Haberler

Korkusuz Apartheid Fotoğrafçısı Peter Magubane 91 Yaşında Öldü

Güney Afrika’nın apartheid döneminin 40 yılını fotoğraflayan korkusuz Güney Afrikalı fotoğrafçı Peter Magubane hayatını kaybetti.

Reuters’in haberine göre Magubane’nin kızı Fikile Magubane, fotoğrafçının 91 yaşında Pazartesi günü öğle saatlerinde huzur içinde öldüğünü söyledi.

https://twitter.com/AdvoBarryRoux/status/1741822397395685423

Magubane dünya çapında ünlü bir fotoğrafçıydı. Onun yakıcı görüntüleri, siyahi Güney Afrikalıların kırk yıl boyunca apartheid altında karşı karşıya kaldığı zulüm ve şiddeti yansıtıyordu.

Fotoğrafları dünya çapında beğeni toplarken Magubane, Güney Afrika’daki evinde yaptığı fotoğraflardan dolayı cezalandırıldı. Düzenli olarak taciz edildi, saldırıya uğradı, tutuklandı ve 586 gün hücre hapsinde tutuldu.

Magubane, 1932’de Johannesburg’un Vrededorp banliyösünde (şu anda Pageview olarak biliniyor) doğdu.

Reuters’e göre Magubane, 1955’te Güney Afrika dergisi Drum’a katıldıktan sonra baskıcı apartheid dönemini belgeleyen birkaç Siyah fotoğrafçıdan biri olarak öne çıktı .

Bir yıl sonra Johannesburg’un zengin bir banliyösünde çekilen en ünlü fotoğraflarından biri, elinde “Yalnızca Avrupalılar” yazan bir tabelayla bir bankta oturan Beyaz bir kızı, arkasında siyah bir dadı oturmuş saçını tararken gösteriyordu.

Magubane, 1960’taki Sharpeville katliamı da dahil olmak üzere, Güney Afrika’daki onlarca yıllık apartheid rejimini fotoğraflamaya devam etti, 1964’te Mandela ve diğerlerinin yargılanması ve 1976’daki Soweto ayaklanması – binlerce Siyah öğrencinin apartheid hükümetinin Afrikaans dilini okulda zorunlu kılan yasasını protesto ettiği zaman.

Peter Magubane 91 Yaşında Öldü

Fotoğraf Makinesiyle Apartheid’a Karşı Mücadele Eden Fotoğrafçı

AP News’e göre Magubane, 1969’da Mandela’nın o zamanki eşi Winnie Madikizela-Mandela’nın tutulduğu hapishanenin dışındaki protestoyu fotoğrafladıktan sonra Güney Afrika’daki apartheid hükümetinin hedefi haline geldi.

Bunun ardından Magubane hapse atıldı ve bir buçuk yıldan fazla bir süre hücre hapsinde tutuldu.

Fotoğrafçı, kariyeri boyunca birçok kez hapse atıldı ve polisin izni olmadan çalışmasına ve hatta evinden çıkmasına engel olan beş yıllık bir yasaklama cezasına maruz kaldı.

Magubane, fotoğraf görevi sırasında apartheid polisi tarafından pompalı tüfek saçmalarıyla 17 kez vurulduğunu, Soweto ayaklanmalarına ilişkin çektiği fotoğrafları vermeyi reddedince polis tarafından dövüldüğünü ve burnunun kırıldığını söyledi.

Apartheid rejimi tarafından işaretlenmiş bir adam olduğu için Güney Afrika’yı terk edip sürgüne gitme seçeneğiyle karşı karşıya kalan Magubane, cesurca kalmayı ve fotoğraf çekmeye devam etmeyi seçti.

‘Hayır burada kalacağım’ dedim. Kameramla apartheid’e karşı savaşacağım” dedi Magubane’nin ulusal yayın kuruluşu SABC ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda.

Magubane, apartheid karşıtı liderin 1990 yılında hapishaneden serbest bırakılmasının ardından Mandela’nın resmi fotoğrafçısı olarak atandı ve 1994’teki tüm ırkların katıldığı tarihi seçimlerde Güney Afrika’nın ilk Siyahi başkanı seçilene kadar Mandela’nın fotoğraflarını çekti.

Bu haftaki ölüm haberinin ardından Güney Afrika hükümeti, fotoğrafçının “apartheid’e karşı kurtuluş mücadelesindeki en tarihi anları fotoğrafladığını” söyleyerek Magubane’ye saygı duruşunda bulundu.


Resim katkıları: Özel fotoğraf Flickr/BBC World News aracılığıyla.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.