Haberler

Yolcu Uçaklarının Kargosunda Lityum-İyon Taşımasını Yasaklandı

ABD Ulaştırma ve Federal Havacılık İdaresi Başkanlığı, lityum-iyon akülerin yolcu uçağı kargolarına taşınmasını yasaklayan yeni bir Geçici Final Kuralı açıkladı.

Ayrıca, yeni kural kargo uçaklarında taşınan lityum-iyon pillerin% 30’dan fazla şarj barındırmamasını gerektiriyor.

Yeni kurallar ABD Ulaştırma Bakanı Elaine L. Chao tarafından Çarşamba günü açıklandı. Yönetmelik, yolcu ve kargo uçaklarının, alev almaları ve aşırı ısınmaları durumunda patlamaya meyilli hatalı lityum-iyon pillerin neden olabileceği olası felaket yangınlardan korunmasına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış. Aşağıda, FAA tarafından paylaşılan eski bir video, lityum-iyon pil arızası durumunda neler olabileceğini gösteriyor.

Yolcu uçağında uçan yolcular lityum-iyon aküleri yanlarında taşımaları için ellerinde muhafaza etme seçeneğine sahiptir. Buna, telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi çıkarılamayan bataryaların yanı sıra güç bankaları ve yedek kamera bataryaları dahil.

Ara Nihai Kural, FAA’nın 2017 kontrol edilmiş havayolu bagajındaki lityum-iyon pillerin global olarak yasaklanmasına yönelik önerisini izliyor. Tavsiye, bir uçağın kargosunda lityum-iyon pillerin neden olduğu yangınların potansiyel olarak ‘bir uçağın kaybolmasına’ neden olabileceğini tespit eden FAA tarafından yapılan testlere dayanarak yapıldı.

Ülkemiz dahil tüm ülkelerde bu kuralın uygulanması yakın zamanda geçerli olabilir.

Ara Final Kuralının tamamı buradan okunabilir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu