Haberler

Sony a7 IV sahteciliğe karşı kripto imza teknolojisi alıyor

Sony, görüntülerin yetkisiz manipülasyonlara karşı korunmasına yardımcı olmak ve kaynağı garanti etmek için tasarlanmış, sahteciliğe karşı korumalı fotoğraf teknolojisini duyurdu. Artık Sony a7 IV kamera sistemleri için mevcut ve İçerik Doğruluğu Girişimi’nin (CAI) hem tüketici hem de ticari pazarda yapmaya çalıştığı gibi, içeriklerinin gerçekliğini korumak isteyen kurumsal kullanıcıları hedefliyor.

CAI’ye aşina değilseniz, bu, Adobe tarafından Twitter ve New York Times ile ortaklaşa 2019’da oluşturulan bir girişimdir. İçerik özgünlüğü ve kaynağı için açık bir endüstri standardı oluşturmak üzere birlikte çalışan çeşitli medya ve teknoloji şirketlerinden oluşur. Dahil olan şirketler arasında USA Today , The Washington Post , Getty Images , Gannett, Associated Press ve BBC gibi birçok medya kuruluşu yer alıyor .

Kamera şirketlerinin kendilerine gelince, Ernst Leitz Labs ve Nikon öne çıkan üyelerdir. Sony, CAI’nin bir üyesi değildir, ancak CAI ve Project Origin‘in çabalarını birleştiren bir Ortak Geliştirme Vakfı projesi olan Coalition for Content Provenance and Authenticity’nin (C2PA) yürütme kurulu üyesidir .

CAI, içerik oluşturma sırasında bir kriptografik imza uygulayarak çalışır. O andan itibaren, içerik oluşturucunun korumak istediği bilgi ne olursa olsun, geçmişi düzenleme ve içeriğin yayınlar ve sosyal medya aracılığıyla yayılmasının bir kaydı, oluşturucunun güvenli bir kaydı var. Dijital içeriğin bir tüketicisi daha sonra içerikle ilgili CAI bilgilerini görüntüleyebilir. Sony’nin teknolojisi , fotoğraf makinesinin yerleşik işlemcisini kullanarak yakalama sırasında oluşturulan dijital imzaları kullanarak benzer bir fikir kullanıyor gibi görünüyor.

Sony a7 IV sahteciliğe karşı kripto imza teknolojisi alıyor
Content Authenticity Initiative grafiği Adobe’nin izniyle

Sony’nin a7 IV kameralarıyla yakalanan dosyalar daha sonra görüntüde yapılan herhangi bir değişikliği algılayacak ve bu da yaratıcıları dolandırıcılık amaçlı kullanımdan koruyacaktır. Birisi resmi yetkisiz bir şekilde büyütürse, bunun bir kaydı vardır. Sony, ‘Sony’nin kamera içi imzalama modu etkinleştirildiğinde, görüntüler yakalandıktan hemen sonra kamera işlemcisi tarafından kriptografik olarak imzalanır. Bunu takiben, herhangi bir piksel değişikliği, kurcalama veya olası sahtecilik, görüntü manipülasyonu inceleme sırasında müşterinin kendi sertifika sunucusu tarafından algılanacağı için görüntü imzasını iptal edecektir.’

Teknoloji, pasaportlar ve kimlik doğrulaması göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır, ancak medya, tıp ve kanun uygulama alanlarına da uygulanabilir. Bunun gibi teknolojiler, sigorta ve inşaat sektörlerinde de faydalı olabilir ve herhangi bir hasarın görüntülerinin güvende kalmasını sağlar. Bazı endüstrilerde önemli miktarda para tehlikededir ve gerçeğe uygun, doğru fotoğraflara bağlıdır.

sony a7 iv product shot front angle sensor
Sony’nin yeni sahtecilik önleme teknolojisi şu anda yalnızca Sony a7 IV için mevcut ancak Sony, bunu ek kamera modellerine getirmek için çalışıyor.

Sony Dijital Görüntüleme ve Avrupa Ürün Pazarlama Direktörü Yasuo Baba, “Sony’nin misyonu, en son görüntü teknolojisiyle iş çözümlerini güçlendirmektir ve kamera içi dijital imzamız, birden çok alanda görüntü manipülasyonu ve sahtecilikle mücadele için gerçek bir oyun değiştiricidir. endüstriler. Her sektör için uygun uyarlamaların yapılması gerekmekle birlikte, dijital imza çok dillidir ve uluslararası olarak kullanılabilir, bu da dünya çapındaki kuruluşların Sony teknolojisiyle zorunlu görüntü imzalamayı kolaylaştırmasına olanak tanır.’

Lansman sırasında, kamera içi sahteciliğe karşı korumalı fotoğraf teknolojisi şu anda yalnızca Sony a7 IV‘te mevcuttur . Teknoloji, Sony’nin kamera içi imzalama modunu etkinleştirmek için bir lisans alınmasını gerektirir. Fiyat bilgisi mevcut değildir ve ilgili taraflar yerel Sony PR yöneticilerine ulaşmalıdır. Sony, ek kamera desteğini değerlendirmeye devam edeceğini ve birden fazla sektördeki müşterilere gelişmiş güvenlik sağlayacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.