Haberler

Newgrain iOS Uygulaması Analog Fotoğrafçılığın Dijital Evi Olmayı Hedefliyor

Analog fotoğrafçılık, fotoğraf alanında nispeten küçük ama tutkulu bir yer oluşturarak birçok fotoğrafçı için son derece ilgi çekici olmaya devam ediyor. Son yıllarda film fotoğrafçılığındaki yeniden canlanmanın yanı sıra dijital platformlar da fotoğrafçılar için giderek daha önemli hale geldi.

Ancak film fotoğrafçılığı topluluğu parçalanmış durumda ve popüler dijital platformlar, analog görüntülerin paylaşılması düşünülerek oluşturulmuyor. Yeni bir uygulama ve platform olan Newgrain , bu iki sorunu da çözmeyi amaçlıyor.

“Analog fotoğrafçılar için dijital alan” olarak adlandırılan Newgrain, platform için üç temel özellik ve hedef aracılığıyla “analog fotoğrafçılığın dijital çağda gelişmesini sağlamayı” vaat ediyor. Newgrain, fotoğrafçılara fotoğraflarını paylaşmaları için “hak ettikleri alanı” veriyor ve film topluluğu için birleşik bir yer yaratıyor; film stokları, kameralar ve film laboratuvarları hakkında bilgi için en iyi çevrimiçi kaynak olmayı vaat ediyor; Uygulama, analog çekimler için dijital bir standart içeriyor ve film fotoğraflarının dijital görüntü dosyaları gibi önemli meta verilere sahip olmasını sağlıyor.

Newgrain iOS Uygulaması Analog Fotoğrafçılığın Dijital Evi Olmayı Hedefliyor
Film fotoğrafçılığına olan sevginizi artırın

Newgrain, en iyi çalışmalarınızı paylaşmanız,
diğer fotoğrafçılarla bağlantı kurmanız ve zanaatınızda
ustalaşmanız için analog fotoğrafçılığa adanmış bir
platformdur.

Beğenileri veya takipçileri kovalamayı unutun;
odak noktası gerçekten sanatınızdır. Sosyal medya
platformları sizi bağımlı kılmak için tasarlanırken,
Newgrain sizi memnun etmek için tasarlandı.

Newgrain uygulaması bir sanat galerisi gibi görünecek ve hissedilecek şekilde tasarlandı. Newgrain, Instagram’ın aksine herhangi bir reklam veya öne çıkan video içermez.

“Beğeniler ve takipçiler gibi dikkat dağıtıcı unsurları ve ölçümleri kaldırdık, böylece odak noktası gerçekten fotoğrafçıların çalışmaları üzerinde oldu. Başka bir deyişle, Newgrain’in yaratılışının ardındaki felsefemiz ‘nicelikten ziyade kalite’ idi,” diye açıklıyor Newgrain ekibi.

Ekipten bahsetmişken Newgrain, İngiltere’de okurken COVID karantinaları sırasında Newgrain’in prototiplerini oluşturan Fransa’dan tutkulu bir film fotoğrafçısı Tim Issenmann tarafından kuruldu. Issenmann, Newgrain’in CEO’sudur. Arish Tripathi, şirketin CTO’su ve Kalküta, Hindistan’dan oldukça yetenekli bir yazılım geliştiricisidir. Tripathi, İngiltere’de okurken 2023’ün başlarında Newgrain’e katıldı.

04 Film stocks
Film stoklarından
oluşan bir kütüphane


İlk günden itibaren topluluk tarafından geliştirilen katalog,
size 300’den fazla film stoğuyla ilgili bir
açıklama, teknik özellikler ve örnek fotoğraflar sunar.

Newgrain uygulaması Ağustos ayında kullanıma sunuldu ve kısa sürede 10.000 paylaşılan fotoğraf sayısına ulaştı. Artık 6.000’den fazla kayıtlı kullanıcıyı içeriyor.

Uygulamanın film stokları kataloğu 300’den fazla film içerir ve kullanıcılar, gren profili, pozlama genişliği ve kontrast dahil olmak üzere farklı özellikler açısından her biri hakkında bilgi edinebilir. Topluluk her film için daha fazla bilgi ve örnek çekim ekledikçe film stok endeksi sürekli olarak büyüyor.

06 Feed
Temiz,
kronolojik bir yayın


Reklam yok, beğen butonu yok, sadece fotoğraf.
Film stoğu türüne ve film formatına göre
filtreleyerek kendi feed’inizi özelleştirin.

İşinin ehli olan herhangi bir sosyal medya platformunun bir çeşit beslemesi olması gerekir. Newgrain’in özelleştirilebilir kronolojik akışı, kullanıcılara topluluk tarafından paylaşılan en son fotoğrafları göstererek herkesin, çalışmasının başkaları tarafından görülmesi şansına sahip olmasını sağlar. “Güzel bir fotoğraf çekmek için özen ve çaba harcadınız. Newgrain, “Algoritmaların ona vereceğinden daha fazlasını hak ediyor” diyor. Kullanıcılar ayrıca belirli analog teknoloji ve film formatlarıyla oluşturulan en yeni çekimleri görmek için akışı özelleştirebilir.

Yeni kullanıcılar Newgrain’e kaydolduğunda benzersiz bir URL seçebilir, böylece profillerini ve portföylerini doğrudan başkalarıyla paylaşabilirler. Birinin yüklediği çalışmalar, kısa bir biyografi alanı da içeren profilinde tutulur.

08 Profile
En iyi çalışmalarınız
için kendi profiliniz


Çalışmanızı ve benzersiz URL’nizi
paylaşarak portföyünüzü oluşturun ve
binlerce fotoğrafçı tarafından keşfedilin.

“Bir fotoğrafçının belirli sonuçlara nasıl ulaştığını hiç merak ettiniz mi?” Newgrain soruyor. Uygulama bu gizemleri hızlı bir şekilde çözmeyi vaat ediyor. Herhangi bir gönderi, yaratıcısı tarafından kullanılan film stoğu, kamera, lens, format, itme/çekme, film laboratuvarı, filmin son kullanma tarihi, tarayıcı ve çok daha fazlası gibi bilgilerle etiketlenebilir.

10 Post metadata
Herhangi bir gönderideki
gelişmiş meta veriler


Kullanılan film stoğu, kamera, lens, format, itme/
çekme, film laboratuvarı, filmin son kullanma
tarihi, tarayıcı ve daha fazlası gibi etiket bilgilerini
yayınlar.

12 Community and Picks
En iyilerin seçilmiş
bir özeti


Newgrain Picks ile topluluktan en iyi
fotoğrafları seçiyoruz ve bunları Topluluk
sayfamızda öne çıkarıyoruz.

Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

Newgrain’i indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir. Yol haritasında bir Android haritası olmasına rağmen yalnızca iOS’ta mevcuttur. Ekibin küçük olması ve platformla çalışma deneyimleri nedeniyle iOS’a öncelik verildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.