Haberler

Google Fotoğraflar için ücretsiz sınırsız depolama sona eriyor

Çok popüler Google Fotoğraflar hizmeti için önemli bir duyuru yapıldı. Hizmetin ücretsiz sınırsız depolaması sonra eriyor. İşte bilinmesi gerekenler;

Google Fotoğraflar biliyorsunuz kişilerin cep telefonu ile çektikleri fotoğraflar için gerçek anlamda sınırsız bir depolama sunuyor. Google, popüler Fotoğraflar servisi üzerinden şu an kişiler sunduğu hizmetleri şu şekilde açıklıyor:

  • Ücretsiz, sınırsız Yüksek kalitede depolama.
  • Ücretsiz, Ekspres kalitede depolama (belirli pazarlarda kullanıma sunulmuştur).
  • 15 GB’a kadar ücretsiz, Orijinal kalitede depolama (Fotoğraflar, Gmail ve Drive arasında paylaşılır) ve Google One kapsamında sunulan ek depolama alanı.

1 Haziran 2021 itibariyle ise bu konuda yeni bir döneme geçiliyor. Google’ın resmi açıklamasına göre 1 Haziran 2021’den itibaren, Yüksek kalite ve Express kalite içerikler, Google Hesabı depolama alanınızda kotanızdan düşülecek. Depolama alanı sınırınıza ulaştığınızda, ek depolama alanına sahip olmak için Google One’a (kullanılabiliyorsa) abone olunması veya Fotoğraflar’daki ücretsiz depolama alanı seçeneğini kullanmaya devam etmek için içerik silinmesi gerekecek.

Ancak Google süreçte güzel bir adım atıyor. Firma 1 Haziran 2021 tarihinden önce yedeklenen Yüksek kalitede ve Express kalitede fotoğraf ve videoların Google Hesabınızın depolama alanı kotasından düşülmeyeceğini aktarıyor. Yani yeni dönem sonrası için başlıyor. Konu hakkında firmanın hazırladığı sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Google Fotoğraflar için ücretsiz sınırsız depolama sona eriyor

Google Fotoğraflar özelinde firma geçtiğimiz ay Canon ile ortaklık kurmuştu

Dünyanın en büyük fotoğraf makinesi üreticilerinden Canon, Google ile bir ortaklık kurdu ve destekli makinelere sahip kullanıcıların çektikleri fotoğrafları Google Fotoğraflar üzerinde yedeklemesine imkan tanımaya başladı. Bu süreç hatırlamak adına iOS ve Android için bulunan ve makine ile kablosuz olarak bağlantı kurabilen “image.canon” uygulaması üstünden yürüyor.

Çektiğiniz fotoğraflar kablosuz olarak telefona, oradan da hızlı şekilde Fotoğraflar‘a gidiyor. Bunun için kişilerin ilk ayı ücretsiz olan Google One üyeliğine ihtiyaç bulunuyor. Bu üyelik paketi daha sonra aylık 100 GB alanı 2 dolara veriyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu