Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

The 14th Epson International Pano Awards

The 14th Epson International Pano Awards
Genel Açık Kazanan, Açık ve Doğa/Manzara Kazananı — José D. Riquelme’den “The Bridge” (İspanya) | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

14. kez düzenlenen Epson Uluslararası Pano Ödülleri’nin (The 14th Epson International Pano Awards) kazananları açıklandı. Yukarıda gösterilen genel kazanan, İspanyol fotoğrafçı José D. Riquelme’dir.

“İzlanda’ya yaptığım bir düzine ziyaretten sonra, görkemli topraklarını keşfettikten sonra, bir dinlenme molası sırasında bakış açımı değiştirmeye ve drone’umu fırlatmaya karar verdim. Şaşkınlıkla bu inanılmaz görüntüyü yakaladım. Yukarıdan çizgiler soldan sağa uzanan bir köprü oluştururken, yerde buzuldan kaynaklanan akan nehir suyundan soyut şekiller ortaya çıkıyor,” diye açıklıyor Riquelme, genel olarak kazanan fotoğrafı The Bridge’i açıklıyor.

35 Jose David Riquelme Penalver Espana OPNL PA2314957
Yılın Açık Fotoğrafçısı — José D. Riquelme’den “Hayalet Mağara” (İspanya) | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

Riquelme, Murcia, İspanya’dan tutkulu bir manzara ve gece fotoğrafçısıdır. Kapsamlı bir grafik tasarım ve baskı geçmişine rağmen Riquelme yalnızca sekiz yıldır fotoğraf çekiyor. İlk iki yılında, geleneksel olarak fotojenik olmayan yerlerde ilginç kompozisyonlar bulmaya odaklanarak fotoğraf çekmek için akıllı telefonunu kullandı.

17 Jose David Riquelme Penalver Espana OPNL PA2314957
Yılın Açık Fotoğrafçısı — José D. Riquelme’den “Karanlıkta Tek Başına” (İspanya) | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

Epson Uluslararası Pano Ödülleri, dünya çapındaki panoramik fotoğrafçıların en iyi çalışmalarını sergiliyor ve panoramik görüntüler için en büyük küresel yarışmadır.

“2023, Pano Ödülleri katılımcıları için gerçekten ilham verici bir yıl olduğunu bir kez daha kanıtladı. Hepsi kalite ve yaratıcılık açısından mükemmel. Epson Avustralya MD’si Craig Heckenberg, “Epson, her seviyeden ve hayatın her kesiminden fotoğrafçıları tutkularıyla birbirine bağlayan bu ödülleri desteklemekten ve sponsorluk yapmaktan gurur duyuyor” diyor.

Bu yılki yarışmaya 102 ülkeden 1.104 profesyonel ve amatör fotoğrafçıdan 4.414 başvuru geldi. Bu, geçen yıla kıyasla girişlerde genel bir artış .

RAW Gezegen Ödülü

Singapurlu fotoğrafçı Teo Chin Long, bu yılki RAW Planet Ödülü’nü Yellow Net 1 fotoğrafıyla kazandı.

RAW PLANET Chin Leong Teo Singapore OPBE PA2315110
2023 RAW Planet Ödülü Sahibi — Teo Chin Leong’dan “Yellow Net 1” (Singapur) | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

“Bu güzel fotoğraf Vietnam’da çekildi. Bu, çalıştırıldığında ağları kaldıracak ve içinde sıkışan balıkları yakalayacak bir motorla donatılmış devasa bir ağdır. Altın alacakaranlık saatlerinde bu sahneyi belgelemek için burada olmaktan mutluydum. Işık yumuşaktı ve harika bir kompozisyon için ağların sarısıyla etkileşime girebiliyordu” diyor Long, kazanan görüntüleri hakkında.

Epson Dijital Sanat Ödülü

Amerikalı fotoğrafçı Swee Choo Oh, Gehry’nin Los Angeles’taki ikonik Walt Disney Konser Salonu’nu çektiği fotoğrafla Epson Dijital Sanat Ödülü’nü kazandı.

EDAP Swee Choo Oh US OPBE PA2315111
2023 Epson Dijital Sanat Ödülü — Swee Choo Oh’dan (ABD) “Disney Konser Salonu” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

Yapılandırılmış Çevre

Vietnam’dan Cao Ky Nhan, Açık kategori ikincisi oldu ve hareketli ördeklerin büyüleyici görüntüsüyle Yapılı Çevre kategorisini kazandı.

1 Ky Nhan Cao Vietnam OPBE PA2314746
Kazanan, Açık, Yapılı Çevre, Açık yarışmada Genel İkincilik — Cao Ky Nhan’dan (Vietnam) “Vortex of Ducks” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

“Ördek sürülerini fotoğraflama konusunda önemli bir deneyimim var, dolayısıyla onların davranışlarını iyi anlıyorum. Ördek Vortex’i fotoğrafını akşam saat 17.00 sıralarında çektim. O zamanlar ışık hala oldukça güçlüydü ve güzel bir altın rengine sahipti. Beslenme zamanı geldiğinde, ördek çobanı yiyecek getirir ve onlara seslenir ve binlerce ördek hızla çobanın etrafından koşarak ona doğru koşar. Hareketlerini yakalamak için bir drone kullandım ve kameraya nötr yoğunluk (ND) filtresi ekledim. Amacım enstantane hızını yavaşlatmaktı. Bu sayede tek bir statik görüntü ile ördeklerin dönme hareketini yakalamayı başardım. O anda hareketleri bir girdaba benziyordu” diyor Nhan.

Yılın Amatör Fotoğrafçısı ve Doğa/Manzara Birincisi

İspanya’dan Merche Llobera, Jack Fish Art , All You can Eat ve Spirits of the Sea adlı üç su altı panorama görüntüsüyle Amatör ve Doğa/Manzara kategorilerini kazandı.

1 Mercedes Llobera Spain AMNL PA2314855
2023 Yılın Amatör Fotoğrafçısı — Merche Llobera’dan (İspanya) “Jack Fish Art” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

Jack Fish Art’ta bir kriko sürüsü, Meksika’daki Cabo Pulmo Ulusal Deniz Parkı’nın sularında su altı kasırgasına benzeyen bir şey oluşturuyor.

11 Mercedes Llobera Spain AMNL PA2314855
2023 Yılın Amatör Fotoğrafçısı — Merche Llobera’dan (İspanya) “All You Can Eat” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

Yiyebildiğin Her Şey’de bir karabatak, farklı balık sürüleri arasında yüzerek potansiyel bir akşam yemeğinden diğerine atlıyor. Görüntü Swanee Reef’te çekildi.

28 Mercedes Llobera Spain AMNL PA2314855
2023 Yılın Amatör Fotoğrafçısı – Merche Llobera’dan (İspanya) “Denizin Ruhları” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

“Burada, kameraya doğru hızla yüzen bir yunus sürüsü hareket halinde yakalanıyor. Meraklı ve şakacı bir ifade sergileyen zeki gözleri üzerime dikilmişti. Llobera , Sprits of the Sea için “Bu yunusların, insanları su altı dünyalarında görmeye pek alışık olmadıkları açık, çünkü bu karşılaşmadan büyülenmiş ve ilgilerini çekmiş görünüyorlar” diyor .

Amatör İkincisi ve Yapılı Çevre Birincisi

Tayvanlı Hung Chang Lin bu nefes kesici görüntüyü Peru’da yakaladı. “Bu benim Peru’ya ilk gelişimdi. Benim için her şey gizemliydi. Machu Picchu’nun dünyada çok popüler bir turistik yer olduğunu biliyorum. Orada kimse yokken gerçek İnka uygarlığının fotoğraflarını çekmek için şafaktan önce dağın eteğinden yola çıktım ve bilet kapısına ulaşmak için inanılmaz bir zaman harcadım” diyor Lin. “Machu Picchu’ya girdiğimde gökyüzü hâlâ kara bulutlarla doluydu ve havada hafif bir çiseleme vardı. Ancak nihayet ideal noktamı keşfettiğimde, güneş bulutların arasından geçerek İnka binalarının sanki bulutların üzerinde yüzüyormuş gibi görünmesine neden oldu. O an çok etkilendiğimi hissettim.”

1 Hung Chang Lin Taiwan AMBE PA2315493 1
2023 Yılın Amatör Fotoğrafçısı, İkincilik, Amatör Yapılı Çevre kategorisinin Kazananı — “Mistik Inca, Peru” – Hung Chang Lin (Tayvan) | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

Küratörün Ödülü

Polonyalı fotoğrafçı Krzysztof Browko, sonbaharda Estonya’ya yaptığı bir fotoğraf gezisinde, St. Thomas kilisesinin sis ve sis yatağından ortaya çıkan bu inanılmaz görüntüsünü yakaladı.

CURATORS Krzysztof Browko Poland AMNL PA2315942
2023 Küratör Ödülü — Krzysztof Browko’dan “Kilise” (Polonya) | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

Daha Fazla Kazanan

“2023, Merche Llobera’nın çarpıcı su altı panoramaları gibi, yeni sınırların zorlandığını gösteren çok çeşitli bir fotoğraf koleksiyonunu temsil ediyor. Ayrıca, bu yıl Güneydoğu Asya ve Avrupa’dan katılanların güçlü performansı da dikkat çekicidir; bu, özellikle bu bölgelerden yeni katılanların sayısındaki artışla birlikte giriş istatistiklerine de yansıyor,” diyor yarışma küratörü David Evans. “Rekabetin yıldan yıla geliştiğini görmek her zaman heyecan vericidir ve şüphesiz 2023 de bir istisna değildir.”

NIKON Jon Vause Australia AMNL PA2315913
2023 Nikon Avustralya Ödülü — Jon Vause (Avustralya) tarafından “Arkadan sıçra” | 2023 Epson Uluslararası Pano Ödülleri
AERIAL Spencer Cox United States of America OPNL PA2316143
En Yüksek Puanı Alan Havadan Görüntü — Spencer Cox (ABD) tarafından çekilen “Bulutların Üstünde” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri
FILM Michael Lees USA OPNL PA2315415
En Yüksek Puanlı Film Yakalama — Michael Lees (ABD) tarafından “Entangled in the Mist” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri
GIGAPIXEL Marek Biegalski IE OPNL PA2314889
En Yüksek Skorlu Gigapixel Görüntüsü — Marek Biegalski’den (Polonya) “Lines of Nature” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri
VERTICAL SHUCHUAN LIU CHINA OPBE PA2315790
En Yüksek Puanı Alan Dikey Görsel — Shuchuan Liu (Çin) tarafından hazırlanan “Curve Phantom” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri
IVRPA Obed Jese Garcia Martinez Espana OPBE PA2315578
Herhangi bir kategoride En Yüksek Puanı Alan IVRPA üyesi Resim — Obed Garcia’dan “Zaanse Schans” (İspanya) | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri
SMARTPHONE Di Chang Taiwan OPLN PA2315254
IAPP Blake Randall Canada OPNL PA2315241
En Yüksek Puanı Alan IAPP üyesi — Blake Randall (Kanada) tarafından yazılan “Frayed Ends of Sanity” | 14. Epson Uluslararası Pano Ödülleri

Fotoğrafçılar, 14.000 $’ı nakit olmak üzere toplam 40.000 $ değerindeki ödül havuzu için yarıştı. Açık Ödül’de birinci olan José D. Riquelme, 3.000$ nakit para, bir Epson SureColor P-7070 yazıcı ve bir ödül aldı. RAW Planet ödülü, Epson Dijital Sanat Ödülü ve Küratör Ödülü gibi belirli özel ödüller arasında 2.000 $’a kadar büyük nakit ödüller de vardı.

Her kategorideki en iyi 50 fotoğraf da dahil olmak üzere, görülecek çok daha muhteşem panoramalar var. Tüm resim galerilerine Epson Uluslararası Pano Ödülleri web sitesinden ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.