Makaleler

Kararsız An: Sokak Fotoğrafçılığı ve Yapay Zeka

Elimde Kıymetli’m ve parmaklarımda onu benim bir parçam, yani kolumun bir uzantısı haline getiren kas hafızasıyla hem evimin yakınında hem de uzaktaki sokaklarda yürürken sayısız saatler geçirdim. Kıymetlim elbette benim kameram.

Zamanın fotoğrafını çekmek istediğimi fark ettim.Zamanı göremezsin ve ona dokunamazsın.Bu yüzden beş duyumuza en uzak olan şeydir.Ama fotoğrafçılıkla zamanı yakalayabiliyorum.

Miyako Ishiuchi, Fotoğrafçılar Neye Karşı 6: Zaman

Yıllar önce sokak fotoğrafçılığının “Zen” i hakkında yazmıştım ; bununla onun benim için meditasyon niteliğindeki doğasını kastetmiştim – bu uygulamanın etrafımdaki dünyaya dair duyularımı nasıl canlandırdığını, daha yavaş ve dikkatli yürümemi sağladığını – dayanılmaz derecede (ve çoğu zaman yorucu bir şekilde) dikkatli yürümemi sağladığını etrafımdaki dünyanın. Ne kadar uzun zaman önce olursa olsun, kaç tane 1000’lerce fotoğraf çekersem çekeyim, çektiğim her sokak fotoğrafından bir kez bunu yazdım, nerede durduğumu ve etrafımdaki manzaranın nasıl bir ses çıkardığını tam olarak hatırlıyorum. Fizyolojimin derinliklerindeki duyusal veriler denizinin ürettiği sinestetik bir heyecan.

“Karar anı”, bir uygulama ve tür olarak sokak fotoğrafçılığının özünü tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir ifadedir ve Henri Cartier-Bresson’un 1952’deki kanon çalışmasından gelmektedir:

Fotoğrafçılık, gerçek şeylerin dünyasında bir ritmin tanınmasını ima eder.Gözün yaptığı, gerçeklik yığını içinde belirli bir konuyu bulup ona odaklanmaktır;kameranın yaptığı sadece gözün verdiği kararı filme kaydetmektir[…] Fotoğraf bu anı yakalamalı ve onun dengesini hareketsiz tutmalıdır.[…] Fotoğraf, saniyeden çok daha kısa bir sürede, bir olayın öneminin ve aynı zamanda o olaya doğru ifadesini veren formların kesin bir organizasyonunun eşzamanlı olarak tanınmasıdır.

Henri Cartier Bresson, Karar Anı

Bu “gerçeklik kütlesi” nedir ve bu karar nasıl verilmektedir? Ortamın ve hareketin tüm değişkenlerini göz önünde bulundurun – günün tam o saatindeki ışık, dönen (veya dönmeyen) sokak köşesi, insan vücutlarının birbirini geçme hızı, gözün bir yarık aradığı yön ikincisi ani bir ses duyulduğu için. Ayakta duran fotoğrafçının yüksekliği. Dizin veya bileğin bükülmesi.

Kararsız An: Sokak Fotoğrafçılığı ve Yapay Zeka
Bowie yoldan geçen birini düşünüyor.

Tüm bu kütlenin, bu kaosun bir yerinde, fotoğrafçının zihninde ve parmağında bir şey sözsüz, anında bir fotoğraf çekmeye karar verir; zamanda daha önce hiç var olmayan ve bir daha asla olmayacak bir anı yakalar. Bu bir ritmin tanınması nedir? Bu son derece insani bir algoritmadır.

Bir keresinde, etrafındaki neredeyse tüm ajansımı elinden alarak kendi fotoğrafçılık pratiğimi hacklemiştim. Giysilerime tutturabileceğim küçük bir kamera yaptım ve onu her 60 saniyede bir otomatik olarak fotoğraf çekecek şekilde programladım ve sonra günüme devam ettim. Daha sonra, sonuçları ilk kez görmek çok tuhaf geldi; sanki bir yabancı, taşınabilir bir paparazzi tarafından hayatımdan alınmış gibiydiler . Kontrolü kaybetme, sanatsal gözümün nerede başlayıp nerede bittiğini ayırt etme ve kendim dışında bir şeyin yakından tanıklığını hissetme konusunda büyüleyici bir deneyimdi.

Son zamanlarda, sokak fotoğrafçılığı yarışmalarına ilişkin duyurularda “Yapay zeka tarafından oluşturulan görsellere izin verilmez” ve benzeri kuralların giderek yaygınlaştığını görüyorum. Bunu ilk gördüğümde bana tuhaf geldi çünkü apaçık görünüyordu… Mesela tabii ki [ doğası ve tanımı gereği] yapay zeka tarafından üretilemez; zorunlu olarak fiziksel dünyalardan, içindeki dağınık insanlardan ve zamanın kendisinden kaynaklanmaktadır. Yapay zeka zaman ve mekanda mevcut değildir.

Sağ?

Kararsiz An 003
Bir tür meta sokak anı.

Yıllardır takip ettiğim bir sokak fotoğrafçısı arkadaşım birdenbire son derece üretken bir yapay zeka sanatçısına dönüştü. Onun bana defalarca ilham veren şiirsel, ruhani ve sıra dışı eserlerini gerçekten sevdiğim için kalbim sıkıştı. Yeni tarzı parlaktı ve daha önceki estetiğinden ve bakış açısından neredeyse tamamen kopuktu, görünüşe göre (en azından benim gözümde) tamamen metin istemine dayalıydı ve malzeme olarak kendi orijinal çalışmalarından hiçbirini kullanmıyordu. Hâlâ güzel ve yaratıcı bir çalışmaydı ama bana onun gördükleri ya da yaşadıkları hakkında hiçbir şey anlatmıyordu. Sanatsal ve teknik açıdan hala takdir edilecek çok şey vardı, ama sevdiğim şeyin dünya hakkında anlattığı hikayeler ve onun özellikle kırılgan ve kusurlu bir varlık olarak bu dünyada nasıl hareket ettiği olduğunu fark ettim.

Yukarıda efsanevi animatör Hayako Miyaki, bilgisayarda üretilen karakterlerin neden onun için ilginç olmadığını anlatıyor.

Daha geleneksel uygulamalar konusunda romantik olabilsem de – ve başlangıçta sokak fotoğrafçılığında “gerçek” ile gelişen teknoloji arasında hemen bir ip atlamak cazip gelse de – her türlü farklılığın, sonuçta, nasıl davrandığımızla ilgili anlamsal olduğunu düşünmeye başladım. sanatı kategorize eder. İnsan ve makinenin kesişimlerini ve aralarındaki tüm gerçek ve mecazi gri tonlarını bulmanın çok daha ilginç olduğunu düşünüyorum. Zaten kamera, zavallı ölümlülerin zamanı yakalamaya çalışmak için icat ettiği mekanik bir gözden başka nedir ki?

Pandeminin ilk yıllarında(!), kendi mahallemde, dünyanın en sevdiğim yerlerinde özgürce seyahat edebilme özgürlüğünün acısını çekiyordum. Washington’daki evimin Tokyo üzerinde ortaya çıkan Rainier Dağı gibi hem tanıdık hem de yeni dünyalar yaratmak için farklı yıllar ve yerlerde çektiğim fotoğrafları dijital olarak birleştirmeye başladım. Zaman yolculuğu gibi hissettim ve ruhuma gerçek geldi. Nerede olduğumu hissedebiliyordum . Yürüdüğüm yerlerin aslında var olmayan anıları ve tanıklıkları gibiydi . Füzyon ve şişelenmiş büyü gibi. Ve hepsi gerçekti … sadece yeniden düzenlendi, yeniden tasarlandı.

Kararsiz An 004
Basit bir kompozit örneği.
Bir Tokyo sokak sahnesini Kuzeybatı Pasifik ormanının dokularıyla birleştirdim.

Teknoloji alanında ürün tasarımcısı olarak günlük işimde 2017 yılında yapay zeka üzerinde çalışmaya başladım ve her zamanki gibi hayranlık içindeyim.bu kelimenin tüm anlamlarıyla. Çoğunlukla doğal dil işleme ve Alexa veya Siri gibi sanal asistanlar alanında çalıştım ve bunun bilgisayarlı görme (CV), tüketici robotları ve akıllı giyilebilir ürünlerdeki kullanımına biraz maruz kaldım. Fotoğraf sanatı ve zanaatıyla ilgili olarak bu tür araçları nasıl kullanabileceğimizi hayal etmekten hem keyif alıyorum hem de şaşkınım. Yaptığım minik giyilebilir kamerayı düşünüyorum ve ya böyle gözlüklerim olsaydı.

Ve kendi çalışmalarımın zamansal ve zamansal etkilerden uzak, çılgın yeni versiyonlarını oluşturmak için yıllar boyunca çektiğim on binlerce fotoğrafla özel bir yapay zeka modelini (yalnızca benim kullanımım için!) eğitmeyi ne kadar çok istediğimi düşünüyorum. Kendi küratörlüğümün olduğu bir dünyada yaratıcı bir şekilde süzülen coğrafi sınırlar. Bütün bu görsel veriler! Gözlerim olasılıklarla parlıyor.

Eskiden fotoğraflarımı düzenlemek, kırpmak ve düzeltmek için saatler harcıyordum; artık bunu yapmıyorum çünkü artık Kıymetlim’in ayarlarını tam sanatsal estetiğime göre fotoğraf çekecek şekilde programlıyorum: tam ışık ve renk efektleri, tam gren seviyesi, tercih ettiğim en boy oranı vb. Artık sadece kompozisyonu oluşturuyorum ve çekimi yapıyorum ve bu, kameranın hemen dışında yapılıyor. Hangi sahneleri en ilgi çekici bulduğumu, hangi açıları kullandığımı, nasıl kompozisyon ve çerçeveleme yaptığımı ve nihayetinde hayatımı nasıl paylaştığımı ve dünyayı başkalarıyla nasıl gördüğümü tespit etmek için zaman içinde onu eğitebileceğimi hayal etmek büyük bir adım değil.

Ama bunun neresi eğlenceli olurdu?

Kararsiz An 005

Yazar hakkında : Jill Corral görsel, ses ve dönüştürücü alanların kesişiminde çalışan bir yazar, tasarımcı ve fotoğrafçıdır. Çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde bulabilirsiniz. Bu makale burada da yayımlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.