Dedikodular

Canon, Deklanşörü Değiştirmek İçin Dokunmatik Panel Oluşturdu

Deklanşör düğmeleri, kameraların asırlık bir özelliği olmuştur ve yıllar boyunca çok fazla yenilik görmemiş olan bir şeydir, ancak Canon, düğmeyi tamamen kaldırarak ve bir deklanşör dokunmatik paneli ile değiştirerek düğmenin nasıl olabileceğini yeniden hayal etmeye çalışıyor gibi görünüyor…

İlk olarak Canon News tarafından tespit edilen Japonya’da (2020-201756) yakın tarihli bir patent başvurusunda Canon, geleneksel düğmeyi, bir kameranın bu alanının kullanılmasına izin verecek bağlama duyarlı bir dokunmatik alanla değiştirmeyi düşündüğünü ortaya koyuyor odak / poz ayarlamaktan ve fotoğraf çekmekten çok daha fazlası.

İşte patentte görülen bir örnek – normalde olduğu yerde bir deklanşör düğmesinin bulunmadığına dikkat edin:

Canon, Deklanşör Düğmesini Değiştirmek İçin Deklanşör Dokunmatik Panel Oluşturdu
Canon, Deklanşörü Değiştirmek İçin Dokunmatik Panel Oluşturdu

Bu tür bir dokunmatik yüzey, kamerayla o anda ne yaptığınıza (yani, o anda hangi ayarda olduğunuza veya hangi menüyü açtığınıza) bağlı olarak farklı şeyler yapmak için kullanılabilir.

Kameraların arka LCD ekranları, fotoğrafları ve menüleri görüntülemenin ötesine geçerek kullanıcıların ayarları değiştirmelerine ve sadece dokunarak odak noktalarını seçmelerine olanak tanıyabildiği gibi, bir deklanşör dokunmatik yüzeyi de kullanıcıların ayarları hızlı bir şekilde değiştirmeleri veya yeni bir otomatik odaklama seçmeleri için kolay ve yeni bir yol sağlayabilir nokta.

Dokunmatik yüzey, bir fotoğrafçının “basma” veya “kaydırma” eylemi gerçekleştirip gerçekleştirmediğini algılayabilen yerleşik sensörlere sahip olabilir.

additional 800x715 1
Canon, Deklanşörü Değiştirmek İçin Dokunmatik Panel Oluşturdu

Ancak kamera deklanşör düğmesinin tam olarak nasıl hissettiği konusunda titiz olan fotoğrafçılar, muhtemelen tamamen ortadan kalkmasıyla büyük bir problem yaşayabilir.

Canon News, “Deklanşör düğmemizin nasıl hissettirdiği konusunda ÇOK titiziz, bu hiç hissettirmez ve sadece üzerine bastığınız bir alan olur” diye yazıyor. “Onlarca yıl sonra fiziksel bir deklanşör düğmesiyle alışmak uzun zaman alırdı.”

Canon News, deklanşör düğmesi suyun girebileceği ve zarar verebileceği bir kamera alanı olduğundan, deklanşör düğmesini değiştirmenin bir avantajının su geçirmezliğin iyileştirilmesi olacağına işaret ediyor.

Bu türden tüm patent başvurularında olduğu gibi, bunlarda görülen tasarımların ve özelliklerin gün yüzüne çıkacağına dair hiçbir garanti yoktur, ancak Canon‘daki beyinlerin kamera tasarımının her yönünü yeniden tasarladığını bilmek ilginçtir, denenmiş ve onaylanmış deklanşör düğmesini bile.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.