Haberler

Çağdaş Sanat Dünyasında Fotoğrafın Yükselişinin İzini Sürmek

Çağdaş Sanat Dünyasında Fotoğrafın Yükselişinin İzini Sürmek
Sandy Skoglund, Japon Balığının İntikamı , 1981 © Sandy Skoglund

En başından beri fotoğraf sanat dünyasında ilginç bir yer işgal etti, mekanik doğası yeni bir görme ve kaydetme yolu sunarken aynı zamanda her fırsatta statükoyu karıştırdı. Aldatıcı basitliği, hata payı ve tek bir imgeyi sonsuz kez yeniden üretme yeteneği, gelenekçilerin tekil sanat eseri hakkında kutsal kabul ettikleri her şeye meydan okudu. Fotoğrafçılar uzun zamandır çalışmalarının sanat olarak tanınmasını ve değer görmesini istemelerine rağmen, kuruluşun bunu kabul etmesi yaklaşık 150 yıl alacaktı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sanatçıları görevlileri göstermek için kendileri aldı.

Andy Grundberg, 1981-1991 yılları arasında The New York Times’da bir fotoğraf eleştirmeni olarak fotoğrafın sanat dünyasında yükselişinde çok önemli bir rol oynadı. New York’a 1971 yılının Ağustos ayında genç bir şair olma hayalleri ile geldi. Mahalle bir üretim merkezinden bir sanatçı karakoluna geçerken, büyük endüstriyel binaların çatı katlarına dönüştürülmesine yardımcı olmak için gündüz işçisi olarak çalıştığı sırada Soho’da çalışan bir iş buldu. O zamanlar New York sanat dünyası, Sutton Place’den sadece bir taş atımı olan 57th Street’te sağlam bir şekilde yerleşmişti, ancak on yılın sonunda şehir merkezi ön plana çıkacaktı.

Cagdas Sanat Dunyasinda Fotografin Yukselisinin Izini Surmek 0002
John Baldessari, Bir Sanatçı Yalnızca Slav Spiker Değildir… , 1966–68 © The Estate of John Baldessari
Cagdas Sanat Dunyasinda Fotografin Yukselisinin Izini Surmek 0003
Ralph Gibson, İsimsiz , tarih yok. The Somnambulist kitabından, 1970. © Ralph Gibson

Fotoğraf, başka hiçbir aracın yapamadığını yapabilme becerisiyle, çağdaş sanat sahnesinde önce işlevsel, sonra biçimsel bir rol oynadı. Fotoğrafın Nasıl Çağdaş Sanat Olduğu adlı yeni kitabında (Yale University Press) Grundberg, 1970’ler ve 80’lerdeki ortam dönüşümünü anlatan mükemmel bir tarih ve anı karışımını kaleme alıyor. Cepheden birinci şahıs bir açıklama sunan Grundberg, sahneyi sarsan ve medyanın feminizm ve renkli sanatçılarla olan ilişkisini yansıtan radikal sanatçıları ve hareketleri araştırıyor.

Lideri takip edin

Cagdas Sanat Dunyasinda Fotografin Yukselisinin Izini Surmek 0004
Eileen Cowin, İsimsiz , 1980–1983, “Family Docudrama” serisinden © Eileen Cowin

Grundberg, “Fotoğrafın sanat dünyasındaki ayrı ama tamamen eşit olmayan statüsünün ortadan kaldırılması – bir sanat olarak zaferi anlattığım hikayenin merkezinde yer alıyor,” diye yazıyor Grundberg, “ama aynı derecede önemli olan da çok önemlidir. fotoğrafın ve diğer mercek temelli medyanın, yalnızca onu temsil ederek değil, aynı zamanda büyük ölçüde üreterek kültürümüzün tamamında işgal etmeye başladığını konumlandırın. “

Fotoğrafçılık Nasıl Çağdaş Sanat Oldu Çağdaş Sanat , Robert Rauschenberg ve Andy Warhol arasındaki 1962 karşılaşmasıyla başlayan görkemli bir duvar halısını bir araya getiren ve kavramsal sanatçılar Gordon Matta-Clark, Dünya sanatçısı Robert Smithson tarafından alevlendirilen izini takip ederek, çağdaş güzel sanatların gerçek bir kimliği haline geldi . John Baldessari, Carolee Schneeman ve Ana Mendieta performansları, Nam June Paik gibi video sanatçıları ve fotoğrafçılığı güzelliğe yükseltmek isteyen William Eggleston, Stephen Shore , Cindy Sherman, Laurie Simmons ve Doug ve Mike Starn gibi fotoğrafçıların tanıtımı. Sanat.

Cagdas Sanat Dunyasinda Fotografin Yukselisinin Izini Surmek 0005
Jan Groover, İsimsiz , 1978 © Jan Groover Malikanesi

Kitap, Robert Mapplethorpe ve Andres Serrano gibi sanatçıların ABD hükümetini ele geçirdiği 1980’lerin sonundaki şiddetli Kültür Savaşları boyunca devam ediyor. Tseng Kwong Chi Gibi Fotoğrafçılar, fotoğrafçılığın ubiquity yadsınamaz zaman bir yerde – Carrie Mae Weems ve Loina Simpson şimdi nerede için zemin hazırlamıştır. Bu, Grundberg’in yazdığı gibi, “kendilerinden önce gelen sanatçıları onurlandırmak ve fotoğrafın çağdaş sanat haline gelmesini sağlamak için daha fazla neden.”


Fotoğraf Nasıl Çağdaş Sanat Oldu?, Yale University Press tarafından yayınlanan, $ 40.00. Burada mevcut.


Cagdas Sanat Dunyasinda Fotografin Yukselisinin Izini Surmek 0006
Cindy Sherman, İsimsiz # 96 , 1981. © Cindy Sherman
Cagdas Sanat Dunyasinda Fotografin Yukselisinin Izini Surmek 0007
Edward Ruscha, Phillips 66, Flagstaff, Arizona, 1962 . Twentysix Benzin İstasyonları , 1963 kitabından. © Ed Ruscha
Cagdas Sanat Dunyasinda Fotografin Yukselisinin Izini Surmek 0008
Tina Barney, Pazar New York Times , 1982. © Tina Barney

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu