Ödül Almış Fotoğraflar

Bunlar, fotoğraf yarışmalarından 2023’ün en iyi fotoğrafları

Yıl sona yaklaşırken 2023’teki inanılmaz fotoğraf yarışması başvurularına bir göz atıyoruz.

İşimin avantajlarından biri de düzenli olarak fotoğraf yarışmaları hakkında yazı yazabilmemdir. Hangi güzel, düşündürücü görüntülerin jürinin dikkatini çektiğini görmek için kazananların galerilerine göz atmayı seviyorum ve tabii ki buna katılıyorum. 

Aklınıza gelebilecek her türden fotoğraf yarışması var açıkçası; Havadan ve su altından portrelere, evcil hayvanlara, aksiyona ve mimariye kadar, tercih ettiğiniz tarzın ne olduğu önemli değil, katılabileceğiniz bir yarışma bulacaksınız. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri (dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olarak kabul edilir) gibi bazı yarışmalar çok geniş ve çeşitli olsa da, Capture the Atlas’ın Yılın Kuzey Işıkları Fotoğrafçısı gibi diğer yarışmalar oldukça konuya özeldir.

Genel olarak jüri heyetinin seçimine katılıyorum ancak birkaç kez gözümün farklı bir görüntüye daha çok çekildiği de oldu. Herkesin bazı konularda farklı görüşlere sahip olacağını takdir ediyorum ama bazen yanlış fotoğrafın kazanan olarak taçlandırıldığını düşünmekten kendimi alamıyorum – bu onu kötü bir fotoğraf yapmaz, yine de sadece belirli bir fotoğrafçılık tarzına ilgi duyuyorum. 

2023’ün sonuna yaklaştığımız şu günlerde, geçtiğimiz yılın muhteşem fotoğraf yarışmalarına göz atarak en sevdiğim fotoğrafları sizlerle buluşturuyorum. Yani, belirli bir sıraya göre sıralanmaksızın bunlar benim ilk 10’um…

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Lee Ann Olwage
(Resim kredisi: © Lee-Ann Olwage, Güney Afrika, Kazanan, Profesyonel yarışma, Yaratıcı, Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2023)

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri‘nden (SWPA) favori bir fotoğrafı seçmek inanılmaz derecede zor. Pek çok yetenekli fotoğrafçı, en önemli insani olaylara, çevresel çabalara, toplumdaki değişikliklere ve aradaki her şeye ışık tutma umuduyla bu özel yarışmaya katılıyor. 

Lee-Ann Olawage’ın Oyun Hakkı serisi, genç kızlara öğrenme ve hayal kurma gücü verildiğinde neler olacağını inceliyor. Bu güçlü görüntüler bana kendi ayrıcalığım üzerinde düşünmem ve Birleşik Krallık’ta ortaokulun uğruna mücadele etmemiz gereken bir şey değil, verilmiş bir şey olduğu için minnettar olmam için zaman verdi. 

NHU Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Andy Parkinson
(Resim kredisi: ©Andy Parkinson, Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı)

Doğa Tarihi Müzesi Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Ödülleri her yıl halka açık oylamaya açılıyor ve bu yılın kısa listesi hayret edilecek bir şeydi. Yarışmanın kazananları Şubat 2024’te yapılacak ödül töreninde açıklanacak ama bu iyi kamufle edilmiş beyaz tavşan benim oyumu aldı!

Hava Fotoğrafçılığı Ödülleri

dji
(İmaj kredisi: DJI)

Bu, DJI Sky Pixel ödüllerinde haklı olarak en büyük ödüle layık görüldü. Khanh Phan tarafından çekilen fotoğrafta, bir elbisenin eteğine benzeyecek şekilde özenle konumlandırılmış yüzlerce çiçek görülüyor. Yukarıdan çekilen fotoğrafların özel bir yanı var, alıştığımızdan farklı bir görüntü sunuyorlar ve bu gibi fotoğraflar bana DJI Mini 2’mi daha sık kullanma konusunda ilham veriyor.

Yılın Okyanus Fotoğrafçısı

Todd Glaser
Macera kategorisi birincisi, Kuzey Sahili’nin ünlü Banzai Boru Hattı’nda sörf yaparken bir gökkuşağı beliriyor, O’ahu, Hawaii  (İmaj kredisi: Todd Glaser)

Yılın Okyanus Fotoğrafçısı ödülleri, güzel mavi gezegenimizin tüm yönlerini belgeliyor – İçinde yaşayan yabani hayvanlardan, gelir elde etmek için ona güvenen insanlara, geleceğini garanti altına alan projelere ve hatta onu macera ve eğlence için kullanan insanlara kadar.

İnsanlığın Portresi

Rona Bar ve Ofek Avshalom
Rona Bar ve Ofek Avshalom – Nino ve Olivia – Bristol(Resim kredisi: © Rona Bar ve Ofek Avshalo, Britanya Portresi Cilt 6 Kısa Liste)

Bir portre fotoğrafçısı olarak Britanya’nın Portresi beni en çok heyecanlandıran fotoğraf ödüllerinden biri. Bu, Birleşik Krallık’ı oluşturan tüm farklı insanları belgeleyen ve aktörlerden aktivistlere, hemşirelerden Morris dansçılarına, balıkçılara, arkadaşlara, aileye ve aradaki her şeye kadar herkesi kapsayan gerçek bir çeşitlilik kutlamasıdır.  

Yılın Astronomi Fotoğrafçısı

Aaron Wilhelm
Sh2-132: Işıktan Kör (İmaj kredisi: Aaron Wilhelm)

Her yıl Yılın Astronomi Fotoğrafçısı için yapılan başvurular gerçekten bu dünyanın dışında ama benim parlak renkli, güzel nebulalara karşı özel bir zaafım var. Astrofotoğrafçılara büyük saygım var, bu görüntünün yakalanması ve işlenmesi 70 saatten fazla sürdü; burada şans ya da şans söz konusu değil. 

Komedi Yaban Hayatı Fotoğraf Ödülü

Dikla Gabriely
Beni hayal et, beni hayal et (İmaj kredisi: Dikla Gabriely)

Komedi Yaban Hayatı Fotoğraf Ödülleri mutlaka herkesin yüzüne bir gülümseme getirecek; bu, hayvanları doğru zamanda yakalarsanız ne kadar komik olabileceğinin gerçek bir hatırlatıcısı ve yaban hayatı fotoğrafçılarının sabrının bir kanıtıdır. 

Red Bull Illume İmaj Görevi

Lorenz Holder
Red Bull Illume Image Quest 2023 – Başyapıt Sölden Kategori Birincisi (İmaj kredisi: Lorenz Holder)

Red Bull Illume Quest 2023‘e yapılan yüzlerce başvuru arasında bu gerçekten öne çıktı. Aksiyon fotoğrafçılığı, tamamlayıcı blok renkler ve minimalist yaklaşımın birleşimi, bu fotoğrafı duvarıma asmak isteyeceğim bir fotoğraf haline getiriyor. 

Yılın Pink Lady Yemek Fotoğrafçısı

Jon Enoch
Şeker Adam – 2023 Yılının Pink Lady Yemek Fotoğrafçısı ödülünün genel kazananı (Resim kredisi: Jon Enoch – 2023 Yılının Pink Lady Yemek Fotoğrafçısı)

Yılın Pink Lady Yemek Fotoğrafçısı Ödülü, yenilebilir her şeyin gerçek bir kutlamasıdır. Her yıl, hasattan işlemeye, pişirmeye, yiyeceklerin tadını çıkarmaya ve insanlarla paylaşmaya kadar her şeyi belgeleyen kayıtların çeşitliliğine hayret ediyorum. Jon Enoch’un yazdığı Şeker Adam, Mumbai’de çalışan ve tatlı ürünlerini sergilemek için ekstra çaba harcayan bir sokak satıcısını belgeliyor. 

Epson Pano Ödülleri

Krzysztof Browko
Kilise (İmaj kredisi: Krzysztof Browko)

Alçakta bulunan bulutlarda öyle görkemli bir şeyler var ki, Krzysztof Browko’nun bu görüntüsüne kapılmadan edemiyorum. 2023 Epson Pano Ödülleri‘nde Amatör manzara kategorisine giren bu görüntü, bulutların arasından yükselen kilise kulesiyle o kadar büyülü hale geliyor ki. Arka planda dağlar ve gün doğumu bana neredeyse bir Disney filminden bir sahneyi hatırlatıyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.