İncelemeler

Sony Alpha 7 IV İncelemesi

Üç buçuk yıl önce Sony, Alpha 7 III ile bir açıklama yaptı . Şirket, “temel modelinin” temel anlamına gelmediği fikrini yerleştirmek istedi. O zaman, bu kamera fiyatının ötesindeydi ve herkesi şaşırttı. Şimdi Alpha 7 IV ile beklentilerimiz çok daha yüksek. Sony yine mi yaptı?

Tasarım ve Yapı Kalitesi

Yeni Alpha 7 IV’ün genel form faktörü, Alpha 7R IV , Alpha 9 II , Alpha 7S III ve Alpha 1’in ayak izlerini takip ediyor . Yukarıda bahsedilen tüm kameraların daha derin kavrama ve squishier düğmelerine, Alpha 7S III ve Alpha 1’in geliştirilmiş hafıza kartı kapısına ve üst kayıt düğmesine ve ayrıca Alpha 7S III’te bulunan açılır LCD ekrana sahiptir.

Bu kamera sadece yapılanların ayak izlerini takip etmekle kalmıyor, çünkü Alpha 7 IV’ü benzersiz kılan yeni düzenlemeler var. Gözlerimdeki en büyük değişiklik, artık özelleştirilebilir poz telafisi kadranı. Sony ayrıca fotoğraf, video ve S&Q (yavaş ve hızlı) ayarlarını ayırmak için mod kadranını üst üste yerleştirdi.

Sony Alpha 7 IV İncelemesi
sony alpha 7 iv a7iv camera right rear 800x534 1
sony alpha 7 iv a7iv camera top 800x534 1

Son olarak, mod kadranı üzerindeki üst kilitleme düğmesi çok şükür kaldırılmış. Daha önce PetaPixel ile ilgili Sony lens incelemelerimi okuduysanız , Alpha 7R III’ün can sıkıcı mod kadranı kilidini devre dışı bırakan 3D baskılı bir kapağı olduğunu fark etmişsinizdir .

Bu tasarım özelliklerini incelerken takdirimi paylaştım. Açıkçası, mod kadranındaki kilidin kaldırılmasından yanayım. Mod kadranını istiflemek aynı zamanda hibrit bir atıcının durağan görüntülerden videoya geçiş yapacağı tüm farklı ayarları basitleştirmek için çok akıllı bir çözümdür.

O zaman, bahsettiğim gibi, en büyük değişiklik, özelleştirilebilir poz telafisi kadranı nedeniyle. Tam manuel çekim yapıyorum ve pozlama telafisi kadranı, kamera gövdesindeki en önemli gayrimenkulü boşa harcıyordu. Bir zamanlar arka tekerleği doğrudan ISO’yu kontrol etmek için özelleştirdiğim yerde, şimdi ISO’yu pozlama telafisinin olduğu yere ayarlıyorum. Bu, üç poz kontrolünün tümünü (enstantane hızı, diyafram açıklığı ve ISO) en üstte, erişilmesi en kolay yerlere yerleştirir. Sadece bu da değil, üçüncü üst tekerleği kazara vurmak arkadakinden çok daha zor. Bu, yeni olasılıkların yalnızca bir örneğidir, çünkü kullanıcılar bunu beyaz dengesi sıcaklığı veya odak alanlarını döndürme gibi diğer kullanımlara da ayarlayabilir.

sony alpha 7 iv a7iv camera front shutter closed 800x534 1
sony alpha 7 iv a7iv camera memory slots 800x534 1
sony alpha 7 iv a7iv camera ports 800x534 1
sony alpha 7 iv a7iv camera rear flip out screen 800x534 1

Bu kadar hevesli olmadığım şeyler, bu nesil Sony fotoğraf makinelerinin zaten sergilediği sorunlar. Tutma yeri hala tutması kadar rahat olacak kadar uzun değil, daha belirgin duygusal düğmeler, önceki nesil kadar tıkırtı ve duyarlı hissetmeme yan etkisine sahip ve neden, tanrım, Sony neden bir şey yapmadı? daha iyi açılır ekran tasarımı? Döner ekran, eğilebilir ekranın sensör ve lens ile aynı hizada olacağı iyi bir fotoğrafçılık deneyiminden hoşlanan bizler için yine hiçbir taviz vermiyor. Öne bakan bir açılır ekrana sahip olamayacağınızı söylemiyorum, sadece Sony’nin bunu, sallanan mekanizmaya başka bir eklem katmanı ekleyerek herkesin kazandığı bir şekilde yapmasını istiyorum. Bu şekilde, ekran lens ile aynı hizadayken yukarı doğru dönebilir, ancak kendi kendini izleme için dışarı ve geriye doğru da dönebilir.

Son olarak, EVF ve LCD ekranların da hayal kırıklığı yaratacak kadar düşük çözünürlükte olduğundan bahsetmeliyim. 3,68 milyon noktada EVF, Alpha 9 II ve önceki nesil Alpha 7R III gibi kameralarla eşittir, ancak Alpha 7R IV’ün 5,7 milyon noktası ve Alpha 7S III’ün 9,44 milyon noktası ile büyük ölçüde aşılmıştır. Alfa 1. Muhtemelen daha da kötüsü, LCD panelin 1,03 milyon nokta çözünürlüğüdür. Oynatma modundayken çekimlerin gerçekten odakta olup olmadığını belirlemek gözle görülür derecede düşük kalite ve imkansız. Bu konuyla ilgili bağlam için Sony, yakın zamanda dört yaşındaki Alpha 7R III kameranın ekranını 1,44 milyon noktadan 2,35 milyon noktaya yeniledi , ancak bu yepyeni sürüm bunların hepsinden daha kötü ve diğer tüm tam çerçeve Alpha’lardan daha kötü. Bu nesilden kamera.

Görüntü kalitesi

15 kademeli dinamik aralık ve geliştirilmiş renk üretimi yapabilen kameradan çıkan dosyalar hakkındaki ilk izlenimim çok olumluydu. Yeni geliştirilen 33 megapiksel Exmor R sensörü ve BIONZ XR görüntü işlemcisinin birleşimi, sağlıklı bir çözünürlüğe sahip yüksek kaliteli, gerçeğe yakın fotoğraflar üretir.

sony alpha 7 iv a7iv camera dynamic range 800x534 1
sony alpha 7 iv a7iv camera sample 2 800x534 1
sony alpha 7 iv a7iv camera sample 5 800x534 1

Dışarıdaki kırpıcı arkadaşlarım için, kamera içinde APS-C modunda çekim yapmak 14,5 megapiksel dosyalar (4.672 x 3.112 piksel) oluşturur ve yatay bir çerçeve üzerinde 2:3 oranında dikey olarak kırpma 14 megapiksel (3.063 x 4.595 piksel) kullanmak için bırakır.

sony alpha 7 iv a7iv camera vertical crop 14mp 800x533 1

ISO Testi

Hem fotoğraf çekiminde hem de videoda Alpha 7 IV, gürültüyle başa çıkma konusunda iyi bir iş çıkarıyor. Aşağıdaki karşılaştırma resimlerine, küçültülmüş tam bir görüntünün ilk dilimlerine ve ardından %100 kırpılmış bir görüntünün dilimlerine baktığımızda, ISO 1.600’e kadar istikrarlı performans görüyoruz. ISO 4000 ile kamera sınırlarını göstermeye başlıyor. Daha sonra, kullandığım en yeni tam çerçeve Sony fotoğraf makineleri gibi kendine ait olan ISO 8.000, kullanılabilir fotoğraflar için rahat çekim yaptığım noktayla ilgili.

sony alpha 7 iv a7iv camera ISO test full
ISO 100 – ISO 51,200 – Tam görüntülerin ölçeği küçültüldü.
sony alpha 7 iv a7iv camera ISO test crop 800x534 1
ISO 100 – ISO 51,200 – %100 kırpma.

Sürekli Çekim

Alpha 7 IV, Hi modunda saniyede sekiz kare hızında veya Hi+ modunda saniyede 10 kareye kadar sıkıştırılmış RAW dosyalarını sürekli olarak çekebilir. Diğer birçok Sony Alpha fotoğraf makinesi gibi, Hi+ modu da EVF üzerinden canlı bir besleme göstermez, bunun yerine gerçek hayattaki aksiyonun biraz gerisinde kalan görüntülerin bir slayt gösterisine benziyor. Bu nedenle, her zaman Hi+ yerine Hi’yi seçerim.

İlginç bir şekilde, kameranın arabelleğinin, kullanıcının RAW’larla birlikte JPEG’ler çekip çekmemesine bağlı olarak çılgınca değiştiğini buldum. Sony TOUGH SF-G SD karta sürekli olarak sıkıştırılmış RAW artı JPEG çekmek , yavaşlamaya başlamadan önce 25 kare almamı sağladı. JPEG olmadan sıkıştırılmış RAW çekmek, yavaşlamaya başlamadan önce bana 91 kare aldı. Sıkıştırılmamış RAW artı JPEG’i sürekli olarak çekmek, yavaşlamaya başlamadan önce bana 15 kare aldı. JPEG olmadan sıkıştırılmamış RAW çekmek, yavaşlamadan önce bana 25 kare aldı.

sony alpha 7 iv a7iv camera sample 3 533x800 1
sony alpha 7 iv a7iv camera sample 6 800x534 1

Neyse ki Alpha 7 IV, tam boyutlu JPEG’leri RAW dosyalarına kaydediyor ve bu, Sony’nin aynasız çizgide daha yeni yapmaya başladığı bir şey. Artık Photo Mechanic gibi programlarda yalnızca daha hızlı önizleme elde etmek amacıyla RAW+JPEG’i kamera içinde çekmek gerekli değildir.

En son Sony fotoğraf makinelerinde daha yakın zamanda düzeltilen sürekli çekimle ilgili olarak belirttiğim diğer olumlu değişiklikler arasında, deklanşör basılı tutulduğunda spot odak noktasını hareket ettirme yeteneği ve kamera arabelleği temizlerken kırpma modu değiştirilebilir. .

otomatik odaklama

%94 kapsama alanına sahip 759 aşama algılamalı otomatik odaklama noktasının yanı sıra insanlar, hayvanlar ve kuşlar için Gerçek Zamanlı İzleme ve Gerçek Zamanlı Eye AF özelliğine sahip Alpha 7 IV, son derece iyi otomatik odaklama özelliklerine sahiptir. Gerçekten de bulduğum şey tam olarak bu.

Alpha 7 IV’ü tanımlamaya gelince bence anahtar kelime güvenilirlik. Bir nesneyi AF-C’de tutabilme yeteneği, bir Sony fotoğraf makinesiyle yaşadığım en iyi deneyimlerden biri olabilir.

sony alpha 7 iv a7iv camera sample 1 800x534 1

Bir kuş fotoğrafçısı olarak özellikle Bird Eye-AF’den çok etkilendim. Alpha 1’in zaten kuş algılaması olduğunu düşünebilirsiniz, yani bu kayda değer bir şey değil, ama yanılıyorsunuz. Kuşkusuz, bu yılın Şubat ayından bu yana Alpha 1’i kullanmadım, ancak kameranın bu konuda bu kadar iyi olmadığını açıkça hatırlıyorum.

Alpha 7 IV, daha fazla kafa açısı ve daha çeşitli aydınlatma ile daha fazla kuşu algılar. Alpha 1’i incelerken neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair sürekli bir çetele tuttum ve sütunlar yaklaşık olarak eşit olarak bölündü, ancak 7 IV ile karşılaştığım ve bunun hiç çalışmadığı tek bir tür vardı (kahverengi sarmaşık). Ne kadar az ışık olursa olsun veya baş açısının ne kadar garip olduğu önemli değildi, kamera o harika konu tanıma kutusuyla kuşun gözünde, yüzünde veya vücudunda ana hatlarını çizecekti. Bununla birlikte, Sony’nin pazarlama fotoğraflarının önerdiği gibi, uçuş sırasında iki kameranın da kuş bakışı yakaladığını henüz görmedim.

sony alpha 7 iv a7iv camera sample 7 800x534 1

Video

Daha önce kimsenin temel Alpha 7 modellerini özellikle video için satın aldığını sanmıyorum, ancak şimdi bu muhtemelen değişecek. Alpha 7 IV, 4K 60p 10-bit 4:2:2 All-Intra videoya dev bir adım atıyor. 4K 60p’de kayıt yaparken, çerçeve Super 35’e kırpılır, ancak okumada piksel gruplaması yoktur. 4K 24p ve 30p’de, piksel gruplaması olmadan 7K aşırı örneklenmiş tam çerçeve okumadır.

Saniyede 120 kare hızında 4K kayıt yapamasa da Alpha 7 IV, 4K’da Super 35 için gereken megapiksellere sahip. Benim için bu, Alpha 7S III’e göre büyük bir avantaj ve bu değişimi her gün alacağım. Ardından, karşılaştırılabilir video özelliklerine ve 4K Super 35’e sahip diğer tek Sony hibrit kamera olan Alpha 1, tam çerçeve çekerken piksel kutusu yapar, ancak bu yeni kamera yapmaz. Bu, 7 IV için başka bir galibiyet.

Tüm bu kazanımlardan bahsetmişken, şu anda yalnızca Alpha 7 IV’te bulunan bir başka yeni ekleme, video kaydederken kuşlar ve hayvanlar için Gerçek Zamanlı Eye AF’dir. Yukarıda Bird Eye-AF’nin eskisinden daha iyi çalıştığını söylediğimde, bu yeni yeteneğin bununla bir ilgisi olduğunu düşünüyorum. Videoda uygulamak için yeterince güvenilir olmak için, Sony’nin muhtemelen doğruluk için onu gerçekten geliştirmesi gerekiyordu. Bununla şirket, mümkün olduğunu düşündüğümün ötesinde başarılı oldu. Fotoğraf çekiminde olduğu gibi, video için Bird Eye-AF son derece iyi çalışıyor ve bu özellik beni çok şaşırttı.

Yani şu anda video için satın alınabilecek en iyi Sony Alpha kamera bu, değil mi? Belki, ama benim için hayır. En büyük anlaşmayı bozan şey, kullandığım uzun odak uzunlukları ile çok bariz görünen panjur ile olacak. Orta dereceli bir kaydırma hareketiyle herhangi bir şeyi kaydetmek, ne yazık ki, eğimli dikeyler gösterecektir.

Sony Yine Yaptı

Fiyat için, bir Alpha 7 IV’e gerçekten para yatırmadan görmezden gelmek imkansız olacak. Sadece Sony’de gördüğümüz her şeyle rekabet etmekle kalmıyor, aynı zamanda 6.500 $’lık Alpha 1 amiral gemisi de dahil olmak üzere başka hiçbir yerde görülmeyen yeni tasarım özellikleri ve kamera ayarları getiriyor . Bazı görüşler konusunda eleştirel olarak sert olduğumu görmüş olsanız da, bunun nedeni burada olanların çoğunun gerçekten dikkate değer olmasıdır. Bununla ilgili bazı “keşke” düşüncelerim var, ama iyi, kötüden çok daha ağır basıyor.

sony alpha 7 iv a7iv camera sample 4 800x534 1
sony alpha 7 iv a7iv camera sample 8 800x534 1

Alternatifler Var mı?

Benzer bir fiyat aralığındaki rekabete bakıldığında Canon, 20,1 megapiksel fotoğraflar çeken, Sony’nin 759 modeline göre 1.053 faz algılamalı otomatik netleme noktasına ve Sony’nin -5 EV’sine göre -6.5 EV’ye kadar düşük otomatik netleme duyarlılığına sahip EOS R6‘ya sahip. Dahili olarak 4K 10-bit 4:2:2 video bile kaydedebilir.

Nikon, sırasıyla 24,5 ve 45,7 megapiksel sensörlere sahip Z 6 II ve Z 7 II’ye sahiptir. Sony ve Canon gibi dahili olarak 4K 10-bit 4:2:2 kayıt yapamasalar da, en azından ikisi de 2,1 milyon nokta çözünürlüklü çok daha gelişmiş arka LCD ekranlara sahip. Ayrıca, hız önemli olduğunda Z 6 II saniyede 14 kareye kadar çekim yapabilir.

Satın Almalısınız?

Evet. Sony Alpha 7 IV kuvvetle şirket bugüne kadar yayınladı her kamera ile sürüyor.

Yoluyla
Ryan Mense
Kaynak
PetaPixel
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu