Dedikodular

8K multi-aspect sensör 4K süper kamera – Sony a7S III

A7S III’ün neye benzeyeceği konusunda çok fazla spekülasyon yapıldı, belki Sony Semiconductor’dan gelen bu söylentiler bazı ipuçları veriyor.

Sony A7S III’ün film yapımcılarına a7R III ve a7 III’e göre etkileyici bir avantaj sunması için neler yapması gerektiğine dair bir süredir spekülasyon yapıyoruz. Sony Semiconductor’dan yeni bir sensörün söylentileri, en çılgın spekülasyonlarımızı bile oldukça iddialı bir hale getirebilir.

Sony’nin sensörün 6K bölgesinden 4K çekimi yapabilen 2000 $ a7 III ile (a7S II’den daha fazla detay) a7S III görünümünü cazip hale getirmek için akıllıca bir şeyler yapması gerekiyor. ‘Daha fazla çözünürlük’ için belki de a9 tarzı bir çip kullanmak ama belki de 60p ile minimum rolling shutter veya muhtemelen 10 bitlik bir kayıt yapılarak Özellikle Log veya HDR video çeken herkes için daha esnek dosyalar.

Yakın zamanda yapılan bir röportajda, Sony’nin Kenji Tanaka, a7S II ardılının “[a7S II kullanıcılarının beklediğinden” daha fazlası olacağını söyledi.

Rumored 8K multi aspect sensor could point to 4K super camera Sony a7S III 1 1
*16: 9 bölgesi 3: 2 alanından daha geniş olmasına rağmen, diyagonal uzunluğu daha küçüktür, bu nedenle tam çerçeve merceklerin standart görüntü dairesine sığması garanti edilir.
**10 bit yakalama, kamerayı yaklaşık 10EV dinamik aralığa sınırlar. Video, 12 veya 14 bitlik yakalamadan yapılma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, Sony Alpha Rumors, bu tür kameraları sudan çıkaran oldukça makul bir çip özelliğinin raporunu veriyor: aynı diyagonal görüş alanını korurken 36MP fotoğraf veya 8K video çekebilen büyük boyutlu Tam Kare sensör açılı lensler, 3: 2 sensörünün ortasından 16: 9 görüntü kırpılarak azaltılmaz.

Bu, fotoğraf çekimi ve fotoğraf çekimi arasında belirgin bir uzlaşma sağlamayan bir kamera verebilir.

Multi aspect
Tam kare sensörün (pembe) standart 36 x 24mm boyutlarından daha geniş olan 16: 9 kırpma (sarı), diyagonal aynı olduğu sürece kullanılabilir. Bu, aynı diyagonal görüş açısını korur: Panasonic ve Canon geçmişte kullanmış oldukları bir hile.

Bu sensör, bir cılız / video kameranın cehennemin temelini oluşturabilir. Çipin detayları düpedüz hatalı olabileceği noktaya göre pusludur, ancak hem yüksek çözünürlükte hem de yüksek çözünürlükte video çekebilen bir kamera a7S III olarak anlaşılabilir. Video kameralara a7R III’den çok daha fazlasını sunabilir.

Düşük ışık fotoğraflar için mükemmel olan a7S kameralardan bahsederek yönelendirme yapmayın: a7R III’den daha iyi değil

Ve a7S kameraların düşük ışıklı fotoğraflar için harika olmasından dolayı yönlendirme yapamayız. Pazarlama fikri ile fotoğraf makinesi piyasaya sürüldüğünde: Eğer dosyaları aynı boyuta (aşırı düşük ışık hariç) ölçeklendirirseniz, a7S II düşük ışık koşullarında a7R III’den daha iyi değildir. Düşük ışıkta iyi görünmesinin tek nedeni, Sony sensöründe ilk kez göründüğümüz ‘Dual Gain’ teknolojisidir.

8K kayıt 8K çıkış anlamına geliyor mu?

Sırf sensör 8K çekim yapabiliyor diye bu durum sensörün 8K çıkış vereceği anlamına gelmez. Her üretici, ufak bir kamera içerisinde 4K video kaydı yapmanın fanlar olmadan oluşacak ısı sebebi ile ne kadar zor olduğundan bahseder. Sony’nin dört kat fazla veriyi işleyebilecek ve sıkıştırabilecek bir ısı üretim sınırlaması olan 4K fotoğraf / video kameralardan doğrudan çıkması pek mümkün görünmüyor.

Herşeyden önce kaç kişinin, bu görüntüleri düzenleyebilecek bilgisayarları veya yazılımları olduğunu sormak gerekiyor

8K’dan ziyade, çok mükemmel bir şekilde örneklenmiş 4K çıkışa bakabilir miyiz?

Ama soru şu: zorunda mıyım? Henüz 4K’nın sadece insanların evlerine girmeye başladığı göz önüne alındığında, 8K çekim için çok az çağrı var. Sony’nin şu anki kameraları, 4K çıkışını 4K çıkışa indirgeyebilir, bu yüzden 8K’dan çok mükemmel bir şekilde 4K çıkışa bakabilir miyiz? Sonuçta, matematik daha kolay olacak.

1080 Video
Sony a7S, 1920 x 1080 video yaratmak için 3840 x 2160 çözünürlüğü kullandı, çünkü bu 2x fazladan örnekleme, 1080 çekime dahil edilebilecek tüm frekansları mükemmel bir şekilde yakalayabildi.

Elbette bunun için bir örnek var. Aslında Sony a7S, 3840 x 2160 piksel yakaladı, 4K çekimi değil, mükemmel 1080 videonun temelini oluşturdu. Bunun birçok avantajı vardır: 2160 piksel, 1080 piksel uzunluğunda bir görüntüde içerebildiğiniz tüm frekansları doğru bir şekilde göstermek için yakalamanız gereken en az pikseldir. Böylece a7S, 1920 x 1080’lik bir videoda aktarılamayan her şeyi filtreledi (bulanıklaştırdı) ve daha sonra gördüğümüz en iyi 1080 görüntüden bazılarını üretmek için küçülttü.

‘8K’ kamera, daha önce gördüğümüz her şeyden daha temiz, daha ayrıntılı 4K görüntü verebilir

Örnekle olarak 8K bir fotoğraf makinesi, daha önce gördüğümüz her şeyden daha temiz, daha ayrıntılı 4K görüntü çekebilir. Daha da iyisi, dört yakalama pikselinden bir çıktı pikseli oluşturmak, her üç ana rengi de her yerde yakalamanız anlamına gelir; böylece, isterseniz HDMI üzerinden 4: 4: 4 renk sinyali verebilirsiniz. Her ne kadar a7S bunu aşırı örneklenmiş 1080 ile yapmadıysa da, çoğu tüketici kayıt cihazı sadece 4: 2: 2 sinyalleriyle başa çıkacak.

10 bit yakalama 10 bitlik çıkış anlamına mı geliyor?

Ve, 8K çekiminin 8K çıkışı anlamına gelmemesi gerektiği gibi, saniyede 60 kare okuma 60p kayıt anlamına gelmez. Çipin özellikleri söylentidir ve bu nedenle de belirsizdir ancak eğer 10-bit okuma ile sadece 60FPS çekebiliyorsa, o zaman 30p (ya da sensörün 12-bit modda muhafaza edebileceği herhangi bir hız) kaydeden bir kamera bekleriz. Bu, yakalama bit derinliği (lineerdir ve sistemin dinamik aralığını sınırlayabilir) ile çıktı bit derinliği (DR’nin herhangi bir miktarını içerebilen) arasındaki farktır. 10 bitlik çıktı oldukça esnektir, ancak 10 bit yakalama (en fazla 10 EV DR ile) oldukça sınırlıdır. Bu yüzden, videonun 12 bitlik yakalamadan gelmesini beklerdim ve ideal olarak 10 bitlik dosyalar olarak kaydetmesini.

Venice-series/anamorphic

Tabii ki bu yanlış olabilir. Söylentiler tamamen yanlış olabilir veya a7S III (veya a9s, a7R III’ü gölgelendirmeme arzusu veya bileşeni, daha yüksek bir fiyat noktasında satılması durumunda) fikrinin tamamı olabilir.

Sony Venice
Belki de bu çip, Sony’nin CineAlta serisinde, anamorfik çekim için kullanılan 3: 2 bölgesiyle ilgili bir şey için tasarlanabilir. Bununla ilgili şüphemiz var.

Örneğin Sony a9’da kullanılan pahalı, Yığınlı CMOS sensörü (ya da buna çok yakından benzeyen), Sony’nin yanlısı video kameralarında on binlerce dolara mal olan neredeyse kesinlikle aynı. Bu yeni çip, örneğin, anamorfik lenslerle görüntü çekmek için kullanılan 3: 2 en boy oranıyla bu aralıktaki bir kız kardeş modeli için olabilir.

Ya da çipin kullanımından daha farklı bir kamera üreticisi olacak.

Ancak, bu 36MP sabit / 8K video sensörünün bir Sony a7 / a9 serisi kamerada olup olmadığına bakılmaksızın, bir fotoğraf / video kameranın cehenneminin temeli olabileceğini söylemek adil görünüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu