Haberler

NASA, Hubble Yıldönümü için 30 Yeni Uzay Fotoğrafı Yayınladı

Hubble Uzay Teleskobu bu yıl 30 yaşına bastı ve NASA, düzinelerce yeni işlenmiş görüntü yayınlayarak galaksilere ve yıldızlara yeni bir bakış sundu ve doğum günü kutlamasını yaptı.

30 fotoğraftan oluşan koleksiyon, daha önce hiç görülmemiş yıldız kümelerini, bulutsuları ve galaksileri kapsıyor. Hubble teleskopu, Discovery uzay mekiği ile 24 Nisan 1990’da yörüngeye girdi. Ertesi gün astronotlar, keşif yolculuğuna başlamak için teleskopu uzaya bıraktı.

Son otuz yılda Hubble, bilim insanlarının galaksi merkezlerindeki kara deliklerin yanı sıra galaksilerin şekillerinin, yapılarının ve geçmişlerinin ayrıntılarını keşfetmelerine yardımcı oldu. Teleskop aynı zamanda evrenin en eski galaksilerinin bazılarının ortaya çıkarılmasına, esrarengiz karanlık maddeyi keşfetmeye ve henüz açıklanamayan karanlık enerjinin keşfedilmesine yardımcı oldu.

Teleskop her 90 dakikada bir dünyanın etrafında dönüyor ve evreni çıplak gözle görülemeyecek şekilde yakalayan iki ana kameraya sahip. NASA’nın yayınladığı görüntüler muhteşem.

NASA, Hubble Yıldönümü için 30 Yeni Uzay Fotoğrafı Yayınladı
Caldwell 45 (NGC 5248). İlk olarak 1784 yılında William Herschel tarafından keşfedilen Caldwell 45, Dünya’dan yaklaşık 59 milyon ışıkyılı uzaklıkta sarmal bir gökadadır. NASA, ‘Caldwell 45’in bu çarpıcı Hubble görüntüsü, Geniş Alan Kamerası 3 ve Geniş Alan ve Gezegen Kamera 2 tarafından görünür, kızılötesi ve morötesi ışıkta yapılan gözlemlerin bir birleşimidir.

Gök cisimlerinin tümü, İngiliz amatör astronom ve bilim iletişimcisi Sir Patrick Caldwell-Moore tarafından derlenen Caldwell kataloğuna aittir. Katalog ilk olarak 25 yıl önce Sky & Telescope dergisi tarafından yayınlandı.

Caldwell’in kataloğu, Charles Messier’in ruhsal öncülü olan Messier kataloğunda yer almayan 109 galaksi, yıldız kümesi ve bulutsu içeriyor. Yalnızca kuzey yarımküredeki nesneleri vurgulayan Messier kataloğunun aksine, Caldwell kataloğu dünyanın dört bir yanındaki amatör gökbilimciler için hedefler sunuyor.

Toplamda, yeni yayınlanan koleksiyon Hubble Uzay Teleskobu tarafından yakalanmış 50’den fazla görüntü içeriyor. Görüntüler Hubble’ın operasyonel dönemi boyunca çekildi ve bilimsel araştırma ve mühendislik testleri için kullanıldı. Koleksiyon, görüntülerin ilk kez halka açık olarak tamamen işlendiğini gösteriyor.

NASA, Hubble’ın görüş alanı nedeniyle, her resmin bir Caldwell nesnesinin tamamını içermediğini ve bazı Caldwell nesnelerinin birden çok görüntüde göründüğünü belirtiyor Yeni görüntüler, ilk olarak Aralık 2019’da yayınlanan, Caldwell nesnelerinin mevcut Hubble galerisine katılıyor . Galeri şu anda toplam 109 Caldwell nesnesinin 87’sinin görüntüsünü içeriyor. Hubble’ın Caldwell kataloğunda yer alan her listede, gökbilimcilerin nesneyi ne zaman ve nerede görüntüleyebileceklerini içeren bir yıldız haritası ayrıntıları bulunıuyor.

Hubble Uzay Teleskobu, uzayda 30 yıllık verimli ve anıtsal bir gözlem yaptı. Uzay Mekiği Keşfi’ne Nisan 1990’da fırlatıldı. Son 30 yıl içinde uzay yürüyüşü astronotları teleskopu beş kez geliştirdiler. Hubble ‘nispeten istikrarlı’ yörüngede kalıyor ve ‘ Hubble’ın emekliliği için belirlenmiş bir tarih ‘ yok.

Tüm detaylar: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/hubble-watches-exploding-star-fade-into-oblivion

Ayrıca bkz. Ay Yüzeyinin 119 Megapiksel Panoramik Fotoğrafı Çekildi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.