Makaleler

NFT’lerin Gizli Maliyetleri: Ekolojik Etki ve Öngörülemeyen Oynaklık

Bunu okuyorsanız, NFT’lerin – blok zinciri olarak bilinen bir dijital defterde satın alınan, satılan ve alınıp satılan, takas edilemeyen jetonların – farkındasınızdır . Ancak maliyetleri, riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Bilmeyenler için, NFT’lerin ne olduğu ve nasıl yapıldığına dair SanalSerg’nin yazılarını mutlaka okuyun .

NFT’ler türünün tek örneği dijital sanat parçalarıdır ve son birkaç ayda sanat dünyasını tamamen ele geçirdiler. Ancak, NFT’ler yeni değil. Ancak popülaritelerindeki artış, tek bir işlemin çevresel zararına daha fazla odaklanmaya neden oldu.

Örneğin, bir tür kripto para birimi olan Ethereum , “dijital eğilimlerin istenmeyen sonuçlarını” izleyen Digiconomist’e göre , yılda yaklaşık 50 TWh (Terawatt-saat) enerji tüketiyor ve bu, Ürdün’ün yıllık karbon ayak izine eşit.

Bu çok fazla enerji. Ve unutmayın: Her biri ne kadar enerji harcadıklarına göre değişen 10.000’den fazla farklı kripto para türü vardır. Senatör Elizabeth Warren gibi eleştirmenler ve yasa koyucular kriptonun enerji tüketimini “kırmak” isterken, meraklılar özerkliği ve merkezi olmayan, eşler arası kredi sistemi için alkışlıyor.

Peki NFT’ler neden bu kadar çok enerji gerektiriyor? Bu konuda ne yapılabilir? Ve her şey düşünüldüğünde, NFT’lerin maliyeti sanatçılara sağladıkları faydaya değer mi?

Danimarka’nın Aalborg Üniversitesi’nde sürdürülebilir blok zinciri teknolojisi üzerine çalışan dijital sanatçı William Murphy (@wgm_v) ve Susanne Köhler ile NFT’ler ve çevre arasındaki ilişki hakkında konuştu.

NFT’ler Neden Bu Kadar Enerji Kullanıyor?

NFT’lerin neden bu kadar çok enerji tükettiğini anlamak için blok zincirinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin yaşadığı blok zinciri, herkesin görebileceği bilgileri, verileri ve işlem ayrıntılarını kaydeden dağıtılmış bir defter görevi görür.

Blok zincirinde depolanan verileri doğrulama ve doğrulama süreci enerji yoğundur ve küçük ülkelerle eşit düzeyde sera gazı üretir ve dünya genelinde elektrik şebekesi arızalarından sorumlu tutulur . Çin , önümüzdeki dört yıl içinde kripto para ticareti ve madenciliğini önemli ölçüde azaltmayı ve ülkenin finans kurumlarını bu işe karışmamaya teşvik etmeyi planlıyor .

Köhler’e göre, NFT’ler dijital sanatı basmak, listelemek ve satmak için blok zinciri platformunu kullandıklarından, sistemin bir bütün olarak enerji tüketimine de katkıda bulunurlar.

Devamını oku: NFT Nasıl Basılır: Fotoğrafçının Kılavuzu

“Bu işlemler, iş kanıtı (PoW) blok zincirleri üzerine kurulduğunda çok fazla enerji tüketiyor” dedi. “PoW, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan işlemleri doğrulamak ve blok zincirini güvence altına almak için mevcut bir fikir birliği mekanizmasıdır. PoW, tasarım gereği enerji yoğun, sözde madenciler bir sonraki bloğu kimin çıkaracağına dair bir tahmin yarışmasında rekabet ediyor.”

Köhler, ne kadar çok madenci dahil olursa, blok zinciri o kadar güvenli olur ve o kadar fazla enerji tüketilir, diye devam etti. NFT’lerin Alınması ve Satılmasından Karbon Emisyonları ve Enerji Tüketimi Nasıl Hesaplanıyor?

Offsetra , Memo Akten , akademisyenler ve büyük finans kurumları gibi kripto para birimleri ve NFT’lerle ilişkili karbon emisyonlarını ve enerji tüketimini takip eden çok sayıda kuruluş ve kişi var . Pek çok tahmin büyük, korkutucu rakamlar üretiyor, ancak araştırmacılar tarafından desteklenen bir tanesi, New York Times’a göre, tek bir NFT’nin listelenmesini , benzinle çalışan ortalama bir arabada 500 mil sürmeye eşitliyor .

NFT'lerin Gizli Maliyetleri: Ekolojik Etki ve Öngörülemeyen Oynaklık

Enerji tüketimi ve karbon emisyonları aynı şey değildir.

Enerji tüketiminin deşifre edilmesi daha kolaydır ve “hash rate” – bilgisayarların blok zinciri işlemlerini yapmak ve işlemek için kullandığı güç – artı hesaplamayı yapan donanımın enerji kullanımı kullanılarak tahmin edilebilir . Öte yandan, karbon emisyonlarını bir dizi nedenden dolayı hesaplamak zordur: başlıca şeffaflık eksikliği, fosil yakıtların kullanımı ve “farklı enerji karışımları”.

Köhler, “Madencilerin tam olarak nerede bulunduğunu ve ne tür enerji kaynaklarının kullanıldığını bilmek zor” dedi. “Daha iyi bir değerlendirme yapmak ve madencilik için kullanılan enerji kaynaklarını sistem genelinde tartışmak için madencilik endüstrisinden daha fazla veriye ihtiyaç var ve şu anda olduğu gibi anekdotlara dayalı değil.”

Çevreyi göz önünde bulundurarak, bazı dijital sanatçılar daha küçük NFT pazarlarına veya “yan zincirlere” – çok meta gibi görünebilecek daha büyük blok zincirleriyle birlikte çalışan blok zincirlerine – geçtiler. Bununla birlikte, daha küçük blok zincirleri veya daha çevre bilincine sahip NFT pazarları, daha az bilgi işlem gücü gerektiren ve bir kişinin kaç jeton tuttuğuna dayanan “ pay kanıtı ” modeline geçti.

Ethereum blok zinciri bir süredir PoW’dan PoS’a bir transferle oynuyor ve eğer geçiş yaparsa, Ethereum blok zincirinin enerji tüketimini yüzde 99,9’un üzerinde azaltabilir .

Çevresel tahribat kripto para birimi enkazının çözümü, teknolojiyi daha yeşil ve enerji verimli hale getirmek için yükseltmek veya NFT’leri kripto para biriminden ve kripto madenciliğinden tamamen ayırmak kadar kolay olabilir. Ama hiçbiri henüz yapılmadı.

Karbon Dengeleme Hakkında?

NFT’lerin bir karbon ayak izi vardır. Örneğin, popüler bir sanatçının NFT’siyle ilgilendiğinizi varsayalım. Bunun için bir teklif yapmak istiyorsunuz. Ama binlercesi de öyle. Bu NFT’ye ne kadar çok kişi teklif verirse, o kadar çok işlem görür, daha fazla madencilik gerekir, bu da daha fazla bilgi işlem gücü kullanıldığı anlamına gelir.

Çoğu NFT meraklısı, uzayın devasa çevresel zararının farkındadır ve aşırı emisyonları önlemek için kısa vadeli bir çözüm olarak karbon dengelemelerine yönelmiştir. Bu, bir NFT satışının bir kısmını bir çevre savunuculuğu kuruluşuna bağışlamak, Offsetra gibi araçlar kullanarak karbon emisyonlarınızı hesaplamak veya bir ağaç dikmek kadar basit anlamına gelebilir.

Ancak Köhler’e göre, kripto para biriminin neden olduğu çevresel zararlarla mücadele etmek için karbon dengelemesinden çok daha fazlası var.

“Hiçbir şey yapmamaktansa telafi etmek daha iyidir” dedi. “Ancak enerji tüketimini azaltmak daha da iyidir. Platformlar şeffaf olsa harika olurdu ama bildiğim kadarıyla şu anda şeffaf olmalarını gerektiren hiçbir şey yok.”

Çevresel Eksileri Göz önünde bulundurarak, NFT’lerle İlgilenen Sanatçılar için Hangi Artıları Var?

Murphy gibi sanatçılar için NFT’ler oyunun kurallarını değiştirdi. Murphy, Mart ayında ilk NFT’sini sattığından beri, mali açıdan o kadar kazançlı oldu ki, neredeyse altı yıldır yapmaya çalıştığı bir şey olarak, işini bırakıp tam zamanlı olarak sanatı üzerinde çalışmayı başardı.

“NFT’ler faturalarımı ödedi, gelirimin çoğu NFT’lerden geldi” dedi. “Hayatım üzerinde büyük bir etkisi oldu.”

Murphy, NFT satışlarından kaynaklanan karbon emisyonlarını hesaplamak için Offsetra’yı kullanıyor ve şimdiye kadar, bir tondan daha az olan üretimine kıyasla “40 ila 50 ton” karbonu dengeleyebildiğini ve aynı zamanda yüzde beşini bir kenara ayırabildiğini söyledi. NFT’lerinin ek karbon dengeleme önlemlerine satışı. (Çevre Koruma Ajansı’na göre bir ton karbon emisyonu 121.643 cep telefonunun şarj edilmesine eşittir.)

Murphy’nin geri vermeye çalıştığı bir başka yol da , ilk kez “kripto yaratıcıları” nane ücretlerini finanse eden bir kuruluş olan Mint Fund‘a bağış yapmaktır. “Diğer ülkelerdeki insanlara veya hiperenflasyon yaşadıkları ülkelerdeki insanlara yardım ediyor ve aksi takdirde buna girme fırsatları olmayabilir” dedi.

Gelecekte Murphy, daha fazla NFT pazaryerinin, bir NFT satıldığında, satışın bir yüzdesinin karbon dengeleme önlemleri sağlayan bir çevre hayır kurumuna bağışlanacağı bir özelliği entegre ettiğini görmek istiyor.

Ve diğer kripto meraklıları gibi Murphy de yakın zamanda NFT balonunun “patlaması” ile ilgilenmiyor.

“Eşler arası bir bağlantı olduğu için, yani insanlar hala onu kullanıyorsa, asla gitmeyecek” dedi. “İnternet ortadan kalkmayacaksa – ve bu noktada bunun pek olası olmadığını söyleyebilirim.”

NFT’lerin Azalan Değeri Nedir?

Bu baharın başlarında , NFT’lerin değeri, kısmen yenilenen medya ilgisi ve ünlüler , büyük sanatçılar ve NFT çoğunluğa katılan müzisyenler sayesinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı .

Sadece bu ay, faiz o zamandan beri azaldı – büyük ölçüde. Kripto para haber sitesi Protos’a göre, NFT balonu Mayıs ayının başında zirve yaptı ve son altı hafta içinde NFT satışları %90’ın üzerinde düştü . Rapor ayrıca, “aktif NFT cüzdanlarının” sayısının %70 oranında düştüğünü ve belki de katılımcıların NFT’lerin uzun vadede gerçekten değerli olup olmadığını sorguladıklarına işaret ettiğini belirtti.

https://twitter.com/nftscan_net/status/1407160416090812416

Protos ve CoinMarketCap gibi siteler tarafından çizelgeler, grafikler ve verilerle detaylandırılan muhteşem NFT düşüşünün nedeni, Bitcoin’in son düşüşü gibi sayısız nedenden dolayı olabilir . Daha doğrusu, NFT’lerin beş yıl sonra aynı değere sahip olmayabileceğini göz önünde bulundurarak, sektörün değişen değer oynaklığı ile kripto para biriminin yüksek çevresel etkisini rasyonelleştirmeleri sanatçılar için giderek zorlaşıyor.

Yine de, kripto para birimi ve NFT popülaritesinin bir kez daha tersine dönmesi ve döngüsel bir “ patlama ve düşüş ” senaryosu yaratması mümkündür . Ancak, büyük iklim maliyetiyle birleşen öngörülemezlik, bazı insanları tamamen korkutmak için yeterli olabilir.


Editörün notu: Bu açıklayıcı, NFT’lerde üç bölümlük Sanal Sergi serisinin üçüncü bölümüdür. Birinci kısım bunların ne olduğunu cevaplar, ikinci kısım onların nasıl oluşturulduğunu ve üçüncü kısım (yukarıda) varlıklarının “maliyetini” açıklar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.