Haberler

Bu Yılın W. Eugene Smith 30.000 Dolarlık Fotoğraf Bursunu Kazanan

W. Eugene Smith Anma Fonu, Arjantin’den fotoğrafçı Irina Werning‘in, Las Pelilargas projesi için Hümanist Fotoğrafçılık alanında bu yılki 30.000 dolarlık hibeyi aldığını duyurdu.

Smith Fonu, 1979’dan bu yana, W. Eugene Smith’in fotoğraf denemecisi olarak kariyerinin geleneğini sürdürerek, fotoğrafçılara geçmiş çalışmaları veya önerilen projeleri için 1,3 milyon dolardan fazla ödül verdiğini söylüyor.

W. Eugene Smith Hümanist Fotoğrafçılık Bursu, geçmiş çalışmaları ve teklif ettiği proje, uzmanlardan oluşan bir panel tarafından değerlendirildiği üzere, W. Eugene Smith’in kariyeri boyunca konularına olan adanmış şefkat ve hümanist yaklaşımının geleneğini takip eden bir fotoğrafçıya yıllık olarak verilmektedir. bir fotoğraf denemecisi olarak,” diyor Smith Fund. “Geçmişteki alıcılar arasında Maxim Dondyuk (2022), Nicolò Filippo Rosso (2021), Sabiha Çimen (2020), Mark Peterson (2018), Krisanne Johnson (2011), Stanley Greene (2004), Graciela Iturbide (1987), Donna Ferrato yer alıyor. (1985) ve Eugene Richards (1981).”

Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 001
Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 002
Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 003

Şu anda 44. yılında, W. Eugene Smith Fonu’nun “hümanist fotoğrafçılık” alanındaki 30.000 dolarlık büyük bağışı, Arjantin’de uzun saçlı kadınları arayıp fotoğraflayan Werning’e verildi. Yerli gelenekler — 2006’dan beri.

Bayan Werning’in projesi, 68 ülkeden 448’den fazla başvuru (bağış tarihindeki en fazla başvuru) arasından seçildi.

Hibenin amacı, Werning’in uzun vadeli projesinin son bölümünü tamamlamasına yardımcı olmak ve ziyaret ettiği kasabalara erken dönmesine ve küreselleşmenin yerel gelenekler üzerindeki etkisini belgelemesine olanak tanırken aynı zamanda dayanıklılığı ve yerel gelenekleri kutlamaktır. mirasının güzelliği.

Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 004
Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 005
Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 006

“Bu yılki W. Eugene Smith Hibesini aldığım haberi tam da fon yetersizliği nedeniyle bu kişisel projeyi tamamlamak üzereyken geldi!” Wenning diyor. “Fotoğrafın çatışmayı belgelemenin yanı sıra insanlığın içindeki umudu ve güzelliği de yakalama sorumluluğu olduğuna inanıyorum. Bu hibe bana hikayenin daha derinlerine inme ve bu 17 yıllık yolculuk boyunca ortaya çıkan bazı soruları yanıtlama fırsatı veriyor. Bu onur için çok minnettarım.”

Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 007
Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 008

Bu yılki Smith’ten biri olan Justyna Mielnikiewicz, “Irina’nın projesinin, W. Eugene Smith mirasının ve fonun kendisinin temsil ettiği şeyi temsil ettiğine inanıyorum; bu da bir fotoğrafçının yıllar boyunca ve her şeye rağmen işi sürdürme konusundaki kararlılığı ve inatçılığıdır” dedi. Grant yargıçları ve 2016 Smith Grant’in alıcısı diyor.

“Ama bu aynı zamanda bir fotoğrafçının belgelediği kişiler ve yerler için aldığı kişisel bağlılık ve sorumluluktur. Irina bunu projesinde kesinlikle gösterdi.”

Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 009
Bu Yilin W. Eugene Smith Fotograf Bursunu Kazanan 010

Artan fon, W. Eugene Smith Fonu’nun bu yıl ek hibeler sunmasına olanak tanıdı: 10.000 ABD Doları W. Eugene Smith Bursu, 5.000 ABD Doları Leonian Finalist Bursu ve Myriam Boulos tarafından kazanılan 3.000 ABD Doları W. Eugene Smith Öğrenci Bursu, Sırasıyla Fabian Ritter ve Oyewole Lawal. 26 Mart Salı günü (12:30-13:30 ET arası) W. Eugene Smith Memorial Fonu, geçmişte hibe alan kişileri onurlandırmak için bir Zoom konferansına ev sahipliği yapacak. Zoom çağrısında, diğer geçmiş hibe alıcılarının yanı sıra Maxim Dondyuk (2022 hibe alıcısı) ve Irina Werning’in (2023 hibe alıcısı) sunumları yer alacak. Sanal ödül törenine Smith Fund’ın web sitesinden erişilebilir.


Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.