Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Royal Society Publishing Fotoğraf Yarışması 2023

Royal Society Publishing Fotoğraf Yarışması’nın kazananı, bir sonbahar yaprağının üzerinde gizli mikroskobik bir dünyanın birincilik ödülünü almasıyla açıklandı.

Yarışma, fotoğrafçılığın etrafımızda meydana gelen bilimsel olayları aktarma gücünü kutlamayı ve sergilemeyi amaçlıyor.

Bu yıl beş kategori vardı: Astronomi, Davranış, Yer Bilimi ve Klimatoloji, Ekoloji ve Çevre Bilimi ve Mikro Görüntüleme. Her grubun kazananı 500 £ ve 1.000 £ büyük ödülü alacak.

Royal Society Publishing Fotograf Yarismasi 2023 Irina Petrova Adamatzky
Mars Manzarası Ekoloji kategorisinin genel kazananı ve kazananı Irina Petrova Adamatzky tarafından. İngiltere’de sonbahar yaprağında Lamproderma scintillans adı verilen bir mikroorganizma

Genel kazanan mantarların, cıvık küflerin ve diğer mikroorganizmaların elektriksel aktivitelerini araştıran Irina Petrova Adamtzky’nin oldu.

Irina Petrova Adamatzky 4
Mars Manzarası Ekoloji kategorisinin genel kazananı ve kazananı Irina Petrova Adamatzky tarafından. İngiltere’de sonbahar yaprağında Lamproderma scintillans adı verilen bir mikroorganizma

Adamatzky, “Bu sahneyi Somerset’teki evimin yakınındaki bir tarlada balçık küf örnekleri toplarken istemeden yakaladım” diyor.

“Onları önceki akşam fark ettim ve araştırmamız için elektriksel aktivitelerini ölçmek üzere örnekler toplamayı amaçlamıştım. Ancak dikkatim, görünüşte sıradan olmasına rağmen içinde ilgi çekici bir şeyler barındıran basit bir sonbahar yaprağına yöneldi. Bunu örneklerimle birlikte topladım ve ertesi gün o mütevazı yaprağın sınırları içinde başka bir dünya gibi görünen şeyi keşfettiğimde hayrete düştüm.

Royal Society Publishing Fotoğraf Yarışması 2023
Ssayrılık Davranış kategorisinde ikinci olan Dr. Gregory Funston tarafından. Dr. Funston, Kanada’nın güneyindeki Alberta’da dinozorları ararken iki kır çıngıraklı yılanı arasındaki mücadeleye tanık oldu.
Astronomy runner up Flower moon on a Cloudy Night Imran Sultan
Bulutlu bir gecede Çiçek Ayı Astronomi kategorisinde ikinci olan Bay Imran Sultan tarafından. Chicago’nun banliyölerinden çekilen bu iki görüntünün HDR kompoziti bir araya getirildi.
Ecology runner up Post war chamois Filippo Carugati
Savaş sonrası güderi Ekoloji kategorisinde ikinci olan Filippo Carugati tarafından. Batı Alpleri’nde kamufle edilmiş bir İkinci Dünya Savaşı sığınağı.
Ecology winner Star of the night Tom Shlesinger
Gecenin Yıldızı Ekoloji kategorisi kazananı Dr. Tom Shlesinger tarafından. Mercan resifinin üzerinde küçük bir balık sürüsü.
Astronmy winner The Western Veil Nebula Imran Sultan 1
Astronomi kategorisinin birincisi Sayın İmran Sultan’ın imzasını taşıyan Batı Peçe Bulutsusu. Yaklaşık 10.000-20.000 yıl önce, Güneş’ten çok daha büyük bir yıldız, bir süpernova patlamasıyla patladı. Sonuç, Kuğu takımyıldızında bulunan muhteşem bir süpernova kalıntısı olan Peçe Bulutsusu oldu. 2000 ışıkyılı uzaklıkta olmasına rağmen gökyüzündeki Peçe’nin açısal boyutu Ay’dan birkaç kat daha büyüktür. Chicago’nun banliyölerinden çekilen resim, 52 ayrı 300 saniyelik alt pozlama yığınından oluşuyor.
Behaviour winner Nightly elevator Tom Shlesinger
Gecelik Asansör Davranış kategorisinin kazananı Dr. Tom Shlesinger tarafından. Okyanusa gece çöktüğünde, derin denizde yaşayan tuhaf organizmalar dikey olarak yüzeye doğru hareket ederler; bu balık denizanasına otostop çekiyor.
Earth science winner A Crack in Time Chia Hsin Wendy Tsai
Zamanda Bir Çatlak Yer Bilimleri kategorisinin kazananı Dr. Chia-Hsin (Wendy) Tsai tarafından. Yunanistan’daki Korint Kanalı’nın bir yüzeylemesi olan resim, “genişlemeli tektonik ortamda normal fayları” göstermektedir.
Microimaging runner up Beacon of crystals in a wild forest Shyam Ulhas
Vahşi Bir Ormandaki Kristallerin İşareti Mikro görüntüleme kategorisinde ikinci olan Shyam Ulhas tarafından. İki kimyasal kombinasyonun mikro kristalleri: Beta Alanin ve L Glutamin. Görüntünün en uzun kenarı 1 mm’den azdır.
Earth science runner up Burning through the frozen south Michael Meredith
Donmuş Güney’de yanmak Yer Bilimleri kategorisinde ikinci olan Profesör Michael Meredith tarafından. Antarktika’da Ateşli Gün Batımı.

Royal Society Publishing fotoğraf yarışması, dünyanın en eski sürekli bilimsel dergisinin 350. yıldönümünü kutlamak için 2015 yılında başlatıldı. Merkezi Birleşik Krallık’ta bulunan Royal Society, bilim, mühendislik ve tıbbın her alanından dünyanın en seçkin bilim adamlarının çoğunun oluşturduğu, kendi kendini yöneten bir birliktir. Daha fazlası için İnternet sitesini ziyaret ediniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.