Dedikodular

Canon, EOS R3 Sensörünün Sony Tarafından Üretildiği Söylentilerini Reddetti

Canon’un EOS R3 için ilk geliştirme duyurusundan bu yana, şirketin aksini beyan etmesine rağmen, özünde arkadan aydınlatmalı sensörün üreticisi olmadığına dair söylentiler dolaştı. 17 Haziran’da yayınlanan bir rapor , aslında R3 sensörünün Sony tarafından yapıldığını ve Canon’un yanıt verdiğini belirtti.

Canon, yaklaşmakta olan EOS R3 sensörünün “Canon’un kendi bünyesinde tasarladığı ilk tam çerçeve arkadan aydınlatmalı yığılmış CMOS sensörüne sahip olacağını” belirtti.

Canon’un R3 geliştirme duyurusundan yaklaşık bir ay sonra , Canon News ve Canon Watch , Canon İngiltere’nin web sitesinde bazı dillerin ayarlandığını fark etti. Bir zamanlar “Canon tarafından tasarlandı ve üretildi” ifadesi, “Canon tarafından geliştirildi” olarak ayarlandı. Bu, Canon’un sensörün üreticisi olmadığını tahmin eden bir dizi rapordan ilkiydi.

İki gün sonra Canon Watch , Canon Rusya’nın Ürün ve Tüketici Uzmanlığı Başkanı Rus Andrey Tishchenko ile yaptığı röportajın çevirisini izledi. İçinde Tischenko, R3’ün “kendi geliştirdiğimiz ilk arkadan aydınlatmalı Yığın Sensör BSI” olduğunu belirtti ve bunun Canon’un ilk yığılmış sensörü olup olmadığı sorulduğunda “Canon G7x Mark III’ün 1 inç Yığınlı CMOS sensörü var. ”

Canon, EOS R3 Sensörünün Sony Tarafından Üretildiği Söylentilerini Reddetti

Bu açıklama, G7x Mark III sensörünün Sony tarafından yapıldığı ve Tischenko’nun bir Canon cihazı arasında saydığı için, R3’ün de Sony tarafından yapılmış olabileceği anlamına geliyordu.

17 Haziran’da, bu söylentiler sonunda EOSHD’de yayınlanan ve yeni bir Sony sensörünün (IMX554DQC) belgelerine dayanarak kesin olarak belirtilen bir hikayeyle sonuçlandı. EOS R3 sensörü Canon tarafından yapılmayacak, bunun yerine bir Sony ürünü olacaktı.

Editörün notu: Yayınlandıktan sonra EOSHD raporu düzenlendi. Aşağıdaki alıntılar orijinal hikayeden alınmıştır.

Rapor, hareketsiz resim modunda saniyede 36,6 kare yakalayabilen 35 mm tam boyutlu 30,38 megapiksel arkadan aydınlatmalı bir sensörü tanımlayan Sony’nin bir ürün sayfasına işaret ediyor.

Raporda, “Canon, şirketin arkadan aydınlatmalı yığılmış sensör teknolojisinden yararlanmak için modern bir amiral gemisi EOS kamera için Sony’ye ilk kez gitmek zorunda kaldı” deniyor. “Sensörü Sony’den satın almak, aynı şeyi kendi başına geliştirmek ve tüm patentleri lisanslamaktan daha ekonomik olmalı. Yine de, zamanın bir işareti.”

EOSHD , bu nedenle R3 ile çekilen görüntülerin Canon fotoğrafları değil, Sony fotoğrafları olduğunu iddia ediyor.

“Bu, esasen Canon EOS R3’ten çıkan görüntülerin Sony görüntüleri olduğu anlamına geliyor. Görüntü işleme ve renk bilimi çok önemli olsa da, temel yakalama Sony’dir. Politik olarak, Canon’da bunu kabul etmek zor olmalı.”

Canon tarihsel olarak söylentilere yanıt vermiyor, ancak belki de bu raporun niteliği, raporu bir söylenti veya spekülasyon olarak değil, gerçek olarak ele aldığından şirketin fikrini değiştirdi.

EOS R3 Updates Canon Teases More Photos and Specifications 800x420 1

Canon, yeni sensörün sadece tasarımcısı değil, aynı zamanda üreticisi olduğunu da belirsiz olmayan bir şekilde yineledi.

Yaklaşan EOS R3 kameradaki sensör, Canon tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.

Bu, şirketin EOS R3’ün resmi geliştirme duyurusu öncesinde Nisan ayı başlarındaki brifinglerde gazetecilere söylediği ifadenin aynısı. Bu mesajla çelişen raporların neden devam ettiği açık değil, ancak şimdi hiçbir soru olmamalı – Sony, R3 sensörünü yapmıyor, Canon yapıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu