Haberler

I’m Back Film: Film Kutusundaki 20MP Sensör, Vintage Analog Kameraları Yeniden Canlandırıyor

I’m Back Film (Geri Döndüm Film), “dijital film” hayalini gerçeğe dönüştüren büyüleyici bir üründür. Geri Döndüm, ilk dijital film rulosudur ve bir film rulosu kutusunun içine yerleştirilmiş 20MP Sony Micro Four Thirds görüntü sensörüne dayanır.

“’Geri Döndüm’, belirsizliğe itilen eski analog kameralar için ikinci bir şansı temsil ediyor (analog tutkunlarının hala el üstünde tuttuğu, kullanılmayan milyonlarca fotoğraf makinesinden bahsediyorum). Bu kalıntıları modern dijital cihazlara dönüştürme konusundaki inanılmaz yeteneğimizle fotoğrafçılık tarihinde yeni bir sayfa yazıyoruz” diye yazıyor I’m Back.

I’m Back Film’in 20 megapiksel Four-Thirds sensörü, tam çerçeveden küçük sensörün 35 mm formatındaki görüntü alanının tamamını kapsamasını sağlamak için geniş açılı bir adaptörle birlikte çalışabilir. Veya kullanıcılar, Micro Four Thirds sensörün etkinleştirdiği kırpma faktöründen (tam çerçeve görüntü sensörüne kıyasla 2 kat kırpma faktörü) yararlanabilir.

I’m Back Film’in neden tam kare sensör yerine Micro Four Thirds sensör kullandığına gelince, ürünün arkasındaki ekip bunun maliyetten kaynaklandığını söylüyor. Four-Thirds sensör, “tam çerçeve sensöre kıyasla daha uygun maliyetle mükemmel görüntü kalitesi” sunuyor. Ayrıca, belirtildiği gibi, geniş açılı bir mercek filtresiyle birleştirildiğinde kullanıcılar, merceklerinde 35 mm’lik bir kamera sensörü kullanırken elde edecekleri görüş alanının aynısını elde edebilirler.

I’m Back Film: Film Kutusundaki 20MP Sensör

Cihaz dijital görüntüleri bir SD hafıza kartına çeker. Ayrıca fotoğrafçıların akıllı telefonlarını I’m Back Film’e bağlamalarına ve fotoğrafları anında sosyal medyada yayınlamalarına olanak tanıyan Wi-Fi bağlantısı da içeriyor.

Geri Döndüm Film

Ürünün yaratıcılığı bir yana, fotoğrafçılara neler sunduğunu merak etmek haksızlık olmaz. “Şu anda fotoğrafçılık dünyasında çoğunlukla yeni lenslerin piyasaya sürüldüğü ve mevcut dijital kameralarda iyileştirmeler yapıldığı görülüyor. Ancak ‘Geri Döndüm Filmi’ gerçekten eşsiz bir şey sunuyor. Fotoğrafçıların, birçoğu raflarda toz toplayan eski analog kameralarını yeniden ziyaret etmelerine olanak tanıyor. Bu sadece yeni yaratıcı olasılıkların önünü açmakla kalmıyor, aynı zamanda fotoğrafçılık tarihinin korunmasına da yardımcı oluyor” diye yazıyor I’m Back.

Şirket ayrıca fotoğrafçılığın, fotoğrafçıların sıklıkla aynı teknikleri ve stilleri tekrarladığı bir “yaratıcılık krizi” yaşadığını düşünüyor. Geri Döndüm Film fotoğrafçıları yeniden canlandırmayı, yeni yaklaşımlara ve yaratıcı görüntülere ilham vermeyi amaçlıyor. Ayrıca daha fazla deneyi teşvik etmeyi umuyor.

im back film

Sony IMX 269 sensörü, NT9853 işlemci ve 1,5 inç LCD ile eşleştirilmiştir. Sensör ayrıca saniyede 60 kareye kadar 4K UHD video kaydedebiliyor. Cihaz, RAW ve JPEG görüntü yakalama özelliğinin yanı sıra Kodachrome ve Fujifilm’den esinlenilenler de dahil olmak üzere çeşitli siyah beyaz ve renkli ön ayarlara sahiptir.

IMG 1912

Geri Döndüm Filmi ile kullanıcıların artık analog veya dijital arasında seçim yapmasına gerek yok. I’m Back Film’in kullanılması, mevcut analog kameraların değiştirilmesini gerektirmez, böylece eski donanımın korunması sağlanır. Ürün, I’m Back CEO’su Samuel Mello Medeiros tarafından oluşturuldu ve ekipte kurucu ortak Filippo Nishino, nakliye müdürü Monique Medeiros ve idari müdür Yasmin Nishino yer alıyor.

im back film in hand

Geri Döndüm Filmi yakında Kickstarter’da gösterime girecek. Fotoğrafçılar, önümüzdeki hafta başlaması beklenen kampanya yayına girdiğinde bildirim almak için kaydolabilirler.

cameras im back film

“Geri Döndüm” ismi tanıdık geliyorsa bunun nedeni, bunun şirketin Kickstarter’a ilk girişi olmamasıdır. “Geri Döndüm” ismi birçok açıdan anlamlıdır. Şirket, 35 mm kameralar için benzer bir ürünle kitlesel fonlama platformunda en son yer aldı; ancak bu sürüm önemli ölçüde daha büyüktü ve daha küçük bir 14 megapiksel görüntü sensörü kullanıyordu. Ayrıca fotoğrafçıların film kamerasının arkasını çıkarmasını gerektiriyordu ve teneke kutu tarzı bir eklenti içermiyordu.

Önceki I’m Back cihazlarının ruhu, yakında çıkacak olan I’m Back Film’de de varlığını sürdürüyor, ancak yeni yineleme, analog kameraların tamamen farklı ve daha akıllı bir şekilde çalışma biçiminden yararlanıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.