketlerdeki küçük aksiyon figürleri gibi görünmesini sağlar.

Bir fotoğrafçı değilim, biriymiş gibi davranıyorum, biraz farklı, ”dedi. “Çalışmam sadece görüntünün kendisiyle sınırlı değil, aynı zamanda tamamen fotoğrafçılığı yeniden icat etmek ve hayali ile gerçeklik arasında yarıda kendi fotoğraf dünyamı yaratmak.”

Fotoğrafçılığa yönelik deneysel yaklaşım nedeniyle, eseri doğrudan geleneksel olmayan, yeniden amaçlanan ve yeniden tanımlanmış çeşitli sanat malzemeleri ve karışık medya ile yaratılan sanatı, eldeki temelde herhangi bir şeyi ifade eden Bricolage Art hareketi ile doğrudan ilişkilidir.

K-Narf, “çok geç kaldıklarında kaybettiklerimizin güzelliğini her zaman görüyoruz” diyor, bu yüzden kaset-grafik portre koleksiyonu 23 yıl boyunca müze deposunda tutulacak ve 2042’de çok prestijli 5’de gösterilecek New York’taki Uluslararası Fotoğraf Merkezi ve Sidney’deki NSW Sanat galerisi dahil olmak üzere, daha önce seçmiş ve temas kurmuş olduğu dünyadaki müzeler.

Daha fazla bilgi için: Instagram | knarfart.com | Facebook

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.