Orijinalleri yok edin ve NFT ye cevirin header
Haberler

NFT’ye çevirin ve Orijinalleri yok edin!!!

Yeni Zelanda’daki bir müzayede evi, sanatçı Charles Goldie‘nin çekilmiş iki tarihi cam plaka fotoğrafını parçaların NFT‘leriyle eşleştirdi ve alıcıların orijinalleri yok ederek fotoğrafları “kalıcı olarak dijital” hale getirmelerini önerdi.

Webb’s , sanat, araçlar, mücevherler ve hatta nadir bulunan şaraplar ve viskiler konusunda uzmanlığa sahip Yeni Zelanda’nın önde gelen müzayede evlerinden biri olarak kabul edilir. 1976 yılında kurulan şirket, ülkedeki en kaliteli koleksiyon ürünlerini piyasaya sürmeye odaklandığını söylüyor.

Fiziksel Cam Negatif İçeren Bir NFT Satışı

Yakın zamanda yapılan bir satışta Webb’s , sanatçı Charles Goldie’nin NFT’lere dönüştürülmüş bir fotoğrafının iki cam plaka negatifini teklif etti . Ancak asıl olumsuzluklar satılanlar değildi, ancak bunlar NFT’nin satın alınmasına dahil edildi: alıcı her ikisini de alacaktı.

Webb’in müzayede evinin sanat şefi Charles Ninow Newshub‘a “Ama ilginç olan şu ki, NFT’yi satın alırsanız, plakayı da onunla birlikte alırsınız” diyor . “Belirli bir gün ve belirli bir zamanda yapılmış bir şeyi alıyoruz ve Yeni Zelanda’nın tarihi için gerçekten önemli ve bir bakıma onu ölümsüzleştiriyoruz.”

NFT'ye çevirin ve Orijinalleri yok edin!!!
Orijinalleri yok edin ve NFT ye cevirin 002

Goldie, Maori’nin ileri gelenlerini canlandırmasıyla tanınan Yeni Zelandalı bir sanatçıydı. 1870’de doğdu ve 1947’de öldü. Negatiflerin 1910 ile 1920 yılları arasında çekildiği tahmin ediliyor.

Her iki parça için de müzayede zaten sona erdi ve her biri için üst sınırın 8.000$ olduğu ilk tahmine rağmen, her ikisi de önemli ölçüde daha yüksek bir fiyata satıldı. Frederick Goldie’nin şövalesindeki fotoğrafı 51.250 dolara, Goldie’nin stüdyosundaki geniş açılı fotoğrafı 76.250 dolara satıldı . Webb ayrıca OpenSea’de her iki parçaya da NFT olarak bağlanır .

Orijinalleri yok edin ve NFT ye cevirin 003
Orijinalleri yok edin ve NFT ye cevirin 004

Webb’s, Yeni Zelanda’da sanat satışına bu şekilde yaklaşan ilk müzayede eviydi, ancak dünya çapında ilk değil. Haziran 2021’de Avustralya’daki Lloyds Auctioneers ve Valuers , fiziksel olumsuzluklarla birlikte mülkiyet kanıtı sağlayan NFT’ler eşliğinde ülkenin tarihsel olarak en önemli fotoğraflarından bazılarını satışa sundu.

“Çöp”

Webb’in teklifini benzersiz kılan şey, müzayede evlerinin, özellikle tarihi bir nesneye karşı daha önce iğrenç ve gereksiz kabul edilen bir eylem olan orijinalin yok edilmesini teşvik etmesidir.

“Belki de onu kalıcı olarak dijital hale getirmek isteyebilirsiniz. Parçalamak mı? Parçala,” diyor Ninow.

Yıkılmalarının ardındaki fikrin NFT’nin değerini artırması mümkün, ancak fotoğrafların kendisi asla satılmıyordu. Aslının varlığının, şişirilmiş satış fiyatları göz önüne alındığında, başlangıçta NFT’nin değerine zarar verdiği görünmüyordu, bu nedenle imhaları büyük olasılıkla finansal olarak anlamsız olacaktı.

Ninow ve Webb’in, satıldıktan sonra fotoğraflara ne olacağı gerçekten umurlarında olmaması da mümkündür. Tarihsel liyakat olsun ya da olmasın, para kazanılmıştı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.