Haberler

Adobe’un Anlamsız Fiyat Politikası!

Eski fotoğrafçılar bilir, photoshop kullanmak için CD’yi takardık bilgisayara ardından yükledik mi Photoshop’u herşey bitti.

Artık bu yazılım ile sadece arada yıllık güncellemeleri de yüklerdiniz. Şimdi ise artık Creative Cloud ile her yazılım online olarak yükleniyor. Ardından farklı ödeme politikaları, güncellemeler ve dahası.

Aslında sadece tabi Adobe firmasını değil birçok markaya da sitem etmek gerekiyor bunun için. Çünkü hepsi artık aynı sistemi kullanıyor. Yıllık abonelik sistemi ve ardından yıllık yenilemeler. Adam o kadar uğraşmış emek sarfetmiş ödeyeceğiz tabi dediğinizi duyar gibiyim. Tabi bu konu tartışılmaz bir emek var ve bu sistemin devamlılığı için bizim taraftan ödemelere devam edilmeli. Tamam, buraya kadar herşey tamam AMA son dönemde Adobe sitesindeki karmaşayı fark ettiniz. Öncelikle ‘Plan Karşılaştırma‘ linkine tıklayın. Burada size 4 farklı opsiyon veriliyor:

  1. Bireyler
  2. İşletmeler
  3. Öğrenciler ve Öğretmenler
  4. Okullar ve Üniversiteler

Şimdi buraya kadar herşey doğal ancak ilginçlik sonrasında fiyatların detayında geliyor. Bireysel üyelik-Fotoğraf- aylık 62 TL; ardından hemen yanında tek uygulama kısmı var, aylık 132 TL. Sadece Photoshop’u seçersek yine aynı fiyatı yani 132 TL’yi ödüyoruz.

adobe fiyat problem 1
Adobe’un Anlamsız Fiyat Politikası! 5

Ama 62 TL içinde photoshop dahil birçok artı opsiyon bulunuyor. Tek uygulama bölümündeki Photoshop’u oradan kaldırmak o kadar mı zor!

İşletmeler bölümüne tıklıyorum, tek uygulama burada da var: 181 TL. Şimdi işletmeler için bireysel kısımdan ayrı olarak artı avantajlar sunduğunu söylüyor. Bu rakama KDV dahil değil, şirket uygulamayı bu kategoriden alsa bunu gider olarak göstericek. Muhasebe işlemlerini yaptığınız zaman yine işin içinden çıkamıyorsunuz. Birçok şirket bireysel alıyor, neden 2 kat’a yakın maliyet olarak fark var. Yine bir karışıklık!

adobe fiyat problem 2
Adobe’un Anlamsız Fiyat Politikası! 6

Şimdi gelelim işin en komik tarafına Öğretmenler ve Öğrenciler bölümüne; fotoğraf tarafındaki fiyatlandırma 62 TL (tanıdık bir rakam); yani bireyselden bir farkı yok(artı vermeye çalıştığı avantajlar yine birşey ifade etmiyor). Sadece tüm uygulamalar için özel bir teklif verilmiş. Yani 40 lira daha fazla ver tüm uygulamaları al diyor yoksa bireyselden bir farkı yok. Özel indirim anlayışı biraz farklı olmuş!

adobe fiyat problem 3
Adobe’un Anlamsız Fiyat Politikası! 7

Şirketler kendi kampanyaları ya da fiyatlandırmaları ile ilgili istedikleri hizmeti verebilirler. Buna hiç kimsenin itirazı yok, ancak müşterinin kral olduğu bir ortamda bu plan karışıklığına ne gerek var. Genel olarak en çok satan yazılımlarının Photoshop ve diğer fotoğraf yazılımları olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle sadece fotoğraf için ayrı bir bölüm bulunuyor.

Bizler fotoğrafçılar olarak genel kullanımlarda tabi ki güzel indirim ve fiyatlandırmalar bekliyoruz ancak bu plan karşılaştırmalarındaki absürtlük nedir? Dalga mı geçiyorsunuz yoksa bize mi öyle geliyor? Cevap beklemeyin arkadaşlar, ben kendi adıma beklemiyorum. Adobe’un 2019 yıllı gelirinin yaklaşık 11 milyar dolar olduğunu da belirtmek isterim.

Ne mi istiyoruz? Biraz daha anlamlı, biraz daha müşteri / kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran bir anlayış! Çok şey mi istiyoruz! Bir de artık fotoğrafçılar için de daha güzel kampanyalar ve çalışmalar hazırlasan!

Yazı: Erkan Terzi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.