NFT Islem Hacmi Yilin Basindan Bu yana 97 Dustu
Haberler

NFT İşlem Hacmi Yılın Başından Bu yana %97 Düştü

NFT‘ler aylardır istikrarlı bir düşüş gösteriyor ve yeni veriler ne kadar kötüye gittiğini gösteriyor: dijital koleksiyonlar temel olarak tüm parlaklığını kaybetti ve ticaret hacmi 2022’nin başından bu yana %97 oranında düştü.

Gizmodo’nun bildirdiğine göre, bir Bloomberg raporu , karşılıksız tokenlerin (NFT’ler) ticaret hacminin Ocak ayında 17 milyar dolardan bu ay 466 milyona düştüğünü ve dokuz ayda %97’lik büyük bir düşüş olduğunu gösteriyor .

Bu çöküş, NFT’leri, 2021 yazında meydana gelen ve NFT’lerin yaratılmasının popülaritesinin patladığını gören NFT patlamasından hemen önceki noktanın altına koyuyor . Gizmodo , hacim olarak en büyük NFT ticaret platformu olan OpenSea’nin satışlarının Eylül ayında sadece iki aya kıyasla %75 düştüğünü kaydetti. Bu, esnaf sayısının düşmesine rağmen tüccar sayısının gerçekten çok fazla düşmemesine rağmen. Mart ayındaki 45.000’in biraz üzerinde olan zirveye kıyasla, bu yıl Eylül ayında toplam 42.000’den fazla tüccar vardı.

Mayıs ayından bu yana, kripto alanında yaklaşık 2 trilyon dolar kaybedildi. Bu nedenle, NFT ticaret pazarının çekirdeği hala etraftayken, açıkça bir toparlanma umuduyla, bu dijital ürünlerin gerçek değeri neredeyse tamamen silindi.

NFT’ler tartışmalı değilse hiçbir şey olmamıştır. Yaklaşık bir yıl boyunca, üst düzey müzayede evlerinden Twitter ve Meta’ya ve hatta Canon ve Associated Press‘e kadar çok sayıda yüksek profilli kuruluş NFT yutturmacasına katılmaya çalıştı. Samsung ve LG bile , televizyonlarında gösterilecek NFT sanat eserlerini denemek ve satmak için NFT’ye özgü pazaryerlerini başlattı.

Fotoğrafçılığın NFT’leri özellikle popülerdi, tek bir NFT’nin en yüksek değeri ve 1,11 milyon dolara satılan 100 fiziksel fotoğraf.

NFT İşlem Hacmi Yılın Başından Bu yana %97 Düştü

Dijital koleksiyon ürünlerine yönelik bu istek ve hype o kadar güçlüydü ki, bir müzayede evi bir NFT ile birlikte tarihi cam plaka fotoğrafları sattı ve en iyi alıcıya orijinalleri parçalaması talimatını verdi ki bu belki de modanın saçmalığının mükemmel bir örneğidir. Ancak bu meşru NFT itmeleriyle bile, format istismarla doluydu. Ocak ayında OpenSea’de ücretsiz olarak basılan NFT’lerin %80’inden fazlasının sahte veya çalıntı olduğu ortaya çıktı . Ertesi ay, Jack Dorsey’in ilk tweet’ini 2,9 milyon dolara satmasıyla ünlü olan aynı NFT pazarı, yaygın dolandırıcılık nedeniyle ticareti durdurdu . Bunun gibi hikayeler, ortalama bir insanla kripto yutturmacasını canlı tutmaya kesinlikle yardımcı olmadı.

Meta hala platformlarında NFT desteği için bastırıyor olsa da, muhtemelen Mark Zuckerberg’in ateşli bir metaverse hayalinden para kazanmanın bir yolu olarak (şirketin milyarlar kaybetmesine neden olan itme), bu dijital koleksiyonlar, değer söz konusu olduğunda kesinlikle doğru yönde ilerlemiyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.