Kılavuzlar

Ön Işık Fotoğrafçılığı: Tam Bir Kılavuz

Fotoğrafçılıkta ön aydınlatma nedir? Çarpıcı fotoğraflar çekmek için ön ışığı nasıl kullanabilirsiniz?

Bu yazıda sizin için her şeyi özetliyorum:

  • Ön ışık nedir?
  • Ön ışığı ne zaman kullanmanız gerekir? (ve ne zaman bundan kaçınmanız gerekir)
  • En iyi görüntüleri oluşturmak için ön ışıkla nasıl çalışılır?

Ön ışık fotoğrafçılığı güçlüdür, harika görünür ve portfolyonuzu kesinlikle üst düzeye taşıyabilir; dolayısıyla, bir aydınlatma ustası olmaya hazırsanız, temel bilgilerden başlayarak hemen konuya dalalım:

Ön ışık fotoğrafçılığı nedir?

Ön ışık nesneyi uzaktan aydınlatır ön bu da ışığın kendisinin genellikle nereden geldiği anlamına gelir arka fotoğrafçı. Başka bir deyişle ışık, fotoğrafçının omzunun üzerinden geçerek konuyu doğrudan etkiliyor.

Ön aydınlatma nesnelere doğrudan çarptığı için, önden aydınlatmalı fotoğraflar genellikle sınırlı gölgelere ve göz alıcı, yüzünüze çarpan nesnelere sahip olur. İşte önden aydınlatılmış bir örnek resim; Kancanın ön kısmının parlak olmasına ve gölgelerin olmamasına dikkat edin:

Ancak ön aydınlatmanın nesnenin çok üstünden, çok altından veya nesneyle aynı seviyeden gelebileceğini unutmayın. Ön ışık kaynağının açısı gölge gücünü ve konumunu belirleyecektir. Konunun seviyesinden önden aydınlatılan bir sahnede sınırlı (veya sıfır) gölge bulunurken, yukarıdan önden aydınlatılan bir sahnede genellikle daha belirgin gölgeler bulunur (örneğin, portre konusunun burnunun ve çenesinin altındaki gölgeler).

Kamera ön ışık fotoğrafçılığı ile keşiş
Nikon D800 | 105 mm | f/5.6 | 1/320s | ISO200

Ön ışığı ne zaman kullanmalısınız?

Ön ışık minimum düzeyde gölge ürettiğinden, önden ışıklı fotoğraflar düz görünme ve derinlikten yoksun olma eğilimindedir. Bu mutlaka bir kötü ama eğer derin, üç boyutlu görüntüler yaratmak istiyorsanız, yan ışık yanında Konunuzun çok sayıda gölgeye sahip olması genellikle daha iyi bir seçimdir.

Öte yandan ön ışık, iki boyutlu soyut çekimler yapmak için harikadır:

dokulu sarı ve paslı ön ışık fotoğrafçılığı
Nikon D800 | 35mm | f/6.3 | 1/640’lar | ISO200

Konuyu ve arka planı net bir şekilde aydınlatma eğiliminde olduğundan, kuş, yaban hayatı ve makro fotoğrafçılığı da dahil olmak üzere pek çok doğa fotoğrafçılığı türü için de iyidir.

Portre fotoğrafçılığında ön ışığı kullanmanın özel bir hayranıyım:

Akha kadın portresi ön ışık fotoğrafçılığı
Nikon D800 | 105mm | f/5.6 | 1/250s | ISO200

Ön aydınlatma, özellikle ışık filtrelendiğinde ve yumuşak olduğunda cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlarken, yan aydınlatma cilt lekelerini ve kırışıklıkları vurgulama eğilimindedir.

Ayrıca, bir nesne önden aydınlatıldığında iyi pozlanmış bir görüntü yakalamak daha kolaydır.

Neden? Ön ışık çok olma eğilimindedir eşit böylece kameranız uygun pozlama ayarlarını belirlemekte zorlanmaz. Bu nedenle kameranızı otomatik veya yarı otomatik pozlama modunda kullanmayı seviyorsanız ön ışık çoğu zaman size harika sonuçlar verecektir.

hasır şapka giyen kadın ön ışık fotoğrafçılığı
Nikon D800 | 105mm | f/11 | 1/160s | ISO 400

Ön ışıkta fotoğrafçılık için ipuçları ve teknikler

Bu bölümde ön ışıkta fotoğrafçılık ayarları, aydınlatma seçimleri ve daha fazlasına ilişkin önemli ipuçlarımı ve püf noktalarını paylaşıyorum.

1. Önden aydınlatılan portreler için açık gölgeyi kullanın

Önceki bölümde açıkladığım gibi ön aydınlatma portre fotoğrafçılığı için harikadır. Ancak önden aydınlatmalı portreler çekerken dikkatli olmanız gerekir; Bulutlu bir günde veya öğleden sonra geç saatlerde çalışmıyorsanız, parlak güneş her türlü hoş olmayan gölgeyi üretecektir. Ayrıca konunuzun gözlerini kısmasına da neden olur.

Benim tavsiyem? Önden aydınlatmalı yönü koruyun ancak nesnenizi açık gölgeye taşıyın. Konunuzu konumlandırın yakın gölgenin kenarı, ancak gölge çizgisinin üzerinden geçmelerine izin vermeyin; bu şekilde yüzleri yumuşak bir şekilde aydınlatılacak ve gözlerini kısmalarına gerek kalmayacak, ancak çalışmak için bol miktarda parlak ışığa sahip olacaksınız.

Bu arada yansıtıcı nesnelere de dikkat etmelisiniz. Işık yerden, yakındaki arabalardan veya bina duvarlarından yansıyabilir ve nesnenizi bu yansıtıcı ışık kaynaklarının yakınına konumlandırarak güzel efektler elde edebilirsiniz.

Son olarak, yoğun öğle ışığı altında çekim yapmak zorunda kalıyorsanız ve nesnenizi gölgeli bir alana taşıyamıyorsanız, yapay ışıklandırma kullanmanızı öneririm. Bir flaş, bir LED paneli ve hatta bir reflektör, sert gölgeleri azaltacak ve nesnenize şekil katacaktır.

mutlu genç çocuk ön ışık fotoğrafçılığı
Nikon D800 | 55mm | f/11 | 1/125s | ISO200

2. Kameranızın pozlama önerilerine güvenin

Yukarıda vurguladığım gibi ön aydınlatma çok eşit – bu, kameranızı önden aydınlatılan bir nesneye doğrultduğunuzda genellikle iyi bir pozlama değeri elde edeceğiniz anlamına gelir.

Elbette, özellikle çok açık veya çok karanlık konuları çekerken kameranız yine de hata yapabilir. Ancak genel olarak, ister Diyafram Önceliği modunu, Enstantane Önceliği modunu, Otomatik modu, hatta Manuel modu kullanıyor olun, ön aydınlatma kolay pozlama sağlar.

Bu nedenle, ön aydınlatmayla çalışırken pozlama ayarları ve poz telafisi konusunda çok fazla strese girmeyin. Bunun yerine, görüntülerinizi pozlama sorunları açısından inceleyin, ancak işin zor kısmını fotoğraf makinenizin yapmasına izin verin!

Tayland'da iki tepe kabilesi kadını ön ışık fotoğrafçılığı
Nikon D800 | 105 mm | f/4 | 1/640’lar | ISO 400

3. Konunuzu değiştirmekten korkmayın

Ön aydınlatma düz görüntüler üretebilir.

Ve düz çekimler yaparken olabilmek İlginç görünüyor, birçok fotoğraf türü üç boyutluluk ve derinlikten besleniyor.

Neyse ki kolay bir çözüm var:

Eğer atışınız biraz düz görünüyorsa, o zaman konuyu çevir. Bu, portreler için harika çalışıyor ve aynı zamanda ürünleri ve belirli natürmort konularını çekmek için de iyi bir hile.

Elbette konuyu başka yöne çevirmek istemezsin fazla dramatik bir şekilde, ama ince bir dönüş yapın ve ne düşündüğünüzü görün. Bir portre konusuyla çalışıyorsanız, yavaşça dönmesini ve ışık ve gölgelerin yüzlerini nasıl etkilediğini dikkatle izlemesini isteyin. (Yalnızca bir hafif daha üç boyutlu bir fotoğraf oluşturmak için çevirin!)

4. Işık yüksekliğine dikkat edin

Işık kaynağının yüksekliği fotoğraflarınızı önemli ölçüde etkileyecektir; bu nedenle, ön ışıkta fotoğraf çekerken, mutlak Işığın konumuna dikkat edin!

Bunun doğal ışık için geçerli olduğunu unutmayın. Ve yapay ışık – ancak flaş veya LED paneli üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz. Güneş çok yüksekte veya çok aşağıdaysa, genellikle birkaç saat beklemeniz veya başka bir gün geri gelmeniz gerekir; ancak kamera dışındaki flaşınızın yüksekliğini beğenmezseniz, flaşı kolayca yükseltebilir veya alçaltabilirsiniz. Işık standı. Mantıklı olmak?

Bu nedenle, flaş veya sürekli ışık kullanırken sürekli olarak ışık yüksekliğini deneyin. Çalışırken ışık konumunun gölgeleri nasıl etkilediğini ve farklı etkiler yarattığını izleyin.

Ayrıca hoş olmayan yansımalara da dikkat etmeniz gerekir. Örneğin parlak nesneleri çekerken, nesneyle aynı hizada konumlandırılan ışık doğrudan kamera merceğine yansıyacak ve dikkat dağıtıcı bir vurgu oluşturacaktır. Bu yansımaları önlemek için ışığı yukarı, aşağı veya (hafifçe) yana doğru hareket ettirmeyi deneyin.

çılgın şapkacı gibi giyinmiş genç kız ön ışık fotoğrafçılık
Nikon D800 | 105 mm | f/16 | 1/200s | ISO200

5. Altın saatlerde çekim yapın

Öğleden sonra ön ışık güzel görünebilir, ancak fotoğraflarınızı gerçekten seviyelendirmek istiyorsanız, altın saatlerde, yani gün doğumundan sonraki ve gün batımından bir veya iki saat önce, güneşin gökyüzünde alçakta olduğu ve güneşin battığı saatlerde çekim yapmanızı öneririm. ışık güzel bir altın rengidir.

Birincisi, alçaktaki güneş çok fazla üretim yapıyor. eşit Minimal gölgeler ve son derece ayrıntılı sonuçlar sunan ön ışık.

Ayrıca, altın saatlerde ışık daha dağınıktır, yani daha yumuşaktır, dolayısıyla gölgeler Yapmak Konunuzun üzerinde görünmesi çok daha gurur verici görünecektir.

Ve sıcak, altın rengi ışık hemen hemen her zaman inanılmaz görünür:

altın saat ön ışık fotoğrafçılığı sırasında marketteki adam
Nikon D800 | 35mm | f/5.6 | 1/160s | ISO400

Ön ışık fotoğrafçılığı: Son Sözler

Artık bu makaleyi bitirdiğinize göre, ön ışık hakkında her şeyi, onu ne zaman kullanmanız gerektiğini ve en iyi sonuçları elde etmek için ayarlarınızı ve sahnelerinizi nasıl ayarlayabileceğinizi biliyorsunuz.

Bu yüzden kameranızı alıp dışarı çıkın ve ön aydınlatma alıştırmaları yapın. Sonuçlar hakkında ne düşündüğünüzü görün. Çalışırken konularınızı dikkatlice izleyin ve görüntüleri inceleyin. Çok yakında ön ışığı bir profesyonel gibi kullanacaksınız!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.